مزایا و معایب فرش 1200 شانه

فرش به عنوان یکی از محبوب‌ترین و کاربردی‌ترین زیراندازها شناخته می‌شود که در سراسر جهان محبوبیت بالایی دارد. خوشبختانه امروزه به‌واسطه پیشرفت علوم و فنّاوری‌های مختلف انواع مختلف از فرش‌ها در دسترس هستند و این زیراندازها می‌توانند بر اساس پارامترهای مختلفی تقسیم‌بندی شوند. یکی از مهم‌ترین تقسیم‌بندی‌های فرش بر اساس تعداد شانه یا تراکم است و فرش‌ها در انواع تراکم‌های مختلف تولید می‌شوند. فرش 1200 شانه که امروزه محبوبیت بالایی دارد از جمله فرش‌هایی است که می‌تواند مزایا و معایب منحصربه‌فردی داشته باشد. این فرش‌ها می‌توانند از مواد مختلفی تولید شود و در بخش‌های مختلف ساختمان مورد استفاده قرار بگیرند. در ادامه مطلب به بررسی مهم‌ترین مزیت‌ها و ایرادات فرش‌های 1200 شانه پرداخته خواهد شد.

مزایا و معایب فرش 1200 شانه

منظور از فرش 1200 شانه چیست؟

به‌صورت کلی در زمان خرید فرش‌ها لازم است که به فاکتورها و پارامترهای مختلفی توجه داشت که یکی از مهم‌ترین آنها شانه است. شانه فرش در اصل به تعداد گره‌هایی گفته می‌شود که در عرض یک متر از فرش قرار دارند. تراکم فرش نیز تعداد گره‌هایی است که در عرض یک متر از طول فرش قرار می‌گیرند. منظور از فرش 1200 شانه این است که در طول یک متر از عرض فرش 1200 گره قرار داده شده است. هر چه تعداد شانه فرش بیشتر باشد کیفیت بالاتری داشته و از ارزش بیشتری نیز برخوردار است.

فرش 1200 شانه از جمله محبوب‌ترین فرش‌ها از نظر تعداد شانه است چرا که از زیبایی، کیفیت و جذابیت بالایی برخوردار است. این فرش‌ها از نظر تراکم نیز می‌توانند متفاوت باشد و در تراکم‌های مختلفی به بازار عرضه می‌شوند و حتی امکان تولید فرش با تراکم‌های سفارشی نیز وجود دارد. ابعاد فرش 1200 شانه نیز می‌تواند همانند سایر فرش‌ها متفاوت باشد و در اندازه‌های مختلفی وجود داشته باشد.

جنس الیاف و مشخصات فرش‌های 1200 شانه

خوشبختانه امروزه تنوع بالایی در جنس فرش‌ها وجود دارد و افراد می‌توانند مطابق سلیقه خود و محیط استفاده از فرش از الیاف‌های مختلفی استفاده کنند. از جمله رایج‌ترین الیاف فرش‌های 1200 شانه می‌توان به  آکریلیک، برایت و نخ ترک اشاره کرد هرچند که ابریشم، پشم و … نیز در تولید این فرش‌ها استفاده می‌شوند. این فرش‌ها معمولاً در تراکم 3600 عرضه می‌شوند.

مشخصات و ویژگی‌های فرش ۱۲۰۰ شانه به همین دلیل باید از الیاف نازک و ظریف بافته شوند. با افزایش تعداد شانه و تراکم فرش‌ها خاب آنها کاهش پیدا می‌کند و ارتفاع خاب کمتر می‌شود به همین دلیل است که فرش‌هایی با تعداد شانه‌های بالا بسیار نازک هستند و وزن کمتری دارند و حتی قالیشویی آنها نیز راحت‌تر است.

مزیت‌های فرش 1200 شانه

هرکدام از انواع فرش‌ها می‌توانند مزایا و معایب خاص خود را داشته باشند و فرش‌های 1200 شانه نیز از این قاعده خارج نیستند. از جمله مهم‌ترین مزیت‌های فرش‌های هزار و دویست شانه می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

مزایای فرش 1200 شانه

 • این فرش‌ها از ظرافت و لطافت بسیار بی‌نظیری برخوردار هستند و به دلیل تراکم بالا تمامی طرح و نقش‌های آنها با جزئیات کامل نمایش داده می‌شود.
 • این فرش‌ها شباهت بسیار زیادی به فرش‌های دستبافت دارند به نحوی که به آنها فرش‌های دستبافت گونه نیز گفته می‌شود.
 • میزان وضوح طرح و نقش‌های این فرش‌ها بسیار بیشتری از فرش‌های با شانه و تراکم پایین‌تر است.
 • طرح و رنگ‌بندی‌های این فرش‌ها بسیار زیبا و جذاب بوده و با سایر فرش‌ها قابل قیاس نیستند.
 • با توجه به آنکه معمولاً از آکریلیک تولید می‌شوند از طول عمر و ماندگاری بالایی برخوردارند.
 • شستشوی فرش ابریشم 12 شانه در مقایسه با فرش‌های مشابه با شانه و تراکم مشابه ساده‌تر است چرا که وزن کمتری داشته و نازک‌تر هستند و به‌راحتی لکه‌های آنها را می‌توان از بین برد.

معایب فرش‌های 1200 شانه

فرش 1200 شانه در کنار تمامی مزیت‌ها و زیبایی‌های خاصی که دارد می‌تواند معایب و ایرادات ویژه‌ای نیز داشته باشد که افراد حتماً باید در زمان خرید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشند. از جمله مهم‌ترین معایب این فرش‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • همان‌طور که گفته شد این فرش‌ها به دلیل تعداد بالای شانه و تراکم دارای خاب کوتاهی هستند و ضخامت بالایی ندارند به همین دلیل نمی‌توان انتظار داشت همانند فرش‌های 700 شانه نرم باشند.
 • ضخامت پایین این فرش‌ها باعث می‌شود که نتوانند به خوبی کف زمین را گرم کنند و ممکن است در بسیاری از مناطق قابلیت استفاده نداشته باشند.
 • با توجه به آنکه این فرش‌ها ضخامت کمی دارند و در زمان شستشو احتمال آسیب‌دیدگی وجود دارد بهتر است که حتماً توسط افراد متخصص و خبره شسته شوند. بهترین گزینه برای پاک کردن لکه انار از روی فرش و انواع لکه‌های دیگر از روی این فرش‌ها استفاده از خدمات شرکت‌های قالیشویی است.
 • با توجه به آنکه از الیاف بیشتری در این فرش‌ها استفاده می‌شود در مقایسه با سایر فرش‌ها از قیمت بالاتری برخوردارند
 • قیمت فرش ۱۲۰۰ شانه در مقایسه با دیگر فرش‌های ماشینی از قیمت بالاتری برخوردار است. علت آن ‌هم استفاده از الیاف بیشتر در بافت فرش ماشینی به دلیل گره‌های بیشتر و نوع الیاف که با دیگر الیاف‌های فرش‌ها متفاوت‌تر است.
 • این فرش‌ها بیشتر جنبه تزئینی دارند و برای خانه‌هایی که ترافیک زیادی بر روی فرش ایجاد می‌شود مناسب نیستند. فرش‌های 1200 شانه معمولاً زمانی به کار می‌روند که افراد بیشتر از مبلمان استفاده می‌کنند.

معایب فرش 1200 شانه

نحوه شستشوی فرش‌های 1200 شانه

در اصل می‌توان گفت فرش‌های 1200 شانه همانند سایر فرش‌ها می‌توانند به دو شیوه سنتی و مدرن شسته شوند اما از آنجایی که این فرش‌ها ضخامت کمی دارند ممکن است در روش سنتی خصوصاً زمانی که افراد مهارت و تجربه خاصی نداشته باشند دچار آسیب‌دیدگی شوند. بهترین روش برای شستن این فرش‌ها استفاده از خدمات قالیشویی است چراکه این شرکت‌ها معمولاً از تجهیزات مدرن برای شستشو استفاده می‌کنند، نیروهای متخصصی در اختیار دارند و مواد شوینده مطمئن و باکیفیتی به کار می‌برند. قیمت شستن فرش 12 متری و سایر اندازه‌ها در این شرکت‌ها بر اساس نرخ مصوب اتحادیه قالیشویان خواهد بود هرچند که خدماتی مانند اعلا شویی، بسته‌بندی، ترمیم و تعمیر و … می‌تواند هزینه‌های متفاوتی در بر داشته باشد.

جمع‌بندی نهایی

فرش 1200 شانه از جمله محبوب‌ترین فرش‌هایی است که امروزه در بسیاری از منازل استفاده می‌شود این فرش‌ها با توجه به تعداد شانه و تراکمی که دارند و جنس الیافی که در تولید آنها استفاده می‌شود می‌توانند مزایا و معایب ویژه‌ای داشته باشند. از جمله مهم‌ترین مزیت‌های این فرش‌ها می‌توان به مواردی همچون ظرافت و زیبایی زیاد، طول عمر بالا، وزن و ضخامت کم و… اشاره کرد. این فرش‌ها همچنین معایبی همچون قیمت بالا، نیاز به مهارت در شستشو، خاب کوتاه و … دارند که باعث می‌شوند که بیشتر جنبه تزئیناتی داشته باشند.

4.5 2 رای
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات
0
نظرتو به ما بگوx
تماس 1442