دارکشی فرش دستباف چیست؟

فرش یکی از وسایل و لوازمی است که موجب جلوه بخشیدن به فضای منزل می شود. فرش دستباف از دیر باز تا کنون در منازل ایرانی بسیار پرکاربرد بوده است. فرش ها دکوراسیون منزل را بسیار زیبا می نمایند و جلوه ای خاص به آن می بخشند. این فرش ها به طرق گوناگونی تولید می شوند که ارزشمند ترین و قیمتی ترین آن ها، فرش های تولید شده توسط دست است. فرش دستباف نوعی از فرش است که برای ساخت و تولید آن از دار قالیبافی استفاده می شود. دارکشی فرش کاری تخصصی است که توسط افراد ماهر و مجرب صورت می گیرد.

فرش دستباف با توجه به نوع تولید و زحمت بسیار زیادی که دارد، به عنوان یکی از کالاهای مهم در صادرات ایران و به بیانی نماد کشور محسوب می شود. شست و شوی فرش های دستباف به دلیل ظرافت و حساسیت و ارزش بالایی که دارند، تخصصی بوده و نیاز به مهارت دارد. به همین دلیل برای شست و شوی آن ها انتخاب بهترین قالیشویی در تهران شرط عقل می باشد.

قالیشویی نوین یکی از معتبر ترین و شناخته شده ترین قالیشویی ها در تهران است که با به کارگیری افرادی ماهر و متخصص اقدام به ارائه خدمات فرش از قبیل شست و شو و رفوگری و …. نموده است و شما با خیالی آسوده و اطمینان خاطر می توانید فرش دستباف خود را به آن ها بسپارید. زیرا تمیز کردن ریشه فرش دستباف نیاز به مهارت و تخصص خاصی دارد. ما در این مقاله سعی کردیم تا نکاتی در خصوص فرش دستباف و دارکشی آن در اختیار شما قرار دهیم تا شما عزیزان با مطالعه مطالب آن در مواقع نیاز بتوانید خرید و انتخاب موفق تری را تجربه نمایید. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

دارکشی فرش دستباف

دارکشی فرش چیست و چرا از آن استفاده می شود؟

یکی از مهم ترین مراحل تولید فرهای دستباف، دارکشی است. دار کشی در تولید فرش دستباف به این دلیل انجام می شود که فرش ظریف تر و زیباتر ساخته شود. در واقع استفاده از دارکشی فرش کاری است که باید با لطافت و مراعات صورت بپذیرد. زیرا در غیر این صورت فرش ظاهری کج و ناموزون پیدا می کند و زیبایی خود را از دست می دهد. از طرف دیگر دارکشی برای رفع کجی و یک نواخت بودن بافت فرش های دستباف و همچنین عدم فرو رفتگی ها و برآمدگی ها از دارکشی فرش استفاده می شود. اما دارکشی برای رفع کجی های بزرگ بی اثر بوده و فایده ای ندارد.

انواع دارکشی فرش

دارکشی فرش از روش های مختلف سنتی و نیمه صنعتی صورت می گیرد. از انواع دارکشی فرش در ایران می توان به دارکشی فرش لولایی، دارکشی فرش پرسی و دارکشی فرش قلاب کشی اشاره نمود.

روش های دارکشی فرش دستباف

در دارکشی فرش لولایی که روشی سنتی است، فرش روی الوارهایی که در کنار یکدیگر چیده شده اند، میخ کوب می گردد. با کشیده شدن فرش، اشکالات و کجی های آن بر طرف می شود. هر دستگاه دارکشی فرش از دو سری الوار تشکیل می شود که یکی از آن ها ثابت و دیگری دارای چندین لولای فلزی است.

در نوع دیگری که دارکشی فرش پرسی است محور اصلی بر نگه داشتن و کشیده شدن فرش است. در این روش یک دستگاه کامل فلزی که بر روی پایه هایی قرار می گیرد و از میخ و تخته استفاده نمی شود. در دارکشی فرش قلاب کشی نیز همانند روش های قبل در ابتدا طول و عرض فرش در چند نقطه اندازه گیری می شود و به دو روش کار خود را انجام می دهد.

در راه اول دسته ها یکی در میان بر گردانده و روی فرش قرار می گیرند و بین آن ها فلزی با نام سیخو قرار می دهند و دسته های زوج و فرد متوالی را روی یک سیخ گره می زنند. در روش بعدی دسته های زوج و فرد را گرد می کنند. سپس سیخو را از بین آن ها عبور می دهند.

دارکشی فرش

جمع بندی نهایی

همان طور که پیش تر به آن اشاره نمودیم فرش دستباف یکی از انواع فرش است که در بازار ایران وجود دارد و طرفداران بسیار زیادی را به خود اختصاص داده است. برای تولید این فرش های دستباف از دارکشی استفاده می نمایند. دارکشی به تخصص و مهارت بسیار زیادی نیاز دارد. همچنین شست و شوی فرش دستباف باید توسط افراد ماهر و مجرب صورت پذیرد. به همین منظور راه اندازی قالیشویی در تهران بسیار رو به افزایش است.

در واقع فرش در معرض آلوده شدن و کثیفی بسیار زیادی قرار دارد و از همین رو تمیز کردن آن اهمیت زیادی بر ظاهر و سلامت اعضای خانواده دارد. آلودگی و کثیفی فرش سبب زشت شدن و از بین رفتن زیبایی آن می گردد. از آن جایی که فرش دستباف ارزش زیادی دارد و شستن آن کمی سخت است، توصیه می شود اگر اطلاعات و مهارت لازم برای شستن فرش در خانه را ندارید، حتماً از خدمات قالیشویی معتبر برای این کار کمک بگیرید.

قالیشویی نوین یکی از شناخته شده ترین و معتبر ترین قالیشویی ها در تهران است که با به کارگیری افراد ماهر و مجرب و متخصص و استفاده از دستگاه های پیشرفته اقدام به ارائه خدمات فرش از قبیل شست و شو و رفوگری و دارکشی و …. می نماید. شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و استعلام از قیمت ها با همکاران ما در قالیشویی نوین تماس حاصل فرمایید و از راهنمایی های آن ها بهره مند شوید.

0 0 رای
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات
0
نظرتو به ما بگوx
تماس 1442