برای رفع کوبیدگی فرش با پایه مبل چه کنیم؟

برای رفع کوبیدگی فرش با پایه مبل چه کنیم؟

کوبیدگی فرش از مشکلاتی است که همه ما با آن درگیر بوده‌ایم. ممکن است ساده به وجود آید اما از بین رفتن آن کمی دشوار باشد.
قبل از هرچیز باید علت کوبیدگی فرشمان را بدانیم. برای مثال گاهی اوقات با یک جابجایی ساده وسایل می‌توان از ادامه این اتفاق جلوگیری کرد. در صورتی که فرش شما در اثر سنگینی گودی‌هایی بر روی سطح آن ایجاد شود برای جلوگیری و رفع کوبیدگی فرش باید کارهایی را انجام دهید.
فرش برای ما ایرانی‌ها عضو اصلی دکوراسیون است. زمانی که فرش در خانه‌هایمان حرف اول را می‌زند ما آن را معمولا در قسمت وسط فضا قرار می‌دهیم و باقی وسایل را در اطراف آن می‌چینیم. ممکن است گاهی اوقات به دلیل کمبود فضا، مجبور می‌شویم بخشی از وسایل را بر روی فرش بچینیم که با این کار فشار بر روی فرش ایجاد می‌کنیم.
این فشار بر روی بافت فرش ممکن است بماند و ظاهر آن را تحت تاثیر قرار دهد. البته شستشوی فرش باعث می‌شود تار و پود فرش از هم باز شود و به اصطلاح نفس بکشد. به همین خاطر زمانی که فرش خود را از قالیشویی تحویل می‌گیریم متوجه می‌شویم که اثری از گودی‌های در اثر پایه مبل بر روی فرش باقی نمانده است. ما در این مقاله به شما نحوه نگهداری از فرش و روش‌های رفع این کوبیدگی را می‌گوییم.

برای رفع کوبیدگی فرش با پایه مبل چه کنیم؟

رفع کوبیدگی فرشبسیاری از خانواده‌ها همیشه به دنبال راه‌هایی برای رفع کوبیدگی فرش هستند. قرار گرفتن مبلمان روی فرش‌‌ها به مرور زمان باعث می‌شود جای پای مبل روی فرش شما باقی بماند و موجب آسیب به فرش و از بین رفتن یکدستی آن شود. برای رفع این مشکل قبل از هر چیز باید علت کوبیدگی فرشمان را بدانیم تا بر اساس آن بهترین راه حل را اتخاذ کنیم. در ادامه به عللی که موجب این اتفاق می‌شوند پرداخته و راه حل‌های موجود برای رفع کوبیدگی فرش را با شما در میان می‌گذاریم.

رفع کوبیدگی فرش در اثر پایه مبل

فرش از اجزای اصلی دکوراسیون هر ایرانی است. این کالای ارزشمند معمولا در وسط فضا قرار گرفته و باقی وسایل دور آن چیده می‌شوند. گاهی به علت کمبود فضا ناچار می‌شویم بخشی از وسایل را روی فرش بچینیم و این گونه روی فرش فشار می‌آید. این فشار بر روی بافت فرش ممکن است باقی مانده و ظاهر آن را تحت تاثیر قرار دهد. مهم است بدانیم که جنس فرش ما چیست تا بتوانیم اقدامات اصلاحی لازم را برای رفع کوبیدگی فرش خود انجام دهیم.

زمانی که مبل را برای مدت طولانی از روی فرش جا‌به‌جا نکنیم، ممکن است با کوبیدگی فرش مواجه شویم. در این حالت تار و پود فرش بخاطر سنگینی مبل روی آن به شکل کوبیده ظاهر می‎شود. اولین و آسان‌ترین راه قرار ندادن پایه مبل روی فرش و یا جابه‌جا کردن دائمی آن است. اما قطعا به مرور زمان از جا‌به‌جایی دائمی مبلمان خسته خواهیم شد؛ ضمن اینکه جابه‌جایی مداوم مبلمان بخاطر وزن زیاد آن‌ها صحیح نیست. در ادامه برخی راهکارهای مفید عملی را به شما ارائه می‌کنیم.

رفع کوبیدگی فرش با الیاف مصنوعی

کوبیدگی فرشهمان طور که گفتیم، پیش از به کارگیری راهکارهای مختلف باید با جنس الیاف فرش آشنایی کامل داشته باشیم. در ادامه راه‌های رفع کوبیدگی فرش با الیاف مصنوعی را به شما ارائه می‌کنیم.

رفع کوبیدگی فرش با استفاده از یخ

برای این کار ابتدا لازم است زیر قسمت کوبیده شده فرش محافظی مانند حوله یا پادری قرار دهید، تا در صورتی که کف خانه از چوب، پارکت یا هر جنس دیگر است، خراب نشود. سپس قسمت کوبیده شده فرش را با تکه‌های یخ بپوشانید و بگذارید در طول شب یا حداقل به مدت چهار ساعت روی آن باقی بماند. در این روش یخ با تبدیل به آب شدن الیاف له شده فرش را به آرامی جذب خود می‌کند و موجب می‌شود تا از حالت کوبیدگی خارج شوند.

حتما یادتان باشد، اول این کار را با یک قسمت کوچک امتحان کنید تا مطمئن شوید الیاف فرش یا موکت رنگ پس نمی‌دهد.

پس از آنکه طی چند ساعت فرش آب کافی را به خود جذب کرد، با یک حوله تمیز رطوبت اضافی آن را بگیرید. حواستان باشد که نه فرش کاملا خشکِ خشک شود و نه آب اضافی داشته باشد. در انتهای کار، حوله‌ای که زیر فرش گذاشته بودید را بردارید و با کمک یک سکه یا قاشق الیاف فرش را به جهت‌های مختلف حرکت دهید تا مثل دیگر قسمت‌های فرش صاف شود.

رفع کوبیدگی فرش با الیاف طبیعی

الیاف طبیعی شامل پشم، پنبه و سیزال می‌شود. یکی از بهترین‌ راه‌های رفع کوبیدگی فرش با الیاف طبیعی استفاده از بخاطر است. در این مرحله دوباره باید برای دسترسی به قسمت فرورفته، آن را از زیر مبل، میز یا هر وسیله سنگین دیگر بیرون بیاورید.

رفع کوبیدگی فرش با بخار

مانند روش پیشین، ابتدا یک حوله زیر فرش بگذارید تا زمین زیر آن از خراب شدن بخاطر گرما و بخار مصون باشد. اتوبخار را پر از آب کنید و روی بیشترین درجه حرارت قرار دهید. سپس آن را در فاصله 10 تا 15 سانتی متری بالای کوبیدگی به صورت ثابت نگه دارید و دکمه بخار را بزنید. انقدر این کار را تکرار کنید تا فرش مرطوب و گرم شود. در صورتی که اتو بخار ندارید، می‌توانید با اسپری آب، قسمت فرورفته را مرطوب کنید و همین کار را با سشوار انجام دهید.

در مواردی که کوبیدگی بسیار عمیق است، یک پارچه را خیس کنید و بچلانید تا حدی که رطوبت داشته باشد. سپس آن را روی کوبیدگی بگذارید. اتو را روی حرارت متوسط بگذارید و وقتی گرم شد، یک دقیقه روی پارچه آرام فشار دهید. آنگاه اتو را برداشته و اجازه دهید پارچه روی فرش بماند تا خشک شود. سپس پارچه یا حوله تمیزی روی فرش بکشید تا خشک شود و با برس یا قاشق آن را پوش دهید.

سایر روش‌ها برای رفع کوبیدگی فرش

پد فرش یا ترمز فرش مانع لیز خوردن فرش شده و در عین حال جلوی فرورفتگی روی فرش را نیز می‌‌گیرد. وسیله دیگر زیرپایه مبلی یا ضربه‌گیر و صداگیر مبل است که به سادگی زیر مبل قرار گرفته و باعث می‌شود سنگینی کمتری به فرش وارد بیاید. در صورتی که هر کدام از این روش‌ها را به کار گرفتید و هیچ کدام موثر واقع نشد، می‌توانید آن را به یک قالیشویی معتبر و مطمئن بسپارید. 

بهترین قالیشویی، قالیشویی نوین، قالیشویی تهران است، با داشتن سال‌ها تجربه در ارائه خدمات انواع فرش و مبلمان و با بهره‌گیری از تجهیزات پیشرفته و پرسنل مجرب، در کلیه ساعات شبانه‌روز و کلیه مناطق شهر تهران، پاسخگوی نیازهای شهروندان عزیز است.

1 1 رای
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات
Call Now Buttonتماس 1442
0
نظرتو به ما بگوx
()
x