مقالات آموزشی قالیشویی نوین

فرش وینتیج چیست؟

By اسفند 24, 1398همه مطالب
Vintage carpet
امروزه فرش‌های کهنه ارزش زیادی دارند. فرش‌های اصیلی که در گذشته به دست بافندگان صبور بافته شده که با گذر زمان از ارزش آن چیزی کم نشده است. فرش وینتیج (فرش کهنه نما) شبیه‌ساز فرش‌های دستباف قدیمی هستند که با ظاهر کهنه خود ادعای اصالت می‌کنند. در ادامه با این فرش بیشتر آشنا شوید.
قبل از این که درباره خصوصیات این فرش بدانید، لازم است به شما بگویم که وینتیج یک اصطلاح لاتین به معنی کهنه و قدیمی است. این فرش امروزه در کشورهای اروپایی طرفداران زیادی دارد.
در صورتی که درباره شستشوی فرش نگران هستید، می‌توانید آن را به یک قالیشویی معتبر بسپارید تا بدون آسیب دیدگی، فرش شما را شستشو دهند. قالیشویی نوین در کار خود استاد است.

فرش کهنه نما چیست؟

فرش کهنه نما در واقع اصلا کهنه نیست! درواقع قدمت بالایی ندارند و تنها ظاهر آن شبیه به فرش‌های قدیمی است. شاید ایده تولید این فرش با توجه به سلیقه برخی افراد عتیقه‌دوست ایجاد شد. از آن‌جایی که عده‌ای به وسایل عتیقه و قدیمی علاقمندند، دکوراسیون و وسایل خود را هم به گونه‌ای انتخاب می‌کنند تا قدمت و اصالت را در خانه یا دفتر کاری خود نشان دهند.
البته گاهی به این فرش، فرش سنگشور هم گفته می‌شود. امروزه انواع طرح‌ها و رنگ‌های فرش وینتیج در بازار وجود دارند که با هر سلیقه‌ای هماهنگ می‌شود. در صورتی که تمایلی به پرداخت هزینه‎های زیاد جهت خریداری فرش دستباف را ندارید، با فرش‌های کهنه نما می‌توانید این زیبایی و خاص بودن را در خانه خود داشته باشید. حتی برخی از آن‌ها به شکل نقش برجسته وجود دارند، که زیبایی خیره‌کننده‌ای هم ایجاد می‌کنند.

مزایای فرش وینتیج

شما با خرید این فرش، کهنگی و اصالت فرش‌های قدیمی را خواهید داشت. اما با این تفاوت که لازم نیست هزینه زیادی بابت فرش‌های کهنه نما بپردازید. فرش‌های دستباف قدیمی امروزه قیمت‌های گزافی دارند و هر شخصی قادر به خریداری آن‌ها نیست. از همین رو اگر می‌خواهید از طرح فرش‌های قدیمی در دکوراسیون خود با قیمت مناسب‌تر داشته باشید، کهنه نماها انتخاب خوبی است.
می‌توان فرش‌های مختلفی را به وینتیج تبدیل کرد. در صورتی که فرش شما دارای رنگ‌های تندی باشد و با دکوراسیون شما هماهنگی ندارد، می‌توانید آن را کهنه نما کنید.
با کهنه نما کردن یک فرش، عیوب آن کمتر نمایان می‌شود.
صادرات فرش‌های کهنه، هزینه گمرکی کمتری دارند. بنابراین این موضوع می‌تواند بر روی قیمت تمام شده فرش نیز تاثیر بگذارد. شما به عنوان خریدار، فرش وینتیج را با قیمت بهتری از فروشنده خریداری می‌کنید.

این فرش برای چه دکوراسیونی مناسب است؟

اگر سبک چیدمان خانه شما، کلاسیک باشد، فرش های کهنه نما یک انتخاب مناسب است. در دکوراسیون کلاسیک سعی می‌شود اصالت هر وسیله‌ای به خوبی حفظ شود. در واقع در این سبک دکوراسیون، مدرن بودن وسایل شرط اول نیست. شاید افرادی که چنین سبکی را می‌پسندند تاریخ شناسان خوبی باشند.

روش‌های کهنه نما کردن فرش

برای کهنه کردن فرش 2 راه وجود دارد؛ به کمک مواد مخصوص یا به روش طبیعی.
در روش طبیعی فرش را به زیر پا و جلوی نور مستقیم آفتاب پهن می‌کنند تا بر اثر راه رفتن بر روی فرش، کهنگی ایجاد شود. نور مستقیم آفتاب می‌تواند فرش را دچار رنگ پریدگی کند. حتما شنیده‌اید که نور خورشید در طولانی مدت می‌تواند رنگ‌ها را به سمت رنگ سفید و کدری پیش ببرد.
در این روش که فرش به صورت طبیعی کهنه می‌شود، به ارزش فرش هم اضافه می‌کند.
روش بعدی به کمک چند مواد و طی چند مرحله انجام می‌شود. آن‌ها فرش را با آب، خاکستر و چوبک شستشو می‌دهند تا درخشندگی خود را از دست بدهد. این ترکیب باعث می‌شود فرش برای مرحله بعدی آماده شود.
سپس از ترکیب شیمیایی هیپوکلریت کلسیم در اندازه‌ای مشخص استفاده می‌شود. این ترکیب رنگ فرش را کمی سفید می‌کند. البته فرد مورد نظر باید تجربه این کار را داشته باشد تا بتواند به میزان مشخص از آن استفاده کند.

پاسخ دهید