اصول چیدمان فرش

چیدمان فرش می‌تواند تأثیر بسیار زیادی در زیبایی و جذابیت دکوراسیون منازل داشته باشد. چرا که فرش‌ها را می‌توان مهم‌ترین ارکان تزئینی خانه‌ها دانست. خوشبختانه امروزه انواع فرش‌های ماشینی و دستبافت با طرح‌ها و رنگ‌های مختلف در دسترس هستند و افراد می‌توانند مطابق میل خود دکوراسیون داخلی منازل خود را تغییر بدهند. در ادامه مطلب به بررسی مهم‌ترین و اصلی نکات در چیدمان انواع فرش‌ها در دکوراسیون داخلی منازل پرداخته خواهد شد.

بهترین روش چیدمان فرش

مهم‌ترین فاکتورها در خرید فرش‌ها

قبل از آنکه افراد به فکر چیدمان فرش و نحوه دکوراسیون داخلی منازل باشند لازم است که حتماً در خرید فرش‌ها به نکات و فاکتورهای مختلفی توجه داشته باشند که بتوانند بهترین و مطلوب‌ترین چیدمان و دکوراسیون را داشته باشند. از جمله مهم‌ترین فاکتورها در خرید فرش می‌توان موارد زیر را عنوان کرد:

  • سبک فرش اهمیت بالایی دارد چرا که امروزه فرش‌ها در سبک‌های مختلفی همچون کلاسیک، سنتی، راستیک، تلفیقی، مدرن و … وجود دارند.
  • رنگ فرش باید با توجه به نوع فضای منزل، میزان ابعاد و همچنین میزان نورگیر بودن آن انتخاب شود و بهترین رنگ فرش باید با تمامی فاکتورهای گفته شده تناسب داشته باشد.
  • شکل فرش نیز اهمیت بالایی دارد چرا که فرش‌ها امروزه در اشکال مختلفی همچون دایره، بیضی، مستطیل، مربع و … تولید می‌شوند.
  • ابعاد و اندازه فرش‌ها که باید متناسب با اندازه محیط و سایر عناصر دکوراسیون منزل انتخاب شود.

اصول چینش فرش در منزل

به‌صورت کلی می‌توان گفت همان‌طور که یک چینش منظم و اصولی می‌تواند احساس بسیار خوبی به افراد منتقل کند و باعث جذاب‌تر شدن فضا شود عدم رعایت اصول و نکات چیدمان اصولی باعث ایجاد حس سردرگمی و شلوغی دکوراسیون می‌شود چرا که فرش‌ها در حقیقت نقطه کانونی دکوراسیون منازل به شمار می‌روند. فرش در دکوراسیون نقش بسیار پررنگی دارد و لازم است که حتماً به اصول چیدمان آن توجه ویژه‌ای شود. از جمله مهم‌ترین اصول می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

محل مناسب برای پهن کردن فرش

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید به آن توجه داشت مکان و محلی است که قرار است فرش پهن شود. بسیاری از افراد تصور دارند که باید تمام فضای منزل با فرش پوشش داده شود در حالی که این کار اشتباه است. در حقیقت خالی ماندن قسمت‌هایی از فضای خانه می‌تواند جذابیت بیشتری داشته باشد و به دکوراسیون زیباتر کمک کند.

توجه به اندازه و ابعاد فرش

در بسیاری از مواقع حتی با وجود تغییر دکوراسیون داخلی منازل بازهم سردرگمی و شلوغی زیادی به چشم می‌خورد چرا که اندازه و ابعاد فرش به‌صورت اصولی و مناسب انتخاب نشده است. به‌صورت کلی در زمان انتخاب و خرید فرش باید این نکته را مد نظر داشت که پایه‌های عقبی مبل باید روی کفپوش سرامیکی، سنگی و … قرار داشته باشند و فرش نباید تمام سطح کف را پوشش بدهد.

چینش فرش

ست یا عدم ست بودن فرش و مبل

در بسیاری از منازل از انواع مختلفی از مبلمان استفاده می‌شود به‌گونه‌ای که تعدادی از آنها از رنگ و طرح مختلفی برخوردارند. در این حالت می‌تواند صندلی‌های متفاوت را به‌صورت کامل بر روی فرش قرارداد و سایر مبل‌های اصلی به‌گونه‌ای چیده شوند که فقط پایه‌های جلویی آنها بر روی فرش قرار بگیرند. این کار کمک می‌کند هم فضای منزل مدیریت شود و هم افراد می‌توانند دکوراسیون مورد علاقه خودشان را چینش کنند.

عدم فرش کردن کناره‌های دیوار

خالی گذاشتن لبه‌های دیوار می‌تواند زیبایی و جذابیت ویژه‌ای به دکوراسیون داخلی منازل بدهد. فاصلی خالی ماندن کناره‌های دیوار می‌تواند با توجه به متراژ و مساحت خانه تعیین شود.

ست کردن فضای خانه

هرچند که ست کردن فضای خانه یک امر کاملاً سلیقه‌ای است اما در حقیقت این کار می‌تواند باعث بزرگ‌تر دیده شدن فضای خانه، نظم و هارمونی بیشتر و عدم شلوغی خواهد شد. ست شدن فرش با مبلمان و سایر لوازم دکوری می‌تواند زیبایی و نظم ویژه‌ای به فضای خانه داده و یک سبک خاص و ویژه به محیط بدهد.

چیدمان فرش‌ در غذاخوری

پهن کردن فرش در اتاق غذاخوری به ابعاد و اندازه میز ناهارخوری بستگی دارد و فرش باید به‌گونه‌ای پهن شود که میز در وسط فرش قرار بگیرد.

چیدمان فرش‌ در اتاق نشیمن

در اتاق نشیمن نیز ابتدا باید به اندازه و ابعاد فضا توجه شود چرا که تمامی تزئینات و دکوراسیون را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در اتاق نشیمن می‌توان از فرش‌هایی با ابعاد مختلف استفاده کرد. فرش‌های بزرگ فضا را بزرگ‌تر نشان می‌دهند در حالی که فرش‌های کوچک امکان و فضای بیشتری برای قدم زدن فراهم می‌کنند. در کل می‌توان گفت در چیدمان فرش و دکوراسیون سلیقه افراد اولویت اول است هرچند که می‌توان اصول و نکات گفته شده را رعایت کرد و نظم و ترتیب بیشتری به دکوراسیون داد. از جمله مهم‌ترین خدمات قالیشویی در دنیای امروزه ارائه مشاوره‌های مختلف در خصوص دکوراسیون، شستشو و نگهداری از فرش‌ها است و افراد می‌توانند از کارشناسان این شرکت‌ها کمک بگیرند.

چینش فرش در اتاق خواب

اندازه فرش می‌تواند تحت تأثیر اندازه و ابعاد تخت باشد هرچند که دکوراسیون نهایی نیز یک امر سلیقه‌ای‌ است. می‌توان تخت را کاملاً روی فرش قرارداد، می‌توان قسمتی از تخت را روی فرش قرارداد و یا اینکه اصلاً تخت روی فرش قرار نگیرد. اندازه و ابعاد اتاق در انتخاب هرکدام از این طرح‌ها مؤثر است و لازم است که برای هر فضایی تمام جنبه‌ها و نکات مورد توجه قرار بگیرد. در حقیقت فرش‌ها می‌توانند در افراد توهم بصری ایجاد کنند بنابراین باید سعی شود که چیدمان فرش به بهترین شکل ممکن صورت بگیرد.

یکی از نکاتی که در پهن کردن فرش‌ها باید مورد توجه قرار بگیرد جهت خواب فرش است چون می‌تواند در نگهداری و تمیز کردن فرش و همچنین زیبایی آن مؤثر باشد. در پاسخ این سؤال که نخ خاب چیست باید گفت نخ خاب یکی از اجزای اصلی فرش است که لایه رویی فرش را تشکیل می‌دهند و زیبایی آن را به نمایش می‌گذارند.

اصول چیدمان فرش

چینش فرش در راهرو

راهروها نیز از جمله فضایی هستند که معمولاً با فرش‌ها پوشش داده می‌شوند اما پیدا کردن فرش مناسب برای این محل‌ها کار ساده‌ای نیست. بهترین طرح ممکن برای راهروها استفاده از فرش‌هایی با عرض کمتر و طول برابر با راهرو است. این طرح می‌تواند زیبایی و جذابیت بالایی به راهرو بدهد.

جمع‌بندی نهایی

چیدمان فرش می‌تواند تأثیر بسیار زیادی در دکوراسیون و تزئینات داخلی منازل، اتاق نشیمن، اتاق پذیرایی، اتاق خواب و … داشته باشد و لازم است حتماً به نکات مختلفی همچون رنگ فرش، سایز فرش، طرح و نقش فرش، نورپردازی محیط، لوازم دکوری خانه و … توجه شود اما در نهایت این چینش یک امر کاملاً سلیقه‌ای‌ای است و افراد می‌توانند مطابق با سلیقه خود از الگوهای چینش مختلفی استفاده کنند. دریافت مشاوره از بهترین قالیشویی نیز می‌تواند در چینش نهایی فرش‌ها و سایر لوازم دکوری به افراد کمک کند.

1.5 2 رای
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات
0
نظرتو به ما بگوx
تماس 1442