ترمیم فرش سوخته با زغال چگونه انجام می شود؟ آموزش قدم به قدم

فرش‌ها از زمان‌های بسیار دور تاکنون نماد خانواده‌های ایرانی بوده‌اند. امروزه با افزایش قیمت لوازم منزل، فرش‌ها  نیز ارزش بسیار زیادی پیدا کرده‌اند و ضروری است که به‌خوبی از آنها مراقبت شود. اما تصور کنید اگر بر اثر یک اشتباه و حواس‌پرتی، آسیب‌های جزئی و گاه بزرگ به این اثاثیه با ارزش وارد شود، چه اتفاقی خواهد افتاد؟

مثلاً سوختگی فرش به‌وسیله زغال (که اتفاق بسیار شایعی است و برای بسیاری از افراد رخ می‌دهد.) را تصور کنید. آیا جای سوختگی بر روی فرش دائمی است؟ یا می‌توان به‌وسیله روش‌هایی آن را برطرف کرد؟

در پاسخ به این سؤال باید گفت که میزان سوختگی فرش با زغال می‌تواند متفاوت باشد. در برخی موارد، سوختگی بسیار سطحی است و فقط رنگ فرش تغییر می‌کند. در این موارد می‌توان با استفاده از برخی روش‌های ساده و خانگی، سوختگی را ترمیم کرد. اما در برخی موارد، سوختگی عمیق‌تر است و باعث آسیب‌دیدن پرزهای فرش می‌شود. در این موارد ترمیم فرش دشوارتر است و ممکن است نیاز به کمک یک متخصص باشد.

در این مطلب ابتدا به معرفی تعدادی از روش‌های امتحان شده و کاربردی خانگی برای ترمیم سوختگی فرش با زغال می‌پردازیم. سپس در ادامه در خصوص نقش مراکز تخصصی قالیشویی و ترمیم فرش‌ها در ای ‌خصوص صحبت می‌کنیم. با ما همراه باشید.

روش‌ های خانگی و سریع برای مرمت سوختگی فرش به‌ وسیله زغال

روش‌ های خانگی و سریع برای مرمت سوختگی فرش به‌ وسیله زغال

قیمت بالای اثاث منزل، از جمله فرش‌ها و قالیچه‌ها، باعث شده است تا این وسیله‌ها به کالاهایی ارزشمند و لوکس تبدیل شده و مردم در نگهداری از این وسایل نهایت دقت را داشته باشند و به‌خوبی از آنها مراقبت کنند.

اما اوضاع همیشه مطلوب نیست و در بعضی موارد اتفاقات پیش‌بینی‌نشده‌ای رخ می‌دهد و خسارت‌های گاه جزئی و گاه سنگینی را به اثاث خانه وارد می‌کند. مثلاً نوسانات برق باعث سوختن وسایل برقی می‌شود. در مورد اثاثیه‌ای مانند فرش‌ها این سوختگی! اغلب با افتادن ناخواسته زغال یا دیگر مواد گداخته بر روی فرش رخ می‌دهد و بسیار هم شایع است.

با این وجود هیچ مشکلی نیست که راه‌حلی نداشته باشد. سوختگی فرش به وسیله زغال هم از این قاعده مستثنی نیست. برای حل این مشکل هم راه حل‌های سریع و به صرفه خانگی وجود دارد. هم راه‌حل‌های گران‌قیمت، اما تخصصی‌تر. در ادامه به معرفی تعدادی از بهترین و موثرترین راه‌حل‌های خانگی برای ترمیم سوختگی فرش به‌وسیله زغال را توضیح خواهیم داد.

به طور خلاصه، روش‌ها و موادی که برای ترمیم سوختگی فرش با زغال می‌توان از آنها بهره برد شامل موارد زیر هستند:

 • شامپوی فرش
 • سمباده
 • الکل سفید
 • سرکه سفید
 • رفوکردن

در ادامه این مقاله با جزئیات بیشتری به توضیح هریک از این روش‌ها می‌پردازیم. با ما همراه باشید

نقش شامپوی فرش در ترمیم سوختگی فرش با زغال

نقش شامپوی فرش در ترمیم سوختگی فرش با زغال

در مرحله اول به‌منظور ترمیم فرش سوخته با زغال، به کمک یک قیچی یا یک وسیله نوک تیز محل سوختگی را به‌دقت بتراشید. در این مرحله لازم است دقت بسیار زیادی داشته باشید که به بافت کلی فرس آسیب نزنید و فقط محل سوختگی را بتراشید. بعد از اینکه محل سوختگی را تراشیدید؛ مقدار مناسبی از شامپوی فرش را بر روی یک دستمال بزرگ نخی بریزید و بر روی محل سوختگی بکشید.

بعد از انجام تمامی این مراحل، جای سوختگی فرش با زغال را به‌دقت شانه بزنید و مدتی منتظر بمانید تا خشک شود. با انجام دادن این کار و اقداماتی که ذکر شد؛ سوختگی فرش و ظاهر نامناسب آن تا حد زیادی برطرف می‌شود.

کاربرد سنباده در ترمیم سوختگی فرش با زغال

کاربرد سنباده در ترمیم سوختگی فرش با زغال

یکی از روش‌های محبوب و پرکاربرد در ترمیم سوختگی فرش با زغال، استفاده از سمباده است. مراحل ترمیم سوختگی فرش با زغال به‌وسیله سمباده به شرح زیر است:

 1. ابتدا ناحیه‌ای از فرش را که با زغال سوخته، به وسیله سمباده می‌تراشیم.
 2. سپس به کمک جاروبرقی خرده‌ها را جمع می‌کنیم.
 3. بعدازاین  مقدار مناسبی از محلول هیدروژن را بر روی یک دستمال ریخته و دستمال را به‌خوبی به این محلول آغشته می‌کنیم.
 4. پس از این دستمال آغشته به هیدروژن را بر روی محل سوخته می‌کشیم.
 5. مدتی منتظر می‌مانیم تا فرش به‌خوبی و کامل خشک شود.
 6. اگر مراحل به‌درستی و با ظرافت انجام شود در نهایت سوختگی فرش تا حد زیادی ترمیم خواهد شد.

نقش سرکه سفید در ترمیم سوختگی فرش با زغال

سرکه سفید یکی دیگر از موادی است که در ترمیم سوختگی فرش با زغال بسیار پرکاربرد است و در اغلب موارد بسیار مؤثر واقع می‌شود. مراحل اولیه این روش در ترمیمی سوختگی فرش مشابه مراحل اولیه روش‌های قبلی است. ابتدا باید ناحیه سوخته فرش را به وسیله یک شی نوک تیز خراش داد و حذف کرد. سپس سرکه سفید را به مقدار مناسب بر روی این قسمت ریخته و منتظر می‌مانیم تا به‌خوبی خشک شود.

نقش سرکه سفید و الکل در ترمیم سوختگی فرش با زغال

کاربرد الکل سفید در ترمیم سوختگی فرش با زغال

به‌منظور ترمیم سوختگی با زغال در مرحله اول به وسیله یک شیء تیز مانند چاقو یا سمباده روی منطقه سوخته فرش را می‌تراشیم. سپس سوختگی‌ها را به وسیله جاروبرقی جمع می‌کنیم. در خاتمه مقدار کافی الکل سفید بر روی قسمت سوخته ریخته و با یک دستمال بر روی آن می‌کشیم و صبر می‌کنیم تا خشک شود. با کمک این روش خانگی دیگر نیازی به ‌صرف هزینه اضافی برای ترمیم تخصصی فرش نخواهد بود.

کاربرد رفوگری در ترمیم سوختگی فرش با زغال

رفو کردن فرش نیز از روش‌های تضمینی و امتحان شده برای ترمیم سوختگی فرش با زغال است. اما نکته‌ای که اینجاست این است که رفو کردن فرش آسیب‌دیده اصلاً کار راحتی نیست و تجربه و مهارت بالایی را در این زمینه می‌طلبد. اگر شخصی را در اطراف خود می‌شناسید که در خیاطی مهارت و تجربه بسیار بالایی دارد؛ می‌توانید برای رفو کردن و ترمیم فرش سوخته به وسیله زغال، از او کمک بگیرید

فرش شما ممکن است به هر دلیلی با کوچک‌ترین بی‌احتیاطی با زغال بسوزد؛ اما باید توجه داشته باشید ترمیم فرش سوخته با زغال در خانه با دقت عمل بالایی انجام شود. به‌طوری‌که به هیچ عنوان به بافت فرش شما آسیب جبران‌ناپذیری وارد نشود.

همان‌طور که پیش از این گفتیم؛ رفو کردن فرش سوخته با زغال، کار بسیار سختی است که انجام آن در خانه و توسط افراد غیر متخصص به هیچ عنوان پیشنهاد نمی‌شود. زیرا ممکن است به بافت فرش آسیب جدی وارد شده در حدی که به سختی قابل‌ترمیم باشد. با این وجود در مواردی که فرش، فرشی گران‌قیمت است یا اینکه فرد باتجربه و ماهری برای رفوکردن وجود ندارد و در دسترس نیست؛ بهتر است که حتماً رفو کردن فرش سوخته با زغال را به مراکز معتبر قالیشویی بسپارید.

مزایا و معایب روش‌ های خانگی

در ادامه برخی از مهم‌ترین مزایا و معایب کمک‌گرفتن از روش‌های خانگی در ترمیم سوختگی فرش با زغال را مرور می‌کنیم.

مزایا:

 • ترمیم آسیب‌دیدگی فرش به سرعت انجام می‌شود.
 • معمولاً کم‌خرج‌تر و به‌صرفه‌تر است.
 • برخی از روش‌های خانگی بسیار مؤثرند.

معایب:

 • استفاده از روش‌های خانگی همیشه جوابگو نیست.
 • استفاده از روش‌های خانگی ممکن است به بافت فرش آسیب بزند.
 • در این صورت استفاده از روش‌های خانگی ممکن است چندان به‌صرفه نباشد.

چرا باید ترمیم فرش سوخته با زغال را به مراکز تخصصی قالیشویی سپرد؟

روش‌های خانگی برای ترمیم سوختگی فرش با زغال در اغلب موارد مفید واقع می‌شوند؛ اما همیشه این‌گونه نیست. گاهی سوختگی به‌قدری شدید است که نمی‌توان از روش‌های خانگی برای ترمیم سوختگی فرش کمک گرفت یا جنس فرش به‌گونه‌ای است که روش‌های خانگی مؤثر واقع نخواهند شد. یا حتی در صورت استفاده از روش‌های خانگی امکان آسیب‌دیدن به بافت فرش وجود دارد.

در این موارد بسیاری از افراد ناامید می‌شوند و ترمیم فرش سوخته را به‌کلی فراموش می‌کنند. با این حال لازم است بدانیم که در صورت مفید واقع نشدن روش‌های خانگی هنوز هم امکان ترمیم فرش سوخته وجود دارد. در شرایطی که روش‌های خانگی در ترمیم فرش سوخته با زغال کارساز نیست؛ می‌توان روی خدمات مراکز تخصصی قالیشویی و افراد متخصص حساب کرد.

پس اگر روش‌های خانگی برای ترمیم فرش سوخته شما کارساز نبود هنوز هم می‌توانید فرش خود را ترمیم کنید. مراکز تخصصی قالیشویی با بهره‌گیری از امکانات و تجهیزات پیشرفته و به‌روز و دانش مناسب در این زمینه به ترمیم طیف وسیعی از فرش‌های آسیب‌دیده می‌پردازند. این مراکز ترمیم سوختگی فرش با زغال را در بالاترین حد کیفیت در کمترین زمان ممکن انجام می‌دهند.

بنابراین ایده بهتری به نظر می‌رسد که ترمیم فرش آسیب دیده خود را به مراکز قالیشویی معتبر و متخصصی بسپارید. تا با روش‌های مختلف و با توجه به جنس فرش و نوع ماشینی یا دستی بودن آن، سوختگی فرش به وسیله زغال را به شکل اصولی و تخصصی رفع کنند. لازم به ذکر است که در بسیاری از مراکز معتبر و تخصصی قالیشویی، از روش رفوگری برای ترمیم سوختگی فرش با زغال استفاده می‌شود.

رفوگری انجام شده توسط مراکز قالیشویی با بالاترین کیفیت و در کمترین زمان ممکن صورت می‌گیرد. به شکلی که پس از انجام مراحل رفوگری هیچ اثری از جای آسیب‌دیدگی بر روی فرش نخواهد بود و جای سوختگی به‌کلی محو می‌شود.

ترمیم سوختگی انواع فرش را به کدام مراکز قالیشویی بسپاریم؟

تا اینجای مقاله تعدادی از روش‌های خانگی برای ترمیم فرش سوخته با زغال را توضیح دادیم. اما همان‌طور گفتیم، ممکن است مواردی پیش بیاید که این روش‌های خانگی کارساز نباشند. اینجاست که به کمک مراکز تخصصی قالیشویی و ترمیم فرش احتیاج پیدا می‌کنیم.

ممکن است برای خیلی از افراد پیش بیاید این است که از کجا بفهمیم که یک مرکز قالیشویی معتبر است و چطور می‌توانیم برای ترمیم فرش خود، روی این مراکز حساب کنیم؟

در پاسخ به این سؤال باید گفت که یک مرکز قالیشویی معتبر پیش از شروع فرآیند ترمیم فرش، نوع و جنس فرش را تشخیص داده و آنها را به دو دسته ماشینی و دستی تقسیم می‌کند. این کار به این دلیل انجام می‌شود که ترمیم این دو گروه فرش با یک‌دیگر بسیار متفاوت است.

به‌طور مثال در رفو کردن فرش سوخته، پیش از شروع باید جنس نخ به کار رفته که در الیاف فرش مورد نظر را شناسایی کرد و بعد از این با توجه به عمقی یا سطحی بودن سوختگی فرش، به رفوکردن فرش بپردازند. این موضوع ارتباط تنگاتنگی به علم و تخصص فردی که این عمل را انجام می‌دهد دارد و مرکز قالیشویی که ترمیم فرش سوخته با زغال را به آن می‌سپارید؛ حتماً باید این کار را توسط افراد باتجربه، متخصص و ماهر در این زمینه انجام دهد.

علاوه بر تکیه بر دانش و تخصص افراد ماهر و باتجربه، مراکز قالیشویی باید این کار را به‌وسیله تجهیزات و امکانات پیشرفته و به‌روز انجام دهند و حتی‌الامکان از روش‌های سنتی و دستی پرهیز کند.

مرکز قالیشویی نوین با صدها تجربه در این زمینه و با کمک‌گرفتن از افراد ماهر و خبره، ترمیم فرش سوخته با زغال را به بهترین نحو ممکن، با بالاترین کیفیت و در کمترین زمان ممکن انجام می‌دهد. در مرکز قالیشویی نوین، در کنار تکیه بر دانش و تخصص افراد خبره، از بهترین امکانات و تجهیزات روز دنیا برای رفو کردن، ترمیم فرش سوخته و آسیب‌دیده، شستشوی فرش، بافتن ریشه، دوختن شیرازه و بسیاری از خدمات دیگر  استفاده می‌شود.

سخن پایانی

سوختگی فرش با زغال اتفاق شایعی است که ممکن است برای هر خانواده ایرانی پیش بیاید. در این مقاله ابتدا به ذکر روش‌هایی خانگی برای غلبه بر این بر این مشکل پرداختیم و بعد استدلال کردیم که چرا روش‌های خانگی همیشه مؤثر واقع نمی‌شود و بهتر است در چنین مواردی، ترمیم فرش سوخته با زغال را به دست مراکز تخصصی قالیشویی سپرد. شما در موارد مشابه فرش خود را چگونه ترمیم می‌کنید؟

0 0 رای
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات
0
نظرتو به ما بگوx
تماس 1442