مبل چرک مرده را چگونه تمیز کنیم؟ آموزش قدم به قدم {انواع مبلمان}

در همه منابعی که روش مبل شویی در خانه را آموزش داده‌اند به این نکته اشاره شده است که لکه را باید در همان دقایق اولیه تمیز کنید؛ اما در هیچ کدام از این منابع گفته نشده که مبل چرک مرده را چگونه تمیز کنیم و این کار چقدر پیچیدگی و زمان نیاز دارد؟ اگر به هر دلیلی خیلی وقت است که دستی به سر و گوش مبلمان منزل‌تان نکشیده‌اید و حسابی چرک مرده شده است؛ با ما تا انتهای این مقاله همراه شوید تا یاد بگیرید مبل چرک مرده را چگونه تمیز کنیم و چه نکاتی را باید در مورد آن در نظر داشته باشیم؟

مبل چرک مرده را چگونه تمیز کنیم؟

روش استاندارد و خانگی تمیز کردن مبلمانی که چرک مرده شده است به صورت زیر است:

از جاروبرقی برای تمیز کردن گرد و غبار استفاده کنید

از جاروبرقی برای تمیز کردن گرد و غبار استفاده کنید

قبل از هرکاری، باید با غبارروبی، مبلمان را آماده تمیز کردن کنید. بنابراین سری مناسب جاروبرقی را روی لوله آن وصل کرده و تمامی قسمت‌ها از جمله کوسن‌ها و درزهای مبل را جارو کنید. استفاده از سری مخصوص این کار باعث می‌شود که پارچه خط نیفتد.

با این کار گرد و غبار سطحی وارد بافت پارچه نمی‌شود و فرآیند تمیزکاری بیشتر از اینی که هست سخت نخواهد شد. ضمن اینکه جارو کشیدن قبل از هر کاری سبب می‌شود شوینده‌ای که برای مبل شویی استفاده می‌کنید تاثیر بیشتری داشته باشد.

لکه‌ ها را با بخار سست کنید

لکه‌ ها را با بخار سست کنید

اگر لکه قدیمی و سرسختی روی مبل وجود دارد؛ باید سعی کنید با استفاده از بخار آب، بافت آن را سست کرده و آماده تاثیرگذاری شوینده کنید. اگر بخارشوی دارید که چه بهتر؛ اما اگر دسترسی به این دستگاه ندارید می‌توانید با بخار اتو هم همان اثرگذاری را داشته باشید. کافیست که اتو بخار را روی حالت بخار تنظیم کرده و با فاصله از پارچه، روی لکه‌ها بگیرید. اگر تعداد و عمر لکه‌ها زیاد باشد؛ باید صبر و دقت بیشتری به خرج دهید.

از ترکیب آب و صابون کمک بگیرید

هر نوع پارچه مبلی، با یک نوع شوینده خاص تمیز می‌شود. استفاده از شوینده‌های غیرتخصصی ممکن است برای بار اول تاثیری روی پارچه نداشته باشد؛ اما مصرف مکرر شوینده‌ های قوی و شیمیایی می‌تواند بافت پارچه را پوسیده کند. در این مرحله قبل از اینکه شوینده را انتخاب کنید؛ باید به دنبال لیبلی روی مبل بگردید که روش صحیح شستشو روی آن نوشته شده است. این لیبل می‌تواند حاوی 4 حرف انگلیسی مختلف باشد که هر کدام معنای متفاوتی دارند.

  • اگر برچسب حاوی حرف W بود؛ یعنی می‌توانید از شوینده‌های مایعی که حاوی آب هستند برای تمیز کردن مبل استفاده کنید.
  • حرف S نشان می‌دهد که بهترین شوینده برای تمیز کردن پارچه مبل، شوینده‌های خشک هستند.
  • برچسب WS روی مبلمانی نوشته می‌‎شود که پارچه آن را هم می‌توان با پاک‌کننده‌های خشک و هم با محلول‌های حاوی آب تمیز کرد.
  • درج شدن کلمه X روی این برچسب نیز به معانی آن است که شما فقط مجاز هستید که روی مبل را با استفاده از جاروبرقی تمیز کنید.

اگر روی لیبل مبلتان حرف W یا WS نوشته شده است؛ می‌توانید کمی مایع دستشویی را در آب حل کرده و کف حاصل از آن را با استفاده از یک اسفنج خشک برای تمیز کردن پارچه مبل استفاده کنید. اسفنج را نباید روی پارچه بکشید و به صورت ضربه‌ ای آن را حرکت دهید. بعد از اینکه کارتان تمام شد؛ اسفنج را بشویید و وقتی مرطوب است برای پاک کردن بقایای شوینده از آن استفاده کنید. برای جذب رطوبت هم یک حوله تمیز را روی لکه بگذارید و روی آن فشار دهید.

از سرکه یا الکل استفاده کنید

از سرکه یا الکل استفاده کنید

اگر جنس پارچه مبل به صورتی است که می‌توانید از محلول‌های مایع روی آن استفاده کنید؛ سرکه هم ماده خوبی در پاسخ به این سوال است که مبل چرک مرده را چگونه تمیز کنیم ؟ یک چهارم فنجان سرکه سفید را با سه چهارم فنجان آب ترکیب کنید تا رقیق شود.

سپس مثل روشی که در بخش قبلی توضیح دادیم این ماده را با استفاده از ضربه‌های آرام و یک پارچه تمیز و ترجیحا پنبه‌ای، روی محل لکه شده مبل بمالید. بعد از اتمام کار هم بهتر است پنجره‌های اتاق را باز بگذارید تا هم رطوبت مبل گرفته شود و هم اگر پارچه بوی سرکه گرفته بود این بو از بین برود.

برای لکه‌های قدیمی حتی می‌توانید از اتانول یا دیگر الکل‌های داروخانه‌ای هم استفاده کنید. فقط از آنجایی که گاهی این ترکیبات تاثیر منفی روی بافت و رنگ پارچه دارند؛ بهتر است قبل از استفاده گسترده از آنها، تست حساسیت را روی قسمتی از مبل که دیده نمی‌شود انجام دهید.

از شوینده‌ های قوی‌ تر خانگی و حتی صنعتی استفاده کنید

گاهی چرک مردگی و لکه‌های روی مبل آنقدر زیاد است که استفاده از این ترکیبات، اثری ندارد. در این شرایط می‌توانید شوینده‌های خانگی قوی‌تر مانند ترکیبی که در ادامه روش تهیه آن را توضیح داده‌ایم را در پاسخ به این سوال که مبل چرک مرده را چگونه تمیز کنیم استفاده کنید.

هفت قاشق غذاخوری شکر قهوه‌ای را با یک و نیم فنجان پوست لیمو و پرتقال و یک لیتر آب مخلوط کنید و آن را روی لکه‌های مبل بمالید. علاوه بر این ترکیب، می‌توانید از محلول‌های شوینده که به صورت اسپری هستند و در اکثر فروشگاه‌های زنجیره پیدا می‌شوند نیز استفاده کنید.

چند روش دیگر برای شستن مبل چرک مرده

بسته به اینکه جنس پارچه مبل‎‌تان چیست می‌توانید برای از بین بردن چرک مردگی روی آن از روش‌های دیگری که در ادامه توضیح می‌دهیم نیز استفاده کنید.

تمیز کردن مبل چرک مرده ابریشمی

هیچ وقت برای تمیز کردن مبل‌هایی که جنس پارچه‌شان ابریشم است از ترکیب آب و صابون استفاده نکنید. صابون شوینده‌ای است که با تولید کف زیاد می‌تواند به پارچه‌های حساسی مانند ابریشم آسیب وارد کند. برای تمیز کردن این جنس پارچه، استفاده از محلولی که با ترکیب سرکه یا آبلیمو با آب به نسبت مساوی تهیه کرده‌اید را توصیه می‌کنیم.

علاوه بر این محلول، از جوش شیرین هم می‌توانید برای تمیز کردن مبل‌های ابریشمی استفاده کنید. کافیست که مقداری جوش شیرین روی مبل بریزید و روی آن را با یک دستمال نرم و حوله‌ای مرطوب بپوشانید. بعد از چند دقیقه این پارچه را برداشته و روی مبل را با سری مخصوص جاروبرقی تمیز کنید. در انتها هم اگر لکه‌ای باقی مانده بود روی آنها را کاغذ خشک‌کن قرار داده و اتو بکشید تا از بین بروند.

تمیز کردن مبل چرک مرده مخمل

تمیز کردن مبل چرک مرده مخمل

برای تمیز کردن این جنس پارچه هم می‌توانید از مخلوطی که با ترکیب مقدار مساوی از آب و سرکه سفید یا آبلیمو تهیه کرده‌اید استفاده کنید. بعد از جارو کردن، یک دستمال پنبه‌ای را در این ترکیب غوطه‌ور کرده و پارچه مبل را تمیز کنید. پس از اینکه مطمئن شدید لکه‌ها از بین رفته‌اند؛ یک پارچه تمیز دیگر را با آب معمولی مرطوب کرده و از آن برای آبکشی به روش خشک استفاده کنید. در آخر هم با برس کشیدن روی الیاف مخمل، سعی کنید خواب پرزها را به حالت اولیه درآورید.

تمیز کردن مبل چرک مرده چرمی

تمیز کردن مبل چرک مرده چرمی

چرم از آن دسته پارچه‌هایی است که با ترکیبات مختلفی می‌توان آن را تمیز کرد؛ اما مخلوطی که از ترکیب مساوی سرکه سفید و آب تهیه کرده‌اید بهترین اثر را روی این جنس پارچه دارد. این محلول خانگی هم آنقدر ملایم است که به بافت چرم آسیب نزند و هم آنقدر قوی است که بتواند لکه روی چرم را از بین ببرد.

فقط باید مراقبت باشید که زیاد این جنس پارچه را مرطوب نکنید و از فشار ملایم دست برای تمیز کردنش استفاده کنید. اگر لکه‌ای روی مبل چرم‌تان است که قدیمی و سرسخت شده؛ می‌توانید برای تمیز کردنش از الکل مالشی هم استفاده کنید. مقداری از این الکل را روی پنبه ریخته و آن را روی لکه‌ها بمالید. سپس برای از بین بردن اثر الکل، مبل را با دستمال مرطوب تمیز کنید.

تمیز کردن مبل چرک مرده جیر

تمیز کردن مبل چرک مرده جیر

تمیز کردن مبلمان جنس جیر شبیه به تمیز کردن مبلمان چرم است. در واقع برای لکه‌بری از روی این جنس پارچه هم می‌توانید از ترکیب آب و سرکه استفاده کنید. الکل مالشی هم برای لکه‌بری از روی این جنس پارچه عالی است و اثری از خود به جا نمی‌گذارد. فقط باید بعد از اینکه لکه‌ها را از بین بردید؛ روی مبل را با یک حوله تمیز کنید تا هنگام خشک شدن، خواب پرزها به حالت درست باشد.

تمیز کردن مبل چرک مرده پشمی

مبل‌ های پشمی که چرک مرده شده‌اند را بهتر است با روش آب و صابون مایع تمیز کنید.

تمیز کردن مبل چرک مرده به کمک متخصص

درست است که تمامی این روش‌ها امتحان شده هستند و قطعا می‌توانند پاسخ شما به این سوال که مبل چرک مرده را چگونه تمیز کنیم را بدهند؛ اما گاهی لکه‌هایی روی مبل ایجاد می‌شود که به هیچ یک از این روش‌ها پاسخ نمی‌دهند. در این شرایط برای اینکه مطمئن شوید بعد از نظافت، ظاهر مبل تغییری نمی‌کند بهتر است از خدمات قالیشویی به جای روش‌های خانگی استفاده کنید. متخصصینی که در این مراکز خدمات مبل شویی به مشتریان ارائه می‌دهند انواع لکه را می‌شناسند و بهترین و سریع‌ ترین راه را برای از بین بردن آنها استفاده می‌کنند.

3.5 15 رای
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات
0
نظرتو به ما بگوx
تماس 1442