انواع فرش ماشینی

انواع فرش ماشینی

فرش‌های ماشینی انواع و ویژگی‌های متفاوتی دارند و این ویژگی‌ها به طور مستقیم روی ظاهر و کیفیت آن تأثیر می‌گذارد. آشنا بودن با انواع فرش ماشینی می‌تواند به شما کمک کند که در زمان خرید انتخاب هوشمندانه ‌تری را تجربه کنید.

از طرف دیگر علت تفاوت قیمت و ظاهر متفاوت فرش‌های ماشینی را بهتر بشناسید و یک فرش متناسب با سلیقه و نیازهای خودتان تهیه نمایید.در این مقاله می‌توانید با انواع فرش ماشینی و ویژگی‌های این فرش‌ها بیشتر آشنا شوید همچنین اگر بعد از خرید انواع فرش ماشینی نیاز به خدمات شستشوی حرفه ای و مطمئن فرش را دارید، می توانید از خدمات قالیشویی نوین کمک بگیرید.

انواع فرش‌ ماشینی از لحاظ جنس

زمانی که برای تهیه فرش‌های ماشینی به فروشگاه می‌روید، متوجه می‌شوید که این فرش‌ها از جنس‌ها و الیاف بسیار متفاوت هستند.

به طور معمول نخ مورد استفاده برای تولید فرش ماشینی به طور مستقیم روی کیفیت و ظاهر این فرش‌ها تأثیر می‌گذارد. از همین رو شناخت جنس فرش اولین موضوعی است که باید در زمان خرید فرش ماشینی به آن توجه داشته باشید. در ادامه می‌توانید با رایج ترین انواع جنس‌های فرش ماشینی آشنا شوید.

فرش ماشینی پشمی

فرش ماشینی پشمیفرش‌های ماشینی پشمی ‌یکی از بادوام ترین انواع فرش ماشینی هستند که برای تولید آن‌ها از نخ‌های پشمی ‌استفاده می‌شود. به طور معمول برای تولید این فرش‌ها پشم طبیعی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از همین رو فرش‌های تهیه شده از پشم معمولاً بافت نرم و لطیفی دارند.

این فرش‌ها به راحتی گرد و غبار را به خود جذب نمی‌کنند. فرش‌های پشمی به خاطر جذب گرما برای فضاهای سرامیک و سرد بسیار مناسب هستند. فرش‌های ماشینی پشمی ‌به راحتی لک نمی‌شود و در صورت کثیف شدن می‌تواند به سادگی آن را تمیز نمایید.

از آن جایی که این فرش‌ها استحکام و دوام بالایی دارند، بهتر است که از آن برای مکان‌های پر رفت و آمد استفاده نمایید. یکی از مهم ترین موضوعاتی که لازم است در مورد فرش‌های پشمی ‌بدانید این است که این فرش‌ها رطوبت را به خود جذب می‌کنند. از همین رو برای آب و هوای مرطوب و شرجی چندان مناسب نیستند.

در اکثر مواقع برای تولید این فرش‌ها از نخ‌های صد در صد پشم استفاده می‌شود. اما برخی از تولید کنندگان این نخ‌ها را با ترکیب نایلون و یا پلی پروپیلن نیز مورد استفاده قرار می‌دهند.

بیشتر بدانید: آشنایی با انواع فرش ماشینی بر اساس جنس آن

فرش ماشینی پلی پروپیلن

فرش ماشینی پلی پروپیلنفرش‌های پلی پروپیلن نوع دیگر از فرش‌های ماشینی هستند که با نام الفین نیز شناخته می‌شوند این فرش‌ها که تقریباً ۳۰ درصد بازار فرش را به خود اختصاص داده‌اند مقاومت بالایی در برابر رطوبت و کتک دارند از همین رو برای مکان‌های شرجی و مرطوب بسیار مناسب هستند .

امکان شست و شوی این فرش‌ها بسیار راحت است و به همین دلیل می‌توانید از آن برای اتاق‌های پرتردد و اتاق کودک استفاده کنید موجب شده که استفاده از آن برای اتاق خواب و مکان استراحت نیز بسیار مناسب باشد.

فرش ماشینی پلی استر

فرش ماشینی پلی استرفرش‌های پلی استر همان فرش‌های براق و درخشنده‌ای هستند که احتمالاً انواع متفاوت آن را در بازار نیز به وفور دیده‌اید. مهم ترین ویژگی این فرش‌ها ضد لک بودن آن است. از آن جایی که الیاف پلی استر دارای سلول‌های بسته‌ای هستند و هیچ منفذی در آن‌ها وجود ندارد، لکه‌ها به راحتی نمی‌توانند به داخل فرش نفوذ کنند و از همین رو این فرش‌ها، فرش‌هایی ضد لک محسوب می‌شوند.
البته موضوع مهمی ‌که باید در مورد این نوع فرش بدانید این است که قرار گرفتن فرش پلی استر در برابر گرد و خاک می‌تواند ظاهر آن را کدر و کثیف نشان دهد. بنابراین لازم است که در برابر کثیفی از این فرش‌ها محافظت کنید.

دوام فرش‌های پلی استر معمولاً از فرش‌های نایلونی کمتر است. از همین رو بهتر است از این سبک فرش‌ها در اتاق خواب و برای مکان‌های پر تردد استفاده نشود. این فرش‌ها‌ انواع و سبک‌های مختلفی دارند و معمولاً می‌توانید با هزینه‌های مختلفی آن را تهیه نمایید.

فرش ماشینی آکریلیک

فرش ماشینی آکریلیکیکی از رایج ترین انواع فرش‌های موجود در بازار فرش‌های آکریلیک هستند. فرش‌هایی که معمولاً با الیاف ۱۰۰% اکریلیک تهیه نمی‌شوند و برای تولید آن‌ها از نخ‌های جنس پشم و یا هر الیاف دیگری نیز استفاده می‌شود.

ظاهر این فرش‌ها بسیار نرم و محکم است. فرش‌های آکریلیک به راحتی لک‌ها را به خود جذب نمی‌کنند و مقاومت بالایی در برابر رطوبت، کپک و کمرنگ شدن دارند.

مهم ترین موضوعی که لازم است در مورد این فرش‌ها بدانید این است که فرش‌های آکریلیک در برابر مواد شیمیایی قلیایی بسیار حساس هستند و برخورد چنین موادی به فرش موجب ایجاد لکه‌های قهوه‌ای رنگ روی آن خواهد شد. بنابراین بهتر است از این جنس فرش‌ها در برابر مواد شیمیایی محافظت نمایید.

بیشتر بدانید: قیمت فرش ماشینی

فرش ماشینی نایلونشاید به جرات بتوان گفت که تقریباً دو سوم فرش‌های ماشینی از جنس نایلون هستند و یا در نخ مورد استفاده برای تولید آن‌ها نایلون به کار رفته است. فرش‌های نایلون در برابر گرد و خاک و کپک مقاوم هستند.

یکی دیگر از ویژگی‌های فرش ماشینی نایلون این است که این فرش‌ها وزن لوازم خانه را به خوبی تحمل می‌کنند و از همین رو با قرار دادن میز و صندلی‌های سنگین روی این فرش‌ها معمولاً مشکل به وجود نخواهد آمد.

فرش نایلون معمولاً دوام بسیار بالایی دارد، تنها مشکلی که احتمالاً بعد از مدتی استفاده از فرش‌های ماشینی نایلون با آن رو به رو خواهید شد، کمرنگ شدن فرش است. از طرف دیگر باید بدانید که فرش‌های نایلونی در دسته گران ترین الیاف مصنوعی قرار دارند و قیمت آن‌ها نسبت به فرش پلی استر کمی ‌بیشتر است.

شانه و تراکم فرش چه معنایی دارد؟

شانه و تراکم اصطلاحاتی هستند که معمولاً زمانی که برای خرید فرش به فروشگاه رجوع می‌کنید، با آن مواجه خواهید شد. بهتر است بدانید که به گره‌های موجود در عرض فرش، شانه و به تعداد گره‌های طولی فرش تراکم آن گفته می‌شود. به طور معمول یک فرش ۱۰۰۰ شانه به فرشی گفته می‌شود که در عرض آن هزار گره یا ریشه وجود دارد. در ادامه می‌توانید با انواع فرش‌ها از لحاظ شانه و تراکم آشنا شوید.

فرش ماشینی ۷۰۰ شانه

یکی از رایج ترین انواع فرش‌های ماشینی فرش‌های ۷۰۰ شانه هستند. این فرش‌ها معمولاً قیمت مناسب تری به فرش‌های 1000، ۱۲۰۰ و ۱۶۰۰ شانه دارند. به طور معمول برای تولید فرش‌های ۷۰۰ شانه از تراکم متفاوتی استفاده می‌شود.

معمولاً فرش ۷۰۰ شانه ضخامت بیشتری نسبت به سایر انواع فرش‌های ماشینی دارد و برای استفاده در مکان‌های پر رفت و آمد بسیار مناسب هستند. شما می‌توانند این فرش‌ها را به صورت ۸ رنگ، ده رنگ و یا ۱۲ رنگ خریداری کنید. یکی از راحت ترین راه‌ها برای شناخت فرش ۷۰۰ شانه این است که در هر سانتیمتر این فرش‌ها 7 گره وجود دارد.

بیشتر بدانید: فرش مناسب برای هر قسمت از خانه کدام است؟

فرش ماشینی ۱۰۰۰ شانه

فرش ماشینی ۱۰۰۰ شانهفرش ماشینی ۱۰۰۰ شانه که ظاهری شبیه به فرش‌های دستبافت دارد، معمولاً با تراکم ۳۰۰۰ و ۳۶۰۰ بافته می‌شود و به دلیل شباهت این فرش به فرش‌های دستباف به آن‌ها قالی دستباف گونه نیز گفته می‌شود. طرح این فرش‌ها معمولاً ریز است و از نظر قیمت نیز از فرش‌های ۷۰۰ شانه گران تر هستند.

فرش ماشینی ۱۲۰۰ شانه

همان طور که تا اینجای مقاله متوجه شدید هر چقدر شانه و تراکم فرش بیشتر باشد، قیمت آن نیز بالاتر خواهد بود و از طرفی ظرافت و نقوش ریزتری در آن دیده می‌شود. فرش‌های ۱۲۰۰ شانه معمولاً بافت و طراحی ظریف تری دارند، بسیار توپر و فشرده هستند از همین رو در برابر فرش‌های 1000 شانه و 600 شانه بسیار مقاوم تر هستند. این فرش‌ها قطر نازک تری نسبت به فرش‌های 600 و 1000 شانه دارند و وزن آن‌ها نیز سبک‌ تر است. به این فرش‌ها نیز فرش‌های دستبافت گونه گفته می‌شود و به دلیل نقوش ریز شباهت زیادی به فرش‌های دستبافت دارند.

اگر بعد از خرید انواع فرش ماشینی نیاز به خدمات شستشوی حرفه ای و مطمئن فرش را دارید، می توانید از خدمات قالیشویی نوین کمک بگیرید. کارشناسان ما با داشتن بالاترین تجربه و تجهیزات مدرن، مشکل فرش شما را شناسایی کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن اقدام به شستشو و ترمیم آن می‌کنند.

0 0 رای
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات
Call Now Buttonتماس 1442
0
نظرتو به ما بگوx
()
x