آموزش شستن فرش با پودر صابون و مزایای آن + نکات کلیدی

شستشوی فرش در خانه به روش‌های مختلفی انجام می‌شود که تفاوت اصلی بین آنها، شوینده‌ای است که برای انجام این کار استفاده می‌شود. به عنوان مثال بیشتر افراد برای شستن فرش‌های ماشینی خود از پودر لباسشویی دستی استفاده می‌کنند و برخی نیز برای تميز كردن فرش روشن به سراغ شوینده‌های قوی‌تر مانند وایتکس می‌روند. اما آیا می‌دانستید شستن فرش با پودر صابون یکی از بهترین و بی‌ضررترین روش‌هاست؟ در این مقاله ضمن توضیح این روش شستشو، در مورد مزایای پودر صابون نیز صحبت خواهیم کرد.

پودر صابون چیست؟

صابون یکی از قدیمی‌ترین شوینده‌های خانگی نه تنها در ایران بلکه در تمام نقاط جهان شناخته می‌شود. با استفاده از این شوینده شما می‌توانید انواع منسوجات و وسایلی که از الیاف مصنوعی و طبیعی ساخته شده‌اند مانند فرش و موکت را به راحتی بشویید.

پودر صابون در واقع همان صابونی است که اکثر ما در دستشویی برای شستشوی دست از شکل جامد یا مایع آن استفاده می‌کنیم. این پودر از نظر ظاهری شبیه به پودر ماشین لباسشویی است؛ اما قدرت تمیز کردن انواع لکه و از بین بردن انواع آلودگی را دارد.

مزایای استفاده از پودر صابون

مزایای استفاده از پودر صابون چیست؟

علاوه بر قدرت تمیز‌کنندگی بالا، این پودر ویژگی‌های منحصربه‌فرد دیگری نیز دارد که برخی از آنها را در این بخش توضیح می‌دهیم. اما قبل از آن اجازه دهید یک نکته مهم در مورد استفاده از این شوینده را به شما یادآور شویم. قبل از اینکه فرش را با پودر صابون بشویید؛ حتما مطمئن شوید که جنس الیاف آن سازگار با ترکیب شیمیایی است که در پودر صابون وجود دارد.

به عنوان مثال فرش‌های دستبافی که ابریشم طبیعی یا مصنوعی در آنها به کار رفته را سعی کنید با این شوینده نشویید. برای اینکه به الیاف این فرش‌ها آسیب وارد نشود باید با شماره قالیشویی که نسبت به اعتبار آن مطمئن هستید تماس بگیرید.

مقرون به صرفه بودن

پودر صابون به دلیل کف زیادی که تولید می‌کند؛ یک شوینده اقتصادی و مقرون‌به‌صرفه برای شستن فرش و به طور کلی نظافت منزل محسوب می‌شود.

نداشتن عوارض

در اکثر مواقع پودر صابون بدون ایجاد هیچ‌گونه عارضه و مشکل در فرش می‌تواند الیاف آن را کاملا تمیز و درخشنده کند. این در حالی است که بیشتر شوینده‌هایی که از ترکیبات شیمیایی قوی در تولید آنها استفاده شده است برای الیاف فرش مضر هستند و ممکن است استفاده مکرر آنها باعث ایجاد پوسیدگی شود.

کیفیت بالای شستشو

شما می‌توانید با این پودر، هر نوع لکه‌ای که روی فرش ایجاد شده است را کاملا از بین ببرید و درخشندگی را به آن باز گردانید. اگر اصول شستن فرش با پودر صابون را بدانید و نکات مهم آن را رعایت کنید؛ معمولا بعد از پهن کردن فرش در منزل احساس می‌کنید که آن را تازه خریده‌اید و مثل روز اول شده است.

ایجاد رایحه خوشبو

پودر صابون رایحه دلنشینی دارد که تا مدت‌ها در تار و پود فرش می‌ماند و می‌تواند فضای خانه را نیز عطرآگین کند.

امنیت بالا

برخی از فرش‌ها مانند فرش‌های دستباف الیاف طبیعی، معمولا نسبت به شوینده حساس هستند و ممکن است مشکلاتی مانند تغییر رنگ یا رنگ‌دهی در آنها ایجاد شود. خوشبختانه صابون از آن دسته شوینده‌هایی است که تقریبا برای هر نوع فرشی می‌توانید با خیال راحت از آن استفاده کنید و بعد از شستشو احتمال قاطی شدن رنگ‌ های فرش بسیار کم است.

شستن فرش با پودر صابون

روش شستن فرش با پودر صابون

برای شستن فرش با پودر صابون می‌توانید طبق مراحل زیر عمل کنید:

  • فرش را روی سطح مناسبی پهن کرده و با چند سطل آب خیسش کنید.
  • مقداری از پودر صابون را در آب ولرم حل کرده و روی فرش بریزید.
  • با یک فرچه پلاستیکی و نرم روی الیاف را در جهت خواب فرش فرچه بکشید. این مرحله را دو بار تکرار کنید.
  • سپس باید با شلنگ آب آنقدر فرش را آبکشی کنید تا تمام کف حاصل از پودر صابون از تار و پود آن خارج شود. اگر قبل از استفاده، پودر صابون را در آب حل کرده باشید؛ نیاز به آبکشی زیادی ندارید و این مرحله در مقایسه با زمانی که از تاید استفاده می‌کنید زودتر تمام می‌شود.

مهم‎ترین ویژگی پودر صابون چیست؟

همانطور که اشاره شد؛ قدرت تمیز کنندگی پودر صابون مهم‌ترین ویژگی شاخص این شوینده است. در تولید این پودر معمولا از روغن‌های گیاهی استفاده می‌شود که برای الیاف فرش ضرری ندارند.

علاوه بر این کفی که از ترکیب پودر صابون و آب ایجاد می‌شود نه آنقدر کم است که فرش را تمیز نکند و نه آنقدر زیاد که زحمت آبکشی را بیشتر کند. آخرین ویژگی متمایز کننده این شوینده نیز نداشتن بوی تندی است که اکثر تمیزکننده‌ها دارند و برای ریه‌های حساس مشکل‌ساز می‌شوند.

آیا پودر صابون شوینده مضری است؟

پودر صابون نه برای الیاف فرش و نه برای سلامت بدن هیچ ضرری ندارد. اما بهتر است هنگام استفاده از آن دستکش بپوشید؛ چرا که معمولا پوست بر اثر تماس طولانی مدت با صابون خشک می‌شود.

چند نکته مهم در مورد شستشوی فرش در منزل

چند نکته مهم در مورد شستشوی فرش در منزل

اگر از آن دسته افرادی هستید که قالی شویی در منزل را به استفاده از خدمات مراکز قالیشویی ترجیح می‌دهید؛ حتما در زمان شستشوی فرش‌ها به این نکات کلیدی توجه کنید:

فرش‌ های دستباف را از چند ساعت قبل خیس نکنید

شستشوی فرش‌های دستبافت در منزل ایده خوبی نیست. این فرش‌ها معمولا از الیافی بافته می‌شوند که حساس به رطوبت هستند. اما اگر خیلی اصرار دارید که فرش دستبافت‌ تان را در منزل بشویید؛ اصلا آن را از قبل خیس نکنید. رطوبت اضافه برای این نوع فرش‌ها مساوی است با رنگ دادن. هر زمان که می‌خواهید فرش را بشویید همان موقع و با مقدار کمی آب خیسش کنید.

از برس پلاستیکی استفاده کنید

از برس پلاستیکی برای شستن فرش‎های دستبافت استفاده کنید. این برس‌ها نه آنقدر زبر هستند که به الیاف فرش آسیب برسانند و نه آنقدر نرم که قدرت لکه‌بری نداشته باشند.

آبگیری مناسب را فراموش نکنید

بعد از اینکه کف روی فرش را آبکشی کردید؛ با استفاده از یک پارو سعی کنید تمام آب اضافه‌ای که داخلش باقی مانده را خارج کنید. عدم آب‌گیری مناسب باعث می‌شود کمی از ترکیب شوینده در الیاف فرش بماند و کم کم باعث پوسیدگی شود. ضمن اینکه آب اضافه نیز خودش معمولا عامل زرد شدن ریشه‎های فرش و ایجاد بوی بد است.

برای خشک کردن فرش یک جای مناسب در نظر بگیرید

خشک کردن تقریبا مهم‌ترین مرحله در فرآیند شستشوی فرش در منزل است. اولین نکته اینکه باید حتما زمان مناسبی از سال را برای شستن فرش انتخاب کنید. منظور از زمان مناسب، بازه‌ای از سال است که احتمال بارش کم و زاویه تابش نور خورشید ملایم است.

اواخر فروردین یا اوایل اردیبهشت معمولا بهترین زمان برای شستن فرش‌هاست. دومین نکته هم این است که از آنجایی که در منزل دسترسی به تجهیزات خشک‌کن ندارید؛ باید فضای کافی برای پهن کردن فرش در اختیار داشته باشید. دیوار حیاط یا لبه پشت‌بام جای خوبی برای خشک کردن فرش است.

از نور مستقیم خورشید برای خشک کردن فرش استفاده کنید

از نور مستقیم خورشید استفاده نکنید

یکی از مضرترین روش‌های خشک کردن فرش، استفاده از نور مستقیم خورشید است. اشعه‌ای که از این نور به الیاف فرش وارد می‌شود می‌تواند باعث ایجاد کدری در رنگ‌ها شود. اگر سایه یا جایی که نور غیرمستقیم دارد پیدا نکردید؛ یک ملافه نازک روی سطح فرش پهن کنید یا به طور کلی فرش را به پشت در معرض نور خورشید قرار دهید.

قبل از پهن کردن آب فرش را بگیرید

بعد از مرحله پاروکشی باید فرش را لوله کرده و روی یک سطح شیب‌دار قرار دهید تا رطوبتش کم شود و بعد آن را در معرض هوای آزاد کامل خشک کنید. این کار باعث کاهش وزن فرش هم شده و حمل آن را ساده‌تر می‌کند.

مزایا استفاده از شوینده های تخصصی فرش چیست؟

شوینده‌هایی که به صورت تخصصی برای تمیز کردن فرش فرموله می‌شوند و اکثر قالیشویی‌ها از آنها برای شستشو استفاده می‌کنند مزایای زیر را دارند:

  • شستشوی باکیفیت
  • قابلیت از بین بردن تمامی لکه‎ها حتی لکه‌های چرب
  • نرم تر شدن فرش
  • جلوگیری از درهم‌ریختگی رنگ‌ ها

شستن فرش در خانه بهتر است یا قالیشویی؟

از آنجایی که اکثر خانه‌های امروزی آپارتمانی هستند؛ فضای مناسبی برای شستشوی فرش در آنها وجود ندارد. همین یک دلیل باعث می‌شود که پاسخ ما به این سوال، قالیشویی باشد. ضمن اینکه شما با انتخاب سرویس مراکز معتبر قالی شویی می‌توانید هم نسبت به سلامت فرش‌های منزل خود مطمئن شوید و هم زحمت کمتری بکشید.

در مراکز قالیشویی فرش‌ها با استفاده از دستگاه‌های صنعتی و مواد شوینده مناسب شسته شده و بلافاصله در خشک‌کن‌های مخصوصی خشک و آماده تحویل می‌شوند. بنابراین هم سالم‌تر می‌مانند و هم فرآیند تمیز کردن‌شان کوتاه‌تر می‌شود.

3 3 رای
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات
0
نظرتو به ما بگوx
تماس 1442