آموزش پاك كردن لكه قدیمی نوشابه از فرش به ۶ روش تضمینی

نوشابه اولین انتخاب هر ایرانی برای نوشیدنی سر میز غذاست. به همین خاطر مصرف این نوشیدنی در کشور بعد از آب و چای رتبه سوم را دارد. اما نوشابه به همان اندازه که خوشمزه است و مصرفش تقریبا با هر نوع غذایی می‌چسبد؛ ممکن است لکه‌ای روی منسوجات از خودش به جای بگذارد که پاک کردنش نیاز به استفاده از تکنیک‌ های خاصی دارد. در این مقاله قصد داریم به صورت تخصصی در مورد اینکه چطور می‌توانید بدون دردسر و در یک بازه زمانی کوتاه، لکه‌ای که نوشابه روی فرش ایجاد کرده است را از بین ببرید توضیح دهیم.

چه روشی بهترین روش پاك كردن لكه نوشابه از فرش است؟

این نوشیدنی قهوه‎ای تیره، چسبناک و پر از شکر و حاوی ترکیبی عالی برای ایجاد لکه ‎های چسبنده است. اما نیازی نیست در مورد ریختن نوشابه روی فرش نگران باشید؛ چرا که اگر فورا وارد عمل شوید و اقدام به پاک کردنش کنید؛ هرگز هیچ کس متوجه نخواهد شد که نوشابه روی فرش ریخته است؛ حتی اگر رنگ زمینه فرش روشن باشد.

کافیست استرس نداشته باشید و چند مرحله آسانی که در ادامه توضیح می‌دهید را انجام دهید تا بتوانید بدون دردسر لکه نوشابه را از روی فرش پاک کنید. پاك كردن لكه نوشابه از فرش آسان است؛ به شرطی که دستور العمل مناسب را بدانید. این لکه به دلیل رنگ موجود در این نوشیدنی، معمولا نمود ظاهری زیادی دارد.

اما آن چیزی که بیشتر از رنگ نوشابه باید شما را نگران کند؛ شکر موجود در آن است. در روش صحیح پاک کردن لکه نوشابه روی فرش باید تا جای ممکن شکر را از درون الیاف بیرون بکشید؛ زیرا باقی ماندن اثر شکر می‌تواند مورچه‌، سوسک یا دیگر حشرات را جذب کند. می‌توانید روند تمیز کردن این لکه را به کمک یکی از روش‌های زیر آغاز کنید.

استفاده از نمک خوراکی

استفاده از نمک خوراکی

از آنجایی که نوشابه ماده‌ای روان است و به سرعت به اعماق فرش نفوذ می‌کند؛ باید به سرعت وارد عمل شده و مایع را با استفاده از یک دستمال حوله‌ای جاذب جمع کنید. برای خارج کردن باقی مایع که در اعماق فرش نفوذ کرده و امکان جذبش با استفاده از دستمال وجود ندارد می‌توانید از نمک خوراکی استفاده کنید.

نمک یک ماده طبیعی است که تقریبا هیچ ضرری برای فرش ندارد. فقط باید به این نکته توجه کنید که این ماده برای پاک کردن لکه قدیمی نوشابه از فرش کارایی ندارد. از نمک می‌توانید طی مراحل زیر برای پاك كردن لكه نوشابه از فرش استفاده کنید:

 • بعد از اینکه روی فرش را با دستمال حوله‌ای جاذب خوب خشک کردید؛ مقداری نمک روی آن بپاشید.
 • چند دقیقه صبر کنید تا ذرات نمک رنگی شود.
 • سپس با یک اسفنج نمک را روی فرش مالش دهید تا تمام نوشابه جذب نمک شود.
 • در آخر نیز لکه را با پارچه‌ای که با آب گرم مرطوب کرده‌اید تمیز و خشک کنید.

استفاده از حوله کاغذی

استفاده از حوله کاغذی

برای این کار نیاز به حوله کاغذی دارید. حوله پارچه‌ای معمولی فقط باعث عمیق شدن مایع شده و پاك كردن لكه نوشابه از فرش را دشوارتر می‌کند. بنابراین کافیست یک برگ حوله کاغذی آشپزخانه را روی محلی از فرش که با ریختن نوشابه لکه شده پهن کنید.

بافت این دستمال بسیار جاذب است و اگر در همان دقایق اولیه روی لکه پهن شود می‌تواند تا حدود زیادی از نوشابه را جذب کند. بعد از اینکه چند بار دستمال را تعویض کردید و متوجه شدید دیگر نوشابه‌ای جذب حوله نمی‌شود؛ از آب برای شستشوی محل لکه استفاده کنید و اجازه دهید بافت فرش در معرض هوا به صورت طبیعی خشک شود.

استفاده از مایع ظرفشویی

استفاده از مایع ظرفشویی

اگر لکه قدیمی شده و چند ساعتی از عمر ایجادش گذشته است؛ می‌توانید با این شوینده خانگی و دم دستی آن را طبق مراحل زیر تمیز کنید.

 • یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی را به همراه مقداری آب ولرم درون بطری اسپری بریزید.
 • این ترکیب را خوب تکان دهید تا کف کند.
 • سپس آن را روی محل لکه اسپری کرده و با اسفنج روی فرش بمالید تا لکه تمیز شود.
 • تا زمانی که آثار لکه از بین نرفته، این روند را ادامه دهید.
 • سپس با استفاده از دستمالی که با آب گرم مرطوب شده است؛ محل را آبکشی کرده و اجازه دهید به صورت طبیعی خشک شود.

یک نکته بسیار مهم در مورد این روش وجود دارد که آن هم دقت در آبکشی است. باقی ماندن مایع ظرفشویی روی فرش ممکن است ظاهر خوبی ایجاد نکند و خودش عامل ایجاد لکه‌ای جدید باشد.

استفاده از ماست برای پاک کردن لکه نوشابه روی فرش

استفاده از ماست

ماستی که تقریبا هر روز به عنوان تنقلات کنار غذا مصرف می‌کنیم یکی از بهترین مواد طبیعی برای پاك كردن لكه نوشابه از فرش است. با استفاده از این ماده می‌توانید لکه ناشی از ریختن نوشابه روی قالی را به کمک مراحل زیر از بین ببرید:

 • ابتدا رطوبت لکه را با استفاده از یک دستمال حوله‌ای جاذب بگیرید.
 • مقداری ماست ساده را روی لکه بمالید و چند دقیقه صبر کنید.
 • اسیدی که داخل ماست وجود دارد می‌تواند علاوه بر حل کردن ترکیبات نوشابه، هرگونه کثیفی و آلودگی را نیز از بین ببرد.
 • در نهایت با استفاده از کاردک پلاستیکی یا پشت چاقو ماستی که کمی خشک را از روی فرش جدا کنید.
 • مقداری از شوینده‌ای که در روش قبلی پاک کردن لکه نوشابه روی فرش طریقه تهیه آن را با استفاده از مایع ظرفشویی توضیح دادیم را روی لکه اسپری کنید.
 • سپس با استفاده از اسکاچ و بعد هم دستمال مرطوب اقدام به قالیشویی به روش خشک کنید.
 • فقط فراموش نکنید که ماست باید کاملا از روی الیاف فرش پاک شود؛ در غیر این صورت می‌تواند خودش لکه‌ای روی فرش به جا بگذارد.

پاک کردن لکه نوشابه از روی فرش با سرکه

استفاده از سرکه

سرکه و آب یک ترکیب برنده است که برای تمیز کردن تقریبا هرگونه لکه‌ای از روی فرش کارایی دارد. در این روش هم مانند سایر روش‌ها، ابتدا سعی کنید از عمیق شدن نوشابه جلوگیری کنید. سپس با استفاده از مراحل زیر سعی کنید اثر لکه را از بین ببرید:

 • مقداری سرکه و آب را به نسبت 1 به 2 ترکیب کنید.
 • این شوینده خانگی را روی لکه اسپری کنید و با یک دستمال تمیز آن را روی فرش بمالید. آنقدر این کار را تکرار کنید که اثری از لکه باقی نماند.
 • در نهایت با استفاده از آب و پارچه تمیز، اقدام به آبکشی فرش کرده و اجازه دهید در مجاورت هوا هم فرش خشک شود و هم بوی تند سرکه از بین برود.

یک روش ترکیبی عالی برای پاك كردن لكه نوشابه از فرش

این روش به دلیل چند مرحله‌ای بودن و استفاده از مواد مختلف، قدرت بیشتری از سایر تکنیک‌ها دارد.

 • 1 قسمت سرکه سفید را با 3 قسمت آب ترکیب کرده و درون یک بطری اسپری بریزید.
 • ابتدا یک حوله سفید کاغذی را بردارید و در کفی که حاصل ترکیب آب و ظرفشویی است خیس کنید.
 • سعی کنید تا جای ممکن لکه را با استفاده از این دستمال پاک کنید. حوله را هر بار که رنگی می‌شود عوض کنید تا از پخش شدن نوشابه جلوگیری شود.
 • مخلوط سرکه و آبی که در ابتدا این روش توضیح دادیم را روی محل لکه اسپری کنید تا هم در حل شدن نوشابه به شما کمک کند و هم کف مایع ظرفشویی را درون خود حل کند.
 • حوله سفید دیگر را بردارید و آن ناحیه را پاک کنید. این کار را 3 یا 4 بار تکرار کنید تا مطمئن شوید تمام کف و سرکه از دل الیاف فرش خارج شده است.
 • بگذارید فرش چند ساعت به همان حال بماند و خشک شود.
 • اگر این لکه قدیمی است؛ ممکن است لازم باشد این مراحل را چندین بار تکرار کنید.

پاک کردن لکه قدیمی نوشابه از فرش به چه صورت است؟

دقایق اولیه ایجاد لکه، بهترین فرصت برای از بین آثار آن است. به‌خصوص اگر ماده‌ای که روی فرش ریخته مایع است. چرا که مایعات سریع‌تر به بافت فرش نفوذ کرده و اگر به درستی خشک نشوند می‌توانند لکه‌ای ماندگار از خود به جای بگذارند. اگر به هر دلیلی در پاک کردن لکه نوشابه تعلل کنید؛ از بین بردن اثر آن می‌تواند زحمت و زمان زیادی از شما تلف کند.

بهترین روش برای پاک کردن این لکه، استفاده از شوینده خانگی است که روش تهیه آن را با استفاده از مایع ظرفشویی توضیح دادیم. البته اگر این لکه آنقدر قدیمی شده است که هیچکدام از این روش‌ها جواب نمی‌دهد؛ توصیه می‌کنیم برای حفظ سلامت فرش‌تان هم که شده به سراغ خدمات قالیشویی بروید.

چند نکته کلیدی در مورد پاك كردن لكه نوشابه از فرش

به دلیل اینکه در نوشابه ترکیبات مختلفی وجود دارد که گاهی اسیدی و مضر هستند؛ باید در زمان پاک کردن لکه آن از روی فرش با استفاده از آن، به نکات کلیدی زیر توجه کنید.

 • گرچه موادی که در این روش‌ ها استفاده از آنها توصیه شده است همگی طبیعی هستند؛ اما قبل از استفاده گسترده از آنها حتما باید روی گوشه‌ ای از فرش تست‌ شان کنید.
 • تا جای ممکن سعی کنید در همان دقایق اولیه اقدام به پاك كردن لكه نوشابه از روی فرش کنید تا از نفوذ این مایع شیرین و چسبنده جلوگیری شود.
 • اگر فرش‌تان دستباف و قیمتی است؛ هرگز از شوینده‌ های شیمیایی به صورت خودسرانه و بدون مشورت با کسی که در مورد فرش اطلاعات دارد استفاده نکنید.
 • برای لکه‌های قدیمی که هیچکدام از این تکنیک‌ ها موثر نیستند؛ بهترین و مطمئن‌ ترین روش استفاده از خدمات کارخانه‌ های قالیشویی است.
 • بدترین شوینده برای پاك كردن لكه نوشابه از فرش صابون است. این شوینده برخلاف تصوری که عموم در مورد قدرت پاک‌کنندگی آن دارند؛ باعث ماندگار شدن لکه می‌شود.
0 0 رای
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات
0
نظرتو به ما بگوx
تماس 1442