فرش لاکی رنگ در دکوراسیون منزل

فرش لاکی رنگ، یکی از انواع محبوب فرش‌ها برای منازل است که با قرمزی خود، گرما و انرژی زیادی به محیط اطراف خود می‌بخشد. این مدل فرش که از گذشته در منازل دیده می‌شد و به عنوان یک طرح کلاسیک مطرح بود، اکنون در انواع طرح‌های فانتزی نیز موجود است. فرش لاکی پیشتر تنها به صورت دستباف در بازار موجود بود، اما امروز انواع مختلف مدل‌های ماشینی آن نیز یافت می‌شود. فرش لاکی دارای رنگ زمینه قرمز و جگری است که به راحتی با انواع رنگ‌ها و دکوراسیون‌های منازل ست می‌شود. هرگاه گل و پرنده و پروانه در فرش باشد، رنگ لاکی نیز حضور دارد. انواع رنگ لاکی کم رنگ، پررنگ و پوست اناری هستند. در این مقاله از قالیشویی نوین به عنوان بهترین قالیشویی تهران اطلاعات مفیدی درباره فرش لاکی رنگ برای شما فراهم کرده و به نقش آن در دکوراسیون منزل می‌پردازد.

فرش لاکی

فرش لاکی دستباف و ماشینی

رنگ لاکی یا قرمز از رنگ‌های زنده و اصلی است که جلوه بسیاری به فضا می‌دهد. در گذشته فرش‌های دستباف از نخ لاکی برای طرح شاه عباسی فرش، طرح کلاه فرنگی، طرح گل، طرح بیجار و… استفاده می‌کردند. این سبک طراحی فرش با نخ لاکی سابقه دیرینه‌ای در ایران داشته و همواره مورد استقبال همگان بوده است. این استقبال موجب شد تا در تولید فرش ماشینی نیز از نخ لاکی استفاده شود و به آن تنوع بیشتری اختصاص یابد.

به طور کلی سه نوع فرش لاکی وجود دارد. فرش لاکی کمرنگ، فرش لاکی پر رنگ و فرش لاکی دانه اناری. معمولاً این فرش‌ها هم به صورت ماشینی و هم دستی تهیه می‌شوند. به طور کلی لوازم چوبی و طرح طبیعی چوب هماهنگ زیادی با فرش‌های لاکی دارد. شما می‌توانید از این فرش‌ها در هر بخش از فضای منزل استفاده کنید، اما پیشنهاد ما این است که فرش رنگ لاکی را در بخش پذیرایی منزل قرار دهید و با ست کردن چند کوسن قرمز یا زرشکی روی مبلمان یا قرار دادن یک آباژور قرمز در پذیرایی یک دکوراسیون جذاب و منحصر به فرد برای منزل خود طراحی کنید.

در فرش‌های ماشینی برای انواع گل و پرنده و پروانه و… از رنگ قرمز استفاده می‌شود. رنگ لاکی در فرش ماشینی در کنار انواع رنگ‌های دیگر به کار می‌رود و از آنجایی که رنگ ضد خود ندارد، برای کلیه سلیقه‌ها و با ترکیب رنگ‌های مختلف کاربرد دارد. همین موجب شده که فرش لاکی رنگ برای هر طیف رنگی، هر سلیقه‌ای و هر نوع دکوراسیونی مناسب باشد. محبوبیت این فرش موجب شده است که هرگاه صحبت از رنگ سال برای فرش می‌شود، رنگ لاکی حتما مد نظر قرار می‌گیرد.

اگر از فرش قرمز یا همان لاکی برای منزل خود انتخاب کرده‌اید میتوانید مقاله ” ست کردن فرش با مبل ” را در این زمینه مطالعه کنید تا یک دکوراسیون شیک برای منزل خود داشته باشید.
فرش لاکی قرمز

قدمت فرش دستباف لاکی

فرش لاکی یکی از قدیمی‌ترین و اصیل‌ترین انواع فرش ایرانی است. اگر کمی فکر کنید در خانه‌های قدیمی بیشتر فرش‌های خانه مادربزرگ‌ها و افراد مسن خانواده در قدیم قرمز رنگ بوده و کمتر از فرش‌های کرم و ساده امروزی استفاده می‌شود. حس و حال دلنشین این فرش موجب گرما بخشیدن به محیط می‌شد و حس و حال بهتری را به افراد القا می‌کرد. در آن زمان بیشتر از فرش لاکی دستباف در خانه‌ها استفاده می‌شد. اما امروزه با گذشت زمان فرش‌های ماشینی نیز به دنیای این فرش‌ها راه پیدا کردند و جایگاه ویژه‌ای را به خود اختصاص دادند.
جالب است بدانید که قدمت فرش‌های دستباف به قدمت فرش‌های لاکی بسیار نزدیک است و گفته می‌شود که در قبل از میلاد و در دوره ساسانیان و هخامنشیان نیز فرش‌های ایرانی قرمز مورد استفاده قرار می‌گرفتند.

فرش لاکی رنگ در دکوراسیون

فرش زمینه لاکی از اصیل‌ترین فرش‌های ایرانی است که در خانه‌های قدیمی همیشه حضور داشت و همین موجب شده حسی نوستالژیک در افراد ایجاد کند. برای افرادی که علاقه‌مند به دکوراسیون سنتی و کلاسیک هستند، استفاده از این فرش در دکوراسیون همواره پیشنهاد خوبی خواهد بود. معمولا توصیه می‌شود مراکز سنتی مانند حمام‌خانه‌ها، اقامتگاه‌های تاریخی و قهوه‌خانه‌ها از این رنگ لاکی فرش استفاده کنند تا حس سنتی بودن و بازگشت به گذشته به مخاطب القا شود.برای ست کردن لوازم خانه با این فرش می‌توانید از تخت‌های چوبی و کلا مواد چوبی سنتی و یا با نقش و نگار استفاده کنید. وسایلی همچون فانوس نفتی، سماور بزرگ، قلیان شاه عباسی و ظروف مسی از جمله مواردی هستند که با این فرش هارمونی زیبایی پیدا می‎کنند. هنگام استفاده از فرش لاکی بهتر است از پرده‌های مخمل با رنگ قرمز یا قهوه‌ای استفاده شود و به طور کلی رنگ چوب با فرش لاکی بسیار زیبا و نوستالژیک می‌شود.

ست کردن لوازم خانه و دکوراسیون با فرش لاکی

برای ست کردن مبلمان خود با فرش لاکی می‌توانید از رنگ‌های مکمل استفاده کنید. برای مثال رنگ مکمل قرمز سبز است. رنگ‌های دیگری همچون آبی، زرد، نارنجی، سفید و شیری نیز جلوه بیشتری به رنگ قرمز خواهند داد. با توجه به تندی رنگ قرمز و جلب توجه در آن، بهتر است مبلمان و طراحی خانه ساده و پر از نقش و نگار نباشد، چراکه خود فرش لاکی از جمله فرش‌های شلوغ محسوب می‌شود و استفاده از پرده و مبلمان پر رنگ و نقش و نگار موجب آشفتگی می‌شود.

فرش لاکی دستباف

استفاده از پوشش گیاهی بخاطر رنگ سبز برگ‌ها نیز ترکیب رنگی زیبایی ایجاد می‌کند و همچنین به فضای خانه زندگی می‌بخشد. از دیگر راه‌های ایجاد هارمونی بین فرش و سایر اجزای دکوراسیون، کمک گرفتن از رنگ‌های فرعی در فرش است. برای همین بررسی کنید که در فرش لاکی شما چه رنگ‌های دیگری غیر از قرمز به کار رفته‌اند و از آن‌ها در انتخاب وسایل منزل استفاده کرد.

برای چه خانه‌ای فرش لاکی بخریم؟

هنگامی که چیدمان خانه شما به طیف طوسی و رنگ‌های خنثی نزدیک‌تر است، به علت آرامش و یا کسل کننده بودن این رنگ‌ها بهتر است از فرش لاکی استفاده شود تا به افزایش تعادل در فضا کمک کنیم. دیوارهای خاکستری، مبلمان کرم یا خاکستری معمولا با فرش لاکی تکمیل می‌شوند.

ست کردن فرش لاکی با مبلمان چرمی

اگر در خانه خود از مبلمان چرمی و مدرن استفاده می‌کنید و دوست دارید یک فرش لاکی قرمز در پذیرایی خانه پهن کنید، باید بدانید که فرش لاکی هماهنگی بی‌نظیری با مبلمان ساده دارد. شما می‌توانید فرش لاکی خود ر با مبلمان چرمی روشن، سفید، کرم و نسکافه‌ای و قهوه ای روشن ست کنید. توجه داشته باشید که استفاده از مبلمان چرم تیره در کنار فرش لاکی می‌تواند فضای خانه شما را تیره کند. از همین رو پیشنهاد می‌شود برای ست کردن مبلمان چرمی حتی لامکان از رنگ‌های روشن استفاده کنید. و با قرار دادن چند کوسن قرمز رنگ روی مبل یک هارمونی جذاب بین مبل و فرش‌های منزلتان ایجاد کنید.

قدمت فرش لاکی

چه رنگ‌هایی در دکوراسیون داخلی بیشتر با فرش لاکی هماهنگ هستند؟

فرش لاکی یا قرمز به دلیل داشتن رنگ زیاد و زمینه صورتی و قرمز باید در کنار دکوراسیونی با رنگ مناسب قرار بگیرد تا جلوه بهتری داشته باشد. معمولاً شما می‌توانید برای ست کردن فرش لاکی در منزل از رنگ‌های متنوعی استفاده کنید.

 • سعی کنید از لوازمی استفاده کنید که رنگ‌های خنثی و کم رنگی دارند. این کار موجب می‌شود تا همه چشم‌ها به فرش خانه متمرکز شود و زیبایی آن بیشتر به چشم بیاید.
 • اگر از فرش لاکی در خانه استفاده می‌کنید، حتماً چند وسیله قرمز هم در دکوراسیون خود استفاده کنید تا با فرش‌هایتان هماهنگ شود.
 • رنگ سفید، طوسی، کرم، و مشکی هماهنگی فوق العاده‌ای با رنگ قرمز فرش لاکی دارند.
 • برای جذابیت بیشتر می‌توانید در دکوراسیون خود در کنار فرش لاکی از مبلمان مشکی یا زرشکی استفاده کنید.

نکاتی در مورد استفاده و نگهداری از فرش ماشینی لاکی

شستن فرش لاکی به دلیل رنگ زیادی که این فرش به کار رفته، بسیار چالش برانگیز است. بهتر است بدانید که در صورتی که قصد دارید خودتان در خانه فرش لاکی قرمزتان را شستشو دهید، باید به چند نکته اساسی در مورد شستشوی این فرش‌ها دقت کنید.

 • احتمال رنگ دهی و قاطی شدن رنگ در فرش‌های لاکی بیشتر از سایر فرش‌ها است. از همین حتماً قبل از این که فرآیند شستشوی فرش لاکی را آغاز کنید حتماً رنگ دهی آن را تست کنید. برای این کار یک پارچه سفید مرطوب را روی فرش بکشید. اگر پارچه شما رنگی شد، یعنی رنگ می‌دهد و بهتر است برای شستن آن از خدمات قالیشویی کمک بگیرید.
 • برای شستن فرش‌های ماشینی لاکی ابتدا باید فرش را غبارگیری کنید و بعد فرآیند شستشوی فرش را آغاز نمایید.
 • برای شستشوی فرش‌های لاکی هیچ گاه آن را آویزان نکنید. این کار موجب پخش شدن رنگ قرمز روی ریشه‌های سفید فرش می‌شود و ظاهر فرش را خراب می‌کند.
 • برای خیساندن فرش لاکی حتماً از آب سرد با دمای محیط استفاده کنید. استفاده از آب گرم موجب پخش شدن رنگ فرش و آسیب به بافت فرش لاکی می‌شود.
 • برای شستن فرش لاکی هیچگاه از شوینده‌های قوی استفاده نکنید. معمولاً استفاده از شامپو فرش یا پودر دستی بهترین گزینه برای شستن فرش لاکی در خانه محسوب می‌شود.
 • بعد از شستن فرش لاکی هیچگاه آن را لوله نکنید. این کار موجب پخش شدن رنگ فرش می‌شود. برای خشک کردن این فرش‌ها باید ابتدا آب را از روی فرش پارو کنید و سپس فرش را به حالت پهن شده قرار دهید تا خشک شود.
 • اگر هیچ تجربه‌ای درباره شستن فرش لاکی در خانه ندارید و یا فرش شما رنگ پس می‌دهد، بهتر است برای این کار از قالیشویی‌های معتبر کمک بگیرید. هر چند که قیمت قالیشویی نسبت به شستشوی آن در خانه بیشتر است اما از آن جایی که این کار زیر نظر متخصصین انجام می‌شود، معمولاً با کیفیت بهترین انجام می‌شود.

نقش فرش لاکی در دکوراسیون

سپردن فرش لاکی به قالیشویی

رنگ قرمز به راحتی امکان قاطی شدن با رنگ‌های دیگر را دارد. در صورتی که فرش لاکی در منزل دارید، حتما مد نظر قرار دهید که با توجه به جنس فرش و نوع الیاف آن، احتمال اینکه در صورت استفاده از مواد نامرغوب رنگ قرمز به دیگر قسمت‎‌های فرش پس بدهد زیاد خواهد بود. در این صورت حتما باید شستشوی فرش به متخصصان سپرده شود تا با استفاده از مواد شوینده مخصوص و تکنولوژی روز اقدام به شستشوی فرش نمایند.

قالیشویی نوین با برخورداری از سال‌ها تجربه در شستشوی انواع فرش دستباف و ماشینی، از به‌روزترین فناوری‎‌ها برای شستن فرش لاکی برخوردار است. شما تنها کافی است از طریق تماس تلفنی یا ثبت درخواست خود از وبسایت نوین، با کارشناسان ما در ارتباط باشید. آن‎‌ها با بررسی فرش شما هرگونه تعمیر، رفوگری و شستشوی مخصوص را ارائه خواهند کرد.

0 0 رای
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات
0
نظرتو به ما بگوx
()
x
Call Now Buttonتماس 1442