آخرین مقالات

ترمیم سوختگی فرش به شیوه‌های مختلفی انجام می‌شود. سوختگی فرش خود دلایل زیادی دارد و می‌تواند به میزان‌های مختلفی به فرش صدمه بزند. گاهی افتادن یک تکه ذغال و یا خاکستر سیگار برای ما دردسر ایجاد می‌کند و گاهی نیز فرش ما ممکن است بر اثر تماس با یک قابلمه داغ بسوزد. ترمیم فرش در بسیاری از موارد، در صورتی که میزان آسیب زیاد نباشد، با چند ترفند ساده توسط خودتان برطرف می‌شود.

همچنین متخصصانی که در قالیشویی‌ها فعالیت می‌کنند، به خوبی با تار و پود فرش آشنایی داشته و می‌توانند به بهترین نحو هرگونه ترمیم سوختگی فرش را انجام دهند. در صورتی که سوختگی قسمتی از فرش زیاد باشد، این کار با رفوگری توسط کارشناسان رفوگر در این مراکز انجام می‌گیرد. رفوگری فرش کاری تخصصی است که انجام آن نیازمند صرف دقت و زمان زیاد است و در خانه ممکن نیست. در ادامه به برخی راه‌های ممکن برای ترمیم سوختگی فرش می‌پردازیم.

ترمیم سوختگی فرش با سیگار

سوختگی فرشبرای ترمیم سوختگی فرش با سیگار، ابتدا با استفاده از یک کاغذ سمباده سطح سوختگی را بسابید. سپس با جاروبرقی سوختگی‌های سابیده شده از روی فرش را تمیز کنید. در صورتی که بخشی از سیاهی‌های سوختگی باقی ماند، با کمک نوک قیچی کوچک و ظریفی لکه را از روی پرز و بافت فرش قیچی کنید.

در صورتی که باز هم لکه سوختگی باقی مانده بود، با کمک محلول آب اکسیژنه و آب با کمک پارچه روی لکه را به آرامی تمیز کنید. ابتدا سطح بیرونی لکه را تمیز کرده و سپس بافت داخلی فرش را تمیز کنید. در نهایت محل لکه را با آب شسته و سطح آن را خشک نمایید.

ترمیم سوختگی فرش با زغال

فرآیند ترمیم سوختگی فرش با زغال شبیه به همان روش‌هایی است که برای سوختگی با سیگار بکار برده‌اید. تنها تفاوت آن است که پس از رفع سوختگی، باید محل سوختگی را با کمک یک لایه ضخیم از محلول شامپو فرش بپوشانید و صبر کنید تا خشک شود. سپس سطح آن را با جاروبرقی تمیز کنید. در صورت وجود سوختگی با استفاده از محلول رنگبر ضعیف کمی روی آن کشیده و یک وسیله سنگین مانند کتابی قطور را روی فرش قرار دهید تا سریع‌تر خشک شود.

دقت کنید که برای اینکار از صابون استفاده نکنید و حواستان باشد فرش را نیز بیش از اندازه خیس نشود. بهتر است در صورت عمیق بودن سوختگی آن را برای رفوکردن به قالیشویی بسپارید. قالیشویی‌ها تجربه زیادی در این زمینه دارند و با مواد مخصوص این کار را انجام می‌دهند.

ترمیم سوختگی فرش با شمع

سوختگی فرش با شمع یکی از رایج‎‌ترین انواع سوختگی‌ها است. برای ترمیم سوختگی فرش با شمع در قدم اول لکه شمع ذوب شده را به کمک یک دستمال خشک از روی فرش بردارید. حواستان باشد دستمال را بر روی لکه نکشید. این کار را باید به آرامی انجام دهید که لکه شمع بیشتر از این بر روی فرش پخش نشود.

سپس برای رفع سوختگی، آن قسمت را به کمک یک ابزار از روی فرش بتراشید. در مرحله بعد، برای پاک کردن لکه باقی مانده یک دستمال تمیز نخی بر روی لکه بگذارید و به آرامی روی آن اتو بکشید. دقت کنید حرارت اتو باید ملایم باشد. پس از انجام تمامی این کارها برای منظم کردن تار و پود فرش‌ها می‌توانید فرش را با برس مخصوص شانه بکشید.

مقاله تعمیر فرش را حتما بخوانید.

ترمیم سوختگی فرش با اتو

سوختگی فرش با اتوترمیم سوختگی فرش با اتو به میزان سوختگی بستگی زیادی دارد. اگر سوختگی در حد ایجاد یک لکه زرد رنگ باشد، راه چاره آن یک تکه پیاز است. پیاز را از وسط دو نیم کنید و بر روی لکه سوختگی بگذارید. پس از چند دقیقه روی آن را با آب سرد بشویید. اما اگر میزان سوختگی از حد یک لکه بیشتر باشد، دیگر چاره کار به دست شما نیست. باید فرش خود را به پیش کارشناسان این امر ببرید. متخصصین ما در قالیشویی نوین کلیه عملیات ترمیم سوختگی فرش و ترمیم آن را انجام می‌دهند.

ترمیم سوختگی فرش با قابلمه

در صورتی که سوختگی با قابلمه خفیف بود و تغییری در رنگ فرش ایجاد نشد، با کمک یک قطعه یخ می‌توانید فرش را به حالت قبل برگردانید. همچنین می‌توانید پرزهای فرش را شانه بکشید و آثار سوختگی را به طور کامل از بین ببرید.

ترمیم سوختگی فرش در منزل

نمایان شدن اثر سوختگی بر روی فرش، مشکلی رایج است که راه حل‌های مختلفی دارد. میزان سوختگی فرش در رفع آن نقش مهمی ایفا می‌کند. همچنین اثر و ترمیم سوختگی بر روی فرش ماشینی و دستباف با هم متفاوت است. برای ترمیم فرش باید دید که میزان سوختگی تا چه حدی است. اگر سوختگی سطحی باشد حتما برطرف می‌شود، اما اگر فرش شما در اثر سوختگی پاره شده باشد امکان ترمیم وجود ندارد و یا در صورت امکان، ظاهر فرش شما مانند روز اول نخواهد شد.

رفو کردن فرش ماشینی سوخته با موچین در خانه ممکن است اما بخاطر داشته باشید که این کار فرآیندی تخصصی بوده و انجام اشتباه آن ممکن است بیشتر موجب آسیب فرش شود. دقت کنید که در قالیشویی‌ها مواد شوینده متناسب با فرش استفاده می‌شود و نوع عملکرد شستشو و دستگاه‌های مورد استفاده متفاوت است.

قالیشویی نوین بهترین قالیشویی تهران، کلیه عملیات شستشو و رفوگری فرش را انجام می‌دهد. در صورت بروز هرگونه آسیب، ترمیم سوختگی فرش خود را با خیالی آسوده به نوین بسپارید.

 

0 0 رای
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات
Call Now Buttonتماس 1442
0
نظرتو به ما بگوx
()
x