مقالات آموزشی قالیشویی نوین

همه چیز درباره چله کشی گلیم

By تیر 26, 1399همه مطالب
kilim weaving
چله کشی یکی از مراحل مهم بافت فرش و گلیم است. در عمل اگرچه گره زدن پرزحمت‌ترین مرحله بافت گلیم و فرش دستباف را تشکیل می‌دهد؛ اما چله کشی حساس‌ترین بخش این کار است. اگر این مرحله به درستی انجام شود؛ بافت فرش و گلیم در ادامه نیز به خوبی انجام خواهد شد. اما اگر هنرمند چلشه کش، تخصص و مهارت کافی در انجام این کار نداشته باشد؛ ممکن است نتیجه نهایی کار، دچار مشکلاتی از قبیل کج شدن و…. خواهد شد. اغلب گلیم و فرش‌هایی که ابعاد و زوایای درستی ندارند ناشی از چله کشی نامناسب است. به همین دلیل نیز در بسیاری از مواقع، بافندگان ترجیح می‌دهند این بخش از کار را به یک فرد باتجربه‌تر بسپارند.
در این نوشته وب‌سایت قالیشویی نوین می‌خواهیم شما را با چله کشی گلیم و روش انجام آن آشنا کنیم. اگر به دنبال یک قالیشویی در تهران هستید؛ ما در قالیشویی نوین آماده ارائه انواع خدمات به شما هستیم.

چله کشی چیست؟

اولین مرحله بافت یک گلیم، چله کشی دار آن است. دار یک چارچوب فلزی یا چوبی است؛ که نخ چله به عنوان تار گلیم روی آن کشیده می‌شود. با کشیدن چله روی دار گلیم، مرحله بافتن آن آغاز می‌شود.
نخ چله معمولا از جنس پنبه‌ای و سفید است. البته در بعضی از انواع گلیم‌ها از پشم و ابریشم نیز برای انجام این کار استفاده می‌شود. به عنوان مثال گلیم‌های عشایری گاها دارای چله پشمی هستند. اما نخ پنبه‌ای بهترین انتخاب برای چله کشی است.
این کار به دو روش ترکی و فارسی انجام می‌شود. به‌طور کلی می‌توان گفت در این زمینه روش ترکی روشی ساده‌تر بوده و به همین دلیل معمولا بیشتر مورد استقبال قرار می‌گیرد.

روش انجام چله کشی ترکی

در مرحله اول دو رشته نخ را که معمولا از چند لایه تار ساخته شده و یا نخی ضخیم‌تر است را به موازات در بالا و پایین دار و به فاصله دلخواه (معمولا 20 سانتی‌متر) می‌بندیم. به این خ‌ها زهوار گفته می‌شود. زهوار بالا جای قرار گرفتن چوب‌ها و زهوار پایین محل قرار گرفتن تسمه مهار است.
در مرحله بعد باید نقطه میانی را در چوب بالا و پایین دار به دست بیاورید. این نقطه‌ها باید دقیقا در راستای یکدیگر باشند. حال به کمک ماژیک یا مداد، از نقطه میانی به سمت طرفین، هر 10 سانتی‌متر را یک علامت می‌زنیم. این کار باید برای بالا و پایین دار انجام شود. این کار را سیه‌بندی می‌گویند؛ و هدف از انجام آن افزایش سرعت و دقت چله کشی است.
از این مرحله به بعد، چله کشی باید به کمک نفر دوم انجام شود. برای ادامه کار، سر نخ چله را که به صورت گلوله شده آماده کرده‌اید به پایین دار گره زده و کار اصلی از این مرحله آغاز می‌شود. برای انجام این کار معمولا یک نفر در پایین دار نشسته و دیگری به صورت ایستاده بالای سر دار می‌ایستد. نخ چله توسط فرد نشسته، از زیر زهوار پایین و روی زهوار بالا رد شده و به دست فرد ایستاده سپرده می‌شود. او نیز نخ را از روی دار رد کرده و دوباره به نفر نشسته می‌دهد. در نهایت نفر نشسته، اینبار گلوله را از روی نخ زهوار پایین و زیر نخ زهوار بالا رد می‌کند. این فرآیند تا کامل شدن چله کشی ادامه خواهد داشت.
در فرآیند چله کشی دقت کنید که میزان کشیده شدن نخ متناسب باشد؛ تا تمام بخش‌های چله از سفتی یکسان برخوردار شود. همچنین به نشانه‌گذاری‌ها دقت کنید تا در هر ده سانتی‌متر تعداد تار به اندازه را بر اساس نقشه ایجاد کرده باشید. یکسان بودن فواصل تارها نکته مهم دیگری است که باید به آن توجه کنید. در نهایت بهتر است در چله کشی گلیم تعداد بیشتری تار را در پایان کار آماده نمایید. چراکه با افزوده شدن پود در هنگام بافت، معمولا گلیم از دو طرف مقداری جمع می‌شود.

برای چله کشی و ترمیم قالی های خود و گرفتن مشاوره می توانید با شماره قالیشویی ۰۲۱۱۴۴۲ تماس حاصل نمایید.

پاسخ دهید