مقالات آموزشی قالیشویی نوین

پاک کردن انواع لکه روی فرش

By خرداد 2, 1398همه مطالب
Clear all kinds of stain on the carpet
فرش‌ها یکی از بخش‌های اصلی دکوراسیون خانه ما هستند. برای پاکسازی برخی از لکه‌ها از روی فرش لازم است چندین بار مراحل را دنبال کنید. اما نکته‌ای که باید در نظر بگیرید این است که از زمان ایجاد لکه روی فرش دست بجنبانید. لکه‌ها هر چقدر قدیمی‌تر باشند، پاکسازی آن دشوارتر خواهد بود.
پاکسازی لکه‌ها معمولا به صورت خانگی و با آگاهی از روش آن به دست خودتان انجام می‌شود. این روش‌ها بستگی به نوع لکه دارد. اگر بر اساس لکه، مراحل تمیز کردن لکه روی فرش را طی کردید و موفق به پاکسازی نشدید، نگران نباشید؛ این کار در قالیشویی توسط متخصصان با تجربه انجام می‌شود. ما در این مقاله سعی می‌کنیم روش‌هایی مفید برای لکه زدایی فرشتان را بگوییم.

روش های پاکسازی انواع لکه روی فرش

دردسرهای چای و قهوه

یکی از مشکلاتی که ممکن است پایان یک مهمانی با آن روبرو شویم، دیدن لکه‌های چای و قهوه است. در ابتدا مقداری ماده شوینده فرش (شامپو فرش) را بر روی لکه روی فرش بریزید و با دستمالی که با آب گرم مرطوب کرده‌اید بر روی لکه بکشید. سپس مقداری سرکه سفید را بر روی لکه بریزید و با دستمال تمیز بر روی آن بکشید. در این مرحله باید دوباره از شامپو فرش کمک بگیرید. روی لکه را با کمی آب ولرم شستشو دهید. در صورتی که همچنان اثراتی از لکه باقی مانده بود، این مراحل را تکرار کنید تا فرش خود را مثل روز اول کنید.

لکه‌های جوهر، اثرات شیطنت کودکان

اگر کودک بازیگوشی در خانه دارید که مدام ماژیک و خودکارها را از او پنهان می‌کنید، باز هم ممکن است با این دردسر روبرو شوید. برای پاک کردن لکه جوهر باید بدانید فرش شما دارای الیاف طبیعی است یا مصنوعی. با سهل‌انگاری نباید به فرش دستباف خود آسیب بزنید. به طور کلی پاک کردن انواع لکه‌ها از روی فرش با الیاف طبیعی حساس‌تر است. در صورتی در فرش شما از الیاف مصنوعی استفاده شده باشد، یک تکه پنبه الکلی یا دستمالی که به استون آغشته شده باشد را بر روی لکه قرار دهید به طوری که کل لکه روی فرش با آن مرطوب شود. چند دقیقه صبر کنید، سپس به کمک یک دستمال نخی و آب ولرم لکه را پاک کنید.
البته با وجود کودکان بعید نیست که گاهی آدامس بر روی فرشتان هم ببینید؛ خونسردی خود را حفظ کنید و برای رفع آن مقاله روش‌های پاک کردن آدامس از روی فرش را بخوانید.
در صورتی که فرش شما دستباف است و از الیاف طبیعی بافته شده است، به کمک محلول شوینده فرش، روی لکه را مرطوب کنید، سپس محلول آمونیاک روی لکه اسپری کنید و با دستمال خشک کنید. در مرحله بعد مقداری سرکه سفید بر روی لکه بزنید و با دستمال نخی پاک کنید. در انتها باید یک مرتبه دیگر مواد شوینده مخصوص فرش را بر روی لکه اسپری کنید و در نهایت با یک دستمال تمیز، رطوبت آن را بگیرید و اجازه دهید خشک شود.

پاک کردن روغن و چربی از روی فرش

این لکه‌ها تنها به لکه‌های روغن به طور مستقیم ختم نمی‌شود. ما در اکثر غذاهایمان از روغن استفاده می‌کنیم. پس برخورد با چنین مشکلی چندان عجیب نیست و برای همه ما پیش آمده است.
لکه‌های چربی طیف وسیعی از تنوع دارند. از روغن پخت و پز گرفته تا مواد آرایشی مانند لوسیون و کرم پودر. این لکه‌ها ممکن است علاوه بر داشتن چربی دارای لکه رنگ هم باشند. برای پاک کردن این دسته لکه روی فرش باید تا لحظه پاک شدن آن مراحل را تکرار کنید. در مرحله اول تا جایی که ممکن است لکه را به کمک یه کاردک به دقت بردارید تا بیشتر از این بر روی فرش پخش نشود. سپس کمی سرکه سفید بر روی لکه بریزید و پس از چند دقیقه آن را با دستمال سفید نخی پاک کنید. بعد از این مرحله برای تکمیل کردن فرایند پاکسازی لکه روی فرش، از شوینده‌های مخصوص استفاده کنید.

” برای لکه برداری فرش و پاک کردن هرگونه لکه از روی فرش‌تان می‌توانید از خدمات قالیشویی نوین استفاده کنید “

پاسخ دهید