پاک کردن لکه چای از روی فرش و مبل

چای به عنوان یکی از محبوب‌ترین نوشیدنی‌ها در میان ایرانیان شناخته می‌شود که می‌تواند آرامش ویژه‌ای به افراد خصوصاً بعد از خستگی کار روزانه بدهد. این نوشیدنی اگرچه محبوبیت بالایی دارد اما ریخته شدن آن بر روی لوازمی همچون فرش‌ها، مبلمان، لباس، خوشخواب، موکت و … می‌تواند چالش‌های زیادی برای افراد ایجاد کند. لکه‌های ناشی از ریخته شدن چای می‌تواند بعد از خشک شدن به سختی تمیز شود به همین دلیل بهتر است که بلافاصله بعد از ریخته شدن پاک شوند در غیر این صورت می‌توانند باعث تغییر رنگ فرش‌ها و آسیب دیدن آنها شوند. راهکارها و روش‌های متعددی برای پاک کردن لکه چای از روی فرش وجود دارند که در ادامه مطلب به بررسی مهم‌ترین و کاربردی‌ترین آنها پرداخته خواهد شد.

Cleaning coffee stains from furniture

پاک کردن لکه چای تازه از روی فرش

به صورت کلی بهترین زمان برای پاک کردن لکه روی فرش زمانی است که لکه به تازگی ایجاد شده و هنوز تازه است. هر گونه ماده‌ای مانند چای، قهوه، چربی، خون، جوهر، ادرار و … به مدت طولانی بر روی فرش باقی مانده و خشک شوند پاک کردن آنها سختی و چالش بیشتری خواهد داشت و حتی برای پاک کردن تعدادی از این مواد باید به شرکت‌های قالیشویی مراجعه کرد که در نهایت می‌تواند هزینه‌بر باشد. پاک کردن لکه‌های تازه چای از روی فرش کار ساده‌ای است و می‌توان از مواد خانگی مختلفی همچون آب‌لیمو یا سرکه استفاده کرد. برای این کار کافی است مقداری آب‌لیمو یا سرکه را بر روی محل لکه اسپری کرد و با استفاده از یک دستمال مرطوب تمیز آن را پاک کرد.

نحوه پاك كردن لكه قدیمی چاي از روي فرش

همانطور که گفته شد بهترین زمان برای تمیز کردن هر نوع لکه‌ای از روی فرش زمانی است که لکه هنوز تازه بوده و خشک نشده است اما اگر تحت شرایط خاصی افراد متوجه ریخته شدن چای روی فرش نشوند و لکه‌ها خشک و کهنه شد لازم است که از مواد و روش‌های خاصی استفاده کرد تا فرش دچار آسیب و خسارت نشود.

برای تمیز کردن لکه‌های خشک و کهنه چای می‌توان مقداری نمک یا جوش‌شیرین را با مقداری سرکه قاطی کرد و یک مخلوط یکدست تهیه کرد. جوش‌شیرین یکی از بهترین پاک‌کننده‌های خانگی برای از بین بردن هر نوع لکه‌ای است.

بعد از تهیه مخلوط جوش‌شیرین و سرکه ابتدا باید محل لکه را با مقداری آب گرم مرطوب کرد و سپس مقداری از مخلوط ساخته‌شده را بر روی محل لکه ریخت. بعد از چند دقیقه که مخلوط روی لکه باقی ماند باید با استفاده از یک دستمال نخی تمیز اقدام به تمیز کردن آن نمود. برای تمیز کردن هر نوع لکه‌ای نباید آن را مالش داد چراکه این کار می‌تواند باعث گسترده‌تر شدن آن و تغییر رنگ فرش شود. بعد از آنکه لکه کاملاً از بین رفت باید با یک دستمال تمیز دیگر محل لکه را دستمال کشید و اجازه داد تا کاملاً خشک شود. چنانچه اثرات لکه هنوز وجود داشت می‌توان این روش را دوباره تکرار کرد تا اثرات لکه به صورت کامل از بین برود. جوش‌شیرین می‌تواند برای حذف لکه‌های قهوه نیز کاربرد داشته باشد.

سایر روش‌های پاک کردن لکه چای از روی فرش

علاوه بر استفاده از جوش‌شیرین و سرکه می‌توان از روش‌های خانگی دیگری نیز برای تمیز کردن لکه‌های ناشی از چای روی فرش‌ها استفاده کرد که مهم‌ترین آنها به شرح زیر می‌باشند:

پاک کردن لکه چای روی فرش

محلول مایع ظرف‌شویی و سرکه

محلول مایع ظرف‌شویی و سرکه نیز یکی از بهترین موادی است که می‌تواند برای تمیز کردن انواع لکه‌ها خصوصاً لکه چای کاربرد داشته باشد. در این روش باید مقداری مایع ظرف‌شویی و سرکه را به نسبت مساوی باهم ترکیب کرد و سپس با مقداری آب سرد مخلوط کرد. در مرحله بعدی می‌توان با استفاده از یک دستمال تمیز، اسکاچ یا اسفنج اقدام به تمیز کردن محل لکه نمود. برای آنکه لکه چای به‌خوبی از بین برود می‌توان این روش را چند مرتبه تکرار کرد. در نهایت محل لکه را آبکشی و خشک نمود.

استفاده از ماست

ماست ازجمله موادی است که می‌تواند به‌خوبی ذرات موجود در لکه‌های چای و قهوه را به خود جذب کند. در این روش ابتدا باید کمی ماست را روی محل لکه قرار داد و 10 دقیقه به آن فرصت داد. بعد از اتمام زمان مشخص می‌توان با استفاده از یک قاشق ماست را از روی لکه فرش جمع کرد و در نهایت با استفاده از یک دستمال مرطوب و تمیز اقدام به تمیز نمودن محل آن کرد. چنانچه هنوز آثار لکه چای بر روی فرش باقی مانده بود می‌تواند از سرکه یا آب‌لیمو استفاده کرد. به صورت کلی ماست می‌تواند برای پاک کردن لکه جوهر از روی فرش و انواع لکه‌های دیگر نیز استفاده شود چراکه از قدرت پاک‌کنندگی بالایی برخوردار است

استفاده از خمیردندان

خمیردندان نیز ازجمله موادی است که می‌تواند به عنوان یک روش خانگی برای از بین بردن و پاک کردن لکه چای از روی فرش استفاده شود. در حقیقت خمیردندان یک تمیزکننده عالی است و می‌تواند برای تمیز کردن فرش‌های روشن و سفید بسیار مؤثر باشد. در این روش باید کمی خمیردندان را بر روی محل لکه قرار داد و سپس با استفاده از یک مسواک کهنه و تمیز اقدام به تمیز کردن لکه نمود و در نهایت با استفاده از یک دستمال تمیز محل لکه را کاملاً پاک کرد. چنانچه هنوز آثار لکه بر روی فرش باقی مانده بود می‌توان از سرکه یا آب‌لیمو برای تمیز کردن کامل لکه استفاده نمود. خمیردندان می‌تواند بهترین ماده برای پاك كردن لكه چاي و شستشوی مبل می‌باشد.

استفاده از بوره

استفاده از پودر بوره یا بوراکس نیز می‌تواند یکی از بهترین روش‌ها برای پاک کردن لکه چای از روی فرش باشد. در این روش ابتدا باید محل لکه را با آب سرد مرطوب کرد. سپس مقداری پودر بوره را روی محل لکه ریخت به‌گونه‌ای که تمام لکه را پوشش بدهد (البته باید ابتدا تأثیر بوره بر روی فرش تست شود). سپس باید یک پارچه مرطوب را روی پودر بوره قرار داد و با استفاده از قاشق روی آن فشار آورد. به‌گونه‌ای که پارچه تمام لکه را به خود جذب کند و در نهایت قسمت لکه باید با آب شسته و خشک شود.

استفاده از نمک و آب گازدار

استفاده از نمک و آب گازدار نیز می‌تواند یک روش کاربردی برای تمیز کردن لکه‌های ناشی از چای و قهوه باشد که معمولاً برای لکه‌های تازه مؤثرتر است. در این روش ابتدا باید رطوبت لکه کاملاً گرفته شود. سپس باید مقدار زیادی نمک روی لکه ریخته شود. بعد مقداری آب گازدار روی نمک ریخت و به آن اجازه داد که 1 دقیقه بر روی لکه باقی بمان. در این مرحله یک پارچه خشک و تمیز را روی آن قرار داد تا آب گازدار جذب شود. محل لکه باید با آب سرد شسته شده و خشک شود.

از بین بردن لکه چای روی فرش و مبلمان

در کنار تمامی مواد و محلول‌های گفته شده می‌توان از مواد دیگری نیز برای تمیز کردن لکه‌های چای و قهوه از روی فرش استفاده کرد. مهم‌ترین آنها شامل محلول پراکسید هیدروژن و آمونیاک، اسپری‌های آماده مخصوص تمیز کردن انواع لکه فرش، محلول آمونیاک، محلول آب، وایتکس و سرکه سفید و … هستند. این مواد می‌توانند برای پاک کردن لکه شیر از روی فرش نیز کارایی داشته باشند البته باید توجه داشت که استفاده از تعدادی از این محلول‌ها بر روی فرش‌های ماشینی و دستبافت می‌تواند باعث تغییر رنگ و آسیب شود و حتماً باید از قبل اثرات آنها بر قسمتی از فرش تست شود.

جمع‌بندی نهایی

ریختن چای روی فرش می‌تواند باعث ایجاد لکه شود و درصورتی‌که بلافاصله تمیز نشود می‌تواند چالش‌های زیادی برای افراد ایجاد کند. برای پاک کردن لکه چای می‌توان از روش‌های خانگی مختلفی استفاده کرد. چنانچه مواد و ابزار لازم در دسترس نبود و امکان آسیب به فرش وجود داشت بهتر است که از خدمات شرکت‌های قالیشویی استفاده کرد.

0 0 رای
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات
0
نظرتو به ما بگوx
تماس 1442