مقالات آموزشی قالیشویی نوین

برای رفع کوبیدگی فرش با پایه مبل چه کنیم؟

By اردیبهشت 11, 1398همه مطالب
Removing the carpet malfunction
کوبیدگی فرش از مشکلاتی است که همه ما با آن درگیر بوده‌ایم. ممکن است ساده به وجود آید اما از بین رفتن آن کمی دشوار باشد. قبل از هرچیز باید علت کوبیدگی فرشمان را بدانیم. برای مثال گاهی اوقات با یک جابجایی ساده وسایل می‌توان از ادامه این اتفاق جلوگیری کرد. در صورتی که فرش شما در اثر سنگینی گودی‌هایی بر روی سطح آن ایجاد شود برای جلوگیری و رفع کوبیدگی فرش باید کارهایی را انجام دهید.
فرش برای ما ایرانی‌ها عضو اصلی دکوراسیون است. زمانی که فرش در خانه‌هایمان حرف اول را می‌زند ما آن را معمولا در قسمت وسط فضا قرار می‌دهیم و باقی وسایل را در اطراف آن می‌چینیم. ممکن است گاهی اوقات به دلیل کمبود فضا، مجبور می‌شویم بخشی از وسایل را بر روی فرش بچینیم که با این کار فشار بر روی فرش ایجاد می‌کنیم. این فشار بر روی بافت فرش ممکن است بماند و ظاهر آن را تحت تاثیر قرار دهد. البته شستشوی فرش باعث می‌شود تار و پود فرش از هم باز شود و به اصطلاح نفس بکشد. به همین خاطر زمانی که فرش خود را از قالیشویی تحویل می‌گیریم متوجه می‌شویم که اثری از گودی‌های در اثر پایه مبل بر روی فرش باقی نمانده است. ما در این مقاله به شما نحوه نگهداری از فرش و روش‌های رفع این کوبیدگی را می‌گوییم.

رفع کوبیدگی فرش در اثر پایه مبل

زمانی که برای مدتی طولانی مبل و فرش را جابجا نکنیم، ممکن است با کوبیدگی فرش مواجه شویم. سنگینی مبل توسط پایه آن بر روی فرش وارد می‌شود. در این حالت تار و پود فرش به شکل کوبیده شدن ظاهر می‌شوند. این مشکل، زیبایی فرش ما را از رخ می‌اندازد. برای جلوگیری از این مشکل پیشنهاد می‌کنیم تا حد امکان پایه مبل را بر روی فرش قرار ندهید. اما اگر امکان این کار را نداشتید، از زیر پایه مبلی که در بازار موجود است استفاده کنید. و همچنین سعی کنید هر هفته جای قرارگیری مبلمان را کمی تغییر دهید.
مراقبت از فرش در برابر آسیب‌های فیزیکی باعث طولانی شدن عمر فرش می‌شود. خیلی وقت‌ها پیش آمده که به هر دلیلی حوصله برداشتن وسایل را برای جابجایی فرش نداریم. در این صورت وقتی که پایه‌های مبل بر روی فرش قرار دارد اقدام به جابجایی فرش می‌کنیم. در درجه اول این کار برای سلامتی خودمان خطرناک است. زیر با جابجایی فرش، تنها وزن فرش را تحمل نمی‌کنیم. وزن مبلمان هم همچنان بر روی فرش است.
در نگاه بعدی به موضوع، این آسیب به بافت فرش هم می‌رسد. با کشیدن فرش ممکن است تناسب طول و عرض آن به هم بخورد.

روشی برای رفع کوبیدگی فرش

برای رفع کوبیدگی فرش با یک راهکار ساده می‌توانید این مشکل را برطرف کنید. استفاده از یخ یکی از ساده‌ترین روش‌های یکسان کردن ارتفاع فرش است. به این صورت که در قسمت‌هایی که فرش دچار کوبیدگی شده باید یک تکه یخ بگذارید. یخ با ایجاد سرما در تار و پود فرش، آن را به حالت اولیه برمی‌گرداند. حال به کمک یک پارچه، رطوبت فرش را بگیرید و کمی به کمک همان دستمال روی فرش را شانه بزنید.
اما روش دیگری هم برای رفع این موضوع وجود دارد. آن قسمت از فرش را با کمی آب مرطوب کنید و اجازه دهید این رطوبت به خورد فرش برود. سپس روی آن قسمت را به آرامی به حرارت نسبتا داغ اتو بکشید. این کار باعث می‌شود پایین زدگی فرش از بین برود.
یک حوله را خیس کنید و بر روی قسمت‌های گود قرار دهید. سپس همان طور که حوله بر روی فرش است، به کمک یک اتو محل مورد نظر را خشک کنید. با این کار کوبیدگی فرش بر اثر سنگینی پایه‌های مبل از بین خواهد رفت.
پس از انجام هر کدام از این روش‌ها، فرش را به کمک یک برس نرم مخصوص، برس بکشید تا تار و پود به صورت منظم در کنار هم قرار بگیرند. برای جابجایی الیاف فرش می‌توانید از یک قاشق هم کمک بگیرید.

پاسخ دهید