مقالات آموزشی قالیشویی نوین

مفهوم شانه و تراکم فرش ماشینی چیست؟

By اسفند 1, 1397همه مطالب
Machine carpet density
در ابتدا شما را با مفهوم شانه و تراکم فرش ماشینی آشنا می‌کنیم. به تعداد گره‌های عرضی فرش ماشینی در هر متر فرش، شانه می‌گویند. در مقابل به تعداد گره در قسمت طول فرش را تراکم می‌گویند. اما نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که کیفیت یک فرش ماشینی به تعداد شانه و تراکم آن وابسته نیست؛ در صورتی که خیلی از ما فکر می‌کردیم این گونه است. در واقع کیفیت فرش بستگی به جنس نخی است که در بافت آن استفاده شده است.
با همین فرمول می‌شود تعداد گره رنگ فرش ماشینی را متوجه شد. چگونه؟ تراکم عرضی و طولی را در هر متر مربع در هم ضرب کنید. عدد به دست آمده تعداد گره‌های رنگی فرش یا تعداد ریشه فرش در هر متر مربع است.
اگر جنس نخ استفاده شده در فرش ماشینی از جنس مرغوب نباشد اما شانه و تراکم فرش ماشینی بالا باشد دلیل نمی‌شود که بگوییم این فرش از کیفیت مطلوبی برخوردار است. برعکس همین موضوع هم صدق می‌کند؛ یعنی شانه و تراکم فرش ماشینی کمتر باشد اما آن فرش با نخ مرغوبی بافته شده است، می‌توانیم از آن به عنوان یک فرش باکیفیت یاد کنیم.
به طور کلی فرش ها 700، 1000، 1200 و 1500 شانه هستند. از بین این اعداد، فرش‌هایی با تراکم 1000 بیشتر مورد استقبال قرار گرفته است؛ چرا که هم قیمت مناسبی دارند و هم جنس و ضخامت مورد قبولی دارند.اما یک فرش ماشینی علاوه بر داشتن زیبایی، باید دارای جنس مرغوبی نیز باشد. برای خرید یک فرش محو طرح آن نشوید. در کنار این زیبایی به تار و پود جنس آن هم توجه داشته باشید. این اطلاعات برای شستشوی فرش ماشینی و نگهداری آن برای مدت طولانی به شما کمک می‌کند.
قالیشویی نوین شستشوی فرش های ماشینی را با اسـتفاده از مواد شـوینده با کیفیت و مناسب و دسـتگاه‌های شستشوی مـدرن و پیـشرفته، انجام می‌دهد.

تاثیر شانه و تراکم فرش ماشینی در قیمت آن

هرچقدر تراکم عرضی و طولی فرش بیشتر باشد، قیمت فرش مسلما بیشتر می‌شود. اما این موضوع تنها برای کارشناسان با تجربه قابل تشخیص است. شما به عنوان مشتری چگونه با نگاه کردن به یک فرش چگونه متوجه شوید که فرش انتخابی شما چند شانه است؟ در ابتدا شما باید از مراکز معتبر فروش فرش خریداری کنید. مراکزی که فرش را با ضمانت و گارانتی به شما ارائه می‌کنند. یا تا حد امکان با یک فردی به خرید فرش بروید که در این زمینه تجربه خوب داشته باشد و اصطلاحا از دنیای فرش سردربیاورد. راه دیگر این است که خودتان دست به کار شوید و شروع به حساب کردن شانه و تراکم فرش شوید. این کار را از قسمت پشت فرش و به مساحت یک متر مربع انجام دهید.
اما اگر دقت کرده باشید، فرشی که شانه و تراکم آن بیشتر باشد، دارای ضخامت بیشتری است. این ضخامت باعث تداوم و ماندگی بیشتر فرش ماشینی می‌شود. پس طبیعی است که قیمت این فرش بیشتر شود.
در صورتی که نیاز به فرش با قیمت مناسب‌تری هستید، می‌توانید فرش‌هایی با تراکم پایین‌تر مانند 700 شانه را انتخاب کنید. البته این تصور را نداشته باشید که ممکن است عمر فرش ماشینی با تراکم پایین کم است. با مقایسه چند مدل فرش می‌توانید بهتر تصمیم را بگیرید.

رابطه زیبایی فرش با تراکم فرش ماشینی

حتما می‌دانید که هرچقدر تعداد گره‌های زده شده در طول و عرض فرش ماشینی بیشتر باشد، طبیعتا نقش فرش ظریف‌‌تر و زیبایی آن بیشتر می‌شود. در واقع اگر ظرافت طرح برایتان الویت بیشتری دارد، فرشی را انتخاب کنید که شانه و تراکم بیشتری داشته باشید. این طبیعی است که هر چقدر تعداد گره‎های رنگ فرش بیشتر باشد باید از نخ ظریف‌تری استفاده شود در نتیجه طرح نهایی فرش بسیار زیباتر دیده می‌شود.

اگر فرش‌های ماشینی شما نیاز به شستشو دارند، نگران حفظ زیبایی و جنس آن نباشید؛ می توانید با خیالی آسوده از خدمات قالیشویی نوین استفاده کنید.

پاسخ دهید