راهنمای انتخاب سایز مناسب فرش و قالی

انتخاب سایز فرش و قالی یکی از مهم‌ترین مسائل هنگام خرید این محصول است. در گذشته و در طرح‌بندی‌های سنتی، چنین باب بود که فرش باید کل فضای کف را بپوشاند. در چینش‌های مدرن و با توجه به بهبود شکل ظاهری کف‌پوش‌ها، این روزها فرش‌ها بخشی از پوشش کف در منازل هستند. در این مقاله قالیشویی نوین، به بررسی طرح‌بندی‌ها و اندازه مناسب فرش برای فضاهای مختلف خانه می‌پردازیم. اگر آماده خرید یک فرش جدید هستید، اما مطمئن نیستید که بهترین اندازه برای فضای شما چیست؛ مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

نکات اندازه گیری برای همه فضاهای خانه

هرچه بزرگ‌تر بهتر

قالیشویی نوین معتقد است چند سانتی‌متر تفاوت بین دو قالیچه می‌تواند در فضای شما تفاوت معناداری ایجاد کند. تجربه ثابت کرده که معمولا انتخاب سایز فرش بزرگتر، به خصوص اگر بین دو اندازه دچار تردید باشید، ارزش بیشتری دارد و بعدها در هزینه‌های شما صرفه‌جویی می‌شود.

نگاهی به وضعیت اتاق شما

اندازه فرش و ابعاد اتاق را مشخص کنید. فرش باید متناسب با فضا باشد (اتاق‌های بزرگ = فرش‌های بزرگ) و طول و عرض اتاق را نیز در نظر داشته باشید (اتاق طولانی = فرش‌های طویل‌تر).

وضعیت نهایی را تجسم کنید

اگر قدرت تجسم کافی ندارید؛ بهتر است قبل از خرید، ابعاد کف فضای مدنظر را روی یک کاغذ بکشید؛ و با همان نسبت ابعاد فرش های مختلف را روی آن تست کنید. این روش یک راه آسان برای بررسی این است که شما سایز مناسب را انتخاب کرده‌اید یا نه.

انتخاب سایز مناسب فرش برای اتاق ها

برای پیدا کردن اندازه قالی مناسب، قالیشویی نوین پیشنهاد می‌کند ابتدا اندازه فضای خود و عناصر موجود در اتاق، بخصوص مبلمان را بررسی کنید. سپس با توجه به اندازه‌های به دست آمده یک طرح فرش از گزینه‌های معمول زیر را انتخاب کنید.

سایز مناسب فرش برای اتاق نشیمن یا حال

همه پایه‌های مبل روی فرش. شکل حال یا نشیمن شما و تناسب آن با مبلمان و فرش، باید طوری باشد که فضا بیشتر از چیزی که هست به نظر برسد و اهالی خانه در آن احساس یکپارچگی کنند. در این زمینه به طور معمول پیشنهاد می‌شود که اگر فرش زیر مبلمان قرار می‌گیرد؛ حداقل به پهنای 6 اینچ از هر طرف مبلمان بیرون زده باشد.

راهنمای انتخاب سایز مناسب فرش برای اتاق نشیمن
انتخاب سایز مناسب فرش برای اتاق نشیمن

این طرح، که معمولا نیاز به فرش های سایز بزرگ دارد؛ بهترین انتخاب برای چینش یک اتاق نشیمن در یک فضای بزرگ یا برای گروه‌بندی مبلمانی که پراکنده است، خواهد بود. قرار دادن همه اجزای مبلمان در یک فرش واحد، قطعات آن را منسجم می‌کند و یک منطقه مشخص را تعریف می‌کند.

پایه‌های جلوی مبل روی فرش. این گزینه در موارد متعددی کاربرد دارد. به خصوص هنگامی که یک سمت مجموعه مبلمان شما در مقابل یک دیوار قرار دارد، این سبک چینش بسیار مناسب است. در این مدل شما نیاز ندارید برای فضاهایی که هیچ‌کس نمی‌بیند، فرش بخرید و در نتیجه در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌شود. در واقع کافی است فرش شما به اندازه‌ای باشد که پایه‌های جلوی مبل روی آن قرار بگیرد.

راهنمای انتخاب سایز مناسب فرش برای اتاق نشیمن
انتخاب سایز مناسب فرش برای اتاق نشیمن

میز وسط روی قالی. این طرح برای فضاهای کوچک یا باریک مناسب است. در واقع این طرح باعث می‌شود اندازه اتاق بزرگ‌تر بنظر برسد. در این حالت برای به دست آوردن نسبت درست، اندازه فرش را باید بزرگ‌تر از ابعاد میز وسط و کوچک‌تر از فضای خالی میان مبلمان در نظر بگیرید.

میز وسط روی قالی
میز وسط روی قالی

سایز مناسب فرش برای اتاق ناهارخوری

هر دو شکل اتاق و میز ناهارخوری بر شکل و اندازه فرش مناسب این اتاق موثر است. میزهای نهارخوری معمولا گرد یا مستطیل هستند؛ و به همین دلیل بهتر است فرش انتخابی نیز به همین ترتیب متناسب با آنها انتخاب شود.

سایز مناسب فرش برای اتاق ناهارخوری
سایز مناسب فرش برای اتاق ناهارخوری
سایز مناسب فرش برای اتاق ناهارخوری
سایز مناسب فرش برای اتاق ناهارخوری

فراموش نکنید برای اتاق نهارخوری و برای حفظ ایمنی (مثلا تصور کنید یک لیوان از روی میز سقوط کند!) حتما فرش شما از اطراف میز نهارخوری تا جای ممکن (90 سانتی‌متر بسیار مناسب است.) گسترده‌تر باشد.

سایز مناسب فرش برای اتاق خواب

به عنوان نقطه کانونی اتاق خواب، پایه‌های تخت شما باید روی قالیچه قرار بگیرد. طوری‌که هنگام خروج شما از تخت، پاهای‌تان روی فرش قرار بگیرد. به تصویر زیر نگاه کنید:

سایز مناسب فرش برای اتاق خواب
سایز مناسب فرش برای اتاق خواب

البته اگر بودجه کافی برای خرید چنین فرشی ندارید؛ و یا می‌خواهید فرش را به صورت عرضی پهن کنید (این شکل باعث ایجاد فضای حرکتی بیشتر روی فرش در اطراف تخت می‌شود.) شکل زیر را در نظر بگیرید. در این شکل، فضای پرتی که شما معمولا در آن حضور ندارید، فرش نشده است.

سایز مناسب فرش برای اتاق خواب
سایز مناسب فرش برای اتاق خواب

در نهایت نیز اگر در عرض هر دو سمت تخت دیوار قرار دارد؛ استفاده از دو قالیچه کوچک در دو طرف تخت می‌تواند جالب باشد. یکی از مزیت‌های این کار، انعطاف‌پذیری چیدمان است. همچنین نیاز به خرید فرش‌های بزرگ نیست؛ و در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌شود. در نهایت نیز فرش تحت فشار پایه‌های تخت آسیب نمی‌بیند.

سایز مناسب فرش برای اتاق خواب
سایز مناسب فرش برای اتاق خواب

آشپزخانه

یک فرش خوب می‌تواند فضای بصری آشپزخانه را گسترش دهد. اینکه آیا شما یک آشپزخانه مجلل یا یک آشپزخانه جزیره‌ای بزرگ دارید، شرایط متفاوتی را فراهم می‌کند. همچنین برای طرح‌های U و L شکل، یک قالی کوچک در مقابل سینک، فضای خوبی فراهم می‌کند. انتخاب فرش مناسب آشپزخانه به عوامل مختلف دیگری مانند رنگ و جنس آن بستگی دارد.

راهروها

فرش‌های کناره برای راهروها انتخاب می‌شوند. بهتر است هیچ بخشی از این راهروهای باریک را نادیده نگیریم؛ و تمام آن را با فرش بپوشانیم.

ورودی خانه

اجازه دهید که شکل فضای خانه انتخاب فرش پادری را بر عهده بگیرد. مستطیل یا دایره‌ای شکل بودن فرش پادری، باید برداشتی از محیط فضای ورودی باشد. در این زمینه ارتفاع فرش پادری و فاصله کف زمین تا لبه پایینی در را بررسی کنید؛ تا اطمینان حاصل شود که در هنگام باز و بسته کردن درب، فرش به آن گیر نمی‌کند. در پابان لازم به ذکر است که نقش فرش در دکوراسیون، بسیار اساسی است و بهتر است برای انتخاب درست آن زمان بگذارید.

امیدوارم از این مقاله استفاده کافی برده باشید. خوشحال می‌شویم نظر شما را درباره سایز مناسب فرش برای بخش‌های مختلف خانه بدانیم.

0 0 رای
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات
0
نظرتو به ما بگوx
تماس 1442