10 روش برق انداختن فرش دستباف در منزل در کوتاه ترین زمان

فرش معمولا انتخاب اول هر ایرانی برای پوشش کف خانه است. این کفپوش بر خلاف کفپوش‌های دیگر مانند موکت و پارکت، بیشتر مستعد کثیف شدن است. اما معمولا قبل از اینکه کثیفی فرش مشخص شود؛ از بین رفتن درخشندگی اولیه الیاف آن است که خیلی به چشم می‌آید. راه‌کارهای زیادی برای برق انداختن فرش دستباف و ماشینی و بازگرداندن درخشش اولیه به این کفپوش وجود دارد که در ادامه این مقاله به معرفی آنها خواهیم پرداخت.

آیا برای برق انداختن فرش دستباف نیاز به شستشوی آن است؟

از آنجایی که اکثر فرش‌های دستباف از الیاف طبیعی بافته می‌شوند و نسبت به شستشو بسیار حساس هستند؛ معمولا شستن آنها زیاد توصیه نمی‌شود؛ به خصوص اگر قصد انجام این کار را در منزل دارید. شستشوی غیراصولی و با استفاده از مواد شوینده‌ای که به دلیل اسیدی یا قلیایی بودن ممکن است الیاف فرش را از بین ببرند؛ دو عامل کلیدی هستند که باعث می‌شوند عمر فرش‌های دستباف به شدت کاهش پیدا کند.

به همین خاطر گاهی می‌توان برای برق انداختن فرش دستباف از روش‌ها و محلول‌های خانگی بی‌ضرر استفاده کرد. بنابراین برای اینکه ظاهر فرش دستباف شما مثل روز اول بماند نیازی نیست که دائما و چند بار در سال آن را بشویید؛ فقط کافیست که یکی از روش‌های زیر را آزمایش کنید.

ساده‌ ترین روش‌ های برق انداختن فرش دستباف

ساده‌ ترین روش‌ های برق انداختن فرش دستباف

فرش یکی از آسیب‌پذیرترین وسایل خانه در برابر انواع آلودگی است؛ چرا که معمولا روزانه بارها و بارها با پای کثیف و آماده و حتی وقتی غذای و نوشیدنی دست‌مان است از روی آن عبور می‌کنیم و همین عامل ممکن است باعث شود الیاف قالی بعد از مدتی دیگر مثل روز اول درخشنده نباشند. اما نگران نباشید؛ چرا که نیازی نیست هر بار که لکه‌ای ایجاد شد یا گرد و خاک روی الیاف فرش نشست؛ از خدمات قالیشویی استفاده کنید. روش‌های امن و بی‌ضرر زیادی وجود دارد که می‌توانند وضعیت ظاهری فرش را بدون آسیب زدن به آن به حالت اولیه بازگردانند.

تمیز کردن و لکه‌ زدایی از روی فرش

از بین بردن لکه‌ها، اولین قدم برای براق نگه داشتن فرش است. بنابراین هر زمان که احساس کردید فرش کدر شده؛ مهم‌ترین کاری که باید انجام دهید تمیز کردن لکه‌هاست. برای لکه‌بری از روی فرش‌های دستباف هم محلول‌های لکه‌بر آماده در بازار وجود دارد و هم می‌توانید با ترکیب چند شوینده یا ماده طبیعی مختلف این کار را انجام دهید؛ اما در هر صورت تست کردن محلولی که انتخاب کرده‌اید بسیار مهم است. بعد از اینکه مطمئن شدید شوینده انتخابی شما برای بافت و رنگ پارچه ضرری ندارد؛ طبق دستور زیر لکه‌های روی فرش را با آن تمیز کنید.

 • ابتدا مقداری از شوینده را روی لکه اسپری کنید.
 • سپس با یک حوله تمیز و نخی سعی کنید اثر لکه را از بین ببرید. برای لکه‌های مقاوم و قدیمی نیز می‌توانید از یک مسواک یا فرچه استفاده کنید.
 • اگر لکه آنقدر قدیمی است که حسابی خشک و چسبنده شده؛ باید چند بار این مراحل را انجام دهید تا اثر آن کاملا از بین برود.
 • در نهایت هم با یک حوله نخی سفید اقدام به خشک کردن سطح قالی کنید تا اگر محلول موجب رنگ‌دهی شده باشد زود متوجه آن شوید.

برق انداختن فرش دستباف با محلول آب و صابون

برق انداختن فرش دستباف با محلول آب و صابون

آب و پودر صابون بهترین و معجزه‌آساترین محلول برای برق انداختن فرش دستباف و ماشینی است. این ترکیب را بعد از مخلوط کردن به روش زیر استفاده کنید و از تاثیر شگفت‌انگیز آن روی درخشندگی رنگ‌های فرش لذت ببرید:

 • کف حاصل از ترکیب پودر صابون و آب سرد را با یک پارچه نخی و تمیز روی فرش بمالید.
 • بعد از اینکه مطمئن شدید لکه از بین رفته؛ با یک حوله محلی که خیس شده است را خشک و تمیز کنید تا رطوبت اضافه کامل گرفته شده و فرش درخشان شود.

برق انداختن فرش دستباف با شامپو فرش

شامپو فرش هم یک شوینده آماده و بسیار عالی برای تمیز کردن و لکه‌بری از روی هر نوع فرشی است. اکثر شامپو فرش‌هایی که در بازار وجود دارند به صورتی فرموله شده‌اند که بدون آسیب زدن به الیاف می‌توانند آثار هرگونه لکه را از روی فرش پاک کرده و درخشندگی را به آن باز گردانند.

هر کدام از این محصولات دستورالعمل مخصوص به خود را برای مصرف دارند و برخی از آنها حتی برای فرش‌های دستباف و ماشینی که الیاف طبیعی بافته شده‌اند مضر هستند. بنابراین این محلول‌ها را باید دقیقا مطابق با راهنمایی که روی بسته‌بندی‌شان نوشته شده است استفاده کنید.

برق انداختن فرش دستباف با جوش شیرین

برق انداختن فرش دستباف با جوش شیرین

جوش شیرین از آن پودرهای طبیعی همه کاره است که در هر خانه‌ای پیدا می‌شود. این بار می‌خواهیم روش برق انداختن فرش دستباف با استفاده از پودر شگفت‌انگیز را توضیح دهیم.

 • ابتدا ترکیب جوش شیرین و نمک را درون یک بطری پر از آب معمولی بریزید.
 • این شوینده را روی فرش آنقدر اسپری کنید که الیاف فقط مرطوب شوند.
 • با استفاده از یک برس نرم یا فرچه مخصوص قالیشویی، روی فرش را تمیز کنید.
 • بعد از شستشو با یک حوله یا پارچه‌ تمیز رطوبت فرش را بگیرید و اجازه دهید فرآیند خشک شدن کامل در معرض هوای آزاد انجام شود.
 • بعد از اینکه رطوبت از بین رفت احتمالا ذرات جوش شیرین هنوز لابه‌لای الیاف باقی مانده است. می‌توانید از جارو برقی برای پاک کردن این ذرات استفاده کنید.
 • جوش شیرین یک خاصیت فوق‌العاده دارد که آن هم از بین بوی بد فرش است. بنابراین با این روش بوی بد فرش نیز از بین می‌رود.

برق انداختن فرش دستباف با سرکه

برق انداختن فرش دستباف با سرکه

با استفاده از دستور زیر می‌توانید فرش دستباف منزل خود را به کمک سرکه سفید تمیز و درخشنده کنید.

 • مقداری سرکه و آب را به نسبت 1 به 3 درون یک بطری اسپری بریزید.
 • کمی از این محلول را روی قسمتی از فرش که زیاد در معرض دید نیست بپاشید و منتظر واکنش رنگ‌ها به آن باشید.
 • اگر بعد از چند دقیقه فرش دچار رنگ‌دهی نشد؛ می‌توانید با خیال راحت ترکیب آب و سرکه را روی تمام فرش اسپری کنید.
 • چند دقیقه اجازه دهید این ترکیب روی سطح فرش بماند و اثر خود را بگذارد.
 • سپس می‌توانید با یک تکه پارچه خشک و سفید، اثر آلودگی‌ها را از بین ببرید.
 • در استفاده از این محلول زیاده‌روی نکنید؛ چرا که ممکن است فرش بوی سرکه بگیرد.

برق انداختن فرش دستباف با نشاسته ذرت

برق انداختن فرش دستباف با نشاسته ذرت

نشاسته ذرت هم مثل جوش شیرین خاصیت لکه‌بری دارد. بنابراین به کمک آن می‌توانید فرش را به روش زیر تمیز و درخشنده کنید.

 • بعد از شستشوی فرش با شامپو فرش و خشک شدن سطح آن، مقداری از این پودر که با نمک مخلوط کرده‌اید را روی قالی پخش کنید.
 • یک ساعت صبر کنید و سپس برای جمع کردن ذرات جاذب آلودگی از جاروبرقی استفاده کنید.

سایر روش‌ های ساده براق کردن فرش دستباف

روش‌های ساده دیگری نیز وجود دارد که بیشتر متخصصان قالی شویی تهران استفاده از آنها برای براق کردن هر نوع فرشی را توصیه می‌کنند. این روش‌ها عبارتند از:

استفاده مرتب از جارو برقی

اصلی‌ترین عاملی که باعث می‌شود فرش بعد از مدتی دیگر درخشندگی اولیه را نداشته باشد؛ تجمع گرد و خاک روی سطح آن است. بنابراین لازم است برای پیشگیری از وقوع این مشکل ظاهری، هفته‌ای حداقل یک بار از جاروبرقی به روش درست استفاده کنید.

منظور از روش درست این است که دستگاه را روی قدرت مناسب تنظیم کرده و از خالی بودن محفظه آن مطمئن شوید. اگر از سری‌های مختلف جاروبرقی برای تمیز کردن زوایای مختلف فرش استفاده کنید که چه بهتر. ضمن اینکه سعی کنید برس جارو را به صورت رفت و برگشتی و عمودی و افقی روی فرش بکشید تا تمام گرد و خاک جذب شود.

لکه‌ بری با روش مناسب

تمیز کردن لکه در همان ساعات اولیه، مهم‌ترین لطفی است که می‌توانید در حق فرش منزل‌تان انجام دهید. هر نوع لکه‌ای را باید با یک روش مخصوص تمیز کنید. به عنوان مثال برای تمیز کردن لکه ناشی از چسبیدن آدامس ابتدا باید بقایای این صمغ چسبنده را با استفاده از یخی که درون کیسه پلاستیکی گذاشته‌ اید منجمد کنید تا راحت‌ تر کنده شود.

سپس می‌توانید با قاشق یا پشت چاقو آدامس را از روی الیاف جدا کرده و فرش را تمیز کنید. شاید مجبور شوید مرحله فریز کردن را چندین بار انجام دهید تا کل آدامس چسبیده از سطح فرش جدا شود.

شمع هم یکی از بدترین موادی است که تمیز کردن لکه آن فقط با حرارت امکان‌پذیر است. برای این کار باید روی محلی که لکه شده را با استفاده از یک پارچه تمیز بپوشانید. سپس اتو را روی حالت ملایم تنظیم کرده و چند ثانیه روی پارچه بگذارید. حرارت اتو باعث می‌شود موم آب شده و جذب پارچه شود. بهتر است حالت بخار دستگاه را خاموش کنید. اگر شمع زیادی روی فرش ریخته می‌توانید بعد از گرم کردن آن قسمت، برای جدا کردن موم از پشت چاقو نیز استفاده کنید.

استفاده از الکل برای برق انداختن فرش

استفاده از الکل

نوع خاصی از الکل در بازار وجود دارد که به الکل مالشی معروف است و برای تمیز کردن لکه از روی فرش بسیار کاربرد دارد. این محصول در حقیقت الکل ایزوپروپیل یا الکل مبتنی بر اتانول است که خاصیت لکه‌بری بالایی دارد. این مدل الکل آنقدر که فکر می‌کنید قوی نیست.

بنابراین در بیشتر مواقع، استفاده از آن روی فرش نمی‌تواند به رنگ‌ها آسیبی وارد کند. اما با این وجود همیشه توصیه کارشناسان قالی شویی تهران این است که هر ماده‌ای، حتی اگر روی بسته‌بندی آن نوشته شده که برای فرش هیچ ضرری ندارد را قبل از استفاده گسترده تست کنید.

استفاده از صابون

همانطور که اشاره کردیم؛ صابون در هر شکل چه به صورت جامد و چه به صورت پودر و مایع، شوینده بسیار قوی و بی‌ضرری برای هر نوع فرشی است. بنابراین هر وقت که احساس کردید فرش منزل‌تان دیگر مثل روز اول درخشنده نیست می‌توانید از قابلیت‌های این شوینده همه کاره استفاده کنید.

ابتدا مقداری صابون را رنده کنید. اگر پودر صابون در منزل دارید که چه بهتر. یک  قاشق غذاخوری از آن را در مقداری آب گرم حل کنید و آنقدر این ترکیب را هم بزنید تا کف کند. سپس یک چهارم قاشق چای‎خوری سرکه به آن اضافه کنید. این محلول فوق عاری از هرگونه ماده شیمیایی مضر است و قدرت فوق‌العاده‌ای در برق انداختن فرش‌های دستباف و ماشینی دارد. می‌توانید به روشی که در ابتدا مقاله توضیح دادیم از این شوینده خانگی استفاده کنید.

استفاده از آب گازدار

آب گازداری که فاقد مواد شیرین‌کننده است نیز ترکیب دم‌دستی خوبی برای برق انداختن فرش دستباف محسوب می‌شود. کافیست مقداری از این محلول را روی فرش اسپری کنید و آن را با یک دستمال تمیز روی سطح ماساژ دهید. بعد از اینکه مطمئن شدید تمام آلودگی‌ها از بین رفته، یک پارچه خشک روی محل مرطوب شده بیاندازید و بگذارید رطوبت را جذب کند.

نتیجه‌ گیری

تکنیک‌ های مختلفی برای برق انداختن فرش دستباف وجود دارد که هر کدام به یک روش در رسیدن به این هدف به شما کمک می‌کنند. به عنوان مثال استفاده منظم از جاروبرقی یک اقدام پیشگیرانه است که از شکل‌ گیری یک لایه گرد و خاک روی سطح فرش جلوگیری کرده و به این شیوه باعث می‌شود فرش براقیت اولیه خود را از دست ندهد.

روش‌ های مختلف لکه‌ بری نیز با از بین بردن آثار لکه تاثیر چشمگیری روی ظاهر فرش دارند. بنابراین اینکه کدامیک از این روش‌ها را باید برای برق انداختن فرش دستباف استفاده کنید به این بستگی دارد که علت تغییر ظاهری فرش شما چیست و چه لکه‌ ای حالت درخشندگی اولیه آن را از بین برده است.

علاوه بر این روش‌ها می‌توانید از محصولات و پاک‎کننده‌ های مخصوص فرش که به اشکال مختلف مانند فوم، اسپری یا کنسانتره در بازار وجود دارند نیز استفاده کنید. انتخاب شما از بین محصولات متنوعی که کارایی یکسانی دارند بستگی به جنس فرش و نوع آلودگی ایجاد شده روی آن دارد.

0 0 رای
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات
0
نظرتو به ما بگوx
تماس 1442