پاک کردن لکه جوهر از روی مبل پارچه ای – فرش – لباس

یکی از دغدغه‌های همیشگی بسیاری از افراد یافتن روشی برای پاک کردن جوهر از روی مبل، فرش و لباس است. قرار دادن خودکار در جیب یکی از علل همیشگی پخش شدن جوهر آن و پس دادن روی لباس است. گاهی اوقات نوجوانان تکالیف خود را روی مبل منزل انجام می‌دهند، که قطعا موجب گذاشتن ردی روی مبل می‌شود. همچنین کودکانی که روی فرش دراز کشیده و نقاشی می‎‌کشند نیز ردی از هنر خود را روی فرش بر جای می‌گذارند.

در کلیه این موارد جایی برای نگرانی نیست، راه‌های مختلفی برای پاک کردن جوهر خودکار یا ماژیک از روی فرش، مبل و لباس وجود دارد که در این مقاله به شما معرفی می‌کنیم.

پاک کردن لکه جوهر از لباس

لکه جوهر روی لباس

 

  • برای پاک کردن جوهر مشکی از روی لباس برخی پیشنهاد می‌کنند تا لباس به مدت نیم ساعت با شیر ترشیده یا جوشیده و سپس آب و صابون نگه داشته شود.
  • گاهی نیز می‌توان لباس را یک ساعت در محلول نمک سدیم و آب لیمو قرار داد و سپس با آب شست. برای شستن پارچه سفید محلول اسید گزالیک و آبکشی با محلول بوراکس پیشنهاد می‌شود.
  • در صورتی که لباس شما با لکه قرمز کثیف شده است، از آب و صابون و همچنین محلول بوراکس استفاده کنید.
  • یکی از شیوه‌های پیشنهادی برای پاک کردن جوهر از لباس استفاده از ژل ضدعفونی کننده و همچنین تافت مو است. پس از ریختن هر کدام از این مواد روی لباس، آن را آرام بسابید و سپس لباس را آبکشی کنید.
  • از دیگر شیوه‌های بردن لکه استفاده از نمک است. در این صورت باید به محض اینکه لکه روی لباس ریخت و قبل از خشک شدن با نمک آن را پاک کنید. از دیگر روش‌های تمیز کردن خانگی لکه، استفاده از الکل است. قسمت کثیف را چند دقیقه در الکل گذاشته و سپس با آب بشویید.

پاک کردن لکه جوهر از مبل

لکه جوهر از مبل

 

  1. برای پاک کردن جوهر از مبل اول باید با کمک پارچه یا ابر، صابون مایع را که با آب سرد ترکیب کرده‌اید، روی جوهر بمالید.
  2. سپس می‌توانید با یک پنبه آغشته به استون یا الکل به آرامی روی مبل بمالید،
  3. این کار را ابتدا در نقطه‌ای کوچک و پنهان از مبل امتحان کنید تا مطمئن شوید، الکل موجب آسیب رساندن به پارچه مبل نمی‌شود. در صورتی که مشکلی نبود می‌توان این کار را کرد و سپس با آب شستشو داد.

مقاله پاک کردن لکه چربی از روی مبل را مطالعه کنید.

پاک کردن جوهر از مبل با چرم سفید

یکی از دغدغه‌های همیشگی بسیاری از افراد پاک کردن جوهر از روی مبل با چرم سفید است. مهم است که در صورت بروز لکه روی چرم سفید، سریع اقدام کنید، در غیر این صورت جوهر به بافت داخلی مبل نفوذ کرده و امکان بردن لکه را دشوارتر می‌کند. از دیگر نکات مهمی که باید در پاک کردن جوهر در این شرایط مد نظر قرار دهید این است که روی مبل را مالش ندهید، چراکه لکه پخش شده و کار شما دشوارتر می‌شود.

بهتر است بر روی دستمالی سفید اسپری مو یا تافت زنید و روی لکه ضربه بزنید تا جوهر محو شود. در مرحله بعد با دستمال سفید دیگری که با کمی الکل سفید آغشته شده است، روی مبل ضربه بزنید تا جوهر اضافی جذب شود. دقت کنید که الکلی که استفاده می‌کنید، حتما الکل سفید باشد تا مبل زرد نشود. در انتها با کمک نرم کننده چرم از خشک شدن مبل بخاطر استفاده از الکل جلوگیری کنید.

پاک کردن لکه جوهر از فرش

در صورتی که قصد پاک کردن جوهر از روی فرش را داشته باشید، می‌توانید کمی سرکه سفید به لکه زده و با حوله آن را پاک کنید. برای از بین بردن بوی سرکه نیز می‌توانید روی فرش را با جاروبرقی خشک کنید. یکی از راه‌های دیگر برای پاک کردن جوهر از روی فرش استفاده از آب سرد و آب لیمو و خیس کردن فرش با آن است. در این فرآیند نیز دوباره محلول را با حوله روی فرش زده و با حوله‌ای دیگر رطوبت آن را ‌بگیرید. در نهایت با پنکه یا جاروبرقی آن را خشک کنید.

مقاله پاک کردن انواع لکه ها از روی فرش را حتما بخوانید.

پاک کردن لکه جوهر از روی موکت

برای پاک کردن جوهر از روی موکت لازم است تا دستمال نخی به الکل آغشته شود و سپس با لکه روی موکت ضربه بزنید تا پخش نشود. در مرحله بعد می‌توانید با استفاده از اسپری مو که فاقد روغن باشد، روی لکه بزنید. در نهایت با مسواک به صورت دورانی روی لکه را بسابید تا پاک شود.

سپردن شستن فرش به قالیشویی

با وجود کلیه مراحلی که برای پاک کردن جوهر از روی فرش، لباس و مبل در خانه ذکر شد، اما مهم است که این کار با توجه به جنس فرش و مبل انجام شود.

روش‌های فوق می‌توانند به صورت موقتی انجام شوند، ولی انجام صحیح این کار باید به دست متخصصین این حوزه در قالیشویی صورت گیرد.

جنس فرش در نحوه بردن لکه اهمیت ویژه‌ای دارد. برای مثال شستن فرش دستباف کاری تخصصی بوده و باید با مواد مخصوص و درجه حرارت مشخصی صورت گیرد.

قالیشویی نوین با برخورداری از پرسنل مجرب، تجهیزات پیشرفته و بهترین مواد شوینده انواع لکه‌ها را از روی مبل و فرش با توجه به جنس این کالاها و با مواد مرغوب و برتر بین‌المللی از بین می‌برد. 

کافی ست با شماره 1442 تماس بگیرید یا سفارش خود را آنلاین ثبت کنید و 20 درصد هم تخفیف بگیرید.

0 0 رای
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات
Call Now Buttonتماس 1442
0
نظرتو به ما بگوx
()
x