مقالات آموزشی قالیشویی نوین

چگونه از ریشه فرش مراقبت کنیم؟

By فروردین 11, 1398همه مطالب
Caring for the root of the carpet
ریشه فرش در قسمت بالا و پایین فرش به چشم میخورند و رنگ آن معمولا سفید رنگ یا کرم است. ریشه‌های فرش ادامه همان تار و پود فرش است که درگیر بافت و گره فرش نمی‌شوند، اما برای زیبایی فرش باقی می‌مانند.
ریشه فرش انواع مختلفی دارد؛ ریشه ساده، گره دار، توری و زنجیری. نوع ریشه‌ها تفاوتی در نحوه نگهداری آن ندارد. زمانی که بدانید با نگهداری این ریشه‌ها عمر فرش خود را هم طولانی می‌کنید به دنبال راه‌حلی برای این موضوع می‌گردید. چرا که مراقبت از ریشه فرش باعث می‌شود تار و پود فرش با گذر زمان فرسوده نشود. از کنده شدن آن جلوگیری می‌کنید و زیبایی فرش خود را حفظ می‌کنید. زمانی که شما از ریشه‌های فرش خود به خوبی مراقبت کنید پس از طی مدتی نیاز به ترمیم آن و هزینه‌های ریشه دوزی نخواهید داشت. قالیشویی نوین در این مقاله به چگونگی مراقبت از ریشه فرش میپردازد.
حتما دیده‌اید که برخی از افراد برای محافظت از ریشه‌های فرش منزلشان از چسب‌های پهن استفاده می‌کنند. این چسب‌های شیشه‌ای از شکل ظاهری ریشه‌ها مراقبت می‌کنند اما با کنده شدن آن بخشی از ریشه‌های فرش شما نیز ممکن است کنده شود. ما به شما راه‌های بهتری را پیشنهاد می‌کنیم.
در صورتی که فرش گران قیمتی را خریداری می‌کنید حیف است که به آن بی‌توجهی نشان دهید. شما باید اهمیت ریشه‌های فرش را بدانید. کار سختی نیست؛ تنها باید قبل از آسیب رسیدن به آن‌ها یک فکر اساسی بکنید. به طوری که با این کار از قیمت فرش کاسته نشود.
به هر حال ریشه‌های فرش جزئی از فرش است و باید برای نگهداری و مراقبت از آن اصولی را بدانیم.

کاورهای چسبی ساده‌ترین راه مراقبت از ریشه‌های فرش است

امروزه با توجه به نیاز بازار، کارخانجاتی هستند که برای ریشه‌های فرش، چسب‌هایی تولید کرده‌اند که به راحتی می‌توان بر روی ریشه‌های فرش چسباند.
مشکلی که این کاورها دارند این است که پس از مدتی ممکن است خاصیت چسبندگی خود را از دست بدهند و کنده شوند. یا حتی ممکن است به ریشه فرش آسیب برسانند و باعث کنده شدن آن‌ها هم بشوند. البته این کاورها به اندازه چسب‌های پهن چسبندگی ندارند و میزان آسیب رساندن آن‌ها کمتر است. همچنین این کاورها که به رنگ سفید تولید می‌شوند، پس از مدتی کثیف شده و ظاهر فرش ما را تحت شعاع قرار می‌دهند. داشتن قیمت مناسب این کاورها بخشی از نگرانی ما را از بین می‌برند. می‌توان به راحتی یک بسته دیگری را خریداری کرد و با احتیاط کاور قبلی را از روی ریشه‌های فرش بلند کرد و کاور جدید را چسباند.

جاجیم؛ بهترین کاور برای ریشه های فرش

جاجیم یکی از انواع فرش است که بافت آن به طرح‌های سنتی کاملا شبیه است. جاجیم‌ها مقاومت فوق‌العاده‌ای در برابر کاور و چسب دارند. ریشه فرش شما را به همان کیفیت روز اول خریداری فرش نگه می‌دارند و از کهنه شدن آن جلوگیری می‌کند. این کار توسط استاد رفوگر به راحتی انجام می‌شود. بهترین کار این است که پس از خریداری فرش و قبل از پهن کردن آن در فضای مورد نظر، با رفوگر فرش مشورت کنید. با جاجیم دوزی بر روی ریشه از رسیدن رطوبت و زرد شدن ریشه فرش جلوگیری می‌کنید. همچنین عمر فرش‌های شما با این کار بیشتر می‌شود چرا که مانع فرسودگی و پوسیدگی تار و پود آن می‌شوید.
جاجیم‌ها معمولا در دو رنگ سفید و قرمز تولید می‌شود. اما این کار کاملا به سلیقه شما بستگی دارد. درست است که جاجیم از ریشه فرش شما مراقبت می‌کند اما شاید فکر کنید که ظاهر فرش شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد و باعث پشیمانی شما بعد از انجام این کار شود.
برای دوختن جاجیم بر روی ریشه‌های فرشتان حتما به پیش یک استاد رفوگر بروید. این کار نیز در عین سادگی نیاز به تجربه و مهارت خاصی دارد که با سهل‌انگاری باعث بد شکل شدن فرش شما می‌شود.

ترمیم ریشه فرش از خدمات قالیشویی نوین است. اگر ریشه فرش شما دجار پارگی یا آسیب شده است می‌توانید با کارخانه قالیشویی نوین تماس گرفته تا کارشناسان ما در اسرع وقت ترمیم ریشه فرش شما را انجام دهند.

پاسخ دهید