آن چه باید درباره رفوگری فرش بدانید.

فرش یک وسیله ارزشمند و زیبا برای جلوه دادن به فضای خانه است. در بسیاری از مواقع ما هزینه زیادی را برای خرید یک فرش صرف می کنیم اما قرار گرفتن فرش در شرایط نامساعد مانند زدگی، پوسیدگی، آتش‌سوزی و اتفاقات ناگوار به فرش آسیب می‌رساند. در این زمان استفاده از مهارت رفوگری فرش می‌تواند به شما کمک کند تا فرش‌های خود را بار دیگر ترمیم کنید و زیبایی را به آن بازگرداند. اگر رفوگری فرش با دقت و توسط افراد متخصص انجام نشود، نه تنها جلوه فرش شما را زیباتر نخواهد کرد بلکه می‌تواند موجب تثبیت آسیب فرش برای همیشه شود.

به همین دلیل برای ترمیم فرش هایی که آسیب دیده‌اند بهتر است از خدمات فرش که به صورت تخصصی توسط قالیشویی‌های معتبر ارائه می‌شوند، استفاده کنید. رفوی فرش نه تنها به دانش و تخصص خاصی نیاز دارد بلکه این کار باید با استفاده از تجهیزات و لوازم خاصی انجام شود.

هزینه رفوگری فرش

رفو کردن فرش یک هنر و مهارت کاملاً تخصصی است که باید توسط افرادی متخصص و آموزش دیده انجام شود. معمولاً هزینه رفوی فرش با توجه به مقدار آسیب، نوع آسیب و همچنین نوع فرش تعیین می‌شود. هزینه رفو کردن فرش دستباف با فرش ماشینی متفاوت است. هر چقدر میزان آسیب دیدگی فرش بیشتر باشد، مسلماً به زمان و دقت بیشتری برای رفو نیاز دارد.

از طرف دیگر رفو کردن فرش‌های دست بافت معمولاً هزینه بیشتری نسبت به رفوی فرش ماشینی دارد. چون برای ترمیم و تعمیر فرش‌ها باید از مواد اولیه و متریال گران‌قیمت‌ استفاده شود. هم‌چنین این کار نیاز به تخصص بیشتری دارد. معمولاً هزینه کلیه رفو و ترمیم فرش در قالیشویی هر ساله توسط صنف قالیشویی تعیین می‌شود اما جزئیات مربوط به رفوی فرش دستباف می‌تواند بر هزینه کلی رفوگری مؤثر باشد.

رفوی فرش سوخته

رفوی فرش سوخته

یکی از حوادثی که ممکن است موجب آسیب دیدن فرش شود، سوختن آن است. سوختگی فرش می‌تواند در اثر افتادن تکه‌های زغال و یا آتش سوزی بخشی از فرش ایجاد شود. متخصصین ماهر در زمینه‌ی رفوی فرش می‌توانند فرش‌های سوخته و آسیب دیده شما را ترمیم کنند. زمانی که بخشی از فرش در اثر سوختگی از بین رفته باشد، هنرمندان متخصص، به راحتی فرش را ترمیم می کنند. امروزه فرش‌های ارزشمند زیادی هستند که در اثر سوختگی آسیب دیده‌اند و با استفاده از هنر رفوگری دوباره به شکل قبل خود در آمده‌اند. بسیاری از فرش‌هایی که حتی در موزه نگهداری می‌شوند، از روش رفوگری ترمیم شده و ظاهر اولیه خود را به دست آوردند.

اهمیت ترمیم فرش سوخته و آسیب دیده

کلیه فرش‌های که دچار پارگی آسیب یا سوختگی می‌شوند باید بلافاصله ترمیم شوند. هر چقدر دیرتر برای ترمیم فرش های آسیب دیده اقدام کنید، احتمال زیادتر شدن آن افزایش پیدا می‌کند. در واقع زمانی که نسبت به فرش سوخته و آسیب دیده بی توجه هستید و روی فرش راه می روید، ممکن است تار و پود فرش در بخش‌های دیگر و نزدیک به محل آسیب دیده باز شود. به مرور زمان بخش‌های بیشتری از فرش شما تخریب می‌گردد.

مراحل رفو فرش در منزل

به همین دلیل بهتر است درست بعد از این که فرش شما دچار بید خوردگی فرش، زدگی، پارگی و یا سوختگی شد، به سرعت از یک شرکت قالیشویی معتبر برای ترمیم آن کمک بگیرید. اگر قصد انجام رفوی فرش در منزل را دارید، باید مراحلی را به ترتیب طی کنید. به طور معمول برای ترمیم سوختگی (و یا هر نوع آسیب دیگر) فرش‌های ماشینی و دستی، ابتدا پرزهای بخش آسیب دیده و سوخته کوتاه می‌شود. سپس در صورتی که مقدار آسیب دیدگی فرش زیاد باشد، لازم است ضخامت فرش در آن بخش کاهش پیدا کند. در بسیاری از مواقع نیز این امکان وجود دارد که نتوان به طور کامل آسیب فرش را برطرف نمود.

انواع خدمات رفو فرش در قالیشویی

خدمات رفو فرش

رفوگری فرش به شیوه‌ها و روش‌های مختلفی برای ترمیم فرش‌های آسیب دیده انجام می‌شود. در ادامه می‌توانید با رایج ‌ترین خدماتی که تحت عنوان رفوگری در قالیشویی‌های معتبر ارائه می‌شود آشنا شوید.

رنگ برداری تخصصی

اگر فرش شما رنگ می‌دهد و رنگ‌های فرش با هم ترکیب شده‌اند، باید از خدمات رنگ‌برداری قالیشویی کمک بگیرید.

مرمت سوختگی فرش

همان طور که گفته شد یکی از خدمات قالیشویی‌های معتبر که برای رفوگری و تعمیر فرش ارائه می‌دهند، ترمیم فرش هایی است که دچار سوختگی شده‌اند.

مرمت ریشه های فرش

از خدماتی که به عنوان رفوگری در قالیشویی ارائه می‌شود می‌توان به مرمت ریشه انواع فرش و قالی یا ریشه دوزی فرش اشاره کرد. این کار به منظور برگرداندن جلوه و زیبای فرش‌های قدیمی است. همچنین از آسیب فرش‌هایی که ریشه آن خراب شده، جلوگیری می‌کند.

ترمیم پوسیدگی فرش

کهنه شدن فرش، قرار دادن آن در انبار و یا مکان نامناسب، می‌تواند موجب ایجاد پوسیدگی انواع فرش و قالی شود. یکی دیگر از خدماتی که قالیشویی‌هایی مانند قالیشویی نوین برای رفوی فرش انجام می‌دهند، ترمیم این پوسیدگی‌ها است.

ترمیم بید خوردگی

فرش‌های دستباف بیشتر از هر چیز دیگری در معرض بید قرار دارند. بیدها موجوداتی هستند که تار و پود فرش را از بین می‌برند و موجب خالی شدن فرش در بخش های آسیب دیده می‌گردند. معمولاً فرش‌هایی که در فضاهای مرطوب و تاریک نگهداری می‌شوند بیشتر در معرض بید خوردگی قرار دارند..

ترمیم پارگی فرش

ترمیم پارگی فرش

جابجایی‌های نامناسب و همچنین حمل و نقل بیش از اندازه فرش می‌تواند موجب ایجاد پارگی در فرش شود. از طرف دیگر زمانی که اجسام تیز مانند چاقو یا قیچی وارد بافت فرش شود، می‌تواند آن را پاره کند. ترمیم این دسته آسیب دیدگی‌ها در قالیشویی‌های معتبر انجام می شود.

ترمیم و تعمیر فرش های پوستی و چرمی

فرش‌های پوستی و چرمی یکی از جذاب‌ترین انواع فرش‌ها هستند که از دیرباز تاکنون برای تزیین دکوراسیون داخلی مدرن و کلاسیک مورد استفاده قرار می ‌گیرند. این فرش‌ها بیشتر از هر فرش دیگری در معرض ساییده شدن و  آسیب دیدن قرار دارند. از آن جایی که ضخامت فرش‌های پوستی و چرمی کمتر از فرش‌های معمولی است، نیاز به دقت و توجه بیشتری دارند. در صورتی که این فرش‌ها دچار آسیب شوند می‌توانید از قالیشویی برای ترمیم آن‌ها استفاده کنید. هرچند که در بیشتر موارد می‌توان به راحتی ایجاد شده روی فرش‌های ماشینی و دستباف را در خانه از بین برد.

به هر حال برخی مواقع نیز ممکن است تلاش بی فایده باشد و لکه ایجاد شده روی فرش از هیچ راهی برطرف نشود. در چنین شرایطی کمک گرفتن از یک قالیشویی می‌تواند بسیار مفید و مؤثر باشد. قالیشویی با استفاده از مواد مخصوص و کمک گرفتن از حلال‌های ویژه، لکه‌های ایجاد شده روی فرش را برطرف می‌کنند.

5 1 رای
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمیترین
جدیدترین رای بیشتر
نظرات
مشاهده همه نظرات
فائزه سقایی

مطلب خوبی بود

2
0
نظرتو به ما بگوx
()
x
Call Now Buttonتماس 1442