شستن قالیچه در منزل

شستن قالیچه در منزل

شستن قالیچه یکی از کارهای تخصصی است که در طول سال و بخصوص نزدیک خانه‌تکانی عید نوروز دغدغه بسیاری از ایرانیان می‌شود. در صورتی که برای خرید قالیچه هزینه زیادی پرداخت کرده‌اید، توصیه می‌کنیم آن را در خانه نشویید و به دست کارشناسان با تجربه در قالیشویی ها بسپارید تا از کرده خود پشیمان نشوید.

علت آن است که برخی از قالیچه‌ها را نمی‌توان در خانه و درون ماشین لباسشویی شستشو داد؛ برای شستشوی آن‌ها باید افراد باتجربه قالیچه شما را بررسی کنند و لکه‌های آن را به صورت اصولی حذف کنند.

در ادامه این مقاله نکات مهم برای شستن قالیچه را با شما به اشتراک می‌گذاریم، تا از این به بعد راه‌های آسان‌تری را برای نظافت آن در نظر داشته باشید.

قالیچه‌ها چه ویژگی‌هایی دارند؟

قالیچه‌ها می‌توانند از جنس دستباف باشند یا به صورت ماشینی بافته شوند. سایز آن‌ها از فرش‌ها کوچکتر است و در فضاهای مختلفی مانند جلوی پله‌ها، جلوی درب سرویس بهداشتی و حمام، قسمت‌های کناری در آشپزخانه، راهروها و… پهن می‌شوند.

قالیچه‌ها در طرح‌ها و رنگ‌های متنوعی تولید می‌شوند. امروزه معمولا قالیچه‌ها به صورت ماشینی هستند و این موضوع باعث می‌شود برای نظافت و شستن قالیچه با خیال راحت‌تری گام برداریم.

شستن قالیچه ‌های دستباف به دلیل استفاده از رنگ‌های طبیعی ممکن است باعث پخش شدگی رنگ‌ها در همدیگر شود. این موضوع در شستن قالیچه های ماشینی به دلیل استفاده از رنگ‌های مصنوعی پیش نمی‌آید. حتی ممکن است رنگ‌ها در فرش دستباف در هنگام شستشو پخش نشوند؛ اما در مرحله خشک شدن رنگ‌ها در هم قاطی شوند. در ادامه نحوه شستن قالیچه در ماشین لباسشویی را با شما در میان می‌گذاریم.

شستن قالیچه در ماشین لباسشویی

به دلیل کاربرد زیاد قالیچه‌ها در منازل، شستشو و نظافت آن‌ها بسیار مهم است. به خصوص اگر از آن‌ها به عنوان پادری استفاده کنید، مسلما به نظافت بیشتری نیاز دارد.

گرد و غباری که در جلوی درب ورودی خانه وجود دارد بیشتر از فضاهای دیگر است. البته به شما توصیه می‌کنیم برای پادری‌ها از قالیچه‌هایی با رنگ تیره‌تر استفاده کنید.

  1. به برچسب روی قالیچه توجه کنید: پیش از شروع عملیات شستن قالیچه ابتدا برچسب مراقبتی که پشت آن چسبانده شده است را مطالعه کنید. در این برچسب اطلاعات مفیدی برای شستن قالیچه در اختیارتان قرار گرفته تا آن را به راحتی و بدون ایجاد دردسر بشویید.   گاهی نوشته روی برچسب به شما می‌گوید که تنها نظافت خشک باید صورت گیرد، در این صورت از انداختن آن به داخل ماشین لباسشویی پرهیز کنید. اما در صورتی که قابل شستشو در ماشین لباسشویی است، می‌توانید به کار خود ادامه دهید.
  2. قالیچه را به خوبی تکان دهید و جارو بکشید: ابتدا روی فرش را جاروبرقی بکشید تا گرد و غبار آن حذف شود. بهتر است برای از بین بردن غبار داخل تار و پود فرش آن را از جایی آویزان کنید و با چوب محکم به پشت فرش بزنید. اگر قالیچه کوچک است می‌توانید تنها آن را تکان دهید. به این صورت که انتهای قالیچه را گرفته و به یک شی همچون نرده یا دیوار بکوبید. متوجه می‌شوید که گرد و غبارهایی زیادی از درون بافت فرش به زمین می‌ریزد.این کار باعث می‌شود گرد و غبار و موی حیوانات خانگی که در تار و پود فرش رفته است وارد ماشین لباسشویی شما نشود.
  3. لکه‌گیری کنید:  در صورتی که لکه‌های پررنگی روی قالیچه هست، بهتر است ابتدا آن را با کمی مایع شوینده تمیز کنید. به این صورت که مایع لباسشویی را روی لکه بریزید و آرام با یک ابر آن را بمالید. می‌توانید از یک مسواک هم برای این کار استفاده کنید.
  4. انجام فرآیند شستشو:  بعد از پاک کردن لکه‌های قوی قالیچه را در ماشین لباسشویی قرار دهید. البته مهم است که وزن قالیچه با ظرفیت ماشین لباسشویی شما متناسب باشد. در صورتی که وزن کمی داشته باشد می‌توانید دو یا سه قالیچه را با هم درون ماشین لباسشویی بیندازید.
  5. خشک کردن قالیچه: خشک کردن قالیچه می‌توانید آن را روی طناب رختشویی، چنگگ جالباسی یا نره قرار دهید. بهتر است قالیچه در تماس نور مستقیم خورشید قرار نگیرد تا رنگ‌هایی که به تازگی شسته شده‌اند، کمرنگ نشوند. توصیه می‌شود که قالیچه را در خشک‌کن نیندازید، چراکه گرما آن را کوچک و چروک می‌کند و به پشتی آن آسیب می‌زند. برای از بین بردن چروک‌های باقی مانده از اتو استفاده کنید یا آن را در خشک کن روی چرخه خشکی پایین قرار دهید.

سپردن شستن قالیچه به قالیشویی

همواره به یاد داشته باشید که تمیز کردن عمیق قالیچه به کیفیت آن آسیب می‌زند. گاهی لکه‌هایی همچون چای یا روغن روی قالیچه ریخته‌اند که با شستن از طریق محلول شستشو برطرف نمی‌شوند.

همچنین نحوه شستن قالیچه دستباف و قالیچه ماشینی با همدیگر تفاوت‌هایی دارند. امکان درآمیختن رنگ‌ها باهمدیگر در قالیچه‌های دستباف بیشتر است. برای همین بهتر است برای بالا بردن کیفیت شستشو این عملیات را به متخصصان آن بسپارید.

این مرکز با برخورداری از سال‌ها تجربه و کارشناسان آموزش دیده و مجرب کلیه عملیات شستشوی فرش، قالی، قالیچه و خشکشویی مبلمان را بر عهده دارد.

برای همین پیشنهاد می‌شود که در صورت نیاز برای شستن قالیچه برای جلوگیری از هرگونه آسیب به این کالای ارزشمند، آن را به ما بسپارید. برای اطلاع از قیمت قالیشویی کلیک کنید.

یکی از آسان‌ترین راه‌های نظافت قالیچه و فرش‌ها این است که با قالیشویی معتبر در شهر خود تماس بگیرید و با استفاده از خدمات قالیشویی، چند روز بعد فرش‌های تمیز خود را تحویل بگیرید.
در صورتی که برای خرید قالیچه هزینه زیادی پرداخت کرده‌اید توصیه می‌کنیم آن را در خانه نشویید و به دست کارشناسان با تجربه بهترین قالیشویی‌ها بسپارید تا از کرده خود پشیمان نشوید. چرا که این قالیچه‌ها را نمی‌توان در خانه و درون ماشین لباسشویی شستشو داد؛ برای شستشوی آن‌ها باید افراد باتجربه قالیچه شما را بررسی کنند و لکه‌های آن را به صورت اصولی حذف کنند.

0 0 رای
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات
0
نظرتو به ما بگوx
تماس 1442