آموزش شستشوی انواع مبل در خانه بدون دستگاه [ترفندهای کاربردی]

مبلمان یکی از مهم‌ترین لوازم منزل است که به مرور زمان و استفاده دچار کثیفی و لکه  می شود. این آلودگی ها  می تواند از تماس لباس افراد با مبل، شیطنت و بازی بچه ها و حتی حضور حیوانات خانگی در منزل بر روی مبل به وجود آمده و رفته رفته ظاهر آن را کثیف و پر از لکه نماید. اما جای نگرانی برای این امر وجود ندارد چرا که در این مقاله قصد داریم با آموزش شستشوی مبل در منزل بدون دستگاه شما را داشتن مبلمانی تمیز و بدون هر گونه لکه یاری کنیم. فقط کافی است مرحله به مرحله پیش رفته و تمام نکاتی که به آنها اشاره  می شود را با دقت انجام دهید.

راهنمای جامع آموزش شستشوی مبل در منزل بدون دستگاه

امروزه خدمات شستشوی مبل در اغلب قالیشویی های معتبر با بهترین کیفیت و تضمین سلامت مبل انجام  می گیرد. با این حال برخی افراد تمایل دارند شخصاً در منزل به شستشو و تمیز کردن مبلمان خود بپردازند. چنانچه از شوینده های مناسب برای مبلمان خود استفاده نکنید ممکن است به رنگ و یا بافت آنها آسیب بزنید. بنابراین قبل از اینکه دست به کار شوید و به شستشوی مبل مشغول شوید بهتر است با روش های اصولی و استاندارد این کار بیشتر آشنا شوید.

زدودن گرد و غبار مبل

اولین مرحله برای تمیز کردن مبلمان به زدودن گرد و غبار آن اختصاص دارد. در صورت انجام ندادن این مرحله تمام زحمات شما از شستشو و تمیز کردن مبل هدر خواهد رفت. مبلمان با توجه به بافتشان هر گونه گرد و غبار محیط را به خود جذب کرده و به مرور زمان کدر  می شوند. بنابراین بسیار مهم است که نخست این گرد و خاک را از بافت مبل خارج ساخته و سپس از مواد شوینده مناسب استفاده کنید. طبق آموزش شستشوی مبل در منزل بدون دستگاه شما  می توانید از سه روش به شرح زیر برای رفع گرد و غبار از روی مبل بهره بگیرید.

  • استفاده از جاروبرقی: جاروبرقی بهترین وسیله برای جذب هر گونه گرد و خاکی است که داخل قسمت های مختلف مبل نفوذ کرده‌ اند. شما  می توانید برای گرفتن نتیجه بهتر از سری های مختلف جاروبرقی کمک بگیرید.
  • استفاده از فرچه: فرچه نیز از ابزار مناسب برای جذب مو و همچنین تمیز کردن مواد غذایی خشک شده بر روی مبل است. البته از محکم فشار دادن فرچه بر روی مبل خودداری کنید چرا که ممکن است به روکش آن آسیب برسانید.
  • استفاده از پرزگیر: پرزگیر ها در مدل های رولی و برقی در بازار موجود هستند که  می توانید از آنها برای تمیز کردن پرز و مو از روی مبل استفاده کنید. به خصوص اگر از حیوانات خانگی مانند سگ و گربه نگهداری  می کنید.

زدودن گرد و غبار مبل

مطالعه راهنمای شستشو مبل

در مرحله بعدی برای تمیز کردن مبلمان حتماً برچسبی را که در قسمت پشت مبلمان وجود دارد مطالعه کنید. بر روی این برچسب راهنمای شستشوی مبل به اختصار توضیح داده شده است. مثلاً برای تمیز کردن مبل به وسیله بخار آب یا آب از علامت اختصاری W استفاده شده است.  همچنین جهت شستشوی مبل با استفاده از مواد شیمیایی علامت اختصاری WS را مشاهده خواهید کرد. علامت S به شما نشان  می دهد که مبلمان خود را  می توانید با استفاده از بخارشو تمیز کنید. حرف لاتین O برای شستشوی مبل تنها با استفاده از آب سرد و حرف X به کارگیری شامپو فرش را برای تمیز کردن مبل مجاز  می داند.

پاک کننده مناسب تمیز کردن مبل خود را بشناسید

برای شستشو و تمیز کردن مبل باید در مرحله اول به جنس مبلمان خود و روکش آن توجه کنید. همچنین از پاک کننده های مناسب با نوع لکه‌ ای که بر روی مبل وجود دارد استفاده نمایید. در ادامه مقاله آموزش شستشوی مبل در منزل بدون دستگاه توضیحات بیشتری در این خصوص ارائه  می کنیم.

جوش شیرین پاک کننده طبیعی برای شستشوی مبل

جوش شیرین یکی از مواد پاک کننده طبیعی و بدون ضرر جهت از بین بردن لکه از روی پارچه و روکش مبل است. برای استفاده از این روش در ابتدا مایع ظرفشویی به میزان یک قاشق غذاخوری را با مقداری سرکه سفید،آب گرم و جوش شیرین ترکیب کنید. بعد از آن  می توانید یک پارچه نخی تمیز و ترجیحاً سفید رنگ را با مقداری از این محلول آغشته کرده و بر روی لکه مبل بکشید. بعد از تمیز کردن لکه با استفاده از یک پارچه تمیز و خشک رطوبت اضافی مبل را گرفته و صبر کنید تا خشک شود. توجه کنید تا خشک شدن کامل مبل به هیچ عنوان روی آن ننشینید.

از بین بردن لکه نوشابه روی مبل

از بین بردن لکه نوشابه روی مبل

یکی از لکه های رایج بر روی مبل مربوط به نوشابه و مایعاتی مانند آن است. شما  می توانید برای تمیز کردن چنین لکه هایی از محلول بسیار ساده آب و نمک استفاده کنید. کافی است مقداری از این محلول را بر روی اسفنج قرار داده و سپس به آرامی بر روی مبلمان بکشید تا لکه ها از بین بروند.

زدودن لکه جوهر روی مبل

جوهر از جمله لکه های سرسخت بر روی مبلمان است که ممکن است با مشاهده آن بر روی مبل از تمیز شدن لکه ناامید شده باشید. اما جای نگرانی وجود ندارد چرا آموزش شستشوی مبل در منزل بدون دستگاه به شما خواهد گفت که چگونه این لکه ها را برطرف کنید. با استفاده از ترکیب آمونیاک و گلیسیرین  می توانید به راحتی از شر لکه جوهر خلاص شوید. برای این روش نخست محل لکه جوهر بر روی مبل را مرطوب کرده و سپس مقدار کمی نمک روی آن بپاشید. بعد از مدتی محل مورد نظر را با پنبه تمیز کرده و مقداری از ترکیب آمونیاک و گلیسیرین را بر روی لکه بمالید. در انتها نیز روکش مبل را با مقداری شامپو فرش شسته و خشک کنید.

محو کردن لکه سیگار از روی مبل

محو کردن لکه سیگار از روی مبل

یکی از مشکلات رایج در لکه های مبل مربوط به لکه های زرد ناشی از کشیدن سیگار و یا سوختگی بر اثر آن است. راه حل از بین بردن چنین لکه هایی استفاده از یک حبه قند است. شما  می توانید قند را روی سطح مورد نظر کشیده و آنقدر ادامه دهید تا لکه سیگار تمیز شود. چنانچه روکش مبل شما از الیاف مصنوعی ساخته شده بهتر است از آبلیمو برای تمیز کردن لکه زرد سیگار استفاده کنید. همچنین برای روکش های کرک دار مبل  می توانید از پنبه آغشته به شیر بهره گرفته و لکه را پاک نمایید.

پاک کردن لکه چربی مبل

لکه های چرب روی مبل که معمولاً به دلیل خوردن غذا و یا سایر موارد به وجود آمده‌ اند جلوه و ظاهر مبلمان شما را بسیار زشت نشان  می دهند. با توجه به آموزش شستشوی مبل در منزل بدون دستگاه بهترین پاک کننده برای از بین بردن چنین لکه هایی ترکیب الکل و نمک است. بعد از تهیه این ترکیب با استفاده از یک پارچه نخی آن را بر روی لکه کشیده و مبل را تمیز نمایید. در صورتی که رویه مبلمان شما از الیاف حساسی مانند ابریشم برخوردار است  می توانید از کاغذ خشک کن استفاده کنید. برای این امر ابتدا کاغذ خشک کن را روی لکه گذاشته و سپس با استفاده از اتوی داغ آن را فشار دهید. کاغذ و حرارت وارد شده به آن باعث جذب لکه چربی  می گردد.

تمیز کردن لکه مبل چرمی

نحوه تمیز کردن لکه مبل چرمی

مبلمان چرم از جمله مبل های بسیار پر طرفدار و محبوبی است که نمای زیبایی را نیز به دکوراسیون منزل  می دهد. البته شستشو و تمیز کردن این گونه مبلمان نیز به مراتب راحت‌تر از سایر مبل ها است. بهترین پاک کننده برای تمیز کردن مبل چرم بهره‌گیری از محلول های مخصوص پاک کننده چرم است. شما  می توانید این محلول را از مراکز فروش چرم تهیه کرده و یا در منزل شخصاً اقدام به درست کردن آن نمایید. برای تهیه محلول  می توانید مقداری آب را با میزان مساوی سرکه سفید مخلوط کرده و با استفاده از اسفنج روی مبل چرمی بکشید.

بهترین شوینده برای شستشوی مبلمان رنگی

هماهنگی رنگ مبلمان با دکوراسیون از مهم‌ترین اصولی است که باعث  می شود فضای منزل مرتب و در عین حال گرم به نظر رسد. چنانچه مبلمان رنگی شما بر اثر لکه های مختلف کثیف شده و جلوه خود را از دست داده است  می توانید با استفاده از محلول خانگی نمک و الکل سفید آنها را تمیز کنید. این ترکیب ساده و موثر را با استفاده از یک اسفنج یا پارچه نخی سفید رنگ به قسمت های لکه شده بمالید و سپس کمی صبر کنید. بعد از مدتی  می توانید با استفاده از یک دستمال دیگر محل لکه را تمیز و خشک نمایید.

چگونگی تمیز کردن مبلمان سلطنتی

در آموزش شستشوی مبل در منزل بدون دستگاه متوجه خواهید شد که چگونه مبلمان سلطنتی خود را وجود لکه های رنگارنگ تمیز نمایید. مایع دستشویی با ترکیب سرکه بهترین شوینده است که کلیه لکه ها را از روی مبل تمیز کرده و آن را مانند روز اول درخشان  می کند. در این روش مقداری آب مقطر نیز تهیه کنید چرا که آب لوله کشی با توجه به املاحی که دارد ممکن است لکه های دیگری را به وجود آورد. سپس با استفاده از پارچه تمیز و سفید محلول مایع دستشویی و سرکه را روی مبل قرار داده و به آرامی بکشید. در آخر نیز به وسیله دستمال و آب مقطر مبل را تمیز کرده و اجازه دهید خشک شود.

پاک کننده مناسب برای مبلمان استیل

مبلمان استیل از جمله مبل هایی هست که بخش گسترده‌ آن از چوب ساخته شده است. بنابراین برای تمیز کردن چوب و یا کلاف مبلمان بایستی از شوینده‌ای مناسب استفاده کرد. شما  می توانید با استفاده از محلول ساده آب و مایع ظرفشویی به همراه دستمال میکروفایبر به راحتی چوب مبلمان خود را براق و درخشنده نمایید. بعد از استفاده از محلول فوق دقت کنید که بلافاصله بایستی با دستمال دیگری محل مورد نظر را خشک کنید. چرا که چوب در تماس با رطوبت دچار پوسیدگی  می شود بنابراین حتماً از دستمال های ضخیم حوله‌ ای برای خشک کردن کلاف مبل استفاده کنید.

شستشوی صحیح مبلمان مخملی

مبلمان مخملی از جمله مبل های بسیار زیبا و دلنوازی هستند که باعث  می شود فضای منزل یا محل کار بسیار گرم و صمیمی گردد. اما از بین بردن لکه ها و آلودگی های روی این گونه مبل ها ممکن است شما را با چالش هایی روبرو کند. بر اساس آموزش شستشوی مبل در منزل بدون دستگاه توصیه  می شود به هیچ عنوان از تمیز کننده ها و محلول هایی که در ترکیبات آن آب وجود دارد برای شستشوی مبلمان مخملی استفاده نکنید. مواد تمیز کننده خشکشویی که اغلب در مراکز قالیشویی استفاده  می شود بهترین روش برای تمیز کردن مبلمان مخملی است. اما در صورت عدم دسترسی به این محلول  می توانید از ترکیب آبلیمو و جوش شیرین بهره بگیرید. این ترکیب را با استفاده از دستمال فاقد پرز بر قسمت های کثیف و دارای لکه مبل کشیده و تمیز کنید.

بخارشو بهترین ابزار برای تمیز کردن مبل بخارشو از کاربردی‌ ترین لوازم برای تمیز کردن مبل به شمار  می آید. هرچند که اغلب از این دستگاه برای شستشو و براق کردن سرامیک ها و کاشی ها استفاده  می شود، اما بد نیست آن را برای شستشوی مبلمان نیز امتحان کنید. دستگاه بخارشو دارای سری به صورت پارچه‌ای است که از تماس مستقیم روکش مبل با بخار جلوگیری  می کند. بنابراین در استفاده از این وسیله نگران آسیب به مبلمان خود نباشید. بعد از اینکه گرد و غبار مبل را با روش های ذکر شده تمیز کردید  می توانید از این وسیله برای شستشو و برطرف کردن آلودگی های مبلمان کمک بگیرید. روش کار بخارشو درست مثل جاروبرقی بوده و تنها فرق آن استفاده آرام از این دستگاه است تا بخار خارج شده فرصت کافی را برای از بین بردن کثیفی ها و لکه ها داشته باشد.

مکنده آب دستگاهی برای شستشوی مبل

مکنده آب از جمله دستگاه های کاربردی برای خشک کردن مبل بعد از شستشوی کامل آن است. از این تجهیزات معمولاً در قالیشویی های بزرگ و معتبر برای خشک کردن مبلمان استفاده  می شود. زمانی که مبل را با استفاده از آب و محلول های شوینده شستشو  می دهید دچار رطوبت  می شود. همچنین تا زمان خشک شدن کامل مبل به هیچ عنوان نباید از آن استفاده کرد. در صورتی که در منزل به این دستگاه دسترسی ندارید بایستی مبل را در معرض نور خورشید قرار دهید تا کاملاً خشک شود. البته نور خورشید باعث آسیب به رنگ روکش مبل شده و ممکن است آن را فرسوده نماید.

سخن پایانی

در این مقاله با آموزش شستشوی مبل در منزل بدون دستگاه سعی شد راهنمایی‌ کامل و جامعی در خصوص از بین بردن لکه ها و آلودگی های مبلمان به شما عزیزان ارائه شود. اینکه شوینده یا تمیز کننده را حتماً متناسب با نوع لکه ایجاد شده بر روی مبل انتخاب کنید. همچنین با در نظر گرفتن ساختار و متریال روکش مبل از بهترین روش شستشو استفاده کنید تا به بافت روکش و بدنه مبلمان آسیبی وارد نشود.

با توجه به اینکه امروزه در قالیشویی های با سابقه و معتبر خدمات گسترده‌ای از جمله شستشو و خشکشویی مبلمان و لکه زدایی آنها ارائه  می شود، بهترین و مطمئن‌ ترین راه برای داشتن مبلمانی تمیز و درخشنده سپردن آن به این گونه مراکز معتبر است. در این گونه قالیشویی‌ ها تجهیزات و ابزارهای کاملی برای شستشو و تمیز کردن لکه‌های مبلمان وجود دارد که تحت نظر کارشناسان متبحر و مجرب انجام می‌گیرد.

4 54 رای
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات
0
نظرتو به ما بگوx
تماس 1442