پاک کردن لکه شیر از روی فرش

شیر به عنوان یکی از مفیدترین و پراستفاده‌ترین خوراکی‌ها و نوشیدنی‌ها شناخته می‌شود که معمولاً افراد به صورت روزانه از آن استفاده می‌کنند. ریخته شدن شیر بر روی فرش‌ها می‌تواند باعث ایجاد لکه و بوی نامطبوعی شود و در نهایت احساس ناخوشایندی به افراد منتقل کند. به صورت کلی بهترین زمان برای تمیز کردن انواع لکه‌ها خصوصاً لکه شیر از روی فرش همان لحظه ریخته شدن آن است و چنانچه لکه خشک و کهنه شود کار برای تمیز کردن آن سخت می‌شود. در ادامه مطلب به بررسی روش‌های پاک کردن لکه شیر از روی فرش پرداخته می‌شود.

از-بین-بردن-لکه-شیر-از-روی-فرش

از بین بردن لکه شیر از روی فرش

همان‌طور که گفته شد ریخته شدن مایعات و مواد مختلف همچون شیر، چربی‌ها، ادرار کودکان، جوهر، خون، نوشیدنی‌ها و … بر روی فرش‌ها و سایر لوازم خانه امری طبیعی است و ممکن است بارها اتفاق بیفتد. روش‌های مختلف و متعددی برای پاک کردن لکه بر روی فرش وجود دارند و همان‌طور که گفته شد بهترین روش تمیز کردن انواع لکه‌ها لحظه‌ای است که لکه تازگی ایجاد شده و هنوز خشک و کهنه نشده است.

برای از بین بردن لکه شیر تازه می‌توان از شامپو فرش‌ها استفاده کرد. در این روش می‌توان مقداری شامپو فرش را در داخل کمی آب حل کرد و سپس مقداری از آن را بر روی محل لکه ریخت. بعد از آن می‌توان با استفاده از یک برس نرم محل لکه را به خوبی برس کشید و سپس اجازه داد که محلول 10 تا 15 دقیقه بر روی فرش باقی بماند. بعد از این مرحله می‌توان با استفاده از یک دستمال خیس تمیز محل لکه را به خوبی تمیز کرد. برای آنکه بوی لکه شیر به خوبی از بین برود بهتر است که این مراحل چندین مرتبه تکرار شود.

پاک کردن لکه شیر خشک و کهنه از روی فرش

لکه‌های شیر در زمان تازگی فقط در حد یکی آلودگی ساده هستند و همان‌طور که گفته شد با شامپو فرش از بین می‌روند اما با توجه خاصیت ترش شدگی شیر، کپک زدن و فاسد شدن آن، در زمان کهنه شدن می‌تواند بوی بسیار بدی داشته باشد و به سختی تمیز شود. به صورت کلی پاک کردن لکه قهوه از روی فرش، لکه چربی، لکه شیر، لکه جوهر و … زمانی که کهنه شده باشند کار دشواری است و باید از دستورالعمل‌های ویژه‌ای استفاده کرد. زمانی که مدت زیادی از ریخته شدن شیر بر روی فرش گذشته باشد و کهنه شده باشد می‌توان از سرکه برای تمیز کردن آن استفاده کرد.

در این روش می‌توان مقداری سرکه را بر روی محل لکه اسپری کرد و با استفاده از یک دستمال خشک آن را تمیز کرد. همچنین جوش شیرین نیز می‌تواند یک انتخاب مناسب برای پاک کردن لکه شیر از روی فرش باشد چرا که جوش شیرین یک جذب‌کننده مناسب بو است و می‌تواند به خوبی بوی بد ناشی از لکه شیر را از بین ببرد. برای استفاده از جوش شیرین نیز می‌توان برای مدتی آن را بر روی لکه قرار داد و سپس با یک دستمال تمیز محل لکه را تمیز کرد.

پاک-کردن-لکه-شیر-از-فرش

سایر روش‌های از بین بردن لکه و بوی شیر

علاوه بر روش‌های گفته شده برای از بین بردن بوی شیر روی فرش و جای لکه آن می‌توان از روش‌های دیگری نیز استفاده کرد. اگرچه استفاده از خدمات قالیشویی تهران و قالیشویی‎های معتبر می‌تواند بهترین روش برای تمیز کردن انواع لکه‌های روی فرش خصوصاً فرش‌های دستبافت است اما می‌توان روش‌های خانگی مختلفی را نیز به کار برد که مهم‌ترین آنها به شرح زیر هستند:

استفاده از آمونیاک

در روش اول می‌توان یک قاشق آمونیاک را با دو فنجان آب گرم مخلوط کرد و یک محلول یکدست ایجاد کرد. در مرحله بعدی می‌توان یک دستمال تمیز را به آن آغشته کرده و سپس با آن محل لکه را به آرامی تمیز کرد و این عمل را تا زمانی که اثر و بوی لکه کاملاً از بین برود ادامه داد.

استفاده از نشاسته ذرت

یکی دیگر از روش‌های پاک کردن لکه شیر از روی فرش استفاده از نشاسته ذرت است و در این روش می‌توان ابتدا با یک دستمال تمیز و خشک رطوبت فرش کاملاً گرفته شود. در مرحله دوم باید با یک دستمال مرطوب لکه را مالش داد تا اثر آن از بین برود و در مرحله نهایی باید از مقداری نشاسته استفاده کرد و به مدت 30 دقیقه روی له قرار داد. بعد از نیم ساعت می‌توان با جاروبرقی نشاسته را تمیز کرد. البته استفاده از خدمات شرکت‌های قالیشویی و اتوکشی فرش نیز می‌تواند به خوبی لکه‌ها را تمیز کرده و ظاهر درخشانی به آن بدهد.

استفاده از قهوه برای پاک کردن لکه شیر از روی فرش

استفاده از قهوه نیز می‌تواند یکی از روش‌های کاربردی و مؤثر برای از بین بردن لکه‌های ناشی از شیر باشد. در این روش می‌توان مقداری قهوه را بر روی لکه ریخت و سپس بعد از یک تا دو ساعت رطوبت فرش گرفته شده و محل لکه به خوبی تمیز شود. قهوه می‌تواند به خوبی بوی بد ناشی از لکه از شیر را از بین برود.

از-بین-بردن-بوی-شیر-روی-فرش

استفاده از اسطوخدوس پاک کردن لکه شیر

روش دیگری که می‌تواند لکه شیر بر روی فرش را از بین ببرد استفاده از اسطوخدوس است. در این روش ابتدا می‌توان مقداری از گل اسطوخدوس را در هاون کوبید و مقداری جوش شیرین به آن اضافه کرد و سپس این مخلوط را بر روی لکه برای مدتی طولانی قرار دارد و در نهایت آن را با استفاده از جاروبرقی تمیز کرد. این روش می‌تواند به خوبی بوی بد لکه شیر را از بین ببرد. تمامی روش‌های خانگی گفته شده می‌توانند به خوبی لکه‌های ناشی از ریخته شدن شیر را تمیز کنند اما چنانچه افراد قادر به تمیز کردن این لکه نبودند می‌توانند از خدمات قالیشویی ها برای تمیز کردن فرش‌ها و شستشوی موکت استفاده کنند.

جمع‌بندی نهایی

شیر به عنوان یکی از نوشیدنی‌ها و خوردنی‌های پرمصرف و محبوب است که افراد به صورت روزانه از آن استفاده می‌کنند. ریخته شدن شیر بر روی فرش‌ها می‌تواند باعث ایجاد لکه و بوی بدی شود و لازم است که از روش‌های مختلفی برای تمیز کردن آن استفاده کرد. پاک کردن لکه شیر از روی فرش با استفاده از موادی مانند سرکه، جوش شیرین، شامپو فرش و … انجام می‌شود و بهتر است که این لکه در همان لحظه و قبل از خشک شدن تمیز شوند.

1 2 رای
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات
0
نظرتو به ما بگوx
تماس 1442