بید خوردگی فرش چیست؟

بید حشره بسیار کوچکی است که با وجود شرایط مطلوب برای زندگی‌اش به کمک تخم‌ریزی تکثیر پیدا می‌کند. عمر این حشره حدود 3 هفته است اما موضوعی که باعث نگرانی می‌شود این است که در این مدت می‌تواند حدود 100 بید تولید کند. این حشره معمولا در لابه‌لای الیاف فرش دستباف رشد می‌‍کند. پروتئین موجود در پشم فرش دستباف به عنوان تغذیه لارو که همان نوزاد بید است مصرف می‌شود. اگر لاروها شانس زنده ماندن پیدا کنند پس از مدتی تبدیل به صدها بید می‌شوند که رفته رفته می‌توانند تمامی فرش را در بر بگیرند. یکی از تخصص‌های یک قالیشویی خوب، ترمیم فرش بعد از بید خوردگی فرش است. قالیشویی نوین در این امر تخصص ویژه‌ای دارد.
همیشه از ورود هوای تازه به خانه استقبال کنید. به خصوص در فصولی که آفتاب به خانه شما نمی‌تابد. البته کارشناسان بهداشت می‌گویند هر 6 ماه یکبار باید فرش را برعکس کنید تا به قسمت پشتی آن نیز هوای آزاد بخورد. اما این کار برایتان سخت است و تحمل سنگینی فرش را ندارید قسمت‌های از فرش را به نوبت تا بزنید تا پشت آن نیز هوا بخورد.
همچنین نظافت زیر فرش را فراموش نکنید. هر از چند وقتی زیر فرش را جارو بزنید و با کمک پاک کننده‌های سرامیک و سنگ به ضدعفونی آن قسمت‌‌ها بپردازید. باز هم توجه داشته باشید که رطوبت در زیر فرش باقی نگذارید. پس از خشک شدن سنگ و سرامیک می‌توانید فرش را پهن کنید.

راه چاره بعد از بید خوردگی فرش

درصد بیدزدگی فرش‌ها متفاوت است. ممکن است از روی فرش، زیر فرش و یا هر دو طرف آن صورت بگیرد. اما به هر حال اگر فرش شما دچار چنین آسیبی شد باید سریعا برای ترمیم آن دست به کار شوید. ترمیم فرش‌های بیدزده برای شما کار آسانی نیست به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم از خدمات قالیشویی های معتبر استفاده کنید.
اما چرا این موضوع اورژانسی است. هر چقدر دست دست کنید تعداد بیدها بیشتر می‌شود و به قسمت‌های بیشتری از فرش آسیب می‌رسانند. همچنین اگر فرش شما نیاز به شستشو داشته باشد، با وجود بیدها بافت سستی پیدا می‌کند و ممکن است ظاهر کلی فرش را تحت تاثیر قرار دهد.

جلوگیری از بیدزدگی فرش

در جاهایی که تعداد زیادی فرش را در انباری نگهداری می‌کنند گرما و تاریکی و رطوبت باعث رشد میکروب و زمینه برای تولید مثل حشرات ایجاد می‌شود. اما افرادی که از این موضوع آگاهند برای جلوگیری از این ضرر راهکارهایی دارند. فکرش را بکنید که یک تاجر فرش دستباف اگر در این موضوع سهل‌انگاری کند می‌تواند ضرر جبران‌ناپذیری محتمل شود.
آن‌ها برای جلوگیری از بیدزدگی فرش، لابه‌لای هر یک از فرش‌ها قرص نفتالین استفاده می‎کنند. نفتالین با ایجاد بویی مانع از ورود حشرات به فضای مورد نظر می‌شوند.
اما یک توصیه بسیار مهم برای شما داریم. از تماس مستقیم نفتالین با پوستتان جدا جلوگیری کنید. زیرا مواد سمی موجود در نفتالین می‌تواند باعث بیماری پوستی، تنفسی، کلیه، چشم و روده انسان شود. بنابراین برای کار با نفتالین حتما از دستکش استفاده کنید.
البته در برخی از نقاط دنیا روش دیگری نیز مرسوم است. که فرش را پیش از لوله کردن به جای نفتالین، بر روی الیاف آن کافور می‌ریزد و سپس فرش را به شکل لوله شده در انبار نگهداری می‌کنند.
اما این روش‌ها برای فرش‌هایی بود که استفاده نمی‌شدند و در انبارها نگهداری می‌شدند. در گذشته برخی از فرش‌ها به دلیل شرایط آب و هوایی حتی در زمان استفاده نیز دچار بیدزدگی فرش می‌شدند. یکی از روش‌هایی که استفاده می‌کردند این بود که در زیر قالی و فرش توتون و تنباکو قرار می‌دادند. اما همین روش هم مشکل و محدودیتی داشت. چرا که اگر رنگ فرش روشن بود پس از مدتی توتون و تنباکو باعث تغییر رنگ می‌شد.

0 0 رای
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات
0
نظرتو به ما بگوx
()
x
Call Now Buttonتماس 1442