پاك كردن لكه شير كاكائو ☕ از روی فرش با ۳ روش تضمینی

شیر کاکائو ماده‌ای حاوی پروتئین است که برای تمیز کردن لکه آن از روی فرش نیاز به استفاده از روش‌های خاصی است. در این مقاله 3 روش عالی را توضیح داده‌ایم که به کمک آنها می‌توانید لکه روی فرش که ناشی از ریختن شیر کاکائو روی آن است را خیلی سریع و بدون اینکه آسیبی به الیاف فرش وارد شود از بین ببرید.

فقط قبل از پاك كردن لكه شير كاكائو از روی فرش به یکی از این سه روش، به جنس و نوع فرش توجه کنید. برخی از الیافی که فرش با آنها بافته می‌شود؛ فقط با یک نوع شوینده خاص سازگار هستند و استفاده از هر نوع شوینده دیگری ممکن است باعث ایجاد پوسیدگی در آنها شود. برای اطلاع از جنس فرش هم بهترین مرجع، کاتالوگی است که پشت آن چسبانده شده است.

چه روش‌ هایی برای پاك كردن لكه شير كاكائو از روی فرش وجود دارد؟

روش‌ هایی برای پاك كردن لكه شير كاكائو از روی فرش

به طور کلی سه روش تست شده و مطمئن برای پاك كردن لكه شير كاكائو از روی فرش وجود دارد که در ادامه به صورت کامل آنها را تشریح می‌کنیم. اما قبل از استفاده از این روش‌های قالیشویی خانگی به این نکته توجه کنید که برخی از فرش‌ها ممکن است در اثر استفاده از برخی ترکیبات، دچار آسیب شوند. بنابراین حتما هر کدام از این ترکیبات را که انتخاب می‌کنید؛ اول تست حساسیت انجام دهید و فقط در صورتی که تغییری در بافت و رنگ فرش ایجاد نشد؛ مجاز به استفاده از آن هستید.

استفاده از ترکیب آب سرد و شوینده آنزیم‌ دار

استفاده از ترکیب آب سرد و شوینده آنزیم‌ دار

  • در قدم اول سعی کنید رطوبت ناشی از ریختن شیر کاکائو را با استفاده از یک دستمال حوله‌ای خشک کنید.
  • در این مرحله باید مقداری آب سرد را با شوینده آنزیم‌دار ترکیب کرده و کف حاصل از آن را با برس روی لکه بمالید تا کاملا از بین برود. نوع شوینده باید مناسب با جنس فرش باشد.
  • سپس یک دستمال حوله‌ای را به آب معمولی آغشته کرده و برای آبکشی به روش خشک از آن استفاده کنید.
  • در نهایت هم اجازه دهید الیاف فرش در مجاورت هوا و به صورت طبیعی خشک شود و تا زمانی که رطوبت آن کامل از بین نرفته از راه رفتن روی فرش به شدت اجتناب کنید.

استفاده از ترکیب آب و جوش شیرین

  • مقداری جوش شیرین را با کمی آب ترکیب کنید تا شبیه به ماده‌ای خمیری شکل شود.
  • این خمیر را روی برس یا یک مسواک نو و تمیز بریزید و با حرکات ملایم سعی کنید شیر کاکائویی که روی فرش ریخته است را پاک کنید.
  • بعد از اتمام کارتان و از بین رفتن آثار ظاهری لکه، با یک دستمال مرطوب محل را آبکشی کرده و اجازه دهید فرش خشک شود.
  • در آخر هم باید روی محل را با قدرت مکنده جاروبرقی جارو بکشید تا ذرات ریز جوش شیرین که وارد الیاف فرش شده است خارج شود.

استفاده از ترکیب آمونیاک

اگر هیچکدام از دو روشی که برای پاك كردن لكه شير كاكائو از روی فرش توضیح دادیم موثر نبود؛ می‌توانید کمی ریسک کرده و از ماده‌ای قوی‌تر به نام آمونیاک برای رفع این مشکل استفاده کنید. فقط فراموش نکنید که این ماده حاوی ترکیبات خطرناکی است و هنگام استفاده از آن به روش زیر حتما باید از دستکش و ماسک استفاده کنید.

  • ابتدا مقداری آمونیاک را کاملا با آب ترکیب کنید.
  • این شوینده قوی را با برس نرم یا مسواک روی لکه بمالید و سپس اقدام به آبکشی کنید.

یک نکته مهم

توصیه می‌کنیم برای از بین بردن تمامی آثار به جا مانده از ریختن شیر کاکائو روی فرش، از روش آبکشی خشک استفاده نکنید. بهتر است به جای آن زیر محلی که لکه شده و آن را شستشو داده‌اید یک تشت کوچک بگذارید و از بالای روی فرش کمی آب سرد بریزید. به این ترتیب تمامی شیر کاکائویی که به صورت عمقی در فرش نفوذ کرده است خارج می‌شود و اثری از لکه قهوه‌ای ملایم روی فرش نمی‌ماند.

ضمن اینکه این روش آبکشی باعث می‌شود که تمام مواد شوینده از الیاف فرش خارج شده و خطر پوسیدگی آن را تهدید نکند. علاوه بر تمامی این موارد به این موضوع نیز توجه کنید که برای لکه‌بری و شستشوی فرش‌های گران قیمت قالیشویی مطمئن‌ترین روش است.

نرخ خدمات این مراکز به نسبت قیمت یک فرش، حتی اگر ماشینی باشد باز هم بسیار منطقی است. بنابراین اگر لکه‌ای روی فرش ایجاد شده است که تمیز کردنش از عهده شما خارج است؛ حتما برای حفظ سلامت فرش‌تان هم که شده به سراغ خدمات قالیشویی بروید.

0 0 رای
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات
0
نظرتو به ما بگوx
تماس 1442