فرش دستباف

فرش دستباف

فرش دستباف یکی از زیباترین هنرهای ایرانی محسوب می‌شود که تقریباً یک سوم فرش‌های دستی دنیا را تأمین می‌کند و اصالت و زیبایی این فرش‌ها در سراسر دنیا زبانزد است و محبوبیت زیادی دارد. فرش‌های دستباف انواع متفاوتی دارند و معمولاً نوع نخ مورد استفاده برای بافت این فرش‌ها در کنار ابعاد و اندازه آن‌ها، از مهم ترین عوامل تمایز فرش‌های دستباف هستند.

به طور معمول هر چقدر ابعاد فرش بزرگ تر باشد، طرح و نقشه آن ریزتر بوده و فرش دارای جزئیات بیشتری باشد، آن فرش قیمت و ارزش بالاتری دارد. در این مقاله می‌توانید با انواع فرش دستباف و مهم ترین عوامل مؤثر بر قیمت این فرش‌های آشنا شوید.

قالیشویی نوین یکی از بهترین قالیشویی های تهران است که در زمینه شستن فرش های دستباف، بهترین کارشناسان را دارد و انواع خدمات ترمیم و شستشو را برای فرش های دستباف انجام می دهد.

 

تاریخچه فرش دستباف

بشر از زمان‌های دور برای محافظت از سرما و سختی زمین به دنبال وسیله‌ای نرم برای نشستن روی آن بود. در ابتدا انسان‌ها به جای فرش از پوست حیوانات و پشم موی آن ها استفاده می‌کردند. مدت‌ها گذشت و انسان‌ها یاد گرفتند که با استفاده از الیافی همچون پشم می‌توانند زیراندازهای گرم تری تهیه کنند. در ابتدا از نخ‌های پشمی ‌به منظور تولید گلیم استفاده می‌شد و رفته رفته در حوالی سال ۱۳۲۸ شمسی اولین فرش‌های گره دار به عنوان پوششی برای اسب و یا زیر انداز صحرانشینان ساخته شدند.

سال‌ها گذشت و صنعت فرش سازی پیشرفت کرد و قرن ۱۶ و ۱۷ میلادی آغاز شکوفایی این هنر در ایران بود. جالب است بدانید که برخی شواهد نشان می‌دهد ایرانیان بین سال‌های ۳۴۰ تا ۳۴۵ پیش از میلاد از قالیچه استفاده می‌کردند. امروزه فرش‌ها در انواع جنس‌ها و رنگ‌های متفاوت تولید می‌شوند و فرش به یکی از اصلی ترین هنرهای کشورمان تبدیل شده است.

انواع فرش دستباف از لحاظ مواد به کار رفته در فرش

یکی از مهم ترین ویژگی‌هایی که فرش‌های دستباف را از هم متمایز می‌کند، مواد به کار رفته در تهیه فرش است. در واقع هر چقدر نخ مورد استفاده برای بافت فرش مرغوب تر باشد، کیفیت فرش نیز بالاتر و در نتیجه قیمت آن نیز بیشتر است. به طور کلی فرش‌های دستبافت از لحاظ جنس نخ به چند دسته مختلف تقسیم می‌شود. 

فرش‌های دستباف پشمی

فرش دستباف پشمی - قالیشویی نوین فرش‌های پشمی ‌به فرش‌های گفته می‌شود که تنها برای پرز و یا خامه فرش از پشم استفاده شده است.

فرش دستباف تمام ابریشم

فرش دستباف تمام ابریشم - قالیشویی نوینفرش تمام ابریشم فرشی است که هم برای پرز و هم تار و پود فرش از نخ جنس پشمی ‌استفاده شده است، به همین دلیل به این فرش‌ها فرش تمام پشم گفته می‌شود.

فرش دستباف چله پشم

فرش دستباف چله پشم - قالیشویی نویندر این نوع از فرش‌های دستباف تنها چله و یا تار فرش از جنس نخ پشمی ‌است.

فرش دستباف کرکی

فرش دستباف کرکی - قالیشویی نوینفرش کرکی به فرش گفته می‌شود که برای پرز و خامه فرش از نخی از جنس موی بز استفاده شود.

فرش دستباف ابریشم

فرش دستباف ابریشم - قالیشویی نوینیکی از گران ترین انواع فرش دستباف که پرز یا خامه آن از جنس ابریشم است.

فرش دستباف چله ابریشم 

فرش دستباف چله ابریشم - قالیشویی نویناین فرش‌ها نیز به فرش‌هایی گفته می‌شوند که تنها چله و یا تار فرش از جنس ابریشم باشد.

فرش دستباف گل ابریشم

فرش دستباف گل ابریشم - قالیشویی نوینیکی دیگر از انواع فرش‌های ابریشم فرش گل ابریشم است. معمولاً در این فرش‌ها بخشی از گل‌ها و یا طرح‌های تزیینی روی فرش از جنس ابریشم هستند و سایر بخش‌های فرش نیز می‌تواند از جنس کرک و یا پشم باشد.

فرش دستباف تمام ابریشم

فرش دستباف ابریشم - قالیشویی نوینیکی از گران ترین انواع فرش‌های دستباف که هم پرز و همچنین چله فرش از جنس ابریشم است.

فرش دستباف زربفت

فرش دستباف زربفت - قالیشویی نوینیکی از گرانبهاترین انواع فرش دستباف که برای بافت تار و پود فرش از رشته‌های طلا و نقره استفاده می‌شود.

فرش دستباف سوف

فرش سوف انواع فرش‌های گران قیمت با نقش‌های برجسته است که معمولاً نقش‌ها و پود‌های فرش از جنس طلا و نقره می‌باشد.

بیشتر بدانید: انواع فرش ماشینی

انواع فرش دستباف از لحاظ ابعاد و اندازه

فرش‌های دستباف از نظر ابعاد نیز به چند دسته تقسیم می‌شوند که در ادامه به رایج ترین آن ها اشاره شده است.

قالی

 یکی از مهم ترین فرش‌های دستباف ایرانی قالی است. فرش‌هایی صادراتی که در اندازه‌های متفاوتی تولید می‌شوند و طرفداران زیادی را در سراسر دنیا به خود اختصاص داده است. معمولاً قالی از ابعاد ۲ در ۳ تا ۴ در ۶ بزرگ ترین سایز آن است تولید می‌شود.

قالیچه

همان طور که از نام آن مشخص است قالیچه ابعادی کوچک تر از قالی دارد و معمولاً مساحت آن کمتر از ۴ متر مربع است. به طور معمول به قالیچه‌هایی که ابعاد کوچک تری در حدود ۱.۴۰ در ۲.۲۰ دارند، قالی سجاده‌ای یا دو ذرعی می‌گویند و قالیچه‌های ریز بافتی که سایز آن‌ها ۱.۵ در ۲.۵ باشد پرده‌ای نام دارند.

کلگی

یکی دیگر از انواع فرش‌های دستباف که معمولاً اندازه کوچک تر از قالیچه دارند کلگی هستند. ابعاد این فرش‌های دستباف معمولاً ۱.۵ در ۳ و ۱.۷ در ۳ و همچنین ۲ در ۳.۷ است.

کناره

کنار به نوعی از فرش دستباف گفته می‌شود که معمولاً برای بخش راه و راه پله مورد استفاده قرار می‌گیرد. پهنای این فرش‌ها نسبت به سایر انواع فرش‌هایی که تاکنون به آن اشاره شد، کمتر است و طول آن ها معمولاً از ۳ تا ۱۰ متر متغیر می‌باشد و گاهی نیز ممکن است تا ۱۵ متر برسد.

ذرع و نیم ذرع چارک

فرش‌های ذرع و نیم یکی دیگر از انواع فرش‌های دستباف هستند که ابعاد آن‌ها در حدود ۱.۵ در ۱.۴۰ است و فرش‌های ذرع و چارک نیز در ابعاد ۱.۳۰ در ۰.۸۰ تولید می‌شوند.

بیشتر بدانید: افزایش عمر فرش

سایر دسته بندی‌های فرش دستباف که باید بدانید

سایز دسته بندی های فرش - قالیشویی نوینفرش‌های دستباف از حیث سبک فرش و همچنین شیوه بافت نیز انواع متفاوت دارند. برخی از فرش‌ها که به آن ها فرش شهری گفته می‌شود، معمولاً به وسیله فردی بافته می‌شوند که شهرنشین است. این فرش‌ها معمولاً طرح و نقشه خاصی دارند و بافت آن ها ظریف است. فرش‌های روستایی طرح‌های ساده و مبتدی تری دارند و معمولاً بافنده آن ها را به صورت ذهنی و بدون هیچ نقشه قبلی می‌باشد.

نوع دیگری از فرش‌های دستباف نیز فرش‌های عشایری هستند این فرش‌ها نیز درست مثل فرش‌های روستایی نقاشی ساده و ابتدایی دارند و معمولاً درشت باف و ضخیم هستند.

 از لحاظ شیوه بافت نیز فرش‌های دستبافت به سه دسته مختلف تقسیم می‌شوند. فرش تمام لول به فرشی گفته می‌شود که قوس گره در پشت فرش 90 درجه است و تارهای فرش نسبت به هم فاصله‌ای ندارند. فرش لول به نوع دیگری از فرش دستباف گفته می‌شود که شیوه بافت آن کمی ‌متفاوت از فرش تمام لول است.

در این فرش‌ها تارها به اندازه یک نخ با هم فاصله دارند و فرش به شیوه حصیری بافته می‌شود. فرش نیم لوله هم یکی دیگر از شیوه‌های بافت فرش دستباف است که قوس گره پشت فرش به جای زاویه ۹۰ درجه زاویه ۴۵ درجه دارد.

از طرف دیگر فرش‌های دستباف ایرانی از لحاظ طرح نیز چند دسته بندی مختلف دارند. فرش دستباف کاشان یکی از معروف ترین و پرطرفدارترین فرش‌های ایرانی است که کیفیت بالایی دارد و طراحی آن بسیار زیبا و منحصر به فرد است. فرش دستباف تبریز تنوع طرح و رنگ‌های زیادی دارد و ظرافت آن با هیچ نوع فرش دستبافی قابل مقایسه نیست.

فرش دستباف اصفهان، قم و نائین نیز از انواع دیگر فرش دستباف هستند که معمولاً در دسته باکیفیت ترین انواع این فرش‌های جای می‌گیرند. 

همان طور که در این مقاله مطالعه کردید، فرش‌های دستباف از لحاظ نوع بافت و همچنین جنسی که دارند به دسته بندی‌های متفاوتی تقسیم می‌شوند. هر چقدر ابعاد این فرش‌ها بزرگ تر باشد و نقوش ریزتر و ظریف تری روی فرش باشد، آن فرش ارزش بیشتری دارد. از طرف دیگر فرش‌های ابریشم و تمام ابریشم معمولاً ارزش و قیمت بالاتری نسبت به فرش‌های پشم و کرک دارند.

شستشو و مراقبت از این فرش‌ها نیاز به دقت و توجه زیادی دارد، لذا بهتر است برای تمیز کردن و شستن فرش‌های دستباف حتماً از یک قالیشویی مطمئن کمک بگیرید. قالیشویی نوین با داشتن کادری مجرب و همچنین تجهیزات به‌ روز به شما کمک می‌کنند تا در کوتاه ترین زمان ممکن فرش‌های دستباف خودتان را تمیز کنید و بدون هیچ نگرانی فرش‌هایتان را همانند روز اول زیبا و درخشان تحویل بگیرید.

قالیشویی نوین، متخصص در شستشوی انواع فرش ماشینی و دستباف است. برای مشاوره رایگان با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 

0 0 رای
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات
Call Now Buttonتماس 1442
0
نظرتو به ما بگوx
()
x