تميز كردن فرش روشن در خانه روش های جلوگیری از کثیف شدن فرش سفید

تميز كردن فرش روشن یکی از معضلات و مشکلات اصلی هر خانه دارای چنین فرشی است. اکثر افراد، به‌خصوص خانم‌های خانه دار، در طول عمر خود حداقل یک‌بار این سؤال را از خود پرسیده‌اند: چیکار کنم فرشم کثیف نشه؟ در این مقاله ابتدا با اهمیت تميز كردن فرش روشن آشنا می‌شویم. سپس به معرفی ابزارها و موادی برای تمیز کردن فرش و روش‌هایی برای جلوگیری از کثیف شدن فرش روشن می‌پردازیم. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

اهمیت تميز كردن فرش روشن

فرش زینت خانه محسوب می‌شود. این وسیله‌ها، از اولین وسایل منزل‌ اند؛ که هنگام ورود مهمان به چشم می‌خورند. پس نگهداری از آنها بسیار مهم است. هیچ‌کس دوست ندارد که بر روی یک فرش کثیف و ناپاک پا بگذارد.

فرش‌های روشن به این علت که زودتر از بقیه فرش‌ها کثیف می‌شوند؛ نیاز به توجه و نگهداری بیشتری نسبت به سایر فرش‌ها دارند. برای اعضای خود خانواده نیز تميز كردن فرش روشن بسیار مهم است. همه اعضای خانواده راه رفتن بر روی یک فرش پاک و تمیز را ترجیح می‌دهند.

مواد مفید در تميز كردن فرش روشن

معرفی مواد مفید در تميز كردن فرش روشن

اگر فرش شما کثیف شده و قصد تميز كردن فرش روشن خانه‌تان را دارید؛ روش‌های مختلفی برای این کار وجود دارد. می‌توانید خودتان برای تمیز کردن فرش دست به کار شوید؛ و با استفاده از مواد شوینده متعددی این کار را انجام دهید. اگر زمان کافی برای شستن فرش را ندارید؛ می‌توانید این کار را به یکی از بهترین قالیشویی‌ شهر بسپارید. در ادامه به معرفی ابزار و موادی می‌پردازیم که در تميز كردن فرش روشن بسیار پرکاربرد و مفیدند.

شامپو فرش

شامپو فرش یکی از پرکاربردترین مواد در تميز كردن فرش روشن است. شامپو فرش‌ ها انواع مختلفی دارند و برای رسیدن به بهترین نتیجه باید نوعی از آن را انتخاب کنید که بیشترین سازگاری را با جنس فرش شما دارد. البته استفاده از شامپو فرش نکات ریز اما بسیار مهمی دارد؛ که باید به آن‌ها توجه کرد. برخی از این نکات عبارت‌اند از:

 • شامپو فرش را دقیقا مطابق با توضیحات درج شده بر روی برچسب راهنمای آن استفاده کنید. طریقه استفاده شامپو فرش‌ها با یکدیگر متفاوت است.
 • بهتر است شامپو فرش را با رقتی کمتر از چیزی که در راهنمای آن ذکر شده استفاده کنیم؛ تا به بافت فرش آسیبی نرسد.
 • از شامپو فرش در یک فضای باز استفاده کنید. به همین ترتیب فرش خود را در یک فضای باز و آزاد بشویید.
 • از ابزارهایی مانند برس، فرچه یا مسواک برای تمیزکاری استفاده کنید.
 • با استفاده از ابزارهایی مانند یک لوله آهنی، آب فرش را به طور کامل بگیرید.
 • مطمئن شوید پس از اتمام پروسه تميز كردن فرش روشن، فرش به طور کامل خشک می‌شود.

ترکیب سرکه سفید نمک و آب

ترکیب سرکه سفید نمک و آب

یکی از ترکیب‌های بسیار مفید و پربازده برای تميز كردن فرش روشن، استفاده از ترکیب سرکه سفید، نمک و آب است. از این ترکیب می‌توانید برای تميز كردن فرش روشن و از بین بردن لکه‌ها در فرش‌های روشن یا سایر فرش‌ها استفاده کنید.

به‌منظور خوشبو شدن فرش می‌توانید از اسانس‌ های بی‌رنگ و بدون روغن میوه‌ای نیز در کنار این ترکیب یا همراه با آن استفاده کنید. برای رسیدن به این ترکیب، مواد زیر را با یکدیگر مخلوط کنید؛ و بر روی لکه‌ ها و قسمت‌ هایی از فرش که می‌خواهید تمیز شود بریزید و فرش را با آن بشویید:

 • دو واحد آب
 • یک واحد سرکه
 • چند گرم نمک طعام
 • ۱۰ الی ۱۴ قطره اسانس میوه‌ ای

جوش‌ شیرین، سرکه سفید و آب

جوش‌ شیرین، سرکه سفید و آب

ترکیب دیگری که برای تميز كردن فرش روشن از بین بردن لکه‌ ها در فرش روشن وجود دارد؛ ترکیب جوش‌ شیرین، سرکه سفید و آب است. تنها تفاوت این ترکیب با ترکیبی که پیش از این ذکر شد اضافه شدن جوش‌ شیرین به آن است؛ اما همین جوش‌ شیرین آن را بسیار قوی‌ تر و کارآمد تر از روش قبل کرده است. در حقیقت بهتر است از این ترکیب برای از بین بردن لکه‌ های سخت‌ تر و دیر حذف‌ تر استفاده کنید.

نحوه استفاده از این ترکیب در تميز كردن فرش روشن به این صورت است که ابتدا مقدار کافی از جوش‌شیرین را بر روی قسمت‌هایی از فرش که لکه‌دار شده است می‌ریزیم. سپس ترکیب سرکه سفید، آب و نمک طعام را بر روی قسمت موردنظر ریخته و در نهایت به‌وسیله یک دستمال آن را تمیز می‌کنیم.

اسپری‌ های لکه بر فرش

در کنار موادی که پیش از این ذکر شد برخی از محصولات تجاری مانند اسپری‌ها و فوم‌های لکه بر نیز موجودند؛ که لکه‌های ایجاد شده بر روی فرش و قالی‌ها را به‌سرعت از بین می‌برند. طرز استفاده از این محصولات بسیار راحت و سریع است. اگر زمان و فرصت کافی برای استفاده از روش‌های قبل را ندارید؛ می‌توانید از این محصولات تجاری به منظور از بین بردن لکه‌ها و تميز كردن فرش روشن استفاده کنید.

روش‌ های مختلف برای تميز كردن فرش روشن و تمیز نگه‌ داشتن آن

حقیقت امر این است که تمیز کردن فرش‌های روشن چندان راحت نیست؛ و می‌تواند بسیار چالش‌ برانگیز باشد. اگر فرش شما در اثر بی‌احتیاطی یا بروز حوادث کثیف شود مجبور به شستن آن هستید. شستن فرش در خانه هم می‌تواند کار زمان فرسایی باشد. پس بهتر است که با استفاده از روش‌هایی که در ادامه ذکر خواهد شد تا حد زیادی از کثیف‌شدن فرش‌های روشن جلوگیری کنید.

استفاده از روفرشی برای جلوگیری از کثیف شدن فرش

استفاده از روفرشی برای جلوگیری از کثیف شدن فرش

یکی از ساده‌ ترین راه‌ ها برای تمیز نگه‌ داشتن فرش‌های روشن، استفاده از روفرشی است. برای این کار می‌توانید در مکآن‌ های پر رفت‌وآمد و پرتردد خانه یکی از این روفرشی‌ ها را پهن کنید؛ تا کثیفی‌ها و گرد و غبار بطور مستقیم بر روی فرش اثر نگذارد. روفرشی‌ها در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف در بازار موجودند؛ و شستن و تمیز کردن آنها، از تمیز کردن‌ ها و قالی‌ ها بسیار راحت‌ تر است.

استفاده از دمپایی‌ های روفرشی

تميز كردن فرش روشن وقتی که در خانه از دمپایی‌های روفرشی استفاده می‌کنید بسیار راحت‌تر است. این موضوع بسیار واضح است که کف کفش‌ها بسیار کثیف‌اند؛ و آلودگی‌های زیادی دارند. یکی از راه‌ها برای تمیز نگه‌داشتن فرش روشن این است که از راه‌رفتن با کفش‌های بیرون بر روی فرش‌ها خودداری کنید.

اگر عادت دارید که در خانه کفش به پا داشته باشید، می‌توانید عادت به پوشیدن این کفش‌ها را با پوشیدن دمپایی‌های روفرشی جایگزین کنید. با خریدن یک جفت از این کفش‌های روفرشی برای هرکدام از اعضای خانواده، آنها را تشویق کنید که هنگام ورود به خانه، کفش‌ های بیرون را از پای خود درآورده و این دمپایی‌ها را استفاده کنند. همچنین اگر مهمان دارید می‌توانید هنگام ورود او به منزل از او بخواهید که کفش‌هایش را از پا در بیاورد یک جفت از این دمپایی‌های روفرشی را به پا کند.

برای جلوگیری از کثیف‌شدن فرش و عدم نیاز به تميز كردن فرش روشن، روش‌های خلاقانه‌ای نیز وجود دارد. اگر نمی‌خواهید کفش‌های بیرون را از پا در بیاورید یا در شرایطی که یک مهمانی پرجمعیت برگزار کرده‌اید و در آن اکثر افراد با کفش‌های بیرون بر روی فرش شما راه می‌روند؛ می‌توانید روکش‌های پلاستیکی یکبار مصرف را بر روی کفش‌های خود بکشید؛ و با آنها بر روی فرش راه بروید. سپس پس از هر بار استفاده آن‌ها را دور بیندازید.

جارو کشیدن فرش

جارو کشیدن فرش

شاید این موضوع آن‌قدرها مهم به نظر نرسد. اما حقیقت امر این است که جارو کشیدن منظم تأثیر بسیار زیادی بر تميز كردن فرش روشن دارد. به‌طور روزانه گرد و غبار و کثیفی‌های مختلفی بر روی فرش روشن می‌نشیند؛ که اگر به‌موقع تمیز نشود باعث آسیب رسیدن به فرش می‌شود.

علاوه بر این تمیز کردن آنها در آینده مشکل‌تر خواهد شد. کشیدن جاروبرقی به‌طور روزانه یا هفته‌ای چند بار، آلودگی‌های عمده فرش را پاک می‌کند؛ و باعث می‌شود تا فرش تمیزتر و پاکیزه‌تر به نظر برسد. استفاده از جاروهای دستی سنتی یا جاروهای نپتون نیز می‌تواند مفید باشد.

از بین بردن لکه‌ ها و آلودگی‌ های کوچک

گاهی ممکن است هنگام خوردن چای یا نوشیدنی‌های مختلف، ناخواسته قطره‌ای از آن بر روی فرش بریزد. یا موقع خوردن غذا تکه‌ای از آن به ناگاه بر روی فرش بیفتد؛ و باعث ایجاد لکه بر روی فرش بشود. در این موارد تمیز کردن بلافاصله این لکه‌ ها و آلودگی‌ های به ظاهر کوچک برای تميز كردن فرش روشن بسیار حیاتی است.

توجه نکردن به این لکه‌ها در گذر زمان باعث کهنگی و کثیف به نظر رسیدن فرش خواهد شد. پس بهتر است که هنگام ایجاد چنین لکه‌هایی با استفاده از روش‌های مختلف نسبت به تمیز کردن و از بین بردن این لکه‌ها اقدام کنید.

نگه‌ نداشتن حیوانات خانگی

نگه‌ نداشتن حیوانات خانگی

در بیشتر موارد نگهداری حیوانات خانگی باعث می‌شود تا فرش‌ها زود به زود کثیف شوند؛ و نیاز بیشتری به تمیز کردن داشته باشند. موی بعضی از حیوانات خانگی مانند گربه‌ها بر روی فرش ریخته و باعث کثیف‌شدن آن‌ می‌شود. علاوه بر این ممکن است باعث انتقال بیماری‌هایی نیز بشود.

همچنین ممکن است حیوان خانگی که نگهداری می‌کنید آموزش ندیده باشد و فرش شما را کثیف کند. پس به منظور تميز كردن فرش روشن بهتر است تا جایی که امکان دارد از نگهداری حیوانات خانگی بپرهیزید؛ یا آنها را در فضای بیرون از خانه مثلا حیاط نگه‌داری کنید. یا اینکه برای آنها خانه و سرپناهی مجزا درست کنید.

مدیریت کودکان و سالمندان

گاهی ممکن است کودک یا نوزاد شما از روی شیطنت یا از روی حواس‌پرتی فرشتان را کثیف کند. یا عزیزان سالخورده‌تان، هنگام غذا خوردن ناخواسته چیزی بر روی فرش بریزند. برای جلوگیری از بروز این اتفاقات و تميز كردن فرش روشن می‌توانید تدابیری بیندیشید.

یکی از کارهایی که می‌توانید بکنید این است که فرش‌ های تمیز و ارزشمندتان را در مکان مشخصی از خانه پهن کنید؛ و از آن قسمت فقط برای پذیرایی مهمانان استفاده کنید. برای کارهای روزمره می‌ توانید مکان دیگری را برای اعضای خانواده در نظر گرفته یا اینکه از روفرشی‌ها استفاده کنید. هنگام غذا خوردن، برای نوزادان، کودکان و افراد سالخورده نیز می‌توانید از پیش‌ بند استفاده کنید.

می‌توان روش‌هایی را که برای تمیز نگه‌داشتن و تميز كردن فرش روشن ذکر شد؛ در موارد زیر خلاصه کرد:

 • استفاده از روفرشی بر روی فرش و قالی
 • استفاده از دمپایی روفرشی
 • جارو کشیدن و تمیز کردن فرش به شکل منظم و دوره‌ای
 • از بین بردن لکه‌ ها و آلودگی‌ های کوچک به محض به وجود آمدنشان
 • استفاده از مواد پاک‌کننده و تمیزکننده مانند جوش‌شیرین و اسپری‌ های لکه بر تجاری
 • خودداری از نگه‌ داشتن حیوانات خانگی
 • توجه به کودکان، نوزادان و افراد سالخورده
 • در نظر گرفتن فضایی مجزا برای پذیرایی از مهمان و استفاده روزمره

تميز كردن فرش روشن در قالیشویی

تميز كردن فرش روشن در قالیشویی

به کار گرفتن روش‌هایی که در این مقاله ذکر شد برای همه افراد ممکن نیست. تميز كردن فرش روشن یک کار زمان‌بر و طاقت‌فرساست؛ و اکثر افراد فرصت و انرژی کافی برای انجام این کار را ندارند.

اگر فرش روشن شما کثیف شده و قصد تمیز کردن آن را دارید؛ و از طرفی زمان و وقت کافی برای انجام این کار را ندارید می‌توانید تمیز کردن فرش خود را به یک مرکز قالیشویی تهران مطمئن بسپارید. بسیاری از مراکز قالی شویی، مانند مرکز قالی شویی نوین خدمات اعلاشویی شامل شستشو، رنگ‌برداری، براق کردن، رفوگری و خشک‌کردن فرش را در بالاترین کیفیت ممکن انجام می‌دهند.

کلام آخر در خصوص تميز كردن فرش روشن

در این مقاله ابتدا با اهمیت تميز كردن فرش روشن آشنا شدیم. در ادامه ابزارها و مواد مفیدی را برای این کار معرفی کردیم. در نهایت نیز با روش‌هایی برای جلوگیری از کثیف شدن فرش روشن آشنا شدیم.

فرش‌های روشن در مقایسه با فرش‌های دیگر نسبت به کثیف‌شدن و آلودگی حساس‌ترند. اگر به تميز كردن فرش روشن خود اهمیت ندهید؛ به‌مرور کثیف و کثیف‌تر خواهد شد. پا گذاشتن بر روی بک فرش کثیف برای هیچ‌کس خوشایند نیست.

1.3 3 رای
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات
0
نظرتو به ما بگوx
Call Now Buttonتماس 1442