همه چیز درباره ماشین آلات و دستگاه قالیشویی

امروزه از قالی و فرش در هر خانه ای استفاده می شود. از دیر باز تا کنون قالی و فرش جزء جدا نشدنی لوازم منزل به شمار می رفتند. با توجه به این که قالی ها یکی از پر کاربرد ترین لوازم خانگی بوده که همیشه در معرض آلودگی و کثیفی هستند، قالیشویی ها نیز یکی از مواردی هستند که بسیار کاربرد دارند. زیرا امروزه با مشغله کاری و زمان کم، افراد ترجیح می دهند تا به منظور نظافت و شست و شوی قالی و فرش خود از قالیشویی های معتبر که با استفاده از دستگاه قالیشویی پیشرفته اقدام به شست و شوی قالی ها می نمایند، کمک بگیرند. در گذشته قالی شویی به شکل امروزی نبود و افراد و خانواده ها، خود اقدام به شست و شوی آن می کردند و یا فرش های خود را به قالیشویی هایی که به صورت سنتی کار می کردند، می سپردند.

بررسی انواع دستگاه قالیشویی

این در حالی است که امروزه همان طور که پیشتر به آن اشاره نمودیم، قالیشویی به صورت اتوماتیک و نیمه اتوماتیک و با به کارگیری دستگاه قالیشویی پیشرفته صورت می گیرد. این قالیشویی های مدرن علاوه بر خدمات فرش خدمات مختلف دیگری مانند ترمیم و رفوگری فرش و …. نیز ارائه می دهند. برای دریافت خدمات بهتر و سلامت قالی و فرش خود بهتر است از یک قالیشویی معتبر کمک بگیرید. قالیشویی نوین به عنوان معتبرترین قالیشویی تهران، با به کارگیری دستگاه های پیشرفته و افراد ماهر اقدام به ارائه خدمات نموده است. ما در این مقاله تلاش کردیم تا نکات و اطلاعاتی در زمینه شست و شوی قالی و دستگاه‌هایی که کاربرد بیشتری دارند را در اختیار شما قرار دهیم. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

معرفی دستگاه قالیشویی

دستگاه قالیشویی دستگاهی است که روند قالیشویی را سریع تر، ساده تر و اصولی تر می سازد. همان طور که پیش تر به آن اشاره نمودیم دستگاه قالیشویی انواع مختلفی دارد و هر کدام از آن ها در روند شست و شو نقش مهمی را ایفا می کنند. هر یک از دستگاه ها مخصوص فرش ها و قسمت های خاصی هستند. به عنوان مثال دستگاه قالیشویی دستی مخصوص فرش های دستبافت است. زیرا شست و شوی این فرش ها به دقت و مهارت بیشتری نیاز دارد. دستگاه های تمام اتوماتیک نیز خود به چند نوع تقسیم می شوند که هر یک ویژگی های خاص و منحصر به فرد خود را دارند.

انواع دستگاه قالیشویی

در قالیشویی از انواع دستگاه‌ها به منظور شست و شو و نظافت قالی ها و فرش ها استفاده می کنند. از جمله مهم‌ترین و پرکاربردترین دستگاه‌های قالیشویی می توان به دستگاه قالیشویی دستی، دستگاه تمام اتوماتیک که خود شامل سه نوع میزی و ریلی و دیسکی است، دستگاه قالیشویی ثابت، دستگاه آبگیر لوله ای، دستگاه شلاق زن فرش، دستگاه گرد و خاک گیر فرش، دستگاه پولیشر، دستگاه جا به جا کننده فرش و دستگاه فرچه دو موتوره اشاره نمود. در ادامه به بررسی و معرفی برخی از این دستگاه ها می پردازیم.

دستگاه قالیشویی دستی

دستگاه قالیشویی دستی

دستگاه های قالیشویی دستی، بیشتر برای شست و شوی فرش های دستبافت به کار می روند. این دستگاه ها به روش ضربه ای عمل می کنند و توسط پرسنل قالیشویی اداره می شود. معمولاً شست و شوی فرش به وسیله دستگاه دستی توسط دو یا سه نفر صورت می گیرد.

دستگاه قالیشویی تمام اتوماتیک

در استفاده از دستگاه های تمام اتوماتیک، دخالت انسان نیاز نیست. شست و شوی فرش ها به صورت اتوماتیک بوده و کار با این دستگاه به مهارت خاصی احتیاج ندارد. دستگاه های تمام اتوماتیک شست و شوی فرش را در 5 مرحله خیس کردن، جارو زدن، برس زدن همراه با شامپو و شست و شو با آب بدون برس انجام می دهند. همان طور که پیش تر به آن اشاره نمودیم این دستگاه ها شامل سه نوع میزی، ریلی و دیسکی می باشند.

  • دستگاه تمام اتوماتیک میزی: روش کار و شست و شو در نوع اتوماتیک میزی به گونه ای است که دستگاه ثابت مانده و فرش را خیس می کند. سپس توسط نوار نقاله فرش به زیر برس ها و فرچه های شست و شو فرستاده می شود. در آخر با اضافه کردن مواد شوینده به آن عملیات شست و شو صورت می پذیرد. در مرحله بعد فرش به انتهای دستگاه تمام اتوماتیک میزی کشیده می شود و توسط فشار زیاد دستگاه، آبکشی و به صورت لوله ای آماده خشک شدن می گردد.
  • دستگاه تمام اتوماتیک ریلی: شست و شوی فرش در این دستگاه به زمان کمتری احتیاج دارد. به طوری که در زمانی کمتر از 10 ساعت 500 فرش را با ابعاد مختلف شست و شو و آبکشی می کند. مهم ترین تفاوت این دستگاه با دستگاه میزی، در تعداد شست و شوی فرش ها است.
  • دستگاه تمام اتوماتیک دیسکی: این دستگاه برای فرش هایی با متراژ 100 متر مورد استفاده قرار می گیرد. ابتدا فرش به کمک پرسنل قالیشویی وارد دستگاه می شود. پس از شست و شو اتوماتیک به صورت لوله ای از دستگاه خارج می گردد.

انواع دستگاه قالیشویی

دستگاه قالیشویی ثابت

در دستگاه قالیشویی ثابت نیز دخالت انسان نیاز نیست و عملیات شست و شو به صورت اتوماتیک انجام می گیرد. یکی از بروز ترین و جدید ترین نوع دستگاه های قالیشویی، نوع ثابت است.

دستگاه آبگیر لوله ای

این دستگاه، خود جزئی از دستگاه قالیشویی اتوماتیک است که با فناوری جدید و نوین به منظور خشک کردن فرش ها پس از شست و شو مورد استفاده قرار می گیرد. دستگاه آبگیر لوله ای شامل دو نوع درب دار و بدون درب است. کار این دستگاه به گونه ای است که آبگیری را با سرعت بالا و بدون ایجاد چروک انجام می دهد.

دستگاه شلاق زن فرش

دستگاه شلاق زن یکی از پرکاربرد ترین دستگاه ها در قالیشویی ها است. این دستگاه مرحله نیمه اتوماتیک شست و شوی فرش را بر عهده دارد. دستگاه شلاق زن دارای محوری با نوارهای پلاستیکی است. در زمان شست و شو با وارد کردن ضربه های متوالی بر روی فرش، سبب از بین رفتن لکه و آلودگی از فرش می شود. این دستگاه دارای محفظه ای به منظور جلوگیری از پاشیده شدن آب به اطراف می باشد.

انواع ماشین آلات قالیشویی

ماشین آلات گرد و خاک‌گیر 

فرش‌ها در ابتدای ورود به کارخانه در محلی برای زدودن گرد و خاک (غبارگیری فرش) جمع آوری ‌می‌شوند. این عمل که در گذشته به صورت دستی و از طریق کوبیدن چوب به پشت فرش انجام می‌شد؛ نتیجه کارآمدی به جز پخش شدن حجم زیادی از گرد و غبار در هوا و یا آسیب دیدن ساختار تار و پود فرش در بر نداشت. اما امروزه وجود این دستگاه در کارخانه‌ها سبب ‌می‌شود این مرحله که در پاکیزگی نهایی فرش‌ها نقش بسیار مهمی‌دارد؛ بهتر و ساده‌تر انجام شود.

دستگاه قالیشویی

دستگاه گرد و غبارگیر با داشتن سیلندرهای خود به فرش ارتعاشاتی را وارد می‌کند. این ارتعاشات که از طریق دستگاه قابل تنظیم هستند؛ قابلیت خارج کردن تمام ذرات گرد و خاک را از سطح فرش و از لابه‌لای تار و پود را دارا می‌باشد. همزمان با خروج گرد و غبار از فرش، سیستم مکش دستگاه این ذرات را مکیده و جذب ‌می‌کند. سیستم عملکردی دستگاه، قابلیت تنظیم زدودن غبار از انواع فرش‌های ماشینی و دستبافت را با هر میزان ظرافت دارا است.

دستگاه ریل شستشو (قطار شستشو) قالیشویی

این ماشین در واقع قلب کارخانه شستشوی قالی است. عملکردهای متعددی برای این دستگاه تعریف شده است که بخش عمده شستشوی قالی اعم از شستشو، آب‌گیری و جمع کردن فرش را انجام ‌می‌دهد. این ماشین دارای پمپ‌های تزریق مواد شوینده است و ‌می‌تواند آب مصرف شده برای شستشو را بازیافت کند. از ویژگی‌های دیگر این دستگاه شستشو، ‌می‌توان به فرچه‌های متناسب با اندازه فرش اشاره کرد. ظرفیت کاری در این ماشین به دو بخش اصلی که شامل اندازه ورودی دهانه دستگاه، که تعیین کننده حداکثر ابعاد فرش مورد شستشو است و همچنین توان شستشوی متراژ در ساعت، تقسیم ‌می‌شود.

ماشین آلات قالیشویی مخصوص آب گیری

دستگاه آب‌گیری، همانند خشک کن ماشین لباسشویی است و به کمک نیروی گریز از مرکز عمل می‌کند. به این ترتیب که فرش شستشو داده شده به صورت لول در محفظه این دستگاه قرار ‌می‌گیرد و سپس مخزن آن با سرعت بالا شروع به چرخیدن می‌کند. این کار سبب ‌می‌شود تا آب فرش به ‌طور کامل از آن خارج شود. بهترین قالیشویی ها این مرحله را به خوبی انجام می دهند.

دستگاه خشک کن قالیشویی

وجود خشک کن در کارخانه قالیشویی سبب ‌می‌شود تا فرش‌ها علاوه بر اینکه به سرعت خشک ‌می‌شوند؛ به سلامت و بهداشت آنها نیز اهمییت داده شود. اصلی‌ترین بخش در قسمت خشک کن صفحه‌های لوله ای شکل هستند که فرش روی آنها پهن ‌می‌شود و آنها به سرعت رطوبت داخل تار و پود را خشک ‌می‌کنند. در برخی از قالیشویی‌ها از سیستم اتاق خشک کن، برای خشک کردن قالی استفاده ‌می‌شود. این اتاق‌ها به کمک افزایش دما و ایجاد شرایط تهویه خاص، طی کمتر از چند ساعت می‌توانند قالی و فرش را خشک کنند.

انواع ماشین آلات قالیشویی

شایان ذکر است در کارخانجات مختلف میان انواع تجهیزات و دستگاه‌های قالیشویی تفاوت‌های زیادی در نوع و توان عملکردی آن‌ها وجود دارد. این موضوع باعث ‌می‌شود کیفیت خدمات در قالیشویی‌ها متفاوت باشد. جستجوی بهترین کارخانه قالیشویی تهران کار سخت و دشواری نیست به شرطی که بتوانید از سابقه و میزان رضایت‌مندی مشتری‌یان آن مطلع شوید.

حرف آخر

قالیشویی نوین یکی از شناخته شده ترین و معتبر ترین قالیشویی تهران است که با به کارگیری افراد ماهر و متخصص و با استفاده از دستگاه های پیشرفته اقدام به ارائه خدمات مختلفی از جمله رفوگری فرش به مشتریان خود نموده است. شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و استعلام از قیمت ها با همکاران ما در قالیشویی نوین تماس حاصل فرمایید و از راهنمایی های آن ها بهره مند شوید.

0 0 رای
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات
0
نظرتو به ما بگوx
تماس 1442