مقالات آموزشی قالیشویی نوین

ایمن‌ترین راه برای تمیز کردن فرش ابریشمی چیست؟

By اردیبهشت 28, 1399همه مطالب
Cleaning silk carpets
بشر صدها سال است که فرش ابریشمی می‌بافد و از آن برای تزیین و پوشش کف خانه‌اش استفاده می‌کند. با وجود مواد و منسوجات جدیدی که در جهان تولید و عرضه می‌شود، هنوز هم کلمه “ابریشم” مرغوب‌ترین پارچه‌ای که می‌توان از آن استفاده کرد را در ذهن تدایی می‌کند.
وسایل زیادی در اطراف ما وجود دارد که از این جنس ساخته شده‌اند. فرش یکی از این اقلام است. فرش‌های ابریشمی همواره یک کالای لوکس محسوب می‌شوند و نگهداری از آنها اصول خاصی دارد. به عنوان مثال برای شستشوی این مدل فرش‌ها، فقط باید از خدمات قالیشویی استفاده کنید. چرا که قالیشویی‌ها می‌دانند از چه مواد برای تمیز کردن چه جنس فرشی باید استفاده کنند. ما در این مقاله، در راستای آموزش نکات کلیدی در مورد نگهداری از این کالای با ارزش، می‌خواهیم در مورد ایمن‌ترین راه برای تمیز کردن فرش ابریشمی صحبت کنیم.
الیاف ابریشم از پیله کرم ابریشم که نام علمی آن Bombyx mori است ساخته می‌شود. حداقل 5000 سال است که کرم ابریشم در چین اهلی شده و برای تولید ابریشم از آن استفاده می‌شود. البته بعدها در هند، کره، ژاپن و سایر نقاط جهان نیز تولید این الیاف طبیعی رواج یافت. درست است که ابریشم جزء الیاف طبیعی است، اما وقتی صحبت از لکه و کثیفی می‌شود باید در تمیز کردن آن بیشتر دقت کنید.
الیاف ابریشم هنگام خیس شدن حساس به آسیب و کشش (گشاد شدن) می‌شود. بنابراین، بهتر است که هنگام تمیز کردنش از فشار زیاد و مالش، حرارت و یا مواد شیمیایی قوی استفاده نشود.

اقدامات پیشگیرانه برای تمیز کردن فرش ابریشمی

برای کسانی که عاشق فرش‌های ابریشمی هستند، طبیعی است که حتی در مکان‌های پرتردد خانه هم فرش‌های شرقی ابریشمی پهن کنند. البته توصیه می‌شود تا جای ممکن میزان تردد، به خصوص تردد حیوانات خانگی و کودکان روی این مدل فرش‌ها محدود شود.
با این وجود شما هر اقدامی هم که انجام دهید باز هم پس از مدتی فرش‌های خانه‌یتان کثیف می‌شوند و نیاز به شستشو دارند. بهترین و ایمن‌ترین راه برای تمیز کردن و شستشوی این مدل فرش، تماس با شماره قالیشویی معتبر و استفاده از خدمات آنهاست. اما در کنار این روش ایمن، روش‌های کم خطر دیگری نیز وجود دارد که می‌توانید آنها را در خانه امتحان کنید.
قبل از تمیز کردن فرش ابریشمی حتما باید از جاروبرقی استفاده کنید و یا آن را روی طناب آویزان کرده و با ضربه‌های ملایم گرد و خاکش را بیرون بکشید.
قبل از اینکه به بهترین روش برای تمیز کردن فرش ابریشمی بپردازیم، خوب است که در مورد موارد مضر برای این فرش‌ها صحبت کنیم. عوامل زیر دشمن الیاف ابریشمی هستند:

 • تردد زیاد
 • نور بیش از حد خورشید
 • ادرار حیوانات خانگی
 • پاک کننده‌های آنزیمی
 • آب گرم یا بخار
 • سفیدکننده حاوی کلر
 • مایعات اسیدی

برای جلوگیری از تابش زیاد نور خورشید به فرش‌ها، بهتر است آنها را هر 3 الی 4 ماه یکبار بچرخانید تا نور خورشید به صورت مساوی به قسمت‌های مختلف فرش بتابد.

روش تمیز کردن فرش ابریشمی

اگر لکه‌ای روی فرش‌های ظریف ابریشمی خانه شما ایجاد شده، بهترین کار این است که فوراً اقدامات لازم برای تمیز کردن آن را انجام دهید. اگر لکه اجازه حل شدن داشته باشد، متاسفانه ممکن است دیگر قابل تمیز کردن نباشد.
همانطور که گفتیم، استفاده از خدمات قالیشویی بهترین و امن‌ترین روش برای تمیز کردن این مدل از فرش است. اما اگر اصرار دارید این لکه‌ها را در خانه تمیز کنید، از روش زیر پیروی کنید:

 1. یک حوله سفید تمیز را با آب گرم (نه آب جوش) مرطوب کنید.
 2. بدون این که حوله را با شدت زیاد روی فرش بمالید، لکه را کمی مرطوب کنید. این کار باعث می‌شود لکه جذب حوله شود.
 3. اگر آب برای تمیز کردن این لکه کافی نیست، مرحله بعدی تهیه محلولی با نسبت 50 به 50 از سرکه و آب گرم است. باز هم بدون فشار زیاد، برای جذب لکه از حوله آغشته به این محلول استفاده کنید.
 4. اگر روش‌های بالا اثر نکرد، استفاده از کمی جوش شیرین روی لکه مفید است. بعد از پاشیدن این پودر، دوباره فرش را با آب و سرکه سفید بشویید.

از این موارد فقط در مواقع اضطراری استفاده کنید و فراموش نکنید که کمتر خطرترین روش برای تمیز کردن فرش ابریشمی استفاده از خدمات حرفه‌ای یک قالیشویی معتبر است.

پاسخ دهید