آیا شستن فرش با پودر ماشین کار صحیحی است؟ {مزایا و معایب}

پودر البسه مخصوص ماشین لباسشویی از آن دسته شوینده‌هایی است که در هر خانه‌ای پیدا می‌شود و اکثر خانم‌های خانه‌دار به دلیل خاصیت پاک‌کنندگی و تمیز‌کنندگی‌اش برای نظافت منزل به وفور از آن استفاده می‌کنند. در این مقاله قصد داریم توضیح دهیم که چطور می‌توانید فرش منزل‌تان را با استفاده از این شوینده، به صورت صحیح و بدون اینکه به الیاف آن آسیبی وارد کنید بشویید.

ضمن توضیح نحوه صحیح شستن فرش با پودر ماشین در مورد اینکه این شوینده برای چه جنس فرشی مناسب است و چه پاک‌کننده‌ای را بهتر است به جای آن استفاده کنید صحبت خواهیم کرد.

آیا برای شستن فرش می‌توان از پودر ماشین لباسشویی استفاده کرد؟

شوینده‌هایی که غالبا ما در منزل از آنها استفاده می‌کنیم؛ از ویژگی‌ها و خواص مختلفی برخوردارند. همین موضوع باعث می‌شود که تمیز کردن برخی از وسایل منزل با هر نوع شوینده‌ای امکان‌پذیر نباشد. به عنوان مثال برای شستشوی موکت تیره رنگ، معمولا استفاده از شوینده‌ هایی که خاصیت اسیدی زیادی دارند و یا حاوی سفیدکننده هستند توصیه نمی‌شود.

در مورد پودر ماشین لباسشویی و روش صحیح استفاده از آن برای شستن فرش هم یک نکته بسیار مهم وجود دارد. برای اینکه فرش‌تان در اثر استفاده از این نوع شوینده که غالبا خاصیت قلیایی بالایی دارد آسیب نبیند؛ بهتر است آن را با شامپو فرش و کلر ترکیب کنید.

این مواد باعث می‌شوند که خاصیت قلیایی پودر خنثی شده و فرش بعد از شستشو آسیب نبیند و بافتش خشک نشود. در کل از آنجایی که پودر ماشین لباسشویی مخصوص شستشوی البسه است و برای شستشوی موکت و فرش طراحی نشده؛ استفاده از آن برای فرش شویی توصیه نمی‌شود.

در واقع مهم‌ ترین مزیت این شوینده که قدرت تمیز کنندگی بالای آن است و بسیاری از خانم‌ ها هم به همین جهت به سراغ آن برای نظافت منزل می‌روند؛ می‌تواند گاهی مضر باشد و به فرش و الیاف آن آسیب وارد کند. به غیر از آسیب‌هایی نظیر خشک شدن، فرشی که با پودر ماشین لباسشویی شسته می‌شود بیشتر مستعد زرد شدن، پوسیدگی و در بلند مدت کاهش شید رنگی الیاف است. بنابراین به طور کلی بهتر است برای فرش شویی از شوینده‌ای به جای این پودر استفاده کنید که برای شستشوی الیاف حساس قالی فرموله شده است.

روش صحیح شستن فرش با پودر ماشین

روش صحیح شستن فرش با پودر ماشین

همانطور که اشاره شد؛ پودر ماشین لباسشویی قدرت پاک‌کنندگی بالایی دارد و ماده‌ای به شدت قلیایی است. به همین خاطر بهتر است آن را در ترکیب با موادی استفاده کنید که این خاصیت را تقلیل می‌دهند. برای اینکه از خشکی فرش و زرد شدن و پوسیدگی ریشه‌ ها جلوگیری کنید؛ بهتر است کمی محلول نرم‌کننده لباس و یا شامپو فرش داخل کفی که از ترکیب پودر ماشین لباسشویی و آب تهیه کرده‌اید بریزید.

این ترکیب به شما محلولی می‌دهد که همزمان قدرت پاک‌کنندگی پودر و نرم‌کنندگی مواد دیگر را دارد. بعد از تهیه این شوینده خانگی به سراغ مراحل زیر برای شستشو بروید:

 • روی فرش را قبل از اینکه آن را به حیاط یا پشت بام ببرید؛ به صورت کامل جاروبرقی بکشید.
 • بعد از انتقال آن به فضای باز، با کمی آب ولرم سطح قالی را خیس کنید. اگر در مرحله قبلی درست فرش را غبارروبی نکرده باشید؛ ریختن آب در این مرحله روی آن باعث زرد شدن و کدری رنگ می‌شود.
 • در این مرحله باید شوینده‌ای که از ترکیب مقداری پودر ماشین، شامپو فرش یا نرم‌کننده و مقداری کلر در آب تهیه کرده‌اید را روی فرش بریزید. هرگز مستقیما پودر را روی سطح قالی که خیس کرده‌اید نپاشید. این کار می‌تواند تار و پودر فرش را دچار پوسیدگی زودرس کند. پودرهایی که حاوی آنزیم هستند برای فرش شویی بهتر از پودرهای ساده بوده و قدرت لکه‌بری و از بین بردن لکه‌های چربی را دارند. ضمن اینکه اکثر آنها هیچ‌گونه آسیب و خسارتی به ریشه‌ها و الیاف فرش وارد نمی‌کنند.
 • با استفاده از این فرچه پلاستیکی روی فرش را در جهت خواب الیاف برس بکشید.
 • بعد از اینکه دوبار مرحله بالا را تکرار کردید؛ با شلنگ آب روی سطح فرش را آنقدر آبکشی کنید که دیگر هیچ زردآبی از آن بیرون نزند. اگر بعد از شستن فرش با پودر ماشین خوب آن را آبکشی نکنید؛ علاوه بر کدر شدن و زردی، سطح آن دچار خشکی شده و لطافت اولیه خود را از دست می‌دهد.
 • اگر جنس فرش‌تان به صورت ذاتی خشک است و احساس می‌کنید شستشوی آن با پودر این خشکی را تشدید می‌کند؛ قبل از آبکشی نهایی و بعد از استفاده از کف پودر، می‌توانید روی آن را یک بار با نرم‌کننده یا شامپو فرش خالی نیز بشویید.
 • در نهایت نیز فرش را لوله کرده و اجازه دهید چند ساعت همانطور لوله شده بماند تا آب اضافه‌اش کشیده شود. سپس آن را روی یک سطح مناسب و در هوای باز پهن کنید تا خشک شود.
 • بعد از پهن کردن هم بهتر است یک بار دیگر روی فرش را جاروبرقی بکشید.

استفاده از پودر برای شستن چه فرش‌ هایی مجاز است؟

از آنجایی که این پودرها قوی هستند؛ استفاده از آنها برای شستن فرش‌های دستباف و ماشینی را به هیچ عنوان توصیه نمی‌کنیم. در بافت اکثر این فرش‌ها از مواد و الیاف طبیعی استفاده می‌شود که ممکن است در اثر تماس با این شوینده آسیب ببیند و یا تغییر رنگ بدهد. اما اکثر فرش‌های ماشینی بافته شده از الیاف مصنوعی مقاومت بالایی دارند و می‌توانید بدون نگران آنها را با پودر ماشین لباسشویی بشویید.

بهترین شوینده فرش

بهترین شوینده فرش چه ویژگی‌ هایی دارد؟

شوینده‌ای که ویژگی‌ های زیر را دارد؛ بهترین شوینده برای شستن فرش و قالی محسوب می‌شود:

 • از قدرت پاک‌کنندگی بالایی برخوردار باشد.
 • دارای عطر و رایحه مناسبی باشد ولی حساسیت ایجاد نکند.
 • فرمول آن به صورتی باشد که موجب خوردگی و خرابی قالی نشود.
 • قدرت نرم‌کنندگی بالایی داشته تا امکان استفاده از آن در روش‎های مکانیزه و سنتی باشد.
 • دارای PH خنثی بوده؛ یعنی نه زیاد اسیدی و نه زیاد قلیایی باشد.
 • میزان تولید کف آن قابل کنترل باشد.

بهترین روش شستن فرش چیست؟

اگر سری به وب‌سایت‌های مختلف زده باشید قطعا دیده‌اید که در مطالب آنها غالبا توصیه به استفاده از مواد خانگی مانند جوش شیرین، نمک، سرکه، صابون‌ و شامپو برای شستن فرش شده است؛ اما به طور کلی این مواد هم اگر به صورت درست استفاده نشوند ممکن است به فرش آسیب وارد کنند.

بهترین روش فرش شویی استفاده از خدمات حرفه‌ای مراکز قالیشویی است. در این مراکز نرخ قالیشویی و سایر سرویس‌ها بر اساس مصوبه اتحادیه تعیین شده و علاوه بر اطمینان از سلامت فرش‌ها، از نظر اقتصادی نیز استفاده از خدمات آنها کاملا به‌صرفه است.

5 1 رای
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات
0
نظرتو به ما بگوx
تماس 1442