شستشوی تشک خوشخواب

تخت خواب و تشک خوشخواب یکی از وسایلی است که تقریباً هر فردی یک سوم زندگی و عمر خود را بر روی آن سپری می کند. حال تصور کنید تشکی که انسان یک سوم عمر خود را روی آن می گذراند چه قدر می تواند حاوی میکروب و کثیفی باشد. به همین دلیل شست و شو و نظافت آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است. از طرف دیگر خوابیدن بر روی تشک آلوده می تواند به پوست و سلامت شما آسیب وارد کند. پس باید شستشوی تشک خوشخواب را جدی بگیرید. البته نحوه شستن تشک خوشخواب نسبت به سایر ملحفه و روبالشی متفاوت است.

برخلاف ملحفه‌ها، پتوها، روبالشی و … نحوه شستشوی خوشخواب متفاوت است و نیاز به مهارت و دانش بالایی دارد و معمولاً توسط نیروهای شرکت‌های قالیشویی انجام می‌شود. در ادامه مطلب بررسی نحوه شستن خوشخواب در منزل و نکات مربوط به آن پرداخته خواهد شد.

شستن تشک خوشخواب

نحوه شستشوی تشک خوشخواب در منزل

برای شستشوی تشک خوشخواب راه‎ های مختلفی وجود دارد، از جمله شستن خوشخواب در منزل و یا شستن آن در قالیشویی که بنا به وقت و حوصله خود می توانید اقدام به شستن و تمیز کردن تشک خود نمایید. شستشوی تشک خوشخواب برخلاف شستن پتو، ملحفه و روبالشی متفاوت است و لازم است که از روش‌های ویژه‌ای برای آن استفاده کرد. بسیاری از افراد توجه زیادی به شستن تشک‌های خوشخواب ندارند و تصور می‌کنند که با شستن ملافه‌های روی آن می‌توانند انواع آلودگی‌ها را از بین ببرند.

درحالی‌که آلودگی‌ها، باکتری‌ها و … بعد از مدتی از ملافه‌ها عبور کرده و وارد تشک می‌شوند و می‌توانند باعث ایجاد بوی ناخوشایندی شوند. برای شستن خوشخواب در منزل می‌توان مراحل زیر را انجام داد:

گردگیری اولیه و کشیدن جارو

در مرحله اول لازم است که با استفاده از یک جاروبرقی گردوغبارهای موجود بر روی تشک خوشخواب را به خوبی تمیز کرد. البته گردگیری خوشخواب به صورت مستمر باید انجام شود. چراکه باعث افزایش طول عمر تشک می‌شود. تمامی درزهای تشک خوشخواب باید به صورت کامل گردگیری شود. در مرحله بعد باید روی تشک خوشخواب و درزهای آن را به خوبی به وسیله جارو برقی تمیز کنید.

لکه گیری تشک

مرحله دوم برای شستشوی تشک خوشخواب لکه‌گیری است و در این مرحله لازم است که فرد با کمک وسایلی همچون اسفنج، مسواک‌های کهنه، آب ولرم، مواد شوینده و ضدعفونی‌کننده، الکل سفید، جوش‌شیرین و … لکه‌های چربی، جوهر، خون، ادرار و … که بر روی تشک قرار دارند را تمیز کند.

قبل شروع شستن خوشخواب خود باید به این نکته توجه کنید که تشک خوشخواب شما از چه نوع تشکی است؛ فنردار یا معمولی. زیرا استفاده از آب داغ به خوبی می تواند قارچ باکتری ها را از بین ببرد، اما در عین حال به فنر و فلزها آسیب می رساند و موجب زنگ زدگی آن می شود، به همین دلیل اگر تشت خوشخواب شما از نوع فنردار است بهتر است از آب داغ استفاده نکنید. به همین دلیل بهتر است از اسپری های لکه بر و یا الکل سفید برای پاک کردن لکه های موجود بر روی خوشخواب خود استفاده نمایید.

شستشوی خوشخواب

شستن تشک خوشخواب

برای شستن تختخواب‌های معمولی یا فنردار می‌توان از یک اسفنج زبر استفاده کرد و محلول شوینده را به سطح تشک مالید. بعد از آن می‌توان آب را بر روی تشک اسپری کرد و در نهایت بعد از شستن تشک آن را آبکشی کرد. باید توجه داشت که تشک‌های خوشخواب را نباید تحت هیچ شرایطی زیر آب مستقیم قرار داد و حتماً باید آب را به شکل اسپری بر روی آن زد در غیر این صورت تشک دچار زنگ‌زدگی و آسیب می‌شود. استفاده از جوش‌شیرین برای از بین بردن لکه‌های مختلف از روی تشک می‌تواند بهترین انتخاب باشد. در این روش باید جوش‌شیرین به مدت 30 دقیقه بر روی تشک باقی بماند و بعد از اتمام کار دوباره جاروکشی شود.

خشک کردن خوشخواب

بعد از شستن خوشخواب بهتر است در صورت امکان پنجره را باز بگذارید تا هوا جریان پیدا کند و نور بر روی تشک بتابد. این کار باعث می شود بسیاری از موجودات ریز درون تشک و میکروارگانیزم ها از بین بروند و تشک خوشخواب شما عمر بیشتری پیدا می کند. برای تمیز ماندن و عمر بیشتر تشک خوشخواب می توانید از روکش هایی استفاده کنید تا در زمان لک شدن و کثیفی ابتدا به روکش آن بگیرد و آسیبی به تشک خوشخواب شما نرساند. هنگام شستن خوشخواب نیز در صورت عدم ایجاد لک بر روی خوشخواب می توانید با تعویض روکش و شست و شوی آن به راحتی از تشک خوشخواب خود مراقبت کنید.

هرچند که در منزل می‌توان تشک‌های خوشخواب را شست و تمیز کردن اما بهترین روش برای شستن آنها استفاده از خدمات قالیشویی است. چراکه این شرکت‌ها معمولاً از تجهیزات و مواد شوینده مخصوص استفاده می‌کنند و آسیبی به تشک وارد نخواهند کرد.

شستن تشک تخت در قالیشویی

شستن تشک تخت در قالیشویی به دو صورت انجام می گیرد. هم در محل و هم در خشک شویی. از آنجایی که این تشک‌ها معمولاً دارای فنر بوده و ابعاد بزرگی دارند از وزن و حجم بالایی برخوردارند و حمل‌ونقل آنها کار سختی است به همین دلیل اکثر شرکت‌های قالیشویی خدمات شستشو در محل ارائه می‌کنند. قالیشویی ها با دستگاه‎ های مکانیزه اقدام به تمیز کردن و شستن خوشخواب و همچنین خشک شویی آن می نمایند.

برای شستشوی خوشخواب در قالیشویی از دستگاه شست و شو که شامل وکیوم‎ هایی قوی است برای از بین بردن جرم، آلودگی و گرد و خاک و … استفاده می شود. این دستگاه شامل شلنگی است که آب و کف را همانند بخارشوی روی تشک خوشخواب می کشد. سپس درجا آب و کف را به داخل خود می کشد و سریع تشک خوشخواب را خشک و تمیز می کند. در مواردی که تشک خوشخواب شما از نوع فنردار است بهتر است آن را به قالیشویی ‎های معتبر بسپارید تا بشویند. زیرا در صورت باقی ماندن رطوبت و آب بر روی تشک موجب زنگ زدگی و آسیب رسیدن به خوشخواب می شود.

شستن تشک خوشخواب در منزل

مهم‌ترین نکات نگهداری از تشک خوشخواب

تقریباً می‌توان گفت که افراد یک سوم از عمر خود را بر روی تشک سپری می‌کنند و لازم است که حتماً از تشک‌ها به خوبی نگهداری شود تا هم طول عمر آنها افزایش یابد و هم از کثیف شدن آن جلوگیری شود. از مهم‌ترین نکات در استفاده از تشک‌های خوشخواب می‌توان موارد زیر را عنوان کرد:

  • قبل از هر چیزی باید مطمئن بود که جای تشک مناسب است و هیچ‌گونه ناهمواری زیر آن قرار ندارد و حتماً باید از تشک بر اساس توصیه‌های نوشته روی آن استفاده کرد.
  • حتماً از محافظ تشک استفاده شود چراکه این محافظ‌ها در مقابل نشت مایعات، گرد و غبار و … مقاومت بالایی دارند.
  • به صورت منظم ملحفه‌ها شسته شود تا هیچ‌گونه لکه و آلودگی به تشک منتقل نشود.
  • از ورود حیوانات خانگی به روی تشت جلوگیری شود.
  • در زمان‌های مشخص تشک چرخانده شود تا به صورت یکنواخت مورد استفاده قرار بگیرد.
  • از پریدن بر روی تشک باید خودداری شود.
  • از تابش مستقیم نور خورشید بر روی تشک برای مدت‌های طولانی جلوگیری شود.
  • در زمان نیاز به شستشوی تشک با انتخاب بهترین قالیشویی از سلامت و کیفیت کار اطمینان حاصل شود.

هزینه شستشوی تشک خوشخواب

هزینه شستن خوشخواب در قالیشویی مدرن با توجه به نرخ اتحادیه قالیشویی تهران اعلام می گردد. اتحادیه قالیشویی تهران هزینه شستن خوشخواب در قالیشویی مدرن را با توجه به تورم و افزایش قیمت سرویس های خدماتی اطلاع رسانی می کند. این قیمت به صورت حداقل نرخ و پایه در نظر گرفته شده است. پس از آن عوامل مختل دیگری نیز سبب تغییر و تفاوت هزینه شستن خوشخواب در قالیشویی مدرن می شود.

قیمت شستشوی تشک خوشخواب نیز بنا به مقدار شست و شو و موارد شوینده مورد استفاده برای تمیز کردن خوشخواب و همچنین کیفیت شست و شوی قالیشویی می تواند متغیر و متفاوت باشد. به طور کل عوامل متعددی بر قیمت قالیشویی مؤثر است. عواملی نظیر میزان کثیفی خوشخواب، قالیشویی مورد نظر شما و کیفیت کار آن، شستن تشک خوشخواب در محل و همچنین موارد مورد استفاده برای شستن خوشخواب در قالیشویی و … از جمله این  عوامل مؤثر به شمار می روند.

شستن تشک تخت در قالیشویی

جمع بندی نهایی

تخت خواب و تشک‌ها از جمله لوازمی هستند که افراد زمان بسیار زیادی از عمر خودشان را بر روی آنها سپری می‌کنند بنابراین بهداشت آنها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. این لوازم بعد از مدتی نیاز به شستشو پیدا می‌کنند و افراد می‌توانند هم به روش‌های خانگی و هم با روش‌های مدرن و استفاده از خدمات قالیشویی ها آنها را تمیز کنند. در هر حالت توصیه می‌شود که تشک‌های خوشخواب توسط شرکت‌های قالیشویی معتبر و با کمک دستگاه‌های مدرن و مجهز شسته شوند.

در

0 0 رای
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات
0
نظرتو به ما بگوx
()
x
Call Now Buttonتماس 1442