شستشوی لکه گوجه فرنگی از روی فرش و موکت {ترفندهای طلایی}

گوجه ماده اولیه‌ای است که هم به صورت تازه در بسیاری از غذاها و هم به صورت فرآوری شده در بسیاری از مواد غذایی مانند انواع سس مصرف می‌شود. این ماده اولیه به دلیل رنگ قرمز تندی که دارد؛ روی هر بافتی که بریزد معمولا لکه سرسختی از خود به جای می‌گذارد؛ مخصوصا منسوجاتی مانند فرش که الیاف پرپشت و بلندی دارند. در این مقاله شیوه صحیح پاك كردن لکه گوجه از فرش با چند گام ساده را توضیح داده‌ایم.

لوازم و مواد مورد نیاز برای شستشوی لکه گوجه فرنگی از روی فرش

برای اینکه بتوانید لکه گوجه‌ای که روی فرش ایجاد شده را کاملا از بین ببرید به مواد و ابزارهای زیر نیاز دارید:

  • چاقوی پنیر خوری یا کاردک
  • لگن یا کاسه تمیز
  • یک فنجان آب گرم
  • چند قطره مایع ظرفشویی
  • دو پارچه سفید و تمیز
  • بطری اسپری
  • جاروبرقی

مراحل پاك كردن لكه رب گوجه از فرش

مراحل پاك كردن لكه رب گوجه از فرش

اگر لکه‌ای بر اثر ریختن گوجه فرنگی یا سایر فرآورده‌های تولید شده با این ماده رنگی روی فرش‌تان ایجاد شده می‌توانید طی 6 مرحله ساده زیر از شر این لکه خلاص شوید. اما اگر انجام این مراحل تاثیری روی ظاهر لکه نداشت حتما باید به سراغ استفاده از خدمات قالیشویی آنلاین و یا حضوری بروید.

مرحله اول کندن گوجه اضافه از روی الیاف

سعی کنید با احتیاط و بدون اینکه به الیاف فرش آسیبی برسد؛ با پشت چاقو پنیر خوری یا یک کاردک پلاستیکی، گوجه جامدی که به الیاف فرش چسبیده را بکنید. در انجام این مرحله دقت کنید؛ چرا که اگر لکه تازه و مرطوب باشد ممکن است سایر قسمت‌های تمیز فرش نیز لکه شود. توصیه نمی‌کنیم که برای برداشتن گوجه اضافه‌ای که لایه رویی لکه را تشکیل داده از دستمال کاغذی یا پارچه استفاده کنید. چرا که کنترل دست‌تان در زمان استفاده از پارچه کمتر می‌شود و ممکن است لکه را بدتر پخش کنید.

مرحله دوم ساخت شوینده خانگی

مرحله دوم ساخت شوینده خانگی

برای شستشوی لکه گوجه فرنگی از روی فرش نیاز به یک ترکیب جادویی و موثر دارید. برای تهیه این ترکیب کافیست که چند قطره مایع ظرفشویی را با یک فنجان آب گرم در یک کاسه مخلوط کنید. دمای آبی که برای ساخت این شوینده خانگی نیاز دارید نه باید زیاد پایین و نه زیاد بالا باشد. ضمن اینکه مایع ظرفشویی مورد استفاده باید فاقد آمونیاک یا سفید کننده باشد.

مرحله سوم شستن لکه

یکی از دستمال‌های تمیز را با ترکیب شوینده خیس کنید و روی لکه بمالید. نیازی نیست زیاد مالش دهید. اجازه دهید لکه گوجه چند دقیقه‌ای در تماس با شوینده باشد. اگر رنگ فرش‌تان روشن است؛ می‌توانید از اسپری برای پاشیدن شوینده روی لکه استفاده کنید. فقط سعی کنید با هر روشی که اقدام به پاك كردن لکه رب گوجه از فرش می‌کنید؛ الیاف را زیاد خیس نکنید. فقط تماس با چند قطره از این شوینده برای تمیز کردن لکه کافیست. این مرحله را آنقدر تکرار کنید که لکه از بین برود.

مرحله چهارم آبکشی محل

در این مرحله باید محلی که لکه شده و با شوینده شسته‌ای را به دقت آبکشی کنید تا تمام کف و رنگ قرمز گوجه خارج شود. برای آبکشی نیاز به شلنگ ندارید؛ فقط کافیست که یک سطل آب تمیز و یکپارچه داشته باشید. ابتدا دستمال را درون آب خیس کنید و فقط یک بار روی لکه بمالید. این کار را بارها با قسمت‌های مختلف پارچه تکرار کنید. اگر با اسپری آبکشی را انجام دهید که چه بهتر. سعی کنید با تکرار این مراحل باقی مانده‌های رب گوجه و مایع ظرفشویی را از تار و پود فرش خارج کنید.

مرحله پنجم خشک کردن

خشك كردن فرش در خانه از مهم‌ترین مراحل در پاك كردن لکه گوجه از فرش است. اگر فرش را به درستی خشک نکنید ممکن است در عرض چند هفته کپک بزند و بپوسد. بنابراین با یک حوله خشک و حرکات ضربه‌ای سعی کنید تا جای ممکن رطوبت مرحله آبکشی را خشک کنید. بهتر است چند حوله خشک کنار دست‌تان باشد و هر بار که یکی از آنها خیس شد؛ از دیگری استفاده کنید.

مرحله ششم جارو کشیدن

بعد از انجام این مراحل به احتمال زیاد خواب فرش تغییر کرده است. برای اینکه ظاهر الیاف قالی به حالت قبل باز گردد؛ می‌توانید از جاروبرقی استفاده کنید.

0 0 رای
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات
0
نظرتو به ما بگوx
تماس 1442