روش های از بین بردن پرز فرش + علت پرز دادن فرش ماشینی

احتمالاً شما هم این مشکل را تجربه کرده اید که بعد از خریدن یک فرش متوجه شده اید که فرش شما پرز می دهد و پرزهای آن با نشستن روی فرش به لباستان می چسبد. پرز دادن برخی از جنس های فرش ها در ماه های اولیه آن کاملاً طبیعی است و به روش تولید این فرش ها و مواد اولیه ای که در تهیه آن استفاده شده باز می گردد. اما چه روش هایی برای از بین بردن پرز فرش وجود دارد؟ علت اصلی پرز دادن فرش های نو چیست؟ آیا پرز دادن فرش نشانه پایین بودن کیفیت فرش است؟ در این مقاله از قالیشویی نوین می توانید با هر آن چیزی که لازم است در مورد از بین بردن پرز فرش های ماشینی و دستی بدانید آشنا شوید.

پرزدهی فرش چیست؟

پرزدهی فرش چیست

پرزدهی فرش مشکلی رایج در فرش های دستباف و ماشینی است که معمولاً موجب می شود حالتی پرزگونه روی فرش ایجاد شود. این موضوع معمولاً در زمان نشستن روی فرش آزار دهنده است و موجب چسبیدن پرزها به لباس می شود. معمولاً فرش هایی که از جنس پلی استر و ابریشم مصنوعی ساخته می شوند، پرز نمی دهند. اما این فرش ها ماندگاری و کیفیت پایین تری نسبت به فرش های آکرولیک دارند و از همین رو اگر به پرزهای این فرش ها آلرژی نمی دهید، بهتر است این مشکل را برای چند ماه تحمل کنید و از روش های از بین بردن پرز فرش استفاده نمایید.

از بین بردن پرز فرش نو

وجود پرز برای خیلی از افراد ناخوشایند است، اما برای برخی افراد این پرزها می تواند زمینه ایجاد آلرژی را فراهم کند. از همین رو پیدا کردن یک روش مؤثر برای از بین بردن فرش نو اهمیت زیادی برای این افراد دارد.
برای از بین بردن پرز فرش می توانید چندین بار روی فرش را جارو برقی بکشید. کشیدن جارو برقی در جهت خلاف بافت فرش برای 3 بار در هفته می تواند مشکل پرزدهی فرش را تا حدود زیادی برطرف کند.

  • برای از بین بردن پرز روی فرش می توانید از خدمات قالیشویی نیز کمک بگیرید. زیرا شستن فرش در قالیشویی می تواند تا حدود زیادی پرزها روی فرش را از بین ببرد.
  • یکی دیگر از روش های از بین بردن پرز فرش های نو استفاده از جاروهای دستی معروف به جارو شمالی است. برای این کار باید کمی نوک جارو را نم دار کنید و سپس روی فرش بکشید تا پرزها به آن بچسبد و جمع شود. برای این جاروکشی باید جارو را در خلاف جهت خواب فرش بکشید.
  • از بین بردن پرز فرش نواستفاده از فرچه های پلاستیکی نیز یک روش دیگر برای از بین بردن پرز فرش است. برای این کار باید برس را کمی خیس کنید و به آرامی روی فرش بکشید تا پرزها جمع شوند.
  • برای از بین بردن پرز روی فرش های دستباف بهتر است از یک تکه ابر مرطوب استفاده کنید.
  • شستن فرش پرز بلند و از بین بردن آهار فرش نیز روش دیگری برای از بین بردن پرزهای اضافی روی فرش محسوب می شود.

علت پرز دادن فرش ماشینی و دستی

پرزدهی فرش در فرش های دستی و ماشینی که از الیاف آکرولیک برای تهیه آن ها استفاده شده است، بسیار رایج است. این فرش ها معمولاً تا چند ماه بعد از این که آن ها را خریداری می کنید، پرز دارند. بعد از آن رفته رفته پرزدهی فرش کم می شود و از بین می رود.
به طور کلی فرش های ماشینی بیشتر از فرش های دستی پرز می دهند و این موضوع نیز بیشتر به نحوه تولید فرش بستگی دارند. در بسیاری از مواقع پایین بودن کیفیت فرش و استفاده از دستگاه ها و تجهیزات نامناسب برای تولید فرش موجب می شود تا بافت فرش به روش صحیح انجام نشود و فرش پرز بدهد. موضوع دیگری که موجب پرزدهی فرش می شود، مربوط به فرسایش فرش است. فرش هایی که مدت زیاد استفاده می شوند بعد از مدتی دچار فرسایش می شوند و از همین رو پرزهایی روی آن ها ایجاد می شود.

علت پرز دادن فرش ماشینی

در نظر داشته باشید که هر چقدر شانه و تراکم فرش ماشینی بیشتر باشد، کمتر پرزدهی در آن ایجاد خواهد شد. معمولاً پرزدهی در فرش های 1200 شانه بیشتر از فرش های 1500 شانه ایجاد می شود این موضوع مربوط به میزان تراکم فرش است. مورد بعدی که می تواند موجب ایجاد پرز در فرش شود، کیفیت الیاف فرش است. هر چقدر جنس الیاف به کار رفته در تهیه فرش کمتر باشد، فرش بیشتر پرز می دهد. از همین رو بهتر است در زمان خرید فرش حتما به جنس و کیفیت آن توجه ویژه داشته باشید.

حرف آخر

قالیشویی نوین بهترین قالیشویی در تهران است که با شستشوی حرفه ای و تخصصی فرش ها می تواند زیبایی و تمیزی فرش های شما را تضمین کند. این قالیشویی برای شستن انواع فرش و قالی از تجهیزات فوق العاده مدرن و متخصصانی حرفه ای و ماهر استفاده می کند و از همین رو فرش های شما را با بالاترین کیفیت ممکن تمیز می کند. شما می توانید سفارش خود را به صورت آنلاین ثبت کنید و از خدمات بی نظیر قالیشویی نوین و تخفیفات ویژه این قالیشویی بهره مند شوید.

0 0 رای
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات
0
نظرتو به ما بگوx
تماس 1442