آشنایی با انواع فرش ماشینی بر اساس جنس آن

آشنایی با انواع فرش ماشینی بر اساس جنس آن

انواع فرش ماشینی را می‌توان بر اساس ویژگی‌های مختلف آن تقسم‌بندی کرد. نوع بافت، دستگاه‌های مورد استفاده، میزان ظرافت و از همه مهم‌تر جنس الیاف مورد استفاده در فرش ماشینی، از جمله موارد مهمی هستند که باعث می‌شوند فرش‌های ماشینی با کیفیت مشخصی تولید شوند. این روزها فرش‌های ماشینی به نسبت گذشته، از کیفیت بسیار بالاتری برخوردار هستند؛ و از نظر ظرافت و طرح و رنگ، حداقل در ظاهر، به فرش‌های دست‌باف بسیار نزدیک شده‌اند؛ اما هنوز هم هنگام انتخاب این فرش‌ها بهتر است با انواع آن آشنا باشید. در این نوشته وب‌سایت قالیشویی نوین می‌خواهیم شما را با انواع جنس الیاف در فرش ماشینی آشنا کنیم.

پشم

از گذشته تا امروز، پشم متداول‌ترین جنس برای بافت فرش‌های دست‌باف بوده است. همین موضوع نیز سبب شد تا اولین فرش‌های ماشینی نیز به کمک پشم بافته شوند. هرچند امروزه تنوع الیاف فرش‌های ماشینی بسیار گسترده شده است. به هر طریق فرش پشمی یک انتخاب بسیار مناسب برای اغلب موارد است. این فرش‌ها بسیار بادوام هستند. گرما را به خوبی حفظ کرده و همچنین در برابر لکه‌های گوناگون بسیار مقاوم بوده و لکه‌ها به راحتی از روی آنها پاک می‌شوند. تنها مورد منع مصرف فرش‌های پشمی را باید در مناطق مرطوب دانست. چراکه این فرش‌ها استعداد نسبتا بالایی در جذب رطوبت و در نتیجه پوسیدگی دارند.

پلی پروپلین

پلی پروپلین یا همان الفین را باید از محبوب‌ترین الیاف مورد استفاده در فرش‌های ماشینی دانست. این الیاف در تولید بیش از 30 درصد فرش‌های ماشینی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
پلی پروپلین بسیار نرم است. همچنین به سختی کثیف شده و به راحتی آلودگی‌ها از روی آن پاک می‌شوند. دوام بالا و مقاومت بسیار خوب در برابر رطوبت و کپک، از جمله ویژگی‌های دیگری است که باعث شده این جنس نزد تولیدکنندگاه و مشتریان انواع فرش ماشینی محبوب باشد. فرش پلی پروپلین مناسب فضاهای پررفت‌وآمد و در معرض آلودگی است.

پلی استر

پلی استر جنس دیگری است که با ورود انواع فرش ماشینی به بازار مورد توجه قرار گرفته است. پلی استر ویژگی‌های بسیار جذابی دارد. شاید بتوان جذاب‌ترین این ویژگی‌ها را، رنگ‌بندی بهتر و رنگ‌های درخشان‌تر آن دانست. در واقع این جنس به تولیدکننده اجازه می‌دهد فرش‌هایی جذاب‌تر و زیباتر را تولید کند.
الیاف پلی استر ویژگی خاصی دارند که باعث می‌شوند لکه‌های گوناگون قادر به نفوذ در آن نباشند. به همین دلیل این فرش‌ها بسیار دیرتر از معمول کثیف می‌شوند. البته دوام پلی استر به اندازه سایر الیاف نیست؛ و به همین دلیل بهتر است از این فرش در نقاطی از خانه که پاخور کمتری دارد استفاده کنید.

آکریلیک

یکی دیگر از انواع فرش ماشینی، فرشی است که در الیاف آن از آکریلیک استفاده شده باشد. توجه کنید که معمولا فرش‌ها تمام آکریلیک نیستند؛ و آکریلیک به عنوان الیاف مکمل به آنها اضافه می‌شود.
آکریلیک دارای بافتی نرم و لطیف است و برای داشتن فرش‌های با ظرافت بیشتر می‌توان از آن استفاده کرد. آکریلیک در برابر رطوبت مقاومت بسیار بالایی دارد و البته مواد شیمیایی قلیایی به راحتی می‌توانند موجب خراب شدن رنگ آن شوند.

نایلون

الیاف نایلونی به دلیل مزایای بسیاری که دارند؛ معمولا پرکاربردترین الیاف در تولید فرش ماشینی هستند. این الیاف در برابر آلودگی بسیار مقاوم بوده، رطوبت در آن اثری نداشته و به‌طور کلی دوام بسیار بالایی دارند.

0 0 رای
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات
Call Now Buttonتماس 1442
0
نظرتو به ما بگوx
()
x