تفاوت فرش و قالی

تفاوت فرش و قالی

ترکیب سحرانگیز رنگ و طرح‌ را در فرش‌های اصیل ایرانی به راحتی می‌توانید ببینید. بسیاری از ما فرش و قالی را یک منظور می‌دانیم و اطلاعی از تفاوت آن نداریم. در واقع فرش یک مفهوم کلی است. از گذشته‌های دور به هر بافته شدهای که برای کف محیطی در نظر گرفته می‌شد فرش می‌گفتند. اما فرش انواع متنوعی دارد. واژه فرش، کلمه‌ای عربی است. اگر بخواهیم یک معادل برای کلمه فرش در زبان فارسی بیاوریم، زمین گستر بهترین گزینه است.حتما روی پشتی‌های کوچک نمونه‌های کوچکی از قالیچه‌ها را دیده‌اید. فرش رکن اصلی گرمای یک خانه ایرانی است. اگر حتی کفپوش منازل از بهترین جنس و طرح هم باشد، باز هم جای خالی فرش حس می‌شود. این بافته زیر پا افتاده اهمیت زیادی در دکوراسیون‌های ایرانی دارد. در این مقاله قالیشویی نوین با تفاوت فرش و قالی که همه روزه زیاد شنیده می‌شود، آشنا می‌شویم. قالیشویی نوین با برخورداری از پرسنل مجرب و متخصصین آشنا با انواع فرش کلیه خدمات مربوط به فرش‌های شما را عهده‌دار است.

آشنایی با انواع فرش ایرانی

فرش و قالی

مطلب دیزاین خانه با فرش را حتما بخوانید.

فرش‌ها با توجه به عوامل مختلف انواع گوناگونی از تقسیم‌بندی‌های مختلف دارند. برای مثال بر اساس نوع طرح فرش‌های ماهی از جمله فرش‌های شناخته شده در جهان هستند. از نظر جنس نیز فرش‌ها ممکن است پشمی یا ابریشمی باشند. همچنین از نظر نوع فرآیند بافت نیز فرش‌های دستباف با فرش‌های ماشینی تفاوت دارند. خود فرش‌های ماشینی دارای جنس‌هایی همچون پلی‌استر، پشم مصنوعی، نخ و… هستند.

آشنایی با نوع و جنس فرش در فرآیند شستشوی آن نقش ویژه‌ای دارد. برای مثال بهتر است فرش‌های ابریشمی و دستباف در منزل و به وسیله افراد غیرمتخصص شسته نشوند و فرآیند شستن به مراکز قالیشویی معتبر سپرده شود. در ادامه به هرکدام از این تقسیم‌بندی‌ها و انواع مختلف فرش ایرانی می‌پردازیم.

انواع فرش‌ها بر اساس طرح

فرش‌ها بر اساس طرح به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند. برای مثال فرش‌های شاه عباسی با توجه به گل معروف شاه عباسی شهرت یافته‌اند و خود شامل افشان شاه عباسی، شاه عباسی درختی و… می‌شوند. فرش‌های طرح اسلیمی یکی از اشکال محبوب و شناخته شده در دنیای فرش هستند. طرح اصلی این فرش‌های شاخه‌های دورانی در میان برگ‌ها است. البته اسلیمی هم خود دارای مدل‌های مختلفی است مثلا اسلیمی ترنج‌دار، اسلیمی ماری و اسلیمی دهان اژدر از آن جمله هستند.

فرش‌های طرح افشان یکی دیگر از انواع طرح‌هایی هستند که پر هستند از گل‌هایی که در متن فرش پراکنده شده‌اند. یکی از سبک‌هایی که در سال‌های اخیر محبوبیت زیادی بین جوانان پیدا کرده‌اند، طرح‌های بته‌ای یا بته جقه هستند. فرش طرح بته جقه، در واقع تجرید یافته درخت سرو هستند. فرش‌های طرح اقتباسی نیز از جمله فرش‌هایی هستند که از کشورهای همسایه اقتباس شده‌اند. در این فرش‌ها هنر دست ایرانیان و سایر هنرمندان همسایه باهمدیگر دنیایی از نقش و نگار پدید آورده است.

مطلب نگهداری از فرش ابریشمی را حتما بخوانید.

فرش‌ها بر اساس نوع و جنس

فرق قالی با فرش

عامل دیگری که فرش‌ها را از همدیگر متمایز می‌کند جنس فرش‌ها است. برای مثال در فرش پشمی، پرز یا خامه از جنس پشم است. در فرش ابریشمی که از جمله فرش‌های گران قیمت و باارزش محسوب می‎شود، جنس فرش از ابریشم بوده و بسیار حساس است. پادری هم که به درگاهی نیز مشهور است، برای گستردن در پای در یا اتاق استفاده می‎شود. رومبلی از دیگر انواع فرش است که بر روی مبل انداخته می‌شود. پلاس هم از قدیم به عنوان زیرانداز برای محافظت در برابر گرما، سرما و رطوبت مورد استفاده قرار می‌گرفت.

جاجیم فرش‌های شادی هستند. چرا که طرح‌های رنگی رنگی و راه‌راه دارند. جاجیم‌ها در مناطق سردسیر طرفداران بیشتری دارند. چون هم ضخامت مناسبی دارند و هم به عنوان زیرانداز استفاده می‌شوند. این نوع فرش به دلیل نداشتن پرز، امکان استفاده از دو طرف را دارند. گبه هم فرشی پرزدار است که با نگاه کردن به آن متوجه ضخیم بودن آن می‌شوید. پرزهای ضخیم و بلند گبه باعث می‌شود که یکی از انواع فرش‌ها نام برده شود. اما همچنان برخی اصرار دارند که گبه نوعی قالی پرزدار است.

آشنایی با انواع قالی

قالی، جاجیم، گلیم، گبه، قالیچه و همه نوعی فرش هستند اما نوع بافت و جنس و طرح آن متفاوت است. قالی را می‌توان نوعی فرش دانست، اما از نوع پرزدار آن. برای همین قالی یکی از زیرمجموعه‌های نفیس فرش است. قالی اندازه‌های مختلفی دارد و به قالی‌هایی که مساحت آن کمتر از ۶ متر باشد قالیچه می‌گویند. خامه قالی معمولا از پشم است. برخی قالی‌ها نیز بسیار بزرگ هستند. قالی‌ها دارای انواع نقش برجسته نیز هستند. قالی‌های نقش برجسته شامل زیمنه مفتول، زمینه زربفت و… می‌شوند.

قالی و قالیچه در اقصی نقاط ایران بافته می‌شوند. برخی از قالیچه‌های معروف ایرانی قالی بلوچی، قالیچه قشقایی و قالیچه کردی است. قالیچه پرده‌ای نیز یکی از انواع قالیچه است که بافت بسیار ریزی دارد و اکثرا جنس آن ابریشمی است. شستن قالی با توجه به ظرافت و رنگ‌های طبیعی که در آن به کار برده شده است، اهمیت زیادی دارد. برای شستن قالی باید حتما از مواد شوینده مرغوب استفاده شود. برای همین بهتر است شستن قالی به مراکز معتبر قالیشویی سپرده شود.

مطلب آشنایی با قدیمی ترین فرش های جهان را حتما بخوانید.

تقسیم بندی قالی ها

قدمت بافت قالی و اهمیت به آن به زمان هخامنشیان برمی‌گردد. همانطور که گفته شد قالی از پشم بافته می‌شود. اما این که چه درصدی از آن در بافت قالی استفاده می‌شود می‌تواند روی جنس و قیمت آن تاثیر بگذارد. برای مثال در قالی تمام پشم، هم تار و هم پود از جنس پشم بافته شده است. در مقابل قالی تمام ابریشم هم داریم که پرزهای تار و پود آن از جنس ابریشم است. قالی ابریشم قیمت بیشتری نسبت به دیگر قالی‌ها دارد و دلیلش هم به کار بردن جنس ابریشم است.

قالی گل ابریشم یکی از زیباترین نمونه‌های فرش و قالی ایرانی است. در این قالی گل‌های زیبایی با نخ ابریشم بافته می‌شود.

عوامل مختلفی در تعیین قیمت قالی تاثیر دارد. نقشه، ابعاد، جنس تار و پود، تراکم قالی، تعداد رج، نوع رنگ در نخ استفاده شده و همچنین نحوه رنگرزی نخ، نوع بافت، نوع چله کشی و در نهایت خروجی تمیز و بی عیب بافت قالی توسط کارشناسان این امر مورد بررسی قرار می‌گیرد و سپس برای قیمت‌گذاری آن تصمیم‌گیری می‌شود.

قالیشویی نوین، بهترین قالیشویی در تهران، تمام خدمات قالیشویی را با بهترین کیفیت و قیمت ارائه می دهد. استفاده از خدمات قالیشویی به صورت آنلاین امکان پذیر است و با تخفیف 20 درصدی قالیشویی نوین می توانید هر نوع خدمتی را ثبت کنید.

0 0 رای
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات
Call Now Buttonتماس 1442
0
نظرتو به ما بگوx
()
x