عوامل موثر در تغییر رنگ فرش

عوامل موثر در تغییر رنگ فرش

تغییر رنگ فرش یکی از مشکلاتی است که بسیاری به مرور زمان با آن مواجه می‌شوند. فرش از ارکان اصلی دکوراسیون هر مکان است و لازم است همواره تمیز، زیبا و آراسته باشد. گاهی اوقات مرور زمان باعث می‌شود تا رخ فرش تغییر کرده و این کالای گران قیمت جلوه‌ روزهای ابتدایی خود را از دست بدهد. اما همچنان راه‌هایی برای ترمیم و بازگرداندن زیبایی آن وجود دارد. مقاله حاضر با بررسی عوامل رایج تغییر رنگ فرش، راه‌هایی برای جلوگیری از آن را پیش پای شما می‌گذارد.

تغییر رنگ فرش به چه علت است؟

فرش‌ها گنجینه‌های متواضعی هستند که خاطره‌ها را در تار و پود خود حفظ کرده و زیر پای ما آرام جای گرفته‌اند. این کالای پر نقش و نگار گاهی در اثر عواملی همچون:

  • تابش مستقیم آفتاب روی آن
  • شست و شوی نامناسب
  •  وجود گرد و غبار جلای پیشین خود را از دست می‌دهد.

پیش از بررسی علت تغییر رنگ فرش، یکی از موارد مهمی که باید مد نظر قرار گیرد جنس فرش، بافت و تار و پود آن است.

برای مثال فرش‌های ماشینی بخاطر جنس تار و پود خود پس از شست و شوی مداوم نرمی بافت خود را از دست می‌دهند. یکی از مواردی که در قالیشویی‌های تهران مثل قالیشویی نوین رعایت می‌شود، استفاده از مواد غیراسیدی برای شست و شو است. در خصوص فرش‌های دستباف نیز دو رنگ لاکی و سرمه‌ای موجب اثرگذاری بر رنگ‌های دیگر می‌شود.

تاثیر نور خورشید بر تغییر رنگ فرش

تابش مستقیم نور خورشید بر روی اجسام باعث رنگ‌پریدگی آن می­شود. به همین دلیل لازم است در فصول بهار و تابستان از پرده‌های ضخیم‌تر در برابر تابش نور خورشید به وسایل استفاده کرد. این تغییر درواقع یک تغییر شیمیایی به واسطه اشعه‌های نور خورشید با مولکول‌های اکسیژن است. یک روش دیگر برای جلوگیری از این تغییر، پهن کردن یک روفرشی نسبتا ضخیم بر روی فرش است. در قالیشویی نوین، مرحله خشک شدن فرش‌ها در گرم­خانه‌های مسقف انجام می‌شود. پس نگران خشک شدن فرش‌ها در تماس مستقیم آفتاب نباشید.

تغییر رنگ فرش با شستشوی مواد نامرغوب

در قالیشویی تهران فرش‌ها قبل از شستشو توسط کارشناسان باتجربه بررسی، بهترین نوع شستشو به مشتری پیشنهاد و بر اساس آن قیمت نهایی مشخص می­شود. باید توجه داشت که نوع شستشو و حتی مواد استفاده شده در فرش‌های دستبافت و ماشینی با هم متفاوت است. این مرحله به دلیل حساسیت بالا باید با دقت انجام شود. شستشوی نامناسب باعث تغییر رنگ فرش و از دست دادن جلوه آن و حتی تغییر در رنگ ریشه های آن می‌شود. همچنین فرش‌های دستباف در هنگام شستشو به دلیل استفاده از رنگ‌های گیاهی، بر روی هم تاثیر می‌گذارند و یا به اصطلاح رنگ پس می­دهند؛ به همین دلیل شستشو باید با دقت فراوانی انجام شود. گاهی اوقات ممکن است برای رفع لکه‌های چای یا قهوه وارد عمل شویم و از پاک‌کننده‌های قوی استفاده کنیم. اتفاق فاجعه‌تر این است که بدون توجه به نحوه پاکسازی باعث پخش شدن رنگ فرش در قسمت ایجاد لکه بشویم.
قبل از همه این دردسرها به مقاله ” مهمترین نکات در لکه بری فرش ” مراجعه کنید و لکه بری فرش را آگاهانه انجام دهید.

انواع تغییرات رنگی که در فرش‌ها رخ می‌دهد

زرد شدن فرش

قرار گرفتن فرش در اتاق بدون نور طبیعی موجب زردی فرش به مرور زمان می‌شود. BHT پدهای فرش و چسب‌های مخصوصی که الیاف فرش را در پشت آن قرار می‌دهند از علل اصلی زردی فرش است. چراکه نبود نور طبیعی و وجود رطوبت موجب می‌شود این مواد به نوعی گاز تبدیل شوند که موجب زردی می‌شود. قالیشویی‌های پیشرفته می‌توانند با تکنیک‌های مخصوص مانع زرد شدن فرش شوند.

تغییر رنگ فرش به خاکستری

رفت و آمد زیاد روی فرش موجب کهنگی آن و تغییر رنگش به خاکستری می‌شود. این رنگ خاکستری در واقع همان گرد و خاک است که روی فرش نشسته است. جاروبرقی کشیدن یکی از راه‌های مقابله با این اتفاق است.

قهوه‌ای شدن رنگ فرش

علت تغییر رنگ فرش به قهوه‌ای الیاف یا قسمت پشتی فرش‌هایی است که الیاف سلولزی دارند.

سفید شدن رنگ فرش

یکی از دلایل عمده تغییر رنگ فرش به سفید، لکه‌ها و مواد شیمیایی ذوب یخ است.

رنگ‌گذاری یا قلم زنی فرش

یکی از خدماتی که قالیشویی‌ها ارائه می‌کنند رنگ‌گذاری یا قلم‌زنی فرش است. در این متد متخصصین با تحلیل رنگ‌هایی که در فرش استفاده شده‌اند، به کمک قلم مو و پودر رنگ‌های معدنی قلم‌زنی می‌کنند. این کار مستلزم صرف وقت و دقت فراوان است و استاد قلم‌زن با تمرکز بالا رنگ‌ها را بدون خط خوردگی روی فرش می‌نشاند. در فرش‌هایی که رنگ در زمینه آن‌ها پخش شده است، ابتدا عملیات رنگ برداری انجام شده و سپس رنگ گذاری صورت می‌گیرد.

برای انجام قالیشویی فرش، سایر خدمات فرش و خشکشویی با بهترین قالیشویی تهران قالیشویی نوین تماس بگیرید یا از طریق سفارش آنلاین هم 20 درصد تخفیف بگیرید و هم سفارشتون رو ثبت کنید.

0 0 رای
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات
Call Now Buttonتماس 1442
0
نظرتو به ما بگوx
()
x