۱۰ راه از بین بردن پرز فرش نو ماشینی {راهکار های خانگی}

پرزدهی مهم‌ترین مشکلی است که برای خریداران فرش‌های نو ممکن است ایجاد شود. میزان این پرزدهی بیش از هر چیزی به جنس الیاف فرش بستگی دارد. به عنوان مثال فرش‌هایی که با نخ اکریلیک بافته می‌شوند؛ نسبت به دیگر فرش‌ها بیشتر پرز دهی دارند. علاوه بر جنس الیاف، تراکم و تعداد شانه فرش نیز می‌تواند روی مدت و شدت پرزدهی تاثیرگذار باشد.

در واقع این عوامل رابطه معکوس با تولید پرز دارند. به این ترتیب فرش‌هایی که تراکم و شانه‌شان بیشتر است؛ کمتر پرزدهی دارند. در اکثر کارخانه‌ها، فرش‌هایی که شانه بالا هستند را بعد از تولید آهاردهی می‌کنند. این کار باعث می‌شود که نخ و الیاف به هم نزدیک‌تر شده و هنگام راه رفتن روی فرش، پرز تولید نشود. به همین خاطر به اکثر افرادی که قصد خرید فرشی را دارند که پرز ندهد؛ انتخاب فرش‌هایی که شانه و تراکم بالا دارند توصیه می‌شود.

چه فرشی پرز کمتری دارد؟

اکثر فرش‌های ایرانی 700، 1000 و 1200 شانه هستند. با توجه به آنچه که در بخش قبلی به آن اشاره شد؛ فرش‌های ماشینی 1200 شانه به نسبت دو محصول دیگر پرز کمتری بر اثر پاخوردن تولید می‌کنند. علاوه بر تعداد شانه، تراکم بافت و جنس نخ، از ضخامت نخ زمینه، ساختمان و نوع نخ به کار رفته، کیفیت الیاف و آهار به کار رفته می‌توان به عنوان عواملی نام برد که در پرزدهی قالی تاثیرگذار هستند.

روش‌ های از بین بردن پرز فرش نو

اگر قبل از خرید فرش فعلی منزل‌تان نکاتی که در این مقاله به آن اشاره شد را نمی‌دانستید و تصور می‌گردید با فرش شویی پرزهای تولید شده توسط آن قابل رفع است نگران نباشید؛ چرا که می‌توانید خیلی سریع و راحت و در خانه به کمک روش‌هایی که در ادامه توضیح داده‌ایم پرز فرش را از بین ببرید.

کیسه حمام

کشیدن کیسه خیس روی سطح فرش یکی از قدیمی‌ترین و موثرترین روش‌های از بین بردن پرز فرش نو است. برای انجام این کار اول کیسه را خیس کرده و سپس در جهت خواب فرش آن را چندین بار روی الیاف بکشید تا پرزها جدا شوند.

از بین بردن پرز فرش با جارو برقی مکنده

جارو برقی مکنده

اگر هفته‌ای یک بار به صورت منظم روی سطح فرش را با یک دستگاه جاروبرقی قوی جارو بکشید؛ بعد از مدتی شاهد از بین رفتن پرز دهی آن خواهید بود. اگر جاروبرقی ندارید می‌توانید این کار را با جارو حصیری خیس نیز انجام دهید.

از بین بردن پرز فرش با شامپو فرش

شامپو فرش

مقداری شامپو فرش را طبق دستور نوشته شده روی بسته‌بندی محصول آماده کنید و کف آن را با یک دستمال نخی تمیز روی فرش بمالید. سپس با یک دستمال نخی دیگر رطوبت و اثر شوینده را تمیز کنید.

از بین بردن پرز فرش با فرچه

فرچه

یکی دیگر از روش‌های از بین بردن پرز فرش نو استفاده از فرچه به روش اصولی است. ابتدا یک فرچه پلاستیکی نرم را خیس کرده و سپس در جهت خواب فرش آن را روی سطح بکشید.

از بین بردن پرز فرش با دستمال مرطوب

دستمال مرطوب

برای از بین بردن پرز فرش نو به این روش ساده نیاز به یک دستمال نخی سفید نم‌دار دارید. این دستمال را چند بار در جهت خواب فرش روی سطح آن بکشید.

از بین بردن پرز فرش با چسب کاغذی

چسب کاغذی

با استفاده از مقداری چسب کاغذی هم می‌توانید پرز فرش را از بین ببرید. کافیست که این چسب را روی فرش چسبانده و به آرامی آن را جدا کنید. قدرت چسبندگی چسب تمام پرزها را جذب خود می‌کند.

شانه مخصوص

شانه‌های مخصوصی هم در بازار وجود دارد که برای پرز گیری از فرش بسیار مناسب هستند. در این روش باید شانه را چند بار در جهت خواب الیاف روی فرش بکشید.

از بین بردن پرز فرش با دستگاه پرزگیر خانگی

دستگاه پرزگیر خانگی

این دستگاه می‌تواند به راحتی و در عرض چند دقیقه پرزهای روی فرش را از بین ببرد.

فوم نگهدارنده فرش

فوم نگه‌دارنده فرش هم آلودگی و میکروب‌ها را کم می‌کند و هم میزان پرزدهی فرش را کاهش می‌دهد. این فوم را می‌توانید از سوپرمارکت‌های بزرگ و هایپرمارکت‌ها تهیه کنید.

دستگاه پرزگیر

دستگاه‌های پرزگیر هم که به صورت اینترنتی می‌توانید آنها را تهیه کنید؛ روش مناسب و خوبی برای از بین بردن پرز فرش نو محسوب می‌شوند.

چند نکته مهم در مورد پرزگیری فرش‌ های نو

در فرآیند پرزگیری فرش‌های نو نکات زیر را در نظر داشته باشید:

  • هرگز از پودرهای لباسشویی دارای آنزیم برای از بین بردن پرز فرش نو استفاده نکنید.
  • اگر فرش بعد از پرزگیری تیره شد؛ مخلوطی از آب و سرکه تهیه کرده و با برس آن را روی فرش بکشید تا مجددا درخشان شود.
  • فرش مناسب اتاق کودک و اتاق افراد مبتلا به حساسیت بهتر است پرزدهی نداشته باشد. بنابراین هنگام انتخاب فرش برای این بخش‌های خانه، به میزان پرزدهی الیافی که با آن بافته شده است توجه کنید.
0 0 رای
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات
0
نظرتو به ما بگوx
تماس 1442