پاک کردن لکه های قدیمی روی مبل 12 لکه مختلف + روشهای از بین بردن

مبلمان معمولا نقطه کانونی و توجه در هر خانه‌ای است. بنابراین لازم است که برای حفظ ظاهرش، با روش‌های علمی و کاربردی از بین بردن لکه های قدیمی روی مبل آشنا باشید. ما در این مقاله به صورت مفصل در مورد این موضوع و روش صحیح پاک کردن هر نوع لکه‌ای از روی پارچه مبلمان به صورت اختصاصی توضیح داده‌ایم.

چطور می‌توان لکه های قدیمی روی مبل را تمیز کرد؟

روش صحیح از بین بردن لکه های قدیمی مبل بستگی به جنس ماده‌ای دارد که موجب ایجاد این لکه شده است. به همین خاطر در ادامه این مقاله ابتدا یک روش عمومی برای از بین بردن لکه های قدیمی روی مبل را توضیح داده و سپس شیوه صحیح تمیز کردن چند نوع ماده‌ای که ممکن است روی پارچه مبل لکه از خود به جا بگذارند را تشریح کرده‌ایم.

چطور لکه های معمولی را از روی مبل پاک کنیم؟

قهوه، الکل، آب میوه، آبنبات، نوشابه، مداد رنگی، بستنی و جوهر از جمله موادی هستند که ممکن است پارچه مبلمان شما را کثیف کنند. برای از بین آثار این مواد، یک روش عمومی مبل شویی وجود دارد. طبق این روش، دستورالعمل لازم برای از بین بردن لکه های قدیمی مبل به شرح زیر است:

 • ابتدا سعی کنید اگر ماده‌ خشکی به پارچه چسبیده، آن را با استفاده از جاروبرقی یا یک کارد پنیر خوری بکنید.
 • برای لکه‌گیری اولیه، یک مسواک یا اسکاچ نیاز دارید که زیاد هم زبر نباشد.
 • کمی از محلول تمیزکننده‌ای که بسته به جنس لکه تهیه کرده‌اید را روی پارچه بپاشید.
 • مسواک را بدون اعمال فشار اضافه، از لبه لکه به سمت داخل روی پارچه بمالید و سعی کنید با شوینده اثر لکه را از بین ببرید.
 • سپس با یک دستمال خشک و سفید، کف و باقی‌مانده لکه را تمیز کنید و اجازه دهید مبل در مجاورت هوا خشک شود.

پاک کردن لکه های معمولی از روی مبل

دو نکته بسیار مهم در مورد از بین بردن لکه های قدیمی مبل وجود دارد. اول اینکه هر چقدر زودتر اقدام به تمیز کردن این لکه‌ها کنید؛ شانس‌تان برای رسیدن به موفقیت صد در صدی بیشتر است. دومین نکته هم این است که باید محلولی که به صورت آماده خریداری کرده‌اید یا در خانه و با استفاده از مواد طبیعی درست کرده‌اید را قبل از استفاده گسترده، روی گوشه‌ای از مبل که زیاد در معرض دید نیست تست کنید. اگر بعد از چند دقیقه تغییر رنگی در پارچه مشاهده نکردید می‌توانید از این شوینده برای مبل شویی با خیال راحت استفاده کنید. انجام تست برای مبل‌هایی که رنگشان تیره است از اهمیت بیشتری برخوردار است.

از بین بردن لکه غذا و نوشیدنی

روش صحیح از بین بردن لکه غذا و نوشیدنی

از آنجایی که مبلمان امروزه به محلی برای صرف غذای اعضای خانواده به خصوص کودکان تبدیل شده است؛ اکثر لکه‌هایی که روی پارچه آن ایجاد می‌شوند ناشی از ریختن مواد غذایی و انواع نوشیدنی است. با وجود شایع بودن این لکه‌ها، نیاز نیست نگران باشید؛ چرا که اکثر آنها با استفاده از دستورالعمل زیر تمیز می‌شوند و آثار ماندگاری از خود به جای نمی‌گذارند.

 • یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی را با دو فنجان آب مخلوط کنید.
 • این محلول خانگی را با استفاده از اسکاچ تمیز روی محل لکه بمالید.
 • سپس با یک دستمال تمیز سطح مبل را آبکشی خشک کرده و اجازه دهید در مجاورت هوا خشک شود.
 • اگر لکه خیلی قدیمی است؛ ممکن است نیاز باشد این مراحل را چند بار تکرار کنید.

دمای آبی که برای تهیه این محلول استفاده می‌کنید بسیار مهم است و بستگی به جنس ماده‌ای دارد که لکه ایجاد کرده است. اگر لکه ناشی از چربی است؛ استفاده از آب گرم در این مخلوط به شوینده خانگی کمک می‌کند تا چربی را بهتر حل کند. اما لکه‌ هایی که ناشی از ریختن لبنیات مانند ماست روی مبل هستند؛ ممکن است در اثر تماس با آب گرم تشکیل لخته دهند.

برای از بین بردن این لکه‌ها به هیچ عنوان از آب گرم استفاده نکنید. بهترین ماده برای از بین بردن لکه غذا  و نوشیدنی از روی مبل مواد شوینده آنزیمی است و بدترین کاری که می‎توانید برای حذف این لکه‎ها انجام دهید این است که آنها را با گرما آبکشی کرده و با حرارت بالا خشک کنید.

از بین بردن لکه چربی از روی مبل

روش صحیح از بین بردن لکه چربی

یکی از ویژگی‌های اصلی لکه‌های چربی این است که معمولا به مرور زمان کثیفی بیشتری را جذب کرده و تیره‌تر می‌شوند. بنابراین در از بین بردن لکه چربی از روی مبل هر چقدر بیشتر تعلل کنید؛ ناچارید بعدها به دنبال راه‌حل‌های خاص‌تر مانند مبل چرک مرده را چگونه تمیز کنیم بروید. اما اگر سریع عمل کنید می‌توانید با تکنیک زیر این لکه را به طور کامل از بین ببرید.

اگر چربی به عمق پارچه نفوذ کرده، کمی آن را خیس کنید و بعد از چند دقیقه رویش دستمال کاغذی بگذارید تا چربی حل شده در آب را جذب کند.

اگر همه لکه با چند بار تکرار این مرحله از بین نرفت؛ باید مقداری جوش شیرین یا نشاسته ذرت روی آن بپاشید.

سپس 15 دقیقه صبر کنید تا ذرات جوش شیرین یا پودر نشاسته چربی را به خود جذب کنند.

در مرحله بعد روی مبل را جاروبرقی کشیده و با کمی الکل لکه را پاک کنید.

با استفاده از یک حوله مرطوب پارچه مبل را آبکشی کرده و اجازه دهید در مجاورت هوا خشک شود.

برای از بین بردن لکه چربی روی مبل می‌توانید از روش عمومی که در ابتدای این مقاله توضیح دادیم نیز استفاده کنید.

از بین بردن لکه شربت روی مبل

روش صحیح از بین بردن لکه شربت و میوه های رنگی

اسیدی بودن این مواد، روش پاک کردن لکه ایجاد شده با آنها را کمی متفاوت می‌کند. نکته بسیار مهمی که در مورد تمیز کردن لکه‌های اسیدی وجود دارد این است که هرگز نباید از صابون برای از بین بردن آنها استفاده کنید. سرکه بهترین جایگزین برای صابون و مایع ظرفشویی است. دستور زیر بهترین روش استفاده از سرکه برای از بین بردن لکه های قدیمی روی مبل است:

 • یک قاشق چای‎خوری مایع لباسشویی مخصوص لباس کودک را با یک قاشق غذاخوری سرکه سفید و 2 فنجان آب سرد مخلوط کنید.
 • این ترکیب را درون بطری اسپری ریخته و روی محل لکه بپاشید.
 • باید اجازه دهید برای اثرگذاری این محلول چند دقیقه‌ای در تماس با لکه بماند.
 • سپس می‌توانید با استفاده از یک حوله خیس و بعد حوله خشک، مبل را آبکشی و خشک کنید.
 • در صورت نیاز چند بار این مراحل را پشت سر هم تکرار کنید تا سرکه بتواند اثر کامل خود را روی لکه بگذارد.

اگر توت فرنگی یا شاتوت که رنگ غلیظی دارد روی مبل ریخته بهتر است از دستور زیر برای تمیز کردن پارچه آن استفاده کنید.

 • یک و نیم قاشق غذاخوری سرکه سفید را با یک سوم فنجان الکل مالشی ترکیب کنید.
 • این محلول شوینده را روی محل لکه بپاشید و چند دقیقه صبر کنید.
 • سپس محل را با حوله تمیز خشک کنید و در صورت لزوم مراحل را تکرار کنید.

اگر بعد از ایجاد لکه به دلیل ریختن آبمیوه یا میوه‌های رنگی به موقع وارد عمل شوید؛ نیازی به استفاده از هیچ یک از این ترکیبات ندارید. در این صورت فقط کافیست که کمی آب گازدار شیرین نشده را روی محل لکه بپاشید و اجازه دهید گاز درون این نوشیدنی، رنگ میوه را در خود حل کند.

روش صحیح از بین بردن لکه آب نبات

روش صحیح از بین بردن لکه آب نبات

اگر آب نبات به پارچه چسبیده است؛ ابتدا سعی کنید با پشت چاقو آن را از روی سطح مبل جدا کنید. سپس برای تمیز کردنش، بسته به اثری که به جا گذاشته می‌توانید از روش‌هایی که توضیح دادیم استفاده کنید. به عنوان مثال اگر آب نبات رنگی نبوده، همان روش اول مناسب است. اما اگر آب نبات پارچه را رنگی کرده است؛ روش قبلی که مخصوص از بین بردن لکه شربت و میوه‎هایی رنگی بود بهترین تکنیک برای مبل شویی است.

روش صحیح از بین بردن لکه قهوه

روش صحیح از بین بردن لکه قهوه

قهوه معمولا لکه سرسختی از خود به جای می‌گذارد که تمیز کردنش ممکن است روزها طول بکشد. برای از بین بردن این نوع لکه بهترین روش، روش زیر است.

 • مقداری مایع ظرفشویی را با آب سرد ترکیب کنید.
 • این محلول را با بطری اسپری روی لکه بمالید و بعد از چند دقیقه روی آن را با یک دستمال کاغذی حوله‌ای بپوشانید.
 • برای آبکشی هم می‌توانید از یک حوله مرطوب شده با آب سرد استفاده کنید.

البته به جای این روش می‎توانید از حلال خشک شونده نیز استفاده کنید. ابتدا باید لکه را با حلال مرطوب کرده و سپس آن را خشک کنید.

از بین بردن لکه مداد شمعی

روش صحیح از بین بردن لکه مداد شمعی

مداد شمعی نوعی ماده موم شکل است که با پودر صابون حل شده در آب به راحتی تمیز می‌شود. البته حلال‌های خشکی نیز در بازار وجود دارد که قوی‌تر هستند و بدون آسیب می‌توانند اثر به جا مانده از مداد شمعی را از بین ببرند. در هر صورت روش تمیز کردن این لکه به شکل زیر است:

 • کمی یخ را داخل کیسه پلاستیکی ریخته و روی پارچه بگذارید تا مداد شمعی سفت شده و جدا کندنش از روی پارچه آسان شود.
 • بعد از اینکه موم خشک را از روی پارچه جدا کردید؛ لکه به جا مانده را با اسفنجی که به حلال خشک یا پودر صابون حل شده در آب آغشته کرده‌اید بشویید.
 • سپس پارچه را با یک حوله تمیز جاذب پاک کنید.

روش صحیح پاک کردن لکه جوهر از روی مبل

روش صحیح از بین بردن لکه جوهر

برای از بین بردن این لکه‌ها به محلولی قوی‌تر از ترکیب پودر صابون و آب نیاز دارید. حلال تمیز کننده خشک بهترین ماده برای لکه های قدیمی روی مبل است که به دلیل ریختن جوهر ایجاد شده‌اند.

 • مقداری از این محلول را روی لکه بمالید و سپس آن را خشک کنید.
 • این کار را آنقدر تکرار کنید تا لکه کاملا از بین برود.

روش صحیح از بین بردن لکه بستنی

روش صحیح از بین بردن لکه بستنی

لکه بستنی یکی از آسان‌ترین لکه‌ها برای پاک کردن است. فقط کافیست که مقداری پودر صابون یا مایع ظرفشویی را داخل آب سرد حل کرده و آن را با استفاده از اسکاچ روی پارچه بمالید. نکته بسیار مهم در مورد تمیز کردن این لکه این است که برای تهیه محلول آن حتما باید از آب سرد استفاده کنید؛ چرا که بستنی از شیر تهیه شده و در اثر تماس با آب گرم ممکن است لخته روی پارچه ایجاد کند.

روش صحیح از بین بردن لکه مواد آرایشی

برای تمیز کردن این لکه‌ها هم باید طبق دستورالعمل زیر رفتار کنید:

 • یک دوم قاشق چای‏خوری صابون مایع و یک قاشق غذاخوری سرکه سفید را در یک چهارم آب گرم مخلوط کنید.
 • این محلول را روی لکه بمالید و 15 دقیقه صبر کنید و سپس آن را با یک حوله مرطوب آبکشی کنید.

روش صحیح از بین بردن لکه شیر

محلول عمومی که در ابتدا توضیح دادیم را اگر با آب سرد تهیه کنید؛ بهترین شوینده برای تمیز کردن لکه شیر است. فقط یادتان نرود که آب گرم یا داغ می‎تواند پروتئین شیر را سوزانده و اوضاع را بدتر کند.

روش صحیح از بین بردن لکه کره بادام زمینی

از آنجایی که کره بادام زمینی ماده‌ای چرب است؛ همان روشی که برای از بین بردن لکه چربی توضیح دادیم برای از پاک کردن آثار آن از روی مبل مناسب است.

روش صحیح از بین بردن لکه محصولات گوجه فرنگی

گوجه فرنگی و تمام محصولاتی که با آن تهیه می‌شود را نیز خیلی راحت می‌توانید با کمی پودر صابون که در آب ولرم حل شده کاملا تمیز کنید. اگر این روش جواب نداد می‌توانید روی لکه را با کمی آبلیمو خیس کرده و اجازه دهید 15 دقیقه خیس بخورد.

سپس آن را با استفاده از یک تکه پارچه سفید تمیز کنید. البته می‎توانید از سرکه سفید نیز به جای آبلیمو استفاده کنید. فقط فراموش نکنید که بعد از استفاده از هر کدام از این روش‌ها باید اجازه دهید که پارچه، دور از گرما یا نور مستقیم خورشید خشک شود.

تمام روش‌هایی که در این مقاله توضیح دادیم؛ روش‌های بسیار موثر و ایده‌آلی برای از بین بردن لکه های قدیمی مبل هستند؛ اما ذکر این نکته هم ضروری است که روش تمیز کردن، رابطه مستقیم با جنس پارچه مبلمان دارد. به عنوان مثال معمولا روشی که برای تميز كردن مبل مخمل توصیه می‌شود برای مبلمان چرم کارایی ندارد. بنابراین بهتر است جستجو را بر اساس جنس مبل انجام دهید.

0 0 رای
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات
0
نظرتو به ما بگوx
تماس 1442