ریشه دوزی فرش چیست و چگونه از ریشه فرش نگهداری کنیم؟

فرش‌ها تمامی زیبایی و حسن خود را مدیون ریشه‌های فرش هستند. این ریشه‌ها هستند که تار و پود و گره‌های فرش را بر روی خود محکم نگه داشته. حفظ زیبایی و نگهداری اصولی از فرش‌ها باعث می‌شود طول عمر فرش‌ها بیشتر شود. برای افزایش طول عمر فرش باید نکاتی را بدانیم. اگر فرش شما دچار آسیب شده باشد، بهتر است با یک قالیشویی در تهران تماس بگیرید و درباره فرش خود با کارشناسان مربوط مشورت کنید. یکی از روش‌های رفع آسیب ریشه، ریشه دوزی فرش است. شاید این سوال برای شما پیش آید که اصلا ریشه فرش در کدام قسمت از فرش ما قرار دارد؟

ریشه فرش چیست؟

همانطور که می‌دانید هر فرش از اجزای مختلفی تشکیل شده که یکی از اساسی‌ترین و مهم‌ترین اجزای فرش، ریشه آن است. در واقع به انتهایی‌ترین قسمت فرش که به شکل نخ‌هایی قابل مشاهده است، ریشه فرش می‌گویند. این ریشه‌ها، اشکال متنوعی دارند. ساده، گره دار، توری، زنجیری و … از انواع ریشه‌های فرش است. آن‌ها در رنگ‌های سفید یا کرم کمرنگ وجود دارند. در صورتی که ریشه‌ها آسیب ببینند باید هر چه سریع‌تر برای رفع آن اقدام کنیم.

ریشه دوزی فرش چیست؟

ریشه دوزی فرش چیست

قالی‌ها معمولا به دلایل مختلف، حتی به دلیل استفاده طولانی مدت و زیاد، دچار پوسیدگی در ریشه‌های خود می‌شوند. همچنین قالی‌هایی که چله پنبه‌ای دارند؛ ممکن است دچار پوسیدگی چله نیز شوند. کار ریشه دوزی فرش حذف ریشه‌های خراب شده و از بین رفته، و اضافه کردن ریشه‌های جدید به فرش است. این کار علاوه بر ماهیت ترمیمی داشتن، موجب می‌شود که فرش از آسیب‌های بعدی در امان بماند. یکی از خدمات مهم قالیشویی های اصیل و قدیمی ریشه دوزی فرش است. سرویسی که به فرش شما حیات دوباره می‌بخشد؛ و پس از ریشه دوزی، می‌توانید مانند روز اول از فرش خود استفاده کنید.

قالیشویی نوین نیز به عنوان قدیمی‌ترین قالیشویی‌ در تهران و ایران، خدمات کاملی را در زمینه ریشه دوزی و ریشه زنی ارائه می‌دهد.

انواع ریشه دوزی فرش

ریشه‌دوزی فرش به سه روش مختلف انجام می‌شود. در ادامه به روش‌های ریشه‌دوزی فرش اشاره شده است.

تعمیر ریشه فرش به روش بطلمه

این نوع ریشه دوزی بیشتر برای فرش‌هایی با بافت ریز و رج شمار بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع زمانی که بافت فرش بسیار سفت و متراکم باشد و سوزن داخل فرش نرود، برای ریشه دوزی فرش از روش بطلمه استفاده می‌شود. این روش بیشتر برای اجتناب از ترکیدگی در ریشه ها و پاشیده شدن گره‌ها کاربرد دارد. در این روش از لوازمی همچون تخته شیب‌دار، سوزن متناسب با قالی، نخ کمکی با بطلمه، چله مناسب، دم باریک، درفش و چکش استفاده می‌شود.

برای این نوع ریشه دوزی قالی از پشت پهن می‌شود و سر ریشه‌ها بعد از تمیز شدن روی تخته شیب‌دار نصب می‌گردد و عملیات ریشه دوزی آغاز می‌شود. از آن جایی که ریشه دوزی به روش بطلمه کاری کاملاً تخصصی است، باید به دست افراد ماهر و باتجربه انجام شود. می‌توانید برای ریشه دوزی فرش از خدمات قالیشویی کمک بگیرید.

ریشه دوزی فرش

ریشه دوزی به روش مغزی

روش بعدی برای ریشه دوزی فرش روش مغزی است. در این روش نیز ریشه دوزی به دو روش مختلف انجام می شود. در این روش ریشه دوزی معمولاً از ابزارهایی مثل تخته شیب دار، سوزن متناسب، نخ مخصوص، دم باریک، درفش، میخ و چکش استفاده می‌شود.

ریشه دوزی به روش متصل

روش دیگری که برای ریشه دوزی فرش به کار برده می‌شود، ریشه دوزی متصل نام دارد. در این روش انتخاب قالی برش خورده می‌شود. سپس ریشه به صورت مجزا بافت شده و به قالی متصل می شود. برای این کار از ناحیه پشت قالی را میخ می‌کنند و ریشه را روی میخ در بخش بالای کارگاه وصل می‌نمایند.

مراحل ترمیم ریشه فرش

به زبان ساده هنرمند ریشه دوز، ریشه‌های از بین رفته را قیچی کرده و ریشه‌های جدیدی را به جای آن می‌دوزد. اما انجام این کار به همین سادگی نیست و نیازمند تجربه و تخصص کافی در حوزه ترمیم و رفوی فرش است.

انتخاب نخ چله مناسب

به طور معمول نخ چله مناسب برای ریشه دوزی باید مقداری نازک‌تر از نخ چله اصلی خود فرش باشد. به عنوان مثال اگر نخ چله 20 لا بود؛ بهتر است از نخ چله 15 لا برای ترمیم ریشه‌های فرش استفاده شود. علت این موضوع آن است که نازکی نخ کمک می‌کند؛ منطقه ترمیم شده بر اثر گره‌های اضافه متورم نشود؛ و نسبت به سایر مناطق فرش تفاوت ظاهری نداشته باشد.

انتخاب سوزن مخصوص ریشه دوزی فرش

به طور تجربی برای انتخاب سوزن مناسب، هنرمند رفوگر، سوزن را در قالی فرو می‌برد. اگر سوزن به راحتی از قالی عبور کند؛ یعنی سوزن مناسبی برای انجام کار رفو است. البته این روش نیازمند تجربه بالایی است. اما بجز این روش، به طور کلی باید گفت سوزن‌های ضخیم برای قالی‌هایی با بافت‌های درشت (رج شمار پایین) مناسب بوده و سوزن‌های نازک برای قالی‌ها و قالیچه‌های ریزبافت و ظریف استفاده می‌شود.

همین‌طور یک روش ساده دیگر برای انتخاب سوزن مناسب، ورود راحت نخ چله انتخابی به آن است. حساسیت این انتخاب از آن جهت است که درشت بودن بیش از حد سوزن موجب ایجاد تفاوت در بافت بخش ترمیم شده می‌شود؛ و نازک بودن بیش از حد آن می‌تواند موجب سخت شدن کار رفوگر شود.

انتخاب نخ واسط

پیش از آغاز کار ریشه دوزی انتخاب نخ واسط است. این نخ، نخ چله را به نخ ریشه دوزی وصل می‌کند. در این زمینه نیز استحکام و جنس نخ بسیار مهم بوده و در نهایت ضخامت آن بر اساس تجربه رفوگر انتخاب می‌شود.
در واقع ریشه دوزی پس از انجام این سه انتخاب آغاز می‌شود؛ و در پایان فرش شما ترمیم شده و ریشه‌های از بین رفته آن مرمت و جایگزین می‌شوند.

اگر شما هم نیازمند خدمات ریشه زنی و ریشه دوزی هستید؛ می توانید با کارخانه قالیشویی نوین تماس بگیرید و از خدمات قالیشویی استفاده کنید.

چرا باید از ریشه فرش محافظت کنیم؟

محافظت از ریشه فرش

 

  • ریشه‌های فرش همانطور که از نامش پیداست، به اصلی‌ترین قسمت فرش متصل است. بنابراین زمانی که ریشه‌ها کثیف شوند، می‌توانند آلودگی را به دیگر قسمت‌ها فرش هم برسانند.
  • سالم ماندن ریشه‌های فرش از پوسیدگی فرش هم جلوگیری می‌کند. این موضوع در نهایت باعث می‌شود فرش شما عمر طولانی‌تری داشته باشد.
    آسیب دیدن ریشه‌های فرش منجر به آسیب دیدگی فرش می‌شود. بنابراین یکی از راه‌های اساسی برای نگهداری از فرش، این است که از ریشه‌های آن به خوبی مراقبت کنید.
  • در حالت کلی با مراقبت از فرش باعث کاهش قیمت و ارزش آن نمی‌شوید. ریشه‌های فرش تاثیر زیادی بر روی قیمت فرش دارد. محافظت از آن‌ها باعث می‌شود همیشه سالم بماند و ظاهر منظم خود را حفظ کنند.

در صورتی که فرش گران قیمتی را خریداری می‌کنید حیف است که به آن بی‌توجهی نشان دهید.شما باید اهمیت ریشه‌های فرش را بدانید. کار سختی نیست؛ تنها باید قبل از آسیب رسیدن به آن‌ها یک فکر اساسی بکنید. به طوری که با این کار از قیمت فرش کاسته نشود.

تعمیر ریشه فرش در قالیشویی

اگر ساکن تهران هستید، یکی از بهترین روش ها برای تعمیر ریشه فرش و قالی کمک گرفتن از خدمات قالیشویی در تهران است. در قالیشویی برای تعمیر ریشه فرش ها از بافندگان و کارشناسانی ماهر کمک گرفته می شود. به طبع هر چقدر مراحل ریشه زنی فرش در قالیشویی با دقت و مهارت بیشتری انجام شود، استحکام و دوام آن نیز بیشتر خواهد بود و از طرفی ظاهر فرش نیز بسیار زیباتر به نظر می رسد. عملیات ریشه زنی و تعمیر فرش با توجه به نوع و جنس فرش انجام می شود.

فرآیند ریشه زنی و تعمیرات ریشه فرش در قالیشویی های معتبر با دقت و حساسیت زیادی انجام می شود و از همین رو کیفیت بسیار بالایی دارد. توجه داشته باشید که هیچ گاه برای رفوگری فرش و ترمیم مشکلات فرش از قالیشویی های نامعتبر کمک نگیرید. زیرا این موضوع می تواند مشکلات جبران ناپذیری را برای فرش ایجاد کند و به بافت و رنگ فرش شما آسیب وارد کند. در بسیاری از مواقع برای تعمیر ریشه فرش های ماشینی از دستگاه های مخصوص ریشه زنی استفاده می شود. برای این کار باید از نخ با رنگ و جنس مشابه با رنگ فرش استفاده شود.

مراحل ریشه دوزی فرش

ترمیم ریشه فرش در منزل

از آن جایی که ترمیم ریشه فرش یک کار کاملاً تخصصی است از همین رو نباید به صورت خودسرانه و بدون داشتن اطلاعات و مهارت کافی این کار را در منزل انجام دهید. برای ترمیم فرش دستی این کار بعد از تمیز کردن ریشه فرش دستباف به وسیله متخصصین آشنا به ریشه زنی انجام می شود. فرش های ماشینی نیز بهتر است در قالیشویی ها و به وسیله تجهیزات مخصوص انجام شوند. اگر خودتان فرش بافی می دانید و یا به امور ترمیم ریشه فرش آشنا هستید، می توانید این کار را در خانه نیز انجام دهید.

روش های محافظت از ریشه فرش

استفاده از چسب

بسیاری از افراد برای مراقبت از ریشه فرش ، چسب پهن بر روی ریشه‌ها می‌چسبانند. این چسب‌ها می‌تواند در هنگام تعویض، به ریشه‌ها آسیب بزند و آن‌ها را از قسمت‌هایی از فرش جدا کند. علاوه بر این بسیاری از مواقع آثار چسب بر روی ریشه‌های فرش باقی می‌ماند و باعث شکل ظاهری آن می‌شود. بنابراین استفاده از چسب‌های پهن را به عنوان یکی از روش‌های محافظت از آن در نظر نگیرید.

کاور مخصوص محافظ ریشه فرش

شما می‌توانید بر روی این ریشه‌ها کاورهای مخصوصی بکشید. این کاورها در جنس‌های پارچه‌ای، پلاستیکی و توری تولید می‌شوند.

کاور ریشه فرش

قبل از این که بر روی آن کاور بکشید، از سلامت ریشه‌ها مطمئن شوید. شما ابتدا می‌توانید ریشه‌ها را ترمیم کنید و سپس بر روی آن کاور بکشید. به شما توصیه می‌کنیم از کاورهای توری استفاده کنید. این کاورها علاوه بر محافظت می‌تواند هوا را از درون خود عبور دهند و مانع از پوسیدگی تار و پود فرش شوند. امروزه با توجه به نیاز بازار، کارخانجاتی هستند که برای ریشه‌های فرش، چسب‌هایی تولید کرده‌اند که به راحتی می‌توان بر روی ریشه‌های فرش چسباند.

مشکلی که این کاورها دارند این است که پس از مدتی ممکن است خاصیت چسبندگی خود را از دست بدهند و کنده شوند. حتی ممکن است به ریشه فرش آسیب برسانند و باعث کنده شدن آن‌ها هم بشوند. البته این کاورها به اندازه چسب‌های پهن چسبندگی ندارند و میزان آسیب رساندن آن‌ها کمتر است. همچنین این کاورها که به رنگ سفید تولید می‌شوند، پس از مدتی کثیف شده و ظاهر فرش ما را تحت شعاع قرار می‌دهند. داشتن قیمت مناسب این کاورها بخشی از نگرانی ما را از بین می‌برند. می‌توان به راحتی یک بسته دیگری را خریداری کرد و با احتیاط کاور قبلی را از روی ریشه‌های فرش بلند کرد و کاور جدید را چسباند.

جاجیم؛ بهترین کاور ریشه فرش

جاجیم برای ریشه فرش

جاجیم یکی از انواع فرش است که بافت آن به طرح‌های سنتی کاملا شبیه است. جاجیم‌ها مقاومت فوق‌العاده‌ای در برابر کاور و چسب دارند. ریشه فرش شما را به همان کیفیت روز اول خریداری فرش نگه می‌دارند و از کهنه شدن آن جلوگیری می‌کند. این کار توسط استاد رفوگر به راحتی انجام می‌شود. بهترین کار این است که پس از خریداری فرش و قبل از پهن کردن آن در فضای مورد نظر، با رفوگر فرش مشورت کنید. با جاجیم دوزی بر روی ریشه از رسیدن رطوبت و زرد شدن ریشه فرش جلوگیری می‌کنید. همچنین عمر فرش‌های شما با این کار بیشتر می‌شود چرا که مانع فرسودگی و پوسیدگی تار و پود آن می‌شوید.

جاجیم‌ها معمولا در دو رنگ سفید و قرمز تولید می‌شود. این کار کاملا به سلیقه شما بستگی دارد. درست است که جاجیم از ریشه فرش شما مراقبت می‌کند اما شاید فکر کنید که ظاهر فرش شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد و باعث پشیمانی شما بعد از انجام این کار شود. ترمیم ریشه فرش از خدمات فرش است. اگر ریشه فرش شما دجار پارگی یا آسیب شده است می‌توانید با کارخانه قالیشویی نوین تماس گرفته تا کارشناسان ما در اسرع وقت ترمیم ریشه فرش شما را انجام دهند.

لفافه دوزی ریشه فرش

لفافه دوزی فرش یعنی دوختن پارچه یا چرم به دو طرف ریشه فرش. عبور و مرور از روی فرش و استفاده مدام از آن موجب می شود تا به مرور ریشه های فرش آسیب ببیند و ریشه های آن شل شوند. به همین منظور برای جلوگیری از آسیب به تار و پود فرش و همچنین محکم شدن ریشه های فرش از فرآیندی به نام لفافه دوزی ریشه فرش استفاده می شود. معمولاً به منظور لفافه دوزی ریشه فرش از پارچه متقال یا برزنت استفاده می شود. این نوع پارچه ها ضمن دوام و استحکام زیاد، جلوی جریان هوا را نمی گیرند و از همین رو برای این کار بسیار مناسب هستند.

معمولاً لفافه دوزی فرش به دو دلیل انجام می شود. ریشه فرش هایی که در محل های پر رفت و آمد قرار دارند، با استفاده از روش لفافه دوزی محکم می شود. برای این کار مقداری پارچه را دو بخش های بالا و پایین فرش از پشت و رو می دوزند تا از ریشه های فرش محافظت کند. مورد دومی برای استفاده از لفافه دوزی برای فرش هایی است که به عنوان دکوری و یا در موزه های آویزان می شوند. در این نوع فرش های لفافه را به اندازه طول و عرض فرش می برند و سپس فرش را با نخ به پارچه می دوزند. این موضوع به خصوص در مورد فرش های قدیمی و فرسوده اهمیت زیادی دارد و آسیب دیدن فرش جلوگیری می کند.

بافتن ریشه های فرش

یکی از روش های محافظت از ریشه فرش بافتن ریشه های آن است. این امر علاوه بر اینکه محافظ ریشه فرش به حساب می آید، سبب زیبایی و مرتب جلوه دادن آن نیز می شود. برای بافت ریشه های فرش روش های مختلفی وجود دارد که معمول ترین آن ها روش هایی نظیر گره زنجیری، گره نخودی و دو گره است. ایراد این روش این است که از زرد شدن و کثیف شدن ریشه ها جلوگیری نمی کند و تنها از شلختگی و در هم ریخته شدن آن محافظت می کند. گره زنجیری در زمانی کاربرد دارد که ریشه های فرش بلند باشند.

برای انجام این نوع گره باید گره نخودی و دو گره را نیز به کار برد. پس دانستن هر سه مدل گره لازم و ضروری است. در مدل دو گره، گره ها به انتهای ریشه ها می رسند و سبب مستحکم شدن بافت فرش می‌شوند. در روش گره زنجیری نیز باید ریشه ها به اندازه کافی بلند باشند، زیرا در غیر این صورت ریشه ها گره نخورده و نمی توان از این روش استفاده نمود.

ترمیم ریشه فرش

شستن ریشه های فرش

مورد بعدی جهت تمیز کردن ریشه فرش و محافظت از آن، شستن ریشه فرش در قالیشویی تهران یا شستن آن در منزل است. برای تمیز کردن ریشه فرش و از بین بردن زردی و کثیفی ریشه ها، مقداری آب ولرم و شامپو فرش را مخلوط کرده و به وسیله دستمالی نرم و تمیز ریشه های فرش را بشورید تا سید و براق شوند.

همچنین برای داشتن یک فرش تمیز و زیبا در صورت نداشتن وقت کافی، بهترین روش سپردن آن به قالیشویی معتبر است. با این کار هم سلامت فرش حفظ و هم به خوبی تمیز و پاک می‌شود. همان طور که پیش‌تر گفتیم ریشه های فرش، یکی از اجزای اصلی و مهم فرش به شمار می روند به همین دلیل شستن ریشه فرش در قالیشویی تهران یکی از روش های مورد اطمینان و آسان به شمار می رود.

جمع بندی نهایی

ریشه فرش نقش مهمی بر استحکام و طول عمر فرش دارد. زمانی که ریشه فرش آسیب ببیند، امکان آسیب رسیدن به بافت فرش نیز وجود دارد. ترمیم به موقع ریشه فرش می تواند از بروز مشکلات بعدی و همچنین آسیب دیدن تار و پود فرش جلوگیری کند. قالیشویی نوین یکی از معتبرترین قالیشویی های تهران است که خدمات متنوع و باکیفیتی به مشتریان خود ارائه می دهد. شما می توانید برای تعمیر ریشه فرش و کمک گرفتن از خدمات رفوگری و شستشوی فرش از قالیشویی نوین کمک بگیرید. قالیشویی نوین برای شستشوی قالی ها و خدمات ترمیمی از تجهیزات پیشرفته و افرادی مجرب کمک می گیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر و همچنین اطلاع از قیمت قالیشویی می‌توانید همین حالا با همکاران ما در قالیشویی نوین تماس بگیرید.

4 1 رای
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات
0
نظرتو به ما بگوx
()
x
Call Now Buttonتماس 1442