پاک کردن لکه چای از روی فرش و مبل

چای را می‌توان محبوب‌ترین نوشیدنی در سراسر جهان دانست. میلیون‌ها نفر در دنیا روز خود را با خوردن یک فنجان چای شروع می‌کنند. با این حال، مسئله‌ای که وجود دارد این است که این نوشیدنی به راحتی در هر جایی ریخته می‌شود و لکه‌های سرسختی را از خود به جای می‌گذارد. . روش‌های مختلفی برای پاک کردن لکه چای مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اگر مبلمان‌تان گران قیمت است، توصیه می‌کنیم که برای از بین بردن این لکه‌ها، حتما به دنبال قالیشویی باشید و از خدمات حرفه‌ای آنها استفاده کنید. اما اگر برای از بین بردن لکه چای و قهوه از روی مبلمان به دنبال روش ساده‌تری هستید، ما را تا انتها این مقاله همراهی کنید. این لکه‌ها بسیار قوی هستند و از این رو نمی‌توان به راحتی آنها را پاک کرد. از طرفی ریختن چای روی مبلمان و فرش، آن هم هر از گاهی، اجتناب‌ناپذیر است. از این رو بسیار حیاتی است که راه‌حل این مشکل را بدانید تا بتوانید در اسرع وقت این لکه‌ها را از بین ببرید.

پاک کردن لکه قهوه از روی فرش

لکه‌های ناشی از قهوه و چای بسیار قوی هستند و می‌توانند به سادگی باعث تغییر رنگ فرش شوند به همین دلیل نحوه تمیز کردن آنها بسیار مهم است. در ادامه مطلب به بررسی نحوه تمیز کردن لکه چای روی فرش و لکه قهوه از مبلمان و فرش‌ها پرداخته می‌شود.

از بین بردن لکه چای روی فرش وقتی هنوز تازه است.

به صورت کلی بهترین کار برای پاک کردن لکه روی فرش مانند لکه‌های چربی، لکه رنگ، لکه خون، لکه جوهر، لکه ادرار لکه چای و قهوه این است که اجازه نداد خشک و کهنه شوند چرا که اگر لکه‌ها کهنه و خشک شوند پاک کردن آنها می‌تواند کار مشکلی باشد. پاک کردن لکه چای روی فرش زمانی که هنوز تازه است کار ساده‌ای است و برای این کار فقط کافی است که مقداری آب‌لیمو یا سرکه را بر روی محل لکه اسپری کرد و سپس به کمک یک دستمال مرطوب نخی آن را تمیز کرد. لکه‌های ناشی از چای و قهوه باید در سریع‌ترین زمان ممکن تمیز شوند و اجازه خشک شدن به آنها نداد چرا که در غیر این صورت باعث تغییر رنگ فرش و مبلمان شده و ممکن است نیاز به شستشوی کامل فرش و استفاده از شوینده‌های شیمیایی قوی‌تر باشد.

پاک کردن لکه چای از روش فرش و مبلمان

  1. مایع ظرفشویی و سرکه: کافیست که مقداری مایع ظرفشویی و سرکه را به میزان مساوی ترکیب کنید. سپس به ازای هر 1 قاشق غذا خوری از این ترکیب، 2 لیوان آب سرد اضافه کنید. با استفاده از یک اسکاج تمیز آغشته به این محلول، لکه را تمیز کنید. برای از بین بردن لکه باید مطمئن شوید که تمام قسمت لک شده پارچه مبل، با این محلول مرطوب شده است. بعد از چند ثانیه کف را از روی مبل پاک کنید و اجازه ندهید که مایع جذب شود. این روند را تا زمان پاک شدن کامل لکه چای و قهوه از روی مبلمان تکرار کنید. در انتها از یک تکه پارچه تمیز و خشک برای گرفتن رطوبت مبل استفاده کنید.
  2. محلول شوینده و آب سرد: روش دیگر این است که محلول شوینده دستی را به همراه دو لیوان آب سرد مخلوط کنید. سپس آن را با استفاده از یک تکه پارچه تمیز روی مبل بمالید. سپس مبل را با آب سرد بشویید و بگذارید خشک شود.
  3. نوشابه سودا یا آب گازدار: می توانید این دو ماده را نیز مانند سایر محلول‌های ذکر شده با یک حوله کاغذی یا دستمال‌های مشابه به آرامی روی لکه فشار دهید و آن را با آب سرد پاک کنید.
  4. استفاده از نمک و آب گازدار: ابتدا با ضربه زدن روی لکه سعی کنید لکه را خشک کنید. سپس مقدار زیادی نمک را روی لکه بریزید و روی آن کمی آب گازدار بریزید. پس از یک دقیقه که مواد روی لکه ماند، با پارچه هایی تمیز آب گازدار را پاک کنید و سپس با آب سرد بشورید. با این روش مراحل از بین بردن و پاک کردن لکه چای از فرش به راحتی به پایان می‌رسد.

از بین بردن لکه چای روی فرش و مبلمان

نکات پاک کردن لکه چای از فرش و مبل

  • وازلین نیز برای تمیز کردن لکه چای و قهوه از روی مبلمان کاربرد دارد. کافی است که به جای آب در ترکیبات بالا از وازلین استفاده کنید. آن وقت دیگر به راحتی می‌توانید اسکاج را روی مبلمان حرکت دهید.
  • از آب لیمو نیز می‌توان برای از بین بردن این لکه‌های سرسخت استفاده کرد.
  • برای از بین بردن این لکه‌ها همیشه از حوله پنبه‌ای یا دستمال کاغذی تمیز استفاده کنید.
  • این روش‌ها را آنقدر تکرار کنید تا به نتیجه دلخواه برسید.

پاک کردن لکه کهنه و خشک ‌شده از روی فرش و مبل

در بسیاری از مواقع افراد متوجه ریخته شدن چای و قهوه روی فرش و مبل نمی‌شوند. به‌گونه‌ای که این لکه‌ها خشک و کهنه ‌شده و در نهایت باعث تغییر رنگ این وسایل می‌شوند. همان‌طور که گفته شد بهتر است لکه‌های چای و قهوه قبل از خشک شدن و در سریع‌ترین زمان ممکن تمیز شوند. بهترین و اصلی‌ترین روش برای تمیز کردن لکه‌های قدیمی و خشک‌شده چای و قهوه می‌توان از روش زیر استفاده کرد:
باید ابتدا مقداری نمک یا جوش‌شیرین را با مقداری سرکه اضافه کرد. جوش‌شیرین می‌تواند اثرات بهتری برای تمیز کردن انواع لکه‌ها داشته باشد.

در مرحله دوم باید محل لکه و فرش را با استفاده از آب گرم نمناک و مرطوب کرد و سپس مخلوط ساخته شده از سرکه و جوش‌شیرین را بر روی محل لکه ریخت و چند دقیقه صبر کرد. سپس لازم است که از یک دستمال نخی تمیز برای تمیز کردن لکه استفاده کرد و به آرامی اقدام به پاک کردن آن نمود. در مرحله بعدی باید با استفاده از یک دستمال مرطوب تمیز دیگر محل لکه را دستمال کشید و منتظر ماند تا فرش به صورت کامل خشک شود. از این روش می‌توان برای تمیز کردن لکه‌های چای و قهوه بر روی مبلمان نیز استفاده کرد.

پاک کردن لکه چای از فرش با استفاده از ماست

یکی دیگر از روش‌های خانگی برای از بین بردن لکه چای روی فرش یا لکه ناشی از ریختن قهوه استفاده از ماست است. در این روش می‌توان مقداری ماست بر روی قسمت لکه فرش ریخت و به مدت 10 دقیقه به آن فرصت داد تا مواد لکه را کاملاً به خود جذب کند. بعد از جذب مواد می‌توان با استفاده از یک قاشق و با دقت ماست را جمع کرده و سپس با استفاده از یک دستمال مرطوب و تمیز که با موادی مانند سرکه یا آب‌لیمو نمناک شده است محل لکه را دستمال کشید. ماست قدرت پاک‌کنندگی خوبی برای لکه‌های چای دارد و حتی لکه‌های خشک نیز به راحتی در این روش تمیز می‌شوند. ماست می‌تواند حتی برای پاک کردن لکه جوهر از روی فرش نیز کاربرد مناسبی داشته باشد.

پاک کردن لکه چای روی فرش

استفاده از خمیردندان برای تمیز کردن لک چای

هرچند که استفاده از خمیردندان زیاد مرسوم نیست اما این ماده می‌تواند به‌عنوان یک روش‌های خانگی مؤثر و مفید شناخته شود و به راحتی لکه‌های ناشی از قهوه و چای را تمیز کند. خمیردندان‌های سفیدکننده می‌توانند به خوبی لکه‌ها را تمیز کنند. در این روش ابتدا مقداری از خمیر را بر روی یک مسواک غیر قابل استفاده و قدیمی ریخته. سپس به آرامی اقدام به تمیز کردن لکه‌ها می‌شود. لازم است که به خمیر اجازه داد تا به مدت 10 دقیقه بر روی لکه باقی بماند و سپس با استفاده از یک دستمال مرطوب و تمیز اقدام به پاک کردن و خشک‌کردن آن نمود. خمیردندان برای مبل‌های چرمی و پارچه‌ای می‌تواند تأثیر بسیار خوبی داشته باشد و هیچ‌گونه آثار لکه‌ای بر روی آنها باقی نخواهد گذاشت.

از بین بردن لکه چای روی فرش وقتی هنوز تازه است.

به صورت کلی بهترین کار برای از بین بردن انواع لکه فرش مانند لکه‌های چربی، لکه رنگ، لکه خون، لکه جوهر، لکه ادرار لکه چای و قهوه این است که اجازه نداد خشک و کهنه شوند چرا که اگر لکه‌ها کهنه و خشک شوند پاک کردن آنها می‌تواند کار مشکلی باشد. پاک کردن لکه چای از روی فرش زمانی که هنوز تازه است کار ساده‌ای است و برای این کار فقط کافی است که مقداری آب‌لیمو یا سرکه را بر روی محل لکه اسپری کرد و سپس به کمک یک دستمال مرطوب نخی آن را تمیز کرد. لکه‌های ناشی از چای و قهوه باید در سریع‌ترین زمان ممکن تمیز شوند و اجازه خشک شدن به آنها نداد. چرا که در غیر این صورت باعث تغییر رنگ فرش و مبلمان شده و ممکن است نیاز به شستشوی کامل فرش و استفاده از شوینده‌های شیمیایی قوی‌تر باشد.

جمع بندی نهایی

چای به‌عنوان محبوب‌ترین نوشیدنی در میان مردم جهان خصوصاً ایرانیان شناخته می‌شوند و ریخته شدن آنها بر روی وسایلی مانند لباس، فرش، مبلمان، موکت و … اجتناب‌ناپذیر است. برای تمیز کردن لکه چای روی فرش می‌توان از روش‌های خانگی مختلفی همچون استفاده از خمیردندان، استفاده از ماست، استفاده از جوش‌شیرین و … استفاده کرد و در صورت نیاز می‌توان از خدمات شرکت‌های قالی‌شویی نیز بهره برد.

0 0 رای
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات
0
نظرتو به ما بگوx
()
x
Call Now Buttonتماس 1442