آموزش لکه گیری و پاک کردن فرش با ماست {عجیب اما کاربردی}

یکی از مخرب‌ ترین عواملی که می‌تواند روی عمر مفید فرش‌ها تاثیرگذار باشد؛ لکه‌ های ماندگار ناشی از ریختن انواع غذا، نوشیدنی و مواد چسبنده‌ای مانند آدامس و جوهر است. به همین خاطر است که بیشتر متخصصان توصیه می‌کنند که لکه‌ ها را به محض ایجاد و قبل از اینکه بمانند و سرسخت شوند پاک کنید تا عمر فرش‌تان بیشتر شود. روش‌ های زیادی برای از بین لکه از روی فرش وجود دارد که استفاده از ماست یکی از ارزان‌ ترین آنهاست. در این مقاله لکه گیری فرش با ماست را به صورت کامل توضیح داده‌ایم.

لکه گیری فرش با ماست

با استفاده از ماست می‌توانید تقریبا هر نوع لکه‌ای را از روی فرش پاک کنید. در ادامه به صورت مجزا، روش تمیز کردن انواع لکه از روی فرش با استفاده از این خوراکی پرطرفدار را تشریح کرده‌ایم.

پاک کردن لکه جوهر با ماست

پاک کردن لکه جوهر با ماست

درست است که جوهر ماده سرسختی است و ریختن آن روی انواع منسوجات به‌خصوص فرش می‌تواند لکه سرسختی از خود به جا بگذارد؛ اما اگر به موقع وارد عمل شوید می‌توانید این لکه را با استفاده از ماست آبکی و شل به راحتی از بین ببرید.

کافیست روی قسمتی از فرش که با جوهر کثیف شده کمی ماست شل بریزید و بعد از چند دقیقه آن را با قاشق تمیز کنید. برای از بین بردن بقایای جوهر و ماست نیز کمی کف با ترکیب مایع ظرفشویی و آب درست کرده و آن را به آرامی و توسط یک تکه پارچه سفید و تمیز روی لکه بمالید. هر چقدر لکه جوهر جدیدتر باشد؛ اثر ماست قوی‌تر و موثرتر می‌شود.

پاک کردن لکه نوشیدنی‌ های قندی با ماست

برای از بین بردن این لکه‌ها هم ابتدا باید تا جایی که می‌توانید با استفاده از قاشق مایع قندی را از الیاف فرش خارج کرده و سپس برای از بین بردن چسبندگی حاصل از قند، محل را با استفاده از یک دستمال مرطوب آبکشی کنید. اگر اثری از نوشیدنی ریخته شده روی فرش به جا مانده است؛ می‌توانید با مالیدن ماست روی آن، تمیزش کنید. پارچه مرطوب شده با کمی سرکه هم برای از بین بردن این لکه عالی است.

پاک کردن لکه آدامس و شمع

پاک کردن لکه آدامس و شمع

شمع و آدامس موادی چسبنده و صمغی شکل هستند و برای تمیز کردن آثارشان از روی فرش ابتدا باید سرد و منجمد شوند. بنابراین اگر به صورت اتفاقی روی فرش منزل‌تان شمع ریخته یا آدامس چسبیده است؛ یک کیسه فریزر پر شده با یخ را روی آن گذاشته تا کاملا سفت شود. سپس صمغ سفت شده را می‌توانید به آرامی با استفاده از پشت چاقو از روی الیاف فرش جدا کنید.

پاک کردن لکه شکلات

پاک کردن لکه شکلات

شکلات هم به خاطر اینکه چرب است و هم به خاطر اینکه رنگ تیره‌ای دارد؛ لکه بدی از خود به جا می‌گذارد. اما نگران نباشید؛ چرا که برای تمیز کردن این لکه، اگر به موقع وارد عمل شوید نیازی به استفاده از خدمات قالیشویی ندارید. کافیست که با پشت چاقو و به آرامی شکلات را از روی فرش برداشته و اثر به جا مانده از آن را با یک تکه پارچه آغشته به آب و سرکه تمیز کنید.

پاک کردن لکه چربی

برای از بین بردن لکه چربی که روی فرش ریخته است نیز کار زیاد سختی در پیش ندارید؛ می‌توانید یک ترکیب خانگی حاصل از رقیق کردن سرکه سفید با استفاده از آب تهیه کرده و مقداری از آن را روی لکه اسپری کنید. بعد از چند دقیقه هم محل را با استفاده از یک دستمال تمیز و مرطوب به روش خشک، آبکشی کنید.

پاک کردن لکه قهوه از روی فرش

پاک کردن لکه قهوه

درست مثل روش پاك كردن لکه گوجه از فرش برای از بین اثر لکه‌ای که حاصل از برگشتن فنجان قهوه روی قالی است؛ ابتدا باید روی محل را با استفاده از یک دستمال جاذب بپوشانید و با فشار ملایم دست سعی کنید رطوبت لکه را بگیرید.

هرگز دستتان را زیاد روی دستمال فشار ندهید؛ چرا که این کار باعث پخش و عمیق شدن لکه می‌شود. اگر بعد از برداشتن دستمال و جذب تمام رطوبت هنور اثری از قهوه روی فرش باقی مانده، کافیست یک اسکاچ تمیز را به کف حاصل از ترکیب مایع ظرفشویی و آب آغشته کرده و محل را با استفاده از آن تمیز کنید.

پاک کردن لکه چای با ماست

برای از بین بردن لکه چای روی فرش هم نیاز به تهیه یک شوینده طبیعی خانگی دارید. این شوینده حاصل ترکیب مقداری مساوی از نمک و جوش شیرین است. این ترکیب را با اضافه کردن مقدار کافی سرکه، از حالت پودری به حالت خمیری درآورده و آن را روی لکه بمالید و صبر کنید.

اگر این روش جواب نداد؛ باید به سراغ لکه گیری فرش با ماست بروید. ماست بهترین ماده برای از بین بردن لکه‌های تیره روی فرش‌های روشن است. برای استفاده از این ماده مقداری از آن را روی محلی که لکه شده است بمالید و چند دقیقه بعد، آن را با قاشق کاملا تمیز کنید. لک سفید ماست را نیز می‌توانید به راحتی با استفاده از دستمال مرطوب پاک کنید.

ترکیب جوش شیرین با سرکه برای تمیز کردن لکه چای

جوش شیرین و سرکه هم یک ترکیب برنده برای تمیز کردن انواع لکه تیره به خصوص لکه چای است. کافیست این دو ماده را به صورت مساوی با هم ترکیب کرده و بعد از درست شدن خمیر مورد نظر، آن را با یک دستمال کاملا تمیز روی محلی که لکه شده است بمالید. چند دقیقه بعد واکنش شیمیایی که این مواد ایجاد می‌کند به راحتی می‌تواند لکه تیره را محو کند.

آیا تکنیک لکه گیری فرش با ماست برای لکه‌ های قدیمی هم موثر است؟

به طور کلی، تمام روش‌های خانگی که برای از بین لکه از روی فرش توصیه می‌شوند بیشترین تاثیر را همان دو الی سه ساعت اولی که لکه ایجاد شده است دارند. این قانون در مورد روش لکه گیری فرش با ماست نیز صدق می‌کند. بنابراین نمی‌توانید توقع داشته باشید که ماست بتواند به طور کامل اثر لکه‌ای که چند ماهی است روی فرش ایجاد شده است را از بین ببرد. در این شرایط توصیه می‌کنیم به جا امتحان کردن روش‌های مختلف و آسیب زدن به فرش از خدمات قالیشویی استفاده کنید.

0 0 رای
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات
0
نظرتو به ما بگوx
تماس 1442