آیا لکه چربی روی مبل پاک شدنی است؟ پاک کردن لکه روغن از روی مبل

با توجه به زندگی پرمشغله اکثر افراد، امروزه دیگر مبل فقط وسیله‌ای برای نشستن و استراحت کردن نیست؛ بلکه در بسیاری از خانه‌ها از آن حتی برای صرف غذا و کاربردهای روزانه نیز استفاده می‌شود. بنابراین طبیعی است که روکش پارچه در معرض آلوده شدن با انواع مواد خوراکی و غیرخوراکی قرار بگیرد.

یکی از بدترین لکه‌هایی که ممکن است روی مبل ایجاد شود؛ لکه چربی است که پاک کردنش تقریبا کار بسیار سختی است. هر چقدر رنگ پارچه روشن‌تر و لکه قدیمی‌تر باشد؛ برای از بین بردن آن نیاز به زحمت و زمان زیادتری است. متاسفانه اکثر روش‌هایی خانگی که توصیه می‌شوند می‌توانند برای پارچه مبل مضر باشند و موجب آسیب رساندن به آن شوند.

اگر می‌خواهید از روش صحیح پاک کردن لکه روغن از مبل باخبر شوید و بدانید که آیا لکه چربی روی مبل پاک شدنی است یا خیر؟ با ما تا انتهای این مقاله همراه شوید.

آیا لکه چربی روی مبل پاک شدنی است یا خیر؟

پاسخ این سوال بستگی به عوامل مختلفی دارد که مهم‌ترین‌شان عبارتند از:

 • عمر لکه
 • میزان ماندگاری آن
 • دمای محیط
 • جنس چربی ریخته شده روی مبل
 • نوع و جنس پارچه

پاک کردن لکه روغن از مبل پارچه‌‌ای و چرمی

همانطور که اشاره شد؛ یکی از عوامل موثر در پاسخ به این سوال که آیا لکه چربی روی مبل پاک شدنی است یا خیر؟ جنس پارچه‌ای است که مبلمان با آن ساخته شده است. اکثر مبل‌هایی که در بازار وجود دارند؛ یا از پارچه تولید شده‌اند یا چرمی هستند. بنابراین ابتدا توضیح مختصری در مورد پاک کردن چربی از روی این دو جنس پارچه داده و سپس به سراغ روش‌های کارآمد پاک کردن لکه چربی از روی مبل می‌رویم.

پاک کردن لکه روغن از مبل پارچه‌‌ای

مبل‌ های پارچه‌ ای

اکثر پارچه‌هایی که از آنها برای تولید مبلمان استفاده می‌شود از آن دسته منسوجاتی هستند که منافذ بازی دارند. بنابراین زودتر از سایر جنس‌ها مانند چرم گرد و غبار را جذب می‌کنند. اما از آنجایی که تنوع طرح و رنگ پارچه‌های مبلی به شدت بالاست؛ تقاضا برای خرید مبلمانی که با آنها تولید می‌شوند نیز زیاد است.

اما نکته بسیار منفی که در مورد این مدل مبلمان وجود دارد این است که پاک کردن لکه چربی از روی مبل پارچه‌ای کار بسیار دشواری است؛ چرا که چربی ممکن است در روزنه‌های بافت پارچه نفوذ کرده و در این حالت خارج کردن کامل آن کار بسیار سختی است.

پاک کردن لکه روغن از مبل چرمی

مبل‌ های چرمی

چرم هم درست مانند پارچه می‌تواند هر نوع آلودگی را به خود جذب کند؛ اما سرعت جذب لکه‌ها به خصوص آنهایی که بر اثر ریختن مایعات ایجاد می‌شوند خیلی کمتر از پارچه است. اکثر لکه‌ها به خصوص لکه‌های مرطوب را خیلی راحت می‌توان با استفاده از یک دستمال نم‌دار از روی چرم پاک کرد.

پاک کردن لکه چربی از روی مبل

اکثر لکه‌هایی که بر اثر ریختن مواد خوراکی روی مبل ایجاد می‌شوند با یک شوینده ملایم مانند مایع ظرفشویی و آب پاک می‌شوند؛ اما چربی از آن دسته موادی است که پاک کردن رد آن از روی هر نوع پارچه‌ای کمی به دقت نیاز دارد. برای اینکه این لکه ماندگار نشود و اثر ظاهری‌اش به مدت طولانی روی پارچه نماند؛ باید در همان دقایق اولیه آن را پاک کنید.

پاک کردن لکه چربی از روی مبل

در قدم اول با استفاده از یک دستمال و حرکات ضربه‌ای، سعی کنید تا جای ممکن چربی روی بافت پارچه را جذب کنید. اگر حجم چربی زیاد است می‌توانید این کار را با استفاده از یک قاشق انجام دهید. این کار باعث می‌ شود روغن بیشتری جذب پارچه نشود و یا به دیگر نقاط سرایت نکند. فقط باید احتیاط کنید که فشار دست‌ تان تا جای ممکن کنترل شده و کم باشد و از کشیدن دستمال روی مبل به شدت اجتناب کنید.

هر چقدر قدرت دست‌تان در انجام این کار بیشتر باشد؛ حجم بیشتری از چربی ریخته شده جذب پارچه می‌شود. نکته بعدی که در پاک کردن لکه چربی از روی مبل باید به آن اشاره کنیم این است که شوینده انتخابی خود را حتما با آب رقیق کنید؛ چرا که برخی از شوینده‌ها قدرت چسبندگی بالایی دارند و استفاده از آنها به تنهایی نه تنها چربی را پاک نمی‌کند بلکه ممکن است باعث ایجاد لکه جدید شود.

چند نکته مهم در مورد تمیز کردن لکه از روی مبلمان

قبل از پاک کردن هر نوع لکه‌ای از روی بافت پارچه مبل، توجه به نکات زیر الزامی است:

 • هرگز به دفعات از مواد شوینده قوی برای مبلشویی استفاده نکنید. این شوینده‌ها با ترکیب شیمیایی خود می‌توانند موجب پوسیدگی پارچه شوند.
 • بعد از اتمام مراحل، شرایط محیطی را طوری فراهم کنید که پارچه کاملا خشک شود. رطوبت نیز مثل استفاده از شوینده قوی می‌تواند باعث پوسیدگی پارچه شود.
 • از حرکاتی که باعث پخش شدن لکه می‌شوند به شدت اجتناب کنید. بهترین روش مالیدن دستمال یا اسکاچ روی مبل، زدن ضربه با آنهاست.
 • هر چقدر بازه بین ایجاد لکه و تمیز کردن کمتر باشد؛ نتیجه بهتر خواهد شد. بنابراین نگذارید لکه بماند و خشک شود. چرا که در این صورت برای مبلشویی قطعا نیاز به زمان بیشتر و استفاده از شوینده‌ های قوی تر خواهید داشت.

یک روش ساده و عالی برای پاک کردن لکه روغن از مبل

گرچه نمی‌توان پاسخ قطعی به این سوال داد که آیا لکه چربی روی مبل پاک شدنی است یا خیر؟ اما می‌توان گفت که از بین بردن آثار این نوع لکه شدنی است به شرطی که روش صحیح آن را بدانید. اگر جنس پارچه مبلمان‌تان چرمی است و لکه‌ای از جنس روغن و چربی روی آن ایجاد شده؛ می‌توانید از روش زیر برای تمیز کردنش استفاده کنید:

 • با استفاده از یک دستمال حوله‌ای و جاذب، مواد جامد و چربی اضافه‌ای که روی مبل وجود دارد را بردارید.
 • ترکیبی از مقداری صابون جامد رنده شده یا صابون مایع با آب درست کنید.
 • کف حاصل از این ترکیب را با استفاده از یک تکه ابر روی لکه بمالید.
 • سپس با استفاده از یک پارچه تمیز دیگر، کف را پاک کنید.
 • این مراحل را آنقدر انجام دهید تا اثری از لکه باقی نماند.

روش ساده برای پاک کردن لکه روغن از مبل

اگر مبلمان‌ تان از جنس پارچه است می‌توانید از روش ساده و عملی زیر استفاده کنید:

برای پاک کردن لکه چربی از روی مبل پارچه‌ای چند روش متفاوت وجود دارد که مطمئن‌ترینشان، استفاده از خدمات قالیشویی است. اگر رنگ پارچه روشن است و تازه مبل را خریده‌اید؛ توصیه می‌کنیم حتما به دنبال شماره قالیشویی باشید و خودتان راسا اقدام به پاک کردن لکه روغن از مبل نکنید. اما اگر حساسیتی نسبت به مبلمان منزل‌تان ندارید می‌توانید از روش زیر برای حل این مشکل استفاده کنید.

 • یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی را با نصف فنجان سرکه سفید، یک قاشق غذاخوری جوش‌ شیرین و کمی آب گرم مخلوط کنید.
 • اجازه دهید این ترکیب چند دقیقه بماند تا ماده موثر موجود در اجزایش فعال شود.
 • سپس با استفاده از یک تکه اسفنج آن را روی لکه بمالید و منتظر تاثیرات شگفت‌ انگیزش باشید.
 • بعد از اینکه مطمئن شدید اثر لکه از بین رفته، یک تکه حوله روی مبل بیاندازید و با فشار دست سعی کنید رطوبت داخل بافت پارچه‌اش را بگیرید.
 • تا زمانی که مبل خشک نشده اجازه استفاده از آن را ندارید.

جوش شیرین یک ماده طبیعی است که حتی می‌تواند سرسخت‌ترین لکه‌ها را نیز پاک کند و تاثیر باورنکردنی روی از بین بو دارد. بنابراین اگر چربی که روی مبل ریخته بو دارد؛ شوینده‌ای که روش تهیه و استفاده از آن را در بالا به شما توضیح دادیم می‌تواند مشکل‌تان را تا حدود زیادی حل کند.

جوش‌ شیرین ترکیبی غیر سمی از سدیم هیدروژن کربنات است. بی‌کربنات به نوعی جذب‌‎کننده رطوبت و بوگیر محسوب شده و می‌توان از آن به‌ عنوان پاک‌‎کننده لکه‌ها استفاده کرد. ذرات موجود در این ماده قادر هستند که هر گونه باکتری و آلودگی که درون بافت پارچه وجود دارد را جذب کنند.

ضمن اینکه بی‌کربنات قابلیت جذب رطوبت را نیز دارد. با وجود تمامی این مزایا، استفاده از جوش شیرین به تنهایی نمی‌تواند لکه چربی را از بین ببرد و حتما باید در کنار آن از مایع ظرفشویی و سرکه‌ای که با آب رقیق شده است استفاده کنید.

چند روش عالی دیگر برای پاک کردن لکه چربی از روی مبل

اگر به هر دلیلی نمی‌توانید یا نمی‌خواهید از ترکیب سرکه و جوش شیرین استفاده کنید؛ روش‌های زیر را امتحان کنید.

تمیز کردن روغن از روی مبل با پودر بچه

تمیز کردن روغن از روی مبل با پودر بچه

پودر بچه با ذرات بسیار ریز و جاذبی که دارد تقریبا می‌تواند اکثر لکه‌های مرطوب را از بین ببرد. برای استفاده از این ماده دم‌ دستی و موثر کافیست که کمی از آن را روی قسمتی که چربی لکه ایجاد کرده بریزید و اجازه دهید 24 ساعت بماند. اگر در همان دقایق اولیه این کار را انجام دهید؛ بعد از یک شبانه روز شاهد این خواهید بود که بخش اعظمی از چربی جذب ذرات پودر بچه شده است. سپس با استفاده از جاروبرقی این ذرات را جمع کنید.

تمیز کردن روغن از روی مبل با نوشابه

نوشابه هم ماده قدرتمندی برای لکه‌بری است. مقداری از آن را روی یک تکه پارچه بریزید و به آرامی با آن رو لکه ضربه بزنید. سپس با استفاده از مقداری پودر ماشین لباسشویی یا مایع ظرفشویی و آب خمیری تهیه کرده و آن را با مسواک روی آن قسمت از پارچه مبل که لک شده بمالید. در نهایت نیز یک دستمال را به آب گرم آغشته کرده و کف را از روی پارچه پاک کنید.

تمیز کردن روغن از روی مبل با اتوی داغ

اگر جنس مبلمان‌تان پارچه‌ای است می‌توانید برای تمیز کردن لکه‌های چرب از روی آن از اتوی داغ هم استفاده کنید. ابتدا یک تکه کاغذ جاذب روغن روی لکه بگذارید و سپس اتویی که داغ کرده‌اید را روی کاغذ بگذارید. فقط چند ثانیه نیاز است که حرارت اتو چربی را آب کرده و کاغذ آن را جذب کند.

تمیز کردن روغن از روی مبل با محلول آب و صابون

این روش یکی از متداول‌ترین روش‌ها برای تمیز کردن هر نوع لکه‌ای از روش فرش، موکت و حتی مبلمان است. برای تهیه شوینده خانگی که قادر باشد لکه چربی را از بین ببرد؛ چند قطره مایع ظرفشویی را داخل کمی آب گرم مخلوط کنید. این ترکیب را هم بزنید تا کف کند. سپس کف را با استفاده از اسفنج نرم روی پارچه بمالید تا لکه از بین برود. در نهایت هم باید با یک دستمال خشک کف و رطوبت را تمیز و خشک کنید.

در این مقاله سعی کردیم بهترین روش‌ها را در پاسخ به این سوال که آیا لکه چربی روی مبل پاک شدنی است یا خیر؟ توضیح دهیم. اما اینکه کدامیک از این روش‌ها موثر و یا مناسب برای شما هستند؛ بستگی به عوامل مختلفی دارد.

به عنوان مثال اگر از عمر لکه چند هفته‌ ای می‌گذرد و هر چقدر سعی کرده‌اید نتوانستید آن را با استفاده از روش‌های خانگی پاک کنید؛ اصلا به سراغ این روش‌ها نروید و با یک قالیشویی معتبر در اطراف محلی زندگی‌تان تماس بگیرید. اما اگر فقط چند دقیقه از عمر لکه می‌گذرد؛ بسته به اینکه جنس پارچه مبل چیست می‌توانید از هر کدام از این روش‌ها استفاده کنید.

0 0 رای
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات
0
نظرتو به ما بگوx
تماس 1442