علت زرد شدن فرش بعد از شستن | 4 روش قطعی از بین بردن زردی فرش

یکی از مشکلات رایج که بعد از شستشوی فرش پیش می‌آید زردی فرش است، به خصوص برای آنها که فرش را به روش سنتی می‌شویند. پس از آن همه زحمت، دیدن فرشی با لکه‌های زرد در سراسر آن، واقعا تصویر ناخوشایندی است. 

ممکن است بعد از دیدن این صحنه فکر کنید که فرش شما دیگر به درد نمی‌خورد و از استفاده آن منصرف شوید، اما عجله نکنید! این مشکل را می‌شود حل کرد. به خصوص حالا که قیمت خرید فرش خیلی زیادتر از قبل شده، بهتر است سعی کنید چنین مشکلاتی را حل کنید تا متحمل هزینه نشوید. 

اما برای اینکه راه حل‌های مناسبی برای از بین بردن زردی فرش پیدا کنیم، باید ابتدا علت‌های این اتفاق را بدانیم. دلیل زرد شدن فرش پس از شستشو چیست؟ در ادامه این مطلب قصد داریم به بررسی این دلایل بپردازیم و سپس راهکارهایی برای رفع زردی فرش شسته شده  ارائه دهیم. 

دلایل زرد شدن فرش بعد از شستشو

عوامل مختلفی می‌توانند در زرد شدن فرش موثر باشند. معمولا با مراجعه به بهترین قالیشویی فرش‌ها بدون زرد شدن و با بهترین کیفیت شسته می‌شوند. در اینجا سعی می‌کنیم این عوامل را مرور کنیم. 

 

عدم غبارگیری فرش قبل از شستشو

یکی از مهم‌ترین دلایلی که منجر به زردی فرش می‌شود، عدم غبارگیری و جارو نکردن فرش پیش از شستشو است. اگر فرش را خوب غبارگیری نکنید، گرد و خاک هنگام شستشو به خورد بافت فرش رفته و خوب از آن زدوده نمی‌شود و بنابراین فرش زرد می‌شود. 

سعی کنید قبل از اقدام به شستن فرش، آن را آویزان کرده و با چوب به آن ضربه بزنید تا غبار از آن جدا شود. اگر شرایط این کار را ندارید و در آپارتمان زندگی می‌کنید سعی کنید روی فرش را دو سه بار جاروبرقی بکشید تا گرد و خاک و آلودگی تا جای ممکن پاک شود. 

 

عدم استفاده از سطح شیب‌دار

یکی از اتفاقاتی که زیاد در هنگام شستشو می‌افتد جمع شدن آب چرک روی فرش است. این اتفاق منجر به ایجاد لکه‌های زرد و همچنین زرد شدن ریشه فرش می‌شود. وقتی خودتان به روش سنتی فرش را می‌شویید ممکن است نتوانید خوب همه جای فرش را تمیز کرده و آب‌های آلوده را خارج کنید. 

برای جلوگیری از این اتفاق، بهتر است فرش را روی سطحی شیب‌دار بشویید. شیب سطح باعث می‌شود که هنگام شستشو آب چرک روی فرش نماند و با سهولت بیشتری از آن خارج شود. 

 

عدم آبگیری درست

یکی از مهم‌ترین نکات شستشوی فرش آبگیری درست بعد از شستن است. بعد از اینکه کار شستشو تمام شد به کمک یک پارو سعی کنید هرچه آب روی سطح فرش مانده را خارج کنید. باقی ماندن آب در فرش باعث زرد شدن فرش و بو گرفتن آن می‌شود. 

همچنین ریشه‌های فرش را به خوبی آبگیری کنید. اگر ریشه‌ها خیس باقی بمانند احتمال دارد زرد شوند. پس پیش از لوله کردن یا آویزان کردن فرش، آب را کاملا از سطح فرش و ریشه‌های آن خارج کنید. 

 

استفاده از شوینده نامناسب

گاهی زرد شدن فرش می‌تواند به دلیل استفاده از شوینده‌های نامناسب پیش بیاید. شوینده‌هایی که خاصیت اسیدی دارند به بافت فرش صدمه می‌زنند و باعث زرد شدن رنگ فرش می‌شوند. بسته به نوع فرش باید از شوینده مناسب استفاده شود. در مراکز خدمات قالیشویی معمولا برای شستن فرش به این نکته توجه می‌شود. 

روش رفع زردی فرش شسته شده

نحوه از بین بردن زردی فرش پس از شستشو

حالا که علت‌های به وجود آمدن این زردی و لکه‌های زرد در فرش را دانستیم، وقتش رسیده به راهکارهایی برای رفع این مشکل بیندیشیم. چون ممکن است این اتفاق بر هر کسی بیفتد، بنابراین بهتر است بعد از مواجهه با فرش زرد استرس نگیرید و به رفع مشکل بپردازید. در ادامه مفیدترین و رایج‌ترین این راه حل‌ها را به شما معرفی می‌کنیم. 

 

شستشوی مجدد فرش

سخت‌ترین ایده همین است. شاید گفتنش هم عذاب‌آور باشد. اما با انجام مجدد شستشو می‌توانید اشتباهات بار اول را جبران کنید. این بار فرش را به دقت غبارگیری کنید و جاوربرقی بکشید. هنگام شستشو تا جایی که می‌توانید آب را از فرش خارج کنید و حتی‌المقدور از سطح شیبدار استفاده کنید. 

سعی کنید مواد شوینده مناسب و مطمئن را برای شستشو به کار ببرید و پیش از آویزان کردن یا لوله کردن فرش از خارج شدن آب چرک اطمینان حاصل کنید تا بعدا مجبور به سفید کردن ریشه فرش نشوید. 

 

ترکیب آب و نمک و سرکه

این روش از شستن مجدد فرش خیلی آسان‌تر است و میزان جوابدهی خوبی هم دارد. کافی است مقداری نمک و سرکه را در آب حل کرده و مخلوط کنید. با استفاده از یک پارچه توری یا یک اسفنج مرطوب این محلول را به قسمت‌های زرد سطح فرش بکشید و سعی کنید آن را پاک کنید. 

 

ترکیب آب و جوش شیرین و سرکه

یک محلول دیگر که می‌تواند در زدودن زردی فرش موثر باشد محلول آب و جوش شیرین و سرکه است. مقداری جوش شیرین و سرکه را در آب حل کنید و این بار با استفاده از یک اسفنج یا پارچه خشک سطح فرش را تمیز کنید. 

 

شامپو فرش

شامپو فرش علاوه بر استفاده در  شستشوی موکت ، قالی، قالیچه و همچنین شستن مبل می‌تواند در تمیز کردن زردی فرش هم کارایی داشته باشد. مقداری از این شوینده را با آب مخلوط کنید و بعد با اسفنج روی فرش بکشید. بعد از پاک کردن، کف را به کمک یک پارچه تمیز از روی فرش پاک کنید. 

 

سخن آخر

با رعایت کردن نکات قبل از شستن فرش می‌توانید از این اتفاق ناخوشایند جلوگیری کنید. همانطور که اشاره کردیم غبارگیری کامل و آبکشی صحیح می‌تواند تا حد زیادی مانع از زرد شدن فرش شود. اما در صورت مواجهه با این رویداد استفاده از راهکارهای ذکر شده می‌تواند به شما در رفع مشکل کمک کند. در صورتی که موفق به رفع زردی فرش نشدید یا امکان شستشو به روش سنتی را نداشتید بهترین کار این است که از خدمات یک مرکز قالیشویی معتبر بهره بگیرید. 

3.8 17 رای
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات
0
نظرتو به ما بگوx
Call Now Buttonتماس 1442