راهنمای انتخاب فرش و موکت راه‌پله

فرش و موکت از رایج‌ترین و محبوب‌ترین زیراندازهایی هستند که در بخش‌های مختلف منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند. امروزه انواع مختلفی از فرش‌ها و موکت‌ها از نظر جنس، نحوه بافت، سایز و ابعاد و … در دسترس هستند و هرکدام از آنها با داشتن ویژگی‌ها و قابلیت‌های مختلف می‌توانند کاربردهای متفاوتی داشته باشند. راهروها و راه‌ پله‌ها از جمله بخش‌های منازل هستند که همواره مورد استفاده قرار می‌گیرند و تحت ترافیک بالایی هستند. استفاده از فرش و موکت در راهروها می‌تواند باعث افزایش زیبایی و جذابیت دکوراسیون و زیبایی منازل شود اما لازم است که فرش یا موکت‌هایی مناسب با دکوراسیون انتخاب شود. در ادامه مطلب به بررسی راهنمای انتخاب فرش و موکت راه‌پله و معرفی انواع موکت پرداخته می‌شود.

در مقاله دیگر از سایت قالیشویی نوین با عنوان جمع کردن مو از فرش و موکت  می‌توان با راهکارهای جمع کردن مو از سطح فرش‌ها آشنا شود و مطالعه آن خالی از لطف نخواهد بود.

 

دلایل استفاده از موکت و فرش برای راه‌پله چیست؟

استفاده از فرش و موکت راه‌ پله می‌تواند علاوه بر زیبایی و افزایش جذابیت دکوراسیون منازل مزایای متعددی داشته باشد. یکی از مهم‌ترین دلایل استفاده از این زیراندازها افزایش ایمنی است چرا که راه‌ پله‌ها معمولاً با موادی همچون چوب، سرامیک و … پوشش داده می‌شوند و لغزندگی بالایی دارند. استفاده از موکت و فرش می‌توان مانع از لیز خوردن افراد شود و از آسیب دیدن نوزادان و کهنسالان جلوگیری کند. استفاده از این زیراندازها همچنین می‌توانند به عنوان یک عایق صوتی و انرژی کاربرد داشته باشد. از دیگر دلایل و مزایای استفاده از فرش و موکت راه‌پله می‌توان به پوشش معایب راه‌ پله اشاره کرد که اهمیت بالایی دارد.

موکت راه پله

 

مهم‌ترین نکات در انتخاب فرش و موکت راه‌ پله

همان‌گونه که برای انتخاب و خرید فرش و موکت برای هال، پذیرایی، اتاق‌ها و … لازم است که فاکتورها و پارامترهای مختلف در نظر گرفته شوند، برای انتخاب و خرید فرش و موکت برای راهروها نیز باید به نکات مختلفی توجه داشت که مهم‌ترین آنها به شرح زیر می‌باشند:

جنس فرش و موکت راه‌پله

فرش‌ها و موکت‌ها امروزه از انواع مواد مختلف از جمله پشم، نخ، ابریشم، پلی‌پروپیلن، پلی‌استر، اکریلیک، پلی‌استر و … وجود دارند. از آنجایی که راه‌ پله‌ ها همواره تحت ترافیک رفت‌وآمد هستند باید فرش‌ها و موکت‌هایی انتخاب شوند که مواد تشکیل‌دهنده آنها از نایلون، پلی‌استر و … باشد چرا که این مواد مقاومت بالایی دارند و طیف وسیعی از رنگ‌ها را پوشش می‌دهند و قیمت مناسب‌تری نیز دارند. فرش و موکت‌های پشمی نیز می‌توانند به دلیل استهلاک پایین گزینه خوبی باشند اما این زیراندازها قیمت بالایی دارند و بسیاری توان خرید آنها را نخواهند داشت.

ابعاد و اندازه فرش و موکت

نکته دیگری که در انتخاب فرش و موکت برای راه‌ پله‌ها باید مورد توجه قرار داد ابعاد و اندازه‌های آنها است. فرش راه‌ پله بر خلاف فرش‌های دیگر در اندازه‌ها و ابعاد محدودتری تولید می‌شوند و لازم است که در انتخاب آنها دقت بیشتری داشت. انتخاب فرش و موکت برای راه‌ پله‌ها باید به‌گونه‌ای باشد که حتی‌الامکان با تکه‌های کمتری تمام راه‌ پله را پوشش داد چرا که تعداد تکه‌های بالاتر فرش یا موکت از زیبایی و جذابیت آن کم خواهد کرد.

نورپردازی راهرو

یکی از مهم‌ترین فاکتورها در انتخاب زیراندازها برای تمامی بخش‌های منازل توجه به نورپردازی آن است. در اصل نورپردازی می‌تواند به بزرگ یا کوچک‌تر نشان دادن فضا کمک ویژه‌ای بکند پس حتماً باید به آن توجه ویژه‌ای داشت. استفاده از فرش و موکت‌های روشن می‌تواند زیبایی بیشتری داشته باشد هرچند که مشکلاتی همچون جذب آلودگی بیشتر و مشکلات شستشوی موکت و فرش را به همراه دارد.

ضخامت بافت موکت و فرش پله‌ها

یکی دیگری از فاکتورهایی که در زمان خرید فرش یا موکت راه‌ پله باید به آن توجه داشت میزان ضخامت آنها است. ضخامت بالای موکت‌ها می‌توانند باعث گیرکردن پای افراد شود و ثابت کردن آنها نیز کار سختی است. همچنین موکت‌های نازک پتانسیل بیشتری برای آسیب دیدن و پارگی دارند. ضخامت فرش‌ها نیز می‌توانند اهمیت بالایی داشته باشند. فرش‌های پرز بلند یا فرش‌های شگی می‌توانند احساس خوبی به افراد بدهند و گرم‌تر باشند اما جذب آلودگی بیشتری نیز خواهند داشت.

رنگ و طرح فرش راه‌پله

برخلاف بخش‌هایی همچون هال، پذیرایی و اتاق‌ها می‌توان در راهروها از رنگ‌های متنوع‌تری استفاده کرده چرا که به دلیل آنکه کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند باعث خستگی و دلزدگی افراد نمی‌شوند و با توجه به آنکه راهروها فضای کمی دارند و استفاده از طرح و رنگ‌های متنوع می‌تواند شخصیت و سبک ویژه‌ای به آنها بدهد.

وزن و لبه‌های موکت و فرش

از جمله فاکتورهای مهم دیگری که در انتخاب فرش و موکت راه‌پله باید مورد توجه قرار گیرند می‌توان به وزن و طراحی ظاهری آنها اشاره کرد. به صورت کلی استفاده از فرش و موکت‌هایی که از وزن ظاهری بالایی برخوردارند بهتر است چرا که به‌خوبی در جای خود تثبیت می‌شوند و زیبایی بیشتری خواهند داشت. همچنین تعدادی از فرش‌ها و موکت‌ها دارای لبه‌هایی با رنگ‌های متفاوت هستند که از ساییدگی آنها جلوگیری می‌کند و باید به آنها توجه داشت.

قیمت فرش یا موکت

قیمت نیز از مهم‌ترین عواملی است که در انتخاب فرش و موکت برای تمامی بخش‌های خانه باید به آن توجه داشت. عوامل مختلفی وجود دارند که می‌توانند در قیمت فرش و موکت تأثیر داشته باشند که مهم‌ترین آنها شامل نوع و جنس فرش و موکت، رنگ و طرح، ابعاد و اندازه و … می‌باشند.

در مقاله دیگری تحت عنوان راهنمای خرید فرش آشپزخانه به بررسی مهم‌ترین نکات در انتخاب و خرید فرش آشپزخانه پرداخته شده که می‌تواند کمک زیادی به افراد برای انتخاب فرش‌های مناسب برای آشپزخانه بکند.

 

انواع فرش مناسب راه‌ پله

با توجه به فاکتورها و عواملی که برای انتخاب فرش مناسب راه‌پله عنوان شد می‌توان انتخاب‌های متفاوتی برای راه‌ پله‌ها داشت که مهم‌ترین آنها به شرح زیر هستند:

  •       گلیم فرش‌ها که دارای طرح و نقش‌های متفاوت و قیمت‌های مناسبی هستند
  •       فرش‌های دستباف که بافت ظریفی داشته و بسیار زیبا و راحت هستند.
  •       فرش‌های ماشینی که از نظر رنگ و طرح و اندازه تنوع بالایی دارند.
  •       فرش‌های تک پله‌ای راه‌ پله که به صورت جداگانه برای پله‌ها استفاده می‌شوند.

فرش مناسب راه پله

انواع موکت برای راه‌پله

موکت راه‌ پله نیز همانند فرش‌ها می‌توانند انواع مختلفی داشته باشند و رایج‌ترین آنها شامل مواردی همچون موکت‌های طرح دار، موکت‌های پرز بلند، موکت‌های پرز کوتاه، موکت‌های کبریتی، موکت‌های پلی‌استری و … اشاره کرد. هر کدام از این موکت‌ها می‌توانند با در نظر گرفتن عرض راه‌ پله، نورپردازی و … گزینه مناسبی برای راه‌ پله‌ها باشند. البته برای انتخاب دقیق‌تر می‌توان از خدمات قالیشویی در تهران نیز استفاده کرد و درنهایت بهترین انتخاب ممکن را داشت.

جمع‌بندی نهایی

برای راه‌ پله‌ها همانند دیگر بخش‌های منازل لازم است که از زیراندازهای مناسبی استفاده شود تا هم ایمنی آن افزایش یابد و هم عایق صوت و انرژی ایجاد شود. از مهم‌ترین فاکتورها در انتخاب فرش و موکت راه‌ پله می‌توان به جنس آنها، ابعاد و اندازه، وزن، قیمت، ضخامت، طرح و رنگ و … اشاره کرد.

0 0 رای
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات
0
نظرتو به ما بگوx
تماس 1442