شستشوی تشک خوشخواب در منزل

در حقیقت انسان‌ها حدود یک‌سوم از کل عمر خود را روی تخت خواب و تشک سپری می‌کنند و همین امر موجب می‌شود که تخت خواب پتانسیل بسیار زیادی برای جذب انواع آلودگی‌ها داشته باشد به همین دلیل تمیز کردن و نظافت آن می‌تواند اهمیت بسیار زیادی داشته باشد. خوابیدن بر روی تختخواب آلوده و کثیف می‌تواند باعث بروز بیماری‌ها و حساسیت‌های مختلف شود. نحوه شستشوی تشک خوشخواب می‌تواند با شستشوی پتوها، روبالشی، ملحفه‌ها و … متفاوت باشد و برای این کار لازم است که فرد مهارت و دانش کافی داشته باشد در غیر این صورت حتماً باید از خدمات شرکت‌های قالیشویی استفاده کنند تا آسیبی به تشک وارد نشود. در ادامه مطلب به بررسی روش شستن تشک خوشخواب در منزل پرداخته خواهد شد.

شستن تشک خوشخواب

 

اهمیت شستشوی تشک خوشخواب

همانطور که گفته شد افراد مختلف زمان زیادی از عمر خودشان را بر روی تخت خواب و تشک صرف می‌کنند و این باعث می‌شود که آلودگی‌های مختلفی همچون مو، عرق بدن، گردوغبار، میکروب‌ها، ادرار کودکان و … به تشک جذب شوند و در نهایت می‌توانند موجب بروز انواع بیماری‌ها و حساسیت‌های مختلف شوند. شستشوی تشک خواب و تمیز کردن آن از ایجاد هرگونه بیماری و آلرژی جلوگیری خواهد کرد و کمک می‌کند که افراد خواب راحت‌تری را تجربه کنند.

نحوه جلوگیری از کثیف شدن تشک خوشخواب

قبل از آن‌که نیاز به شستشوی تشک خواب پیدا شود لازم است که از کثیف و آلوده شدن آن جلوگیری کرد. برای جلوگیری از کثیف شدن تشک خوشخواب راهکارهای مختلفی وجود دارد که مهم‌ترین آنها به شرح زیر می‌باشند:
· استفاده از کاور تشک می‌تواند کمک کند که تشک‌ها کمتر دچار آلودگی شوند و هرگونه لکه و آلودگی احتمالی جذب کاور خواهد شد و در نهایت شستشو کاور بسیار راحت‌تر از شستشوی تشک است.
· با استفاده از سری‌های مخصوصی که بر روی جاروبرقی‌ها نصب می‌شوند می‌توان به صورت مستمر اقدام به جاروکشیدن و تمیز کردن تشک نمود.
· از رفت‌وآمد حیوانات خانگی بر روی تشک خوشخواب جلوگیری شود.

 

شستشوی خوشخواب در منزل

برای شستشوی تشک خوشخواب می‌توان همانند شستن فرش‌ها از روش‌های مختلفی استفاده کرد که رایج‌ترین آنها شستشو در منزل و شستشو در شرکت‌های قالیشویی است که هرکدام شرایط و ویژگی‌های خاص خود را دارند. اگرچه بسیاری از افراد توجه زیادی به شستشوی تشک‌های خوشخواب ندارند اما در واقع این تشک‌ها می‌توانند منبع بسیاری از میکروب‌ها و بیماری‌ها باشند و سلامت افراد را به خطر بیندازند. برای شستن تشک‌ها لازم است که مراحل مختلفی سپری شود که مهم‌ترین آنها شامل موارد زیر هستند.

گردگیری و غبارروبی

اولین مرحله از شستشوی تشک خوشخواب در منزل گردگیری است و باید آلودگی‌های موجود بر روی سطح تشک از بین بروند. برای این کار می‌توان از یک جاروبرقی استفاده کرد. البته باید توجه داشت برای محافظت بهتر از تشک همواره باید گردگیری شود و اجازه نفوذ گردوغبار و آلودگی‌ها به بافت و الیاف آن را نداد. تمامی قسمت‌های تشک از جمله درزهای آن باید به‌خوبی جارو کشیده شود تا هیچ‌گونه آلودگی و گردوغباری در آن باقی نماند.

تمیز کردن لکه‌ها

بعد از گردگیری و قبل از اقدام به شستن خوشخواب حتماً باید لکه‌هایی که روی تشک ایجاد شده‌اند تمیز شود. برای تمیز کردن هرکدام از انواع لکه‌های خوشخواب مانند از بین بردن لکه فرش می‌توان از مواد و روش‌های مختلفی استفاده کرد. استفاده از مسواک‌های کهنه، آب ولرم، مواد شوینده، تمیزکننده‌های خانگی مانند سرکه و جوش‌شیرین و … می‌تواند برای از بین بردن انواع لکه‌ها کاربردی باشند. از آنجایی که تشک‌های خوشخواب می‌توانند انواع مختلفی همچون فنردار یا معمولی داشته باشند روش شستن آنها می‌تواند متفاوت باشد و از مواد مختلفی برای تمیز کردن آنها استفاده می‌شود. شستن تشک‌های فنری با آب داغ اگرچه می‌تواند انواع میکروب‌ها و آلودگی‌ها را از بین ببرد اما ممکن است باعث خوردگی و زنگ‌زدگی فنرها شود.

شستشوی تشک خوشخواب در منزل

بعد از گردگیری و لکه‌گیری تشک خوشخواب مرحله شستشوی آن فرا می‌رسد و همان‌طور که گفته شد باید به نوع آن توجه کرد. برای شستن تشک‌های فنردار می‌توان از یک اسفنج زبر استفاده کرد و با استفاده از محلول‌های شوینده سطح تشک را تمیز کرد. بعد از آن می‌توان با اسپری کردن آب بر روی تشک آن را تمیز کرد. نباید تشک‌های خوشخواب را زیر آب مستقیم قرار داد و حتماً باید آب به روی آن اسپری شود تا باعث زنگ‌زدگی فنرها نشود. در زمان شستشو می‌توان از جوش‌شیرین برای از بین بردن انواع لکه‌ها استفاده کرد و نیم ساعت جوش‌شیرین را روی محل لکه قرار داد و بعد از زمان مشخص شده آن را جارو کرده و تمیز نمود. به صورت کلی برای شستشوی تشک خوشخواب معمولی و فنردار بهتر است که از اسفنج و محلول‌های تمیز کننده استفاده کرد و به هیچ عنوان از آب زیاد استفاده نکرد

خشک کردن تشک خوشخواب

بعد از انجام مراحل گفته شده و شستن تشک باید اجازه داد که تشک به‌خوبی خشک شود تا هرگونه رطوبت از آن حذف شود. برای این کار بهتر است که تشک مدت‌زمان مشخصی زیر نور آفتاب قرار داشته باشد تا هم کاملاً خشک شده و هم به شکل طبیعی ضدعفونی شود. این کار باعث می‌شود انواع میکروب‌ها از بین بروند و در نهایت تشک طول عمر بیشتری داشته باشد. برای جلوگیری از آلوده و کثیف شدن تشک‌های خوشخواب بهتر است که حتماً از روکش برای آن استفاده شود. این کار باعث می‌شود که تشک کثیف نشود و در صورت لکه گرفت روکش نیز می‌توان به راحتی آن را تعویض کرده یا شستشو داد.

شستشوی خوشخواب

بهترین روش شستشوی تشک خوشخواب

هرچند که می‌توان تشک‌های خوشخواب را طبق مراحل گفته شده در منزل به‌خوبی شستشو داده و تمیز کرد اما در حقیقت بهترین روش برای شستن آنها استفاده از خدمات قالیشویی است. این شرکت‌ها با برخورداری از نیروهای متخصص و باسابقه، دستگاه‌های مجهز و مدرن، مواد شوینده معتبر و … می‌توانند به بهترین شکل ممکن آلودگی‌ها را از سطح تشک‌ها حذف کنند. در این شرکت‌ها با توجه به نوع تشک و میزان آلودگی آن از مواد و روش‌های مختلف استفاده می‌شود به همین دلیل امکان آسیب دیدن تشک بسیار کمتر خواهد بود.
شرکت‌های قالیشویی همچنین برای شستن خوشخواب‌ها خدمات در محل نیز ارائه می‌کنند چرا که حمل‌ونقل و جابجایی تشک‌های خوشخواب کار دشواری است و این شرکت‌ها با اعزام نیروهای متخصص به محل اقدام به شستشو و تمیز کردن آنها می‌کنند.

قیمت شستشوی تشک خوشخواب

همان‌طور که گفته شد بهترین روش برای شستن تشک‌های خوشخواب خصوصاً تشک‌های فنردار استفاده از خدمات شرکت‌های قالیشویی است. قیمت قالیشویی می‌تواند تحت تأثیر فاکتورهای مختلفی همچون نوع تشک، میزان آلودگی‌ها، روش شستشو، نوع مواد شوینده استفاده شده، حمل‌ونقل تشک و … بستگی داشته باشد. البته افراد می‌توانند با انتخاب قالیشویی‌های معتبر و دارای مجوزهای قانونی مطمئن شوند که هزینه‌ها بر اساس نرخ مصوبه اتحادیه قالیشویان دریافت می‌شود.

 

نکات مهم در شستن تشک‌های خوشخواب

برای شستن تشک‌های خوشخواب همانند شستشوی مبلمان، فرش و … لازم است که به نکات و فاکتورهای مختلفی توجه داشت که مهم‌ترین آنها به شرح زیر می‌باشند:

  • تشک حتماً باید روی یک سطح صاف و هموار قرار داشته باشد تا آسیبی و خسارتی به آن وارد نشود.
  • قبل از استفاده از مواد شوینده باید میزان خاصیت اسیدی ته و بازی آنها مشخص شود.
  • به هیچ عنوان نباید تشک را زیر فشار مستقیم آب قرار داد
  • در زمانی که تشک خیس است نباید روی سطوح ناهموار قرار بگیرد چرا که امکان دفرمه شدن آن وجود دارد.
  • قبل از استفاده مجدد از تشت حتماً باید کاملاً خشک شده باشد تا میکروب‌ها و قارچ‌ها در آن رشد نکنند.

البته باید در نگهداری تشک‌ها نیز به موارد و نکات مختلفی توجه داشت که مهم‌ترین آنها استفاده از تشک در سطوح هموار، استفاده از محافظ تشک برای جلوگیری از ورود مایعات و آلودگی‌ها به آن، سروته کردن و پشت‌ورو کردن مداوم تشک، جلوگیری از ورود حیوانات به روی تشک، عدم پریدن روی تشک و قرار ندادن اجسام سنگین روی آن، جلوگیری از تابش مستقیم خورشید و … می‌باشند. همچنین برای شستشوی تشک‌ها حتماً باید با انتخاب قالیشویی از نحوه شستشو اطمینان حاصل کرد.

جمع‌بندی نهایی

تشک خوشخواب پتانسیل بالایی برای جذب آلودگی‌های مختلف دارد و نظافت و شستشوی آن اهمیت بالایی دارد. برای شستن تشک خوشخواب می‌توان از روش‌های خانگی و قالیشویی استفاده کرد اما مراحل شستشو در هر دو روش مشابه بوده که شامل گردگیری، لکه‌گیری، شستشو و خشک کردن است. در شستشوی تشک خوشخواب حتماً باید به نوع تشک، میزان آلودگی‌ها، نوع مواد شوینده، ابزارهای شستشو و … توجه شود.

3.3 3 رای
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات
0
نظرتو به ما بگوx
تماس 1442