شامپو فرش

شامپو فرش

شامپو فرش یکی از مواد شوینده ای است که در خانه های ما زیاد استفاده می شود. شامپو فرش در موقعیت هایی که لکه ایی روی فرش یا مبلمان یا … ایجاد می شود، می تواند یک راه حل سریع برای رفع لکه باشد.

اما شامپو فرش بیشتر برای پاک کردن فرش و موکت استفاده شده است. فرش‌ها به دلیل آنکه دائما روی زمین پهن هستند؛ از این رو پا خوردن مداوم و استفاده پیاپی از آنها سبب کثیف شدنشان می‌شود.

از سویی زمانی که فرش و قالی‌ها کثیف می‌شوند طرح و نقش آنها به خوبی دیده نمی‌شود. از این رو تمیز کردن فرش امری الزامی ‌و اجتناب ناپذیر است.

اما همیشه برای رعایت این نکته لازم نیست اقدام به شستن فرش به طور کامل کنید. گاهی این آلودگی‌ها سطحی بوده و استفاده از یک شامپو فرش خانگی یا صنعتی به طور کامل مشکل را برطرف می‌کند.

به عنوان مثال لازم نیست برای پاک کردن لکه فرش که به راحتی با اقدامات ساده برطرف می‌شود؛ کل فرش را بشویید. این روزها شوینده‌هایی مانند شامپو فرش به کمک خانم‌های خانه‌دار آمده تا آنها را از شستن مبل، فرش و موکت در فضای باز و مصرف آب فراوان و همچنین مشکلات سخت خشک کردن بی نیاز کند.

شامپوی فرش

 انواع شامپو فرش

شامپوی فرش را هم می‌توانید به صورت آماده و در بسته‌ بندی‌های کارخانه‌ای از فروشگاه‌ها تهیه نمایید و هم با مواد موجود در منزل به صورت طبیعی و دست ساز آن را در خانه تهیه کنید. چنانچه مورد اول را انتخاب می‌کنید؛ حتما طبق دستورالعمل‌های روی جعبه آن عمل کنید. 

اگر امکان خرید شامپو فرش را ندارید؛ می‌توانید به وسیله یکی از روش‌های زیر آن را در منزل تهیه کنید. ضمنا فراموش نکنید هرگز نباید هر یک از ترکیبات زیر را به صورت مستقیم بر روی فرش امتحان کنید. به این منظور تاکید می‌کنیم حتما دستمال سفیدی را داخل محلول زده و آن را بر روی لکه بکشید. سفید بودن دستمال کمک می‌کند تا از تداخل رنگی احتمالی ایجاد شده توسط محلول بر روی فرش، اطمینان حاصل کنید.

دو روش ساخت شامپو فرش در منزل

توجه داشته باشید هرگز تصور نکنید استفاده از شامپو فرش خانگی که در منزل تهیه کرده‌اید کاملا برای سلامت فرش شما بی ضرر است و نمی‌تواند به بافت فرش شما آسیب برساند. استفاده بیش از حد از این شوینده‌ها درطولانی مدت و در صورت پاک نشدن درست آنها سبب پوسیدگی فرش می‌شود. همچنین پیشنهاد می‌کنیم که شامپو‌های فرش خانگی و صنعتی را روی فرش‌های دستباف امتحان نکنید. زیرا الیاف این فرش‌ها، به دلیل ذات طبیعی و رنگ آمیزی گاها دستی، شانس درهم آمیختگی رنگ‌ها را دارند. از این رو استفاده از این مواد سبب می‌شود تا فرش به اصطلاح رنگ قاطی کند. بنابراین توصیه می‌کنیم از این مواد برای لکه‌بری سطحی از فرش‌های ماشینی آن هم به شکل موردی استفاده کنید.

1.ترکیب مایع ظرفشویی و سرکه

 مقدار 3 قاشق چایخوری مایع ظرفشویی را در یک لیوان آب نیمه ولرم به خوبی حل کنید. سپس یک قاشق سرکه سفید داخل آن بریزید. همانطور که می‌دانید سرکه سفید به دلیل دارا بودن اسید اسیتیک نه تنها لکه‌ها را در خود حل می‌کند؛ بلکه بوی بد موجود در فرش را نیز از بین می‌برد. از این رو تاثیرات بسیار زیادی در فرآیند نظافت مانند چربی زدایی، بو‌ زدایی و رفع لکه‌های مختلف دارد.

2.استفاده از چند قطره محلول سفید کننده

می‌توانید به ترکیب آب، مایع ظرفشویی و سرکه که در بالا طرز تهیه آن را توضیح دادیم؛ چند قطره وایتکس اضافه کنید. سپس آن را خوب هم بزنید تا تمام مواد با یکدیگر ترکیب شوند. توجه داشته باشید اضافه کردن بیشتر وایتکس ممکن است به فرش یا قالی شما آسیب برساند.

شامپو موکت

نحوه استفاده از شامپو فرش

استفاده از شامپو فرش به منظور تمیزی فرش و قالی کار بسیار آسانی است. اما در هنگام استفاده از این محصول باید به یک سری از نکات ریز حتما توجه داشته باشید. رعایت این نکات و انجام یک سری اقدامات قبل و بعد از استفاده از شامپو فرش نتیجه نهایی را بهبود می‌دهد.

در غیر این صورت امکان دارد در اثر توجه نکردن به این نکات، اثر این پاکسازی معکوس شود و فرش و قالی شما کثیف‌تر از حالت قبل به نظر بیاید. بنابراین توصیه می‌کنیم موارد زیر را مرحله به مرحله پیش بروید.

  • قبل از شروع به کار با شامپو فرش، سطح فرش و قالی خود را به وسیله جاروبرقی بطور کامل تمیز کنید. این کار سبب می‌شود تا آلودگی‌های سطحی فرش مانند گرد، غبار، مو، کرک و خرده ریزها تمیز شود. 
  • سپس دستورالعمل ذکر شده بر روی ظرف شامپو را به خوبی مطالعه کنید و طبق آن عمل کنید. عموما در دستورالعمل یادداشت شده بر روی قوطی، مقدار آب و محلول شوینده با توجه به ابعاد فرش‌ها ذکر شده است. بر این اساس مقدار کافی از شامپو فرش و آب را در ظرف نسبتا بزرگی بریزید و آنها را تا جای امکان هم بزنید تا خوب کف کند. آنچه که در تمیزی فرش تاثیرگذار است کف شامپو فرش می‌باشد نه بخش آب و مایع شوینده! پس این کار را به خوبی انجام دهید. 
  • سپس به وسیله یک اسفنج یا ابر مقداری از کف شامپو فرش را برداشته و برروی فرش بگذارید. دقت کنید که به هیچ وجه نباید فاز مایع محلول شامپو فرش را بر روی فرش بکشید. این کار سبب خیسی و چسبندگی سطح فرش می‌شود و از سویی سطح آن نیز دیرتر خشک می‌شود. ضمنا این کار باعث می‌شود که تار و پود قالی به وسیله مواد شوینده مرطوب شده و این مواد بدون شستشو در آنجا باقی می‌مانند. از این رو تکرار چند باره این کار باعث پوسیدگی فرش شما می‌شود. 
  • در این مرحله سعی کنید با حرکت ملایم دست در جهت خواب پرز فرش، کف شامپو فرش را روی فرش بکشید. این کار را برای تمام قسمت‌های فرش انجام دهید. 
  • فراموش نکنید در هنگام استفاده از شامپو فرش حتما از دستکش استفاده کنید و به این منظور کار را از بالای فرش شروع کنید تا مجبور نشوید برای شستن قسمت‌های آلوده پای خود رو روی قسمت‌های تمیز شده بگذارید.
  • اجازه دهید تا کف شامپوفرش به مدت سی یا چهل دقیقه روی فرش باقی بماند تا زمان کافی برای حل کردن آلودگی‌ها داشته باشد. 
  • سپس با دستمال نمداری از جنس کتان که ترجیحا بافت زبری دارد محلول و چرک‌های حل شده را از سطح فرش تمیز کنید. بهتر است این کار را در جهت خلاف خواب قالی انجام دهید.
  • در مرحله آخر کافیست بعد از گذشت نیم ساعت و اطمینان از خشک شدن قالی، سطح آن را جاروبرقی کشیده و از نتیجه فوق العاده آن لذت ببرید. 

موارد استفاده از شامپو فرش

استفاده از شامپو فرش در مواردی مانند لکه‌های سطحی، بوی نامطبوع و به طور کلی تمیز کردن لایه نازکی از آلودگی‌ها، در سطح فرش به کار می‌رود. از آنجا که شامپو فرش در عمق تار و پود فرش و قالی نفوذ نمی‌کند؛ از این رو برای تمیز کردن آلودگی‌های عمیق فرش و قالی مناسب نیست.

از سویی در هنگام تمیز کردن فرش با شامپو فرش، انرژی زیادی لازم است و اگر این شستشو با دقت کافی انجام نشود بیشتر باعث چرک مردگی فرش شما خواهد شد. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم چنانچه فرش شما دچا کثیفی و یا آلودگی جسمی‌ عمیق شده است؛ از خدمات قالیشویی‌ها به این منظور استفاده نمایید.

تمیز کردن فرش با شامپو فرش

امروزه فرش‌های ماشینی به دلیل جنس الیاف، تنوع طرح و رنگ و مقرون به صرفه بودن قیمت آنها نسبت به فرش دستباف، بخش اعظمی‌از فرش‌های موجود در بازار فرش را به خود اختصاص داده‌اند.

مراقبت از فرش‌های ماشینی ساده بوده و به همین دلیل شامپو فرش برای تمیز کردن سطحی این فرش‌ها مناسب است. اما برای فرش‌های دستباف دقت عمل بیشتری لازم است. گاها تمیز کردن آنها در منزل با شامپو فرش خانگی و صنعتی به شدت به رنگ و بافت آنها آسیب می‌رساند.

از این رو پیشنهاد می‌کنیم شستن فرش دستباف را به قالیشویی بسپارید.

شامپوی مبل

تمیزکردن موکت و… با شامپو فرش

استفاده از شامپو فرش یک روش کاربردی و رایج در پاک کردن لکه‌ها و تمیز کردن موکت و انواع زیر اندازها، بدون نیاز به شستن و آبکشی است. انوع شامپو فرش‌های خانگی و بازاری به این منظور برای تمیز کردن موکت‌ها مناسب می‌باشند. اما آنچه که مهم است حتما قبل از انجام این کار باید به نکاتی مثل جارو کردن موکت برای پاک شدن گرد، غبار و مو از سطح آن توجه داشته باشید.

شامپو فرش کشیدن بر روی موکت و فرش آلوده به گرد، غبار و ذرات خاک نتیجه معکوسی را به دنبال خواهد داشت. ضمنا هرگز برای پاک کردن سایر زیراندازها با الیاف طبیعی مانند پشم و ابریشم از شامپو فرش یا سایر لکه‌برها استفاده نکنید. زیرا معمولا لکه‌برها برای پاک کردن انواع فرش و موکت‌ ساخته شده از الیاف مصنوعی تهیه شده‌اند. با این وجود حتی برای استفاده روی فرش و موکت حتما قبل از مصرف شامپو فرش باید دستور العمل روی آن‌ را با دقت بخوانید.

در صورت اطمینان از بی ضرر بودن این شامپو فرش و استفاده از آن، پس از اتمام کار کف مواد شوینده را از سطح موکت با یک پارچه تمیز جمع آوری کرده و آن را خشک کنید. پس از خشک شدن کامل و عمیق، سطح موکت را خوب جارو بزنید. دقت کنید برای تمیز کردن موکت با شامپو فرش همانند طرز استفاده از این مواد برای فرش که در بالا ذکر شد؛ عمل کنید. قالیشویی تهران خدمات شستن موکت، خوشخواب، پرده، مبلمان را دارند.

چه نوع فرشی را نباید با شامپو شست

بیشتر شوینده‌های موجود در بازار مانند شامپو فرش‌ها برای الیاف طبیعی مانند پشم و ابریشم بیش از اندازه قلیایی هستند؛ از این رو به بافت و الیاف فرش و قالی آسیب می‌زنند. پس قبل از استفاده حتما به جنس فرش و قالی خود دقت کنید. پیشنهاد می‌کنیم همواره برای استفاده از شامپو فرش قبل از تمیز کردن کامل فرش، مقداری از این مواد را روی بخش کوچکی از فرش و قالی خود امتحان کنید و در صورت اطمینان از بی ضرر بودن آن کل سطح فرش و قالی مورد نظر را تمیز کنید.

چه لک‌هایی با شامپو فرش پاک می‌شود

استفاده از شامپو فرش زمانی کاربرد دارد که آلودگی موجود در فرش زیاد نبوده و نیاز به استفاده از روش شستن کامل نباشد. از این رو برای لکه‌هایی که سطحی هستند و به عمق تار و پود رخنه نکرده‌اند می‌توانید از این محلول استفاده کنید.

در پایان حتما یادآور می شویم استفاده از شوینده‌هایی مانند شامپو فرش هرگز مانند خدمات قالیشویی عمق فرش و قالی را تمیز نمی‌کند. از این رو چنانچه فرش‌های شما نیاز به تمیزی عمیق دارند حتما از خدمات بهترین قالیشویی استفاده کنید.0 0 رای
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات
Call Now Buttonتماس 1442
0
نظرتو به ما بگوx
()
x