فرش وینتیج چیست؟

فرش در دکوراسیون منازل نقش به سزایی دارد. فرش‌ها لوازمی هستند که از دیرباز تاکنون در جامعه مخصوصاً ایرانی بسیار کاربرد و طرفدار دارند. به طوری که می‌توان گفت در هر خانه‌ای یافت می‌شوند. با پیشرفت فناوری و به روز شدن آن، انواع مختلفی از فرش تولید و ساخته می‌شود و این به آن معنا است که هر شخصی با هر سلیقه‌ای می‌تواند به راحتی آن را انتخاب نماید. از انواع مدل فرش‌ها می‌توان به فرش شگی و یا فرش وینتیج و … اشاره نمود. این‌که فرش شگی چیست و چگونه تولید می‌شود را در مقاله‌ای مجزا شرح خواهیم داد اما فرش وینتیج چیست؟ فرش وینتیج با توجه به نوع ساختار و نوع ظاهری که دارد بسیار پرطرفدار است.فرش‌های وینتیج ظاهری ترکیبی از سبک مدرن و سنتی را دارند و به سادگی سبب دل‌زدگی و از مد افتادگی نمی‌شوند. ما در این مقاله از وبلاگ قالیشویی نوین تلاش کردیم تا نکاتی در زمینه فرش وینتیج در اختیار شما قرار دهیم و به بیانی دیگر به این موضوع که اصلاً فرش وینتیج چیست و چگونه تولید می‌شود بپردازیم تا شما عزیزان با مطالعه مطالب آن و به کارگیری آن در مواقع نیاز بتوانید انتخاب بهتر و خریدی موفق‌تر را تجربه نمایید. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.انواع فرش کهنه نما

فرش کهنه نما چیست؟

فرش‌های وینتیج از جدیدترین مدل‌های فرش ماشینی است که جلوه‌ای کهنه و قدیمی دارند. به طور کل واژه وینتیج به معنای کهنه و قدیمی است و در اصطلاح فرانسوی به المان‌ها و موارد و اشیایی اطلاق می‌شود که بسیار قدیمی و عتیقه و کهنه باشند و به بیانی از قدمت بالایی برخوردار باشند. فرش‌های قدیمی از طرفداران بسیار بالایی برخوردار هستند به همین دلیل فرش‌های وینتیج طراحی و تولید می‌گردند. این فرش‌ها در عین تازگی و نو بودنشان نمایی کهنه و قدیمی دارند. به این معنا که طرح و نقش‌هایی سنتی بر روی آن‌ها است. امروزه انواع فرش وینتیج تولید و ساخته می‌شوند که هر کدام از آن‌ها دارای ویژگی‌هایی خاص و منحصر به فرد هستند.

بیشتر بخوانید: تفاوت فرش 1200 شانه با 700 شانه

کهنه کردن فرش در گذشته

همان‌گونه که پیش‌تر عنوان نمودیم، فرش‌هایی با نمایی کهنه از دیرباز مورد توجه و علاقه مردم قرار می‌گرفته است. برای کهنه کردن فرش در گذشته از روش‌هایی متفاوت از امروز عمل می‌کردند. یکی از این روش‌ها آن بود که برای انجام این کار و کهنه کردن فرش در گذشته، آن را در کوچه و بازار و محله‌های پر رفت و آمد قرار می‌دادند. این کار را از آن جهت انجام می‌دادند تا افراد از روی فرش عبور کنند و به اصطلاح پا بخورد و حالتی کهنه و قدیمی به خود بگیرد.

روش دیگری که برای کهنه کردن فرش از آن استفاده می‌شد، فرش را در زیر نور آفتاب پهن می‌کردن تا رنگ آن کمی بپرد و کم‌رنگ شود و به بیانی کهنه به نظر برسد. موردی بعدی در کهنه ساختن فرش در گذشته آن است که فرش را توسط آب، خاکستر و چوبک می‌شستند تا فرش نمایی کهنه به نظر برسد.

روش‌های کهنه نما کردن فرش

امروزه با پیشرفت فناوری روش‌های جدید و به روزی جهت کهنه کردن فرش روی کار آمده است. برای کهنه کردن فرش از هیپوکلریت کلسیم استفاده می‌شود. این ماده یک ترکیب شیمیایی است. از این ماده به اندازه‌ای استفاده می‌گردد که به فرش آسیبی نرسد.

انواع فرش وینتیج

دو روشی که در ادامه توضیح داده می‌شوند، روش های طبیعی کهنه کردن فرش هستند.

  • استفاده از نور خورشید برای کهنه کردن فرش

در روش طبیعی فرش را به زیر پا و جلوی نور مستقیم آفتاب پهن می‌کنند تا بر اثر راه رفتن بر روی فرش، کهنگی ایجاد شود. نور مستقیم آفتاب می‌تواند فرش را دچار رنگ پریدگی کند. حتما شنیده‌اید که نور خورشید در طولانی مدت می‌تواند رنگ‌ها را به سمت رنگ سفید و کدری پیش ببرد. در این روش که فرش به صورت طبیعی کهنه می‌شود، به ارزش فرش هم اضافه می‌کند. در گذشته با قرار دادن فرش در محل عبور مردم پاخور آن را بیشتر می‌کردند تا کهنه‌تر شود.

  • استفاده از خاکستر برای کهنه کردن فرش

روش بعدی به کمک چند مواد و طی چند مرحله انجام می‌شود. ابتدا فرش با آب، خاکستر و چوبک شستشو داده می‌شود تا درخشندگی خود را از دست بدهد. این ترکیب باعث می‌شود فرش برای مرحله بعدی آماده شود. سپس از ترکیب شیمیایی هیپوکلریت کلسیم در اندازه‌ای مشخص استفاده می‌شود تا حالت ساییدگی به فرش داده شود. اصطلاح تجاری این مماده سود و پودر سفیدگری است که برای دواشور کردن فرش استفاده می‌شود.به این روش کلرینه کردن نیز گفته می‌شود.

این متد هنگامی بکار می‌رود که الیاف و پشم فرش با از دست دادن فلس‌های خود حالت صیقلی پیدا می‌کنند. این ترکیب رنگ فرش را کمی سفید می‌کند. البته فرد باید تجربه این کار را داشته باشد تا بتواند به میزان مشخص از آن استفاده کند. این روش برای فرش‌های قدیمی کاربرد ندارد و در کارخانه‌ها فرش‌های نو با این ماده شسته می‌شوند تا مقداری از سطح الیاف از بین برود، همچنین دستگاه‌هایی وجود دارند که با دستکاری در الیاف یک قسمت به فرش حالت پاخوردگی می‌دهند.

  • نحوه تولید فرش‌های وینتیج مدرن

در حقیقت نحوه تولید فرش‌های وینتیج پیچیده‌تر از حالتی است که می‌توان تصور کرد. برای تولید این فرش‌ها ابتدا ریشه و دورتادور فرش مورد نظر برش خورده و مجدداً دوخته خواهد شد و یا ریشه‌های سفید آن با رنگ‌های تیره‌ای همچون پوست انار رنگ می‌شوند تا طلایی و کهنه به نظر برسند. در مرحله بعدی پرزهای فرش گرفته‌شده و نخ‌های آن کوتاه می‌شود و با استفاده از کلسیم هیپوکلریت شسته خواهد شد که این مرحله با نام دواشور کردن شناخته خواهد شد. بعد از انجام این مراحل فرش تا خورده و در مدت‌زمان مشخصی دور دستگاه غلتک مانند پیچیده می‌شود تا سطح آن سائیده شود. بعد از سائیده شدن فرش آن را برای مدتی مشخص زیر نور آفتاب ‌پهن می‌کنند تا رنگ آن دوباره تغییر کرده و کمرنگ شود.
در مرحله بعدی فرش دوباره رنگ‌آمیزی می‌شود و بعد از دواشور کردن رنگ آن ثابت می‌ماند هرچند که گاهی لازم است بارها رنگ‌آمیزی شود و به همین دلیل است که در این فرش‌ها رنگ‌ها همیشه یکدست نیستند. ازآنجایی‌که امروزه نقش فرش در دکوراسیون بسیار پررنگ‌تر از گذشته شده استفاده از فرش‌های وینتیج نیز رواج زیادی پیدا کرده چرا که سازگاری بالایی با انواع دکوراسیون‌ها دارد.

کاربرد فرش وینتیج چیست؟

فرش وینتیج نوعی فرش است که با توجه به نوع ظاهری که دارد، سبکی قدیمی و کهنه دارد. به همین دلیل این فرش در دکوراسیون، سبکی سنتی ایجاد می‌کند. یکی از کاربردها و ویژگی‌های مهمی که دارد، هماهنگی آن با تمامی سبک‌ها و دکوراسیون‌ها است.

از جمله مهم‌ترین مزایای استفاده از فرش‌های کهنه‌نما و وینتیج می‌توان موارد زیر را عنوان کرد:

  •       این فرش‌ها دارای جلوه‌ای زیبا، جذاب و شیک هستند.
  •       فرش‌های وینتیج دارای طراحی خاص و اصالت ویژه‌ای هستند.
  •       این فرش‌ها می‌توانند با انواع سبک‌های دکوراسیون داخلی سازگار باشند.
  •       این فرش‌ها در مقایسه با فرش‌های کهنه واقعی قیمت ارزان‌تری دارند و …

دلایل انتخاب فرش وینتیج

یکی از دلایلی که می‌توان به راحتی این نوع فرش را انتخاب و خریداری نمود آن است که مراقبت و نگهداری آن بسیار راحت‌تر از فرش‌های قدیمی و دستباف است و در عین زیبایی ظاهری و کهنه بودن ظاهر، بسیار جدید و تازه بوده و قیمت بسیار مناسب‌تر و پایین‌تری به نسبت فرش‌های کهنه و دستباف دارند. همچنین به منظور تمیز کردن و پاک کردن آن قیمت قالیشویی کمتری را به همراه دارد.

صادرات فرش وینتیج

فرش وینتیج نوعی فرش است که مختص به ایران نیست و کشورهای اروپایی و کشورهای خلیج فارس صادر می‌گردد. این نوع فرش به دلیل ظاهری کهنه دارای طرفداران بسیار زیادی در سراسر جهان می‌باشند.

فرش کهنه نما چیست

قیمت فرش وینتیج

قیمت فرش‌های وینتیج به عوامل متفاوتی بستگی دارد. یکی از عواملی که بر قیمت این فرش‌ها تأثیر دارد، تراکم و شانه بافت آن است. با توجه به این مورد که فرش وینتیج دارای انواع مختلفی است، تراکم شانه‌های آن نیز متفاوت است. هر چه میزان تراکم و شانه‌های آن بیشتر باشد، از قیمت بالاتری نیز برخوردار است. مورد بعدی که در قیمت این فرش تأثیرگذار است، نوع الیاف و استحکام و لطافت فرش است. به طور معمول فرش وینتیج همانند دارکشی فرش دستباف، دارکشی می‌گردد، اما از الیاف اکریلیک و میکرو مودال ساخته و بافته می‌گردد. این نوع الیاف زیبایی و لطافت خاصی به فرش می‌بخشد. درست است که قیمت فرش وینتیج نسبت به فرش ماشینی کم‌تر و ارزان‌تر است اما نسبت به سایر فرش‌های ماشینی دارای قیمتی بالاتر می‌باشد.

نحوه نگهداری از فرش‌های کهنه‌نما

شاید تصور شود که فرش‌های کهنه‌نما به دلیل طراحی و رنگ‌های خاصی که دارند نیاز به نگهداری و مراقبت کمتری دارند در حالی که این فرش‌ها نیز همانند انواع فرش‌های ماشینی و دستباف نیازمند مراقبت و نگهداری هستند. به صورت کلی آلودگی‌ها در فرش‌های وینتیج کمتر از سایر فرش‌ها به چشم می‌خورند اما جارو کشیدن مستمر، قرار ندادن اشیا تیز و سنگین بر روی آنها، استفاده از شوینده‌های مناسب و … در نگهداری از این فرش‌ها لازم است. بهترین روش برای شستشوی این فرش‌ها نیز همانند انواع فرش‌های دیگر استفاده از خدمات قالیشویی است و هزینه قالیشویی نیز تفاوتی با سایر فرش‌ها ندارد.

جمع بندی نهایی

به طور کلی و همان‌طور که در متن بالا در خصوص این موضوع که فرش وینتیج چیست پرداختیم و بیان نمودیم فرش وینتیج نوعی فرش است که بسیار جدید بوده اما ظاهری کهنه و قدیمی دارد. این نوع فرش مورد پسند و علاقه افرادی است که طرفدار فرش‌های قدیمی و کهنه هستند. یکی از مزایای این فرش‌ها نسبت به فرش‌های دستباف آن است که هزینه کمتری برای خرید آن پرداخت می‌کنید و در عین حال فرشی با سبکی قدیمی و سنتی خریداری می‌نمایید. اما مهم‌ترین نکته‌ای که پس از خرید و انتخاب این فرش‌ها باید به آن توجه کنید، نگهداری آن‌ها است.

برای این کار می‌توانید فرش خود را به یک قالیشویی معتبر کمک بگیرید. قالیشویی نوین یکی از معتبرترین و شناخته شده‌ترین قالیشویی‌های تهران است که با به کارگیری افرادی ماهر و متخصص اقدام به ارائه خدمات قالیشویی مختلفی نموده است. شما عزیزان می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و استعلام از قیمت‌ها و همچنین به منظور دریافت خدمات مشاوره‌ای در خصوص فرش وینتیج یا کهنه نمای خود، با همکاران ما در قالیشویی نوین تماس حاصل فرمایید و از راهنمایی‌های آن‌ها بهره‌مند شوید.

4 1 رای
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات
0
نظرتو به ما بگوx
تماس 1442