نحوه از بین بردن چروک فرش 6 روش رفع کیسی فرش {قبل و بعد از شستشو}

تصویر کنید فرشی را که برای مدت زمانی طولانی جمع کرده بودید؛ برای استفاده‌کردن از انباری بیرون می‌آورید و با صحنه ناگواری مواجه می‌شوید. فرش در بیشتر قسمت‌های خود دچار چروکیدگی و ناهمواری شده است. مواجه شدن با این صحنه برای هر خانم خانه داری سخت است. اکثر افراد در چنین مواقعی از خود می‌پرسند چروک فرش را چطور از بین ببرم؟ نگران نباشید. شما می‌توانید چروک فرش را به روش‌های مختلفی از بین ببرید. در این مقاله به ذکر شش روش برای از بین بردن چروک فرش می‌پردازیم.

دلایل چروک شدن فرش

فرش‌ها به دلایل مختلفی چروک می‌شوند. یکی از دلایل این موضوع خشک نکردن فرش بعد از شستن است. خشک نکردن کافی باعث چروک فرش بعد از شستن می‌شود. اگر در خانه مشغول شستن فرش هستید؛ باید حتماً بعد از اتمام شست‌ و شو، فرش را با تجهیزات مناسب آبگیری کرده و آن را به خوبی خشک کنید؛ تا فرش شما دچار چروکیدگی نشود. اما اگر فرش شما دچار چروکیدگی شد نگران نباشید در این مقاله روش‌ های مختلفی را برای از بین بردن چروک فرش بعد از شستشو معرفی می‌کنیم.

دلایل چروک شدن فرش

بافت فرش و کیفیت الیاف و مواد به کار رفته در آن نیز در چروک شدن آن بسیار مؤثر است. فرش‌هایی که از مواد اولیه نامرغوب تولید شده باشند؛ عمدتا بیشتر از سایر فرش‌ها چروک می‌شوند.

در نهایت یکی دیگر از دلایلی که باعث چروک شدن فرش دستباف یا ماشینی می‌شود؛ تا کردن نامناسب و غیراصولی فرش است. اگر قصد جمع‌ کردن فرش و جابه‌جایی آن به مکانی دیگر را دارید؛ لوله کردن فرش بهترین راه برای این کار است. اما به دلیل محدودیت فضا، همیشه لوله کردن فرش امکان‌ پذیر نیست. در این شرایط برخی از افراد اقدام به تا کردن فرش می‌کنند؛ و نگهداری فرش برای مدت طولانی در این حالت، باعث به وجود آمدن چروک فرش می‌شود.

اهمیت از بین بردن چروک فرش

چروک شدن فرش ظاهر بدی را برای فرش ایجاد می‌کند. هیچ‌کس دوست ندارد در خانه‌ای زندگی کند که فرشی چروکیده و نامرتب در آن قرار گرفته، یا بر روی فرشی پا بگذارد که پر از چروکیدگی است.

دلیل دیگری که برای از بین بردن چروک فرش وجود دارد این است که چروک فرش باعث آسیب به بافت فرش و به‌مرور، از بین رفتن آن می‌شود. اگر فرش از مواد اولیه بی‌کیفیتی ساخته شده باشد ممکن است در قسمت‌هایی که دچار چروکیدگی شده بشکند.

برای از بین بردن چروک فرش روش‌های بسیاری وجود دارد. در این زمینه می‌توانید خودتان اقدام کنید. همچنین می‌توانید برای از بین بردن چروک فرش از خدمات قالیشویی استفاده کنید. در هر دو صورت چروک شدن فرش مشکلی است که به راحتی قابل‌حل است؛ و با کمی وقت گذاشتن می‌توان چروک‌های فرش را از بین برد.

روش‌ هایی برای از بین بردن چروک فرش

به‌طورکلی روش‌هایی که برای از بین بردن چروک فرش وجود دارد؛ و شما می‌توانید در خانه خود از آنها کمک بگیرید عبارت‌اند از:

  • راه رفتن بر روی فرش و پاخوردگی
  • روش لوله کردن معکوس یا رول برعکس
  • استفاده از اجسام سنگین
  • استفاده از پارچه مرطوب و نم دار و اتو
  • قرار دادن فرش در معرض تابش مستقیم نور خورشید
  • استفاده از بخارشو

در ادامه این مقاله هر کدام از این روش‌ها را با جزئیات توضیح می‌دهیم. با ما همراه باشید.

از بین بردن چروک فرش با پاخوردگی

از بین بردن چروک فرش با پاخوردگی

گفتیم که فرش‌ها به دلایل مختلفی مانند نگهداری در شرایط بد یا بعد از شست‌وشو ممکن است دچار کیسی یا چروکیدگی شود. یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای از بین بردن چروک فرش که نیاز به هیچ‌گونه تجهیزات خاصی ندارد، راه رفتن بر روی فرش دچار چروکیدگی است.

اگر برای از بین بردن چروک فرش عجله‌ای ندارید و لزومی ندارد که به سرعت این مشکل برطرف شود؛ می‌توانید خیلی راحت فرش را در مکان مورد نظر پهن کرده و از آن استفاده کنید. قسمت‌هایی از فرش که دچار چروکیدگی است؛ به مرور و در اثر پاخوردگی در گذر زمان صاف خواهند شد.

اما اگر چروکیدگی فرش با راه رفتن بر روی آن از بین نرفت؛ یا اینکه خواستید تا در مدت‌زمان سریع‌ تری چروکیدگی فرش را از بین ببرید؛ می‌توانید از روش‌هایی که در ادامه ذکر خواهد شد بهره بگیرید.

از بین بردن چروک فرش با لوله کردن معکوس

از بین بردن چروک فرش با لوله کردن معکوس

اگر راه رفتن بر روی فرش چروکیده در از بین بردن چروک فرش مؤثر نبود؛ یا اینکه می‌خواستید تا در مدت‌زمان سریع‌تری چروک فرش را از بین ببرید؛ می‌توانید از روش لوله کردن معکوس یا رول معکوس یا رول برعکس کمک بگیرید. پیش از انجام این روش لازم است تا یک سری اقداماتی را برای رسیدن به بهترین نتیجه انجام دهید.

ابتدا با استفاده از جاروبرقی فرش را تمیز کنید سپس آن را برای مدت‌زمان نه‌چندان طولانی در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار دهید؛ تا بافت فرش کمی نرم‌تر شود. بعد از آن فرش را کاملا پشت‌ورو کنید؛ به شکلی که روی فرش (قسمتی که بر روی آن راه می‌روید.) با کف زمین در تماس باشد. سپس شروع به لوله کردن و جمع‌کردن فرش کنیم.

سه نکته بسیار مهم که باید هنگام لوله کردن معکوس به آن توجه کنید عبارت‌اند از:

  1. هنگام لوله کردن فرش در صورت شنیدن هرگونه صدای غیرطبیعی مانند صدای شکستن یا ترق‌تروق که حاکی است آسیب رسیدن به بافت فرش است، لوله کردن فرش را به‌سرعت متوقف کنید. در صورت آسیب دیدن فرش در این مرحله، به‌سختی می‌توان آسیب وارد شده را جبران کرد.
  2. نیاز نیست فرش را بسیار سفت و فشرده لوله کنید. این کار احتمال آسیب دیدن فرش را بالاتر می‌برد. برای کم‌کردن احتمال آسیب به فرش می‌توانید آن را آزادانه و شل لوله کنید.
  3. بعد اینکه فرش را به شکل معکوس لوله کردید؛ اجازه دهید تا مدتی در همان حال باقی بماند؛ و بعد فرش را باز کنید. در صورت نیاز می‌توانید رول معکوس را چندین بار دیگر تکرار کنید تا به نتیجه دلخواه برسید.

از بین بردن چروک فرش با کمک استفاده از اجسام سنگین

استفاده از اجسام سنگین یک راه‌ کار تضمین شده برای از بین بردن چروک فرش است. این روش امتحان خود را پس داده است. به منظور از بین بردن چروک فرش با استفاده از اجسام سنگین تنها کاری که باید بکنید این است که تعدادی از اجسام سنگین منزل خود مانند مبل‌ها، کارتون‌های سنگین، میزها و به‌طور کلی وسایلی که وزن بسیار زیادی دارند را بر روی قسمت‌هایی از فرش که دچار کیسی یا چروک است برای مدت مشخص قرار دهید.

برای دست‌یافتن به نتیجه بهتر می‌توانید قبل از قرار دادن اجسام سنگین بر روی قسمت‌های دچار چین و چروک و کیسی کمی آب بپاشید. استفاده از آب مقطر نسبت به آبی که املاح زیادی دارد؛ در اولویت بیشتری است. پس اگر آبی که استفاده می‌کنید املاح زیادی دارد؛ بهتر است از آب مقطر استفاده کنید. ابتدا آب مقطر را بر روی قسمت‌هایی که چین و چروک دارد بریزید و سپس اجسام سنگین را برای مدتی بر روی آن قسمت‌ها قرار دهید تا چین و چروک فرش از بین برود.

از بین بردن چروک فرش با پارچه مرطوب و نم دار و اتو

از بین بردن چروک فرش با پارچه مرطوب و نم دار و اتو

یکی دیگر از روش‌هایی که می‌توان به‌منظور از بین بردن چروک فرش انجام داد استفاده از یک پارچه مرطوب و نم دار و یک اتو بر روی قسمت‌هایی است که دچار چروکیدگی است. هنگام استفاده از این روش توجه داشته باشید که حرارت اتو از حد طبیعی بالاتر نباشد؛ تا به بافت فرش و الیاف آن آسیبی نرسد.

برای رسیدن به نتایج بهتر و صاف کردن هرچه بیشتر فرش می‌توانید این روش را در کنار استفاده از روش‌های دیگر برای از بین بردن چروک فرش مانند استفاده از رول معکوس یا راه رفتن بر روی فرش یا قرار دادن فرش در معرض نور خورشید به کار بگیرید.

از بین بردن چروک فرش به کمک گرما و حرارت نور خورشید

از بین بردن چروک فرش به کمک گرما و حرارت نور خورشید

یکی دیگر از راه‌های اثبات شده برای از بین بردن چروک فرش این است که فرش را برای مدت‌زمان مشخصی در معرض گرما و حرارت خورشید قرار دهید. فرش چروکیده با قرارگرفتن در معرض تابش مستقیم خورشید و در دمایی بین ۲۰ تا ۳۰ درجه سانتی‌گراد، کمی نرم‌ تر می‌شود و به‌مرور چروکیدگی بافت آن از بین می‌رود. البته به طبع استفاده از این روش برای افرادی مناسب است که فضایی باز و وسیع در اختیار دارند؛ و می‌توانند فرش خود را در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار دهند.

برای دستیابی به نتایج بهتر در خصوص از بین بردن چروک فرش می‌توانید بعد از اینکه فرش را برای مدت‌زمان مشخص و کافی در معرض تابش نور و گرما قرار دادید؛ به‌صورت معکوس لوله کنید تا چروک‌ها کاملاً از بین بروند.

می‌توانید هنگام قرار دادن فرش در معرض تابش مستقیم نور خورشید و گرما حرارت آفتاب، اجسام سنگین را نیز بر روی فرش قرار داده تا به فرآیند از بین بردن چروک فرش سرعت ببخشید. نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که فرش را برای مدت‌زمان طولانی در معرض تابش مستقیم نور خورشید و حرارت آفتاب قرار ندهید؛ این کار ممکن است به بافت فرش آسیب جبران‌ناپذیری برساند.

از بین بردن چروک فرش با استفاده از بخارشو

از بین بردن چروک فرش با استفاده از بخارشو

خیلی بعید است که روش‌های ذکر شده را برای از بین بردن چروک فرش به کار بگیرید و به نتیجه دلخواه نرسید. اما اگر این اتفاق افتاد و همچنان چروک‌های فرش از بین نرفته بود نگران نباشید؛ آخرین راه برای صاف‌کردن چروکیدگی‌ های فرش، استفاده از یک بخارشو است. اگر به بخارشو دسترسی ندارید می‌توانید این قسمت را به مراکزی که خدمات قالیشویی ارائه می‌دهند بسپارید.

مزیت استفاده از بخارشو در از بین بردن چروک فرش این است که رطوبت و حرارت را هم‌زمان به بافت فرش منتقل می‌کند و این باعث از بین رفتن چروک فرش می‌شود.

استفاده از بخارشو چندان پیچیده نیست و کار خاصی ندارد. برای شروع استفاده از آن می‌توانید مخزن بخارشو را با آب مقطر پر کنید. سپس سری مناسب را نیز به لوله بخارشو وصل کنید. در نهایت آن را روی قسمت‌هایی از فرش بکشید که دچار چروک شدگی است.

با کشیدن چند باره بخارشوی بر روی این قسمت‌ها، چروک‌های فرش، همانند چروک‌های لباس هنگام اتو کشیدن، رفته رفته محو خواهند شد. برای دست یافتن به نتایج ایده‌آل می‌توانید این روش را چندین بار تکرار کنید؛ یا آن را در کنار سایر روش‌هایی که در این مقاله ذکر شد به کار بگیرید.

سخن آخر

چروک شدن فرش اتفاق خوشایندی نیست؛ و ممکن است برای هر کسی و در هر زمانی اتفاق بیفتد. در این مقاله با دلایل چروک شدن فرش و اهمیت از بین بردن چروک فرش آشنا شدیم. پس از این شش روش برای از بین بردن چروک فرش را معرفی کردیم.

بعید است که با کمک گرفتن از این روش‌ها چروک فرش برطرف نشود؛ اما اگر چنین اتفاقی افتاد می‌توانید از ترکیب تمامی این روش‌ها کمک بگیرید. یا اینکه آنها را چندین بار تکرار کنید. روش هفتم برای از بین بردن چروک فرش را شما بگویید. شما برای غلبه بر این مشکل از چه روشی استفاده می‌کنید؟

0 0 رای
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات
0
نظرتو به ما بگوx
تماس 1442