همه چیز درباره چله کشی گلیم

همه چیز درباره چله کشی گلیم

چله کشی گلیم یکی از مراحل مهم بافت فرش و گلیم است. در عمل اگرچه گره زدن پرزحمت‌ترین مرحله بافت گلیم و فرش دستباف را تشکیل می‌دهد؛ اما چله کشی حساس‌ترین بخش این کار است. اگر این مرحله به درستی انجام شود؛ بافت فرش و گلیم در ادامه نیز به خوبی انجام خواهد شد. اما اگر هنرمند چله‌کش، تخصص و مهارت کافی در انجام این کار نداشته باشد؛ ممکن است نتیجه نهایی کار، مشکلاتی از قبیل کج شدن و… را به همراه داشته باشد.علت ابعاد و زوایای نادرست در برخی گلیم‌ها و فرش‌ها چله کشی نامناسب است. به همین دلیل نیز در بسیاری از مواقع، بافندگان ترجیح می‌دهند این بخش از کار را به یک فرد باتجربه‌تر بسپارند. در این مقاله وب‌سایت قالیشویی نوین می‌خواهیم شما را با چله کشی گلیم و روش‎های انجام آن آشنا کنیم. اگر به دنبال یک قالیشویی در تهران هستید؛ ما در قالیشویی نوین آماده ارائه انواع خدمات قالیشویی به شما هستیم.

چله ‌کشی چیست؟

چله کشی گلیماولین مرحله بافت یک گلیم، چله‌ کشی دار آن است. دار یک چارچوب فلزی یا چوبی است؛ که نخ چله به عنوان تار گلیم روی آن کشیده می‌شود. با کشیدن چله روی دار گلیم، مرحله بافتن آن آغاز می‌شود. نخ چله معمولا از جنس پنبه‌ای و سفید است. البته در بعضی از انواع گلیم‌ها از پشم و ابریشم نیز برای انجام این کار استفاده می‌شود.

به عنوان مثال گلیم‌های عشایری معمولا دارای چله پشمی هستند. اما نخ پنبه‌ای بهترین انتخاب برای چله ‎کشی است.
این کار به دو روش ترکی و فارسی انجام می‌شود. به‌طور کلی می‌توان گفت در این زمینه روش ترکی روشی ساده‌تر بوده و به همین دلیل معمولا بیشتر مورد استقبال قرار می‌گیرد.

روش انجام چله کشی ترکی

مرحله اول چله کشی ترکی

در مرحله اول دو رشته نخ را که معمولا از چند لایه تار ساخته شده و یا نخی ضخیم‌تر را به موازات در بالا و پایین دار و به فاصله دلخواه (معمولا ۲۰ سانتی‌متر) می‌بندیم. به این نخ‌ها زهوار گفته می‌شود. زهوار بالا جای قرار گرفتن چوب‌ها و زهوار پایین محل قرار گرفتن تسمه مهار است. در مرحله بعد نقطه میانی را در چوب بالا و پایین دار به دست بیاورید. این نقطه‌ها باید در راستای یکدیگر باشند. به کمک ماژیک یا مداد، از نقطه میانی به سمت طرفین، هر ۱۰ سانتی‌متر را علامت بزنید.

این کار باید برای بالا و پایین دار انجام شود. این کار را سیه‌بندی می‌گویند؛ و هدف از انجام آن افزایش سرعت و دقت چله کشی است.

مرحله دوم چله کشی ترکی

از این مرحله به بعد، چله کشی باید به کمک نفر دوم انجام شود. برای ادامه کار، سر نخ چله را که به صورت گلوله شده آماده کرده‌اید به پایین دار گره زده و کار اصلی از این مرحله آغاز می‌شود. برای انجام این کار معمولا یک نفر در پایین دار نشسته و دیگری به صورت ایستاده بالای سر دار می‌ایستد. نخ چله توسط فرد نشسته، از زیر زهوار پایین و روی زهوار بالا رد شده و به دست فرد ایستاده سپرده می‌شود. او نیز نخ را از روی دار رد کرده و دوباره به نفر نشسته می‌دهد.

در نهایت نفر نشسته، اینبار گلوله را از روی نخ زهوار پایین و زیر نخ زهوار بالا رد می‌کند. این فرآیند تا کامل شدن چله کشی ادامه خواهد داشت. در فرآیند میزان کشیده شدن نخ باید متناسب باشد؛ تا تمام بخش‌های چله از سفتی یکسان برخوردار شود. همچنین به نشانه‌گذاری‌ها دقت کنید تا در هر ده سانتی‌متر تعداد تار به اندازه را بر اساس نقشه ایجاد کرده باشید. یکسان بودن فواصل تارها نکته مهم دیگری است که باید به آن توجه کنید.

روش انجام چله کشی فارسی

چله کشی فارسی گلیم معمولا برای بافت‌های بزرگ استفاده می‌شود. سه میله متناسب با ابعاد فرش دارد و توسط افراد خبره در این حوزه انجام می‌شود. چله کشی فارسی این گونه است که در میان دو نخ راهنما، یک حالت زیگزاگ و بین نخ راهنمای بالا و سردار هم یک حالت زیگزاگ باشد. تعداد چله‌ها بر خلاف سبک ترکی در سر دار و زیر دار نصف بوده و یکسان با نقشه است. فاصله تارها نیز به اندازه یک قطر نخ چله است.

مطلب شستن گلیم را حتما بخوانید.

نکات مهم در انجام چله کشی

چله کشی گلیمحتما پس از شروع چله کشی دار قالی بررسی شود تا سالم باشد، سر دار و زیر دار موازی بوده و هیچگونه عیب، برآمدگی و نقصی نداشته باشد. چله کشی باید حتما در وسط دار انجام شود و هیچ انحرافی نداشته باشد. لازم است تا تقارن بین دو طرف دار رعایت شود تا سنگینی چله‌ها به یک طرف دار منتقل نشود.

برای ثبت سفارش خود در صفحه سفارش آنلاین قالیشویی یا زدن روی دکمه سفارش آنلاین، درخواست قالیشویی را ثبت کنید و 20 درصد تخفیف بگیرید.

انتخاب نخ چله با توجه به ظرافت و درشتی طرح باید انجام گیرد. کشش‌های نخ تار در عرض دار قالی باید مساوی و به یک اندازه باشد و چله کشی بدون وقفه در یک زمان انجام شود.

عرض گلیم پیش از چله کشی باید مشخص شود و تعداد نخ‌های تار بر اساس عرض کار حساب شود. فاصله بین تارهای چله معمولا به اندازه قطر چله است، اینگونه در هر سانتیمتر برای گلیم بین چهار تا پنج تار کشیده می‌شود. قالیشوی نوین کلیه عملیات چله کشی و ترمیم قالی را انجام می‌دهد.

در صورت نیاز با کارشناسان ما تماس گرفته و یا به صورت آنلاین اقدام نمایید. کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخگوی شما خواهند بود.

برای چله کشی و ترمیم قالی های خود و گرفتن مشاوره می توانید با بهترین قالیشویی تهران با شماره قالیشویی ۰۲۱۱۴۴۲ تماس حاصل نمایید.

0 0 رای
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات
Call Now Buttonتماس 1442
0
نظرتو به ما بگوx
()
x