بهترین فرش دنیا برای کدام کشور است؟ ویژگی های بارز فرش کشورهای مختلف

فرش‌ ها و تابلوفرش‌ ها یکی از مهم‌ترین صنایع دستی در سراسر جهان‌اند؛ و قدمتی طولانی دارند. تولید فرش‌های باکیفیت و زیبا، در بسیاری از کشورها از جمله ایران، ترکیه، چین، هند، پاکستان، بلژیک و مراکش رواج دارد. کشورهای تولیدکننده فرش با به تصویر کشیدن بخشی از تاریخ یا فرهنگ خود و بهره‌گیری از طبیعت و محیط پیرامون خود در طراحی، به منظور رونق روزافزون این صنعت دائماً در تلاش‌اند. اما سوال اینجاست که بهترین فرش دنیا برای کدام کشور است؟ در این مقاله از وبسایت قالیشویی نوین به این سؤال پاسخ می‌دهیم. همراه ما باشید.

هند

در صدر بهترین کشورهای تولیدکننده و صادرکننده فرش، کشور هند قرار گرفته است. کشور هند صنایع دستی متعدد و بسیاری دارد؛ که از میان این صنایع دستی، قالی‌ها، فرش‌ها و گلیم‌های این کشور از محبوبیت بسیاری برخوردارند. البته لازم به ذکر است که کشور هند مدت زیادی نیست که در لیست کشورهای برتر صادر کننده فرش قرار گرفته است. در دهه‌های اخیر، صنعت تولید و صادرات فرش در هند توانسته برای بیش از یک میلیارد نفر شغل ایجاد کند.

گلیم‌ های هندی

گلیم‌ های هندی از این جهت مورد توجه قرار گرفتند که گره‌های بسیاری دارند؛ و در تولید آنها از طرح‌های بومی هند، طرح‌های سنتی و حتی طرح‌های مدرن بهره گرفته شده است. همچنین فرش‌های صادراتی هند جنس‌های مختلفی دارند. به عنوان مثال از پشم ساخته شده‌اند؛ به مقدار قابل‌توجهی ضخیم‌اند؛ و همین امر باعث شده که فرش‌ها و گلیم‌های هندی بسیار سنگین‌تر از سایر فرش‌ها به نظر برسند. بهترین و باکیفیت‌ترین قالی هندی Mahindras است؛ اما فرش‌ها و گلیم‌های معمولی هندی در بازار جهانی همچنان حرف اول را می‌زنند.

پاکستان

در پی پاسخ به سؤال بهترین فرش دنیا مال کدام کشور است؛ به کشور هند رسیدیم و گفتیم که کشور هند در صدر لیست بهترین کشورهای صادرکننده فرش قرار دارد. اما توجه به این نکته بسیار مهم است که بدانیم فرش‌ های کشور پاکستان نیز دست‌کمی از فرش‌های هند ندارد. اکثر بافندگان فرش در کشور پاکستان را پناهندگان افغانستانی تشکیل می‌دهند. از آنجایی که افغانستانی‌ ها در سال‌ های اخیر در پی بازگشت به کشور خود هستند؛ آینده صنعت تولید و صادرات فرش پاکستان نیز با بحران رو به‌ روست.

فرش‌ های کشور پاکستان

اما در سال‌های اخیر کشور پاکستان با به‌کارگیری تدابیر مختلفی مانند استفاده از رنگ‌ها و طرح‌های سنتی و بومی، سخت‌گیری بسیار در خصوص بالا بودن کیفیت فرش‌های تولیدی و تعداد بسیار زیاد گره‌ها در تولید فرش، بار دیگر موفق شده تا خود را به عنوان یکی از بهترین کشورها در تولید و صادرات فرش معرفی کند و گوی سبقت را از بافندگان فرش افغانستانی برباید. افزون بر این کشور پاکستان با به‌کارگیری نوآوری‌ هایی در ترکیب فرش‌ها و گلیم‌های خود، مانند استفاده از ترکیب پنبه و پشم و استفاده از طرح‌ها و رنگ‌های شرقی، موفق به جلب رضایت و نظر کشورهای غربی شده است. پیشاور و بوخره دو نمونه از بهترین و معروف‌ترین فرش‌ها و گلیم‌های پاکستان هستند؛ که در تولیدشان طرح‌ های کلاسیک و رنگ‌ های سنتی به‌ کار رفته است.

ایران

اگر کسی از شما بپرسد که بهترین فرش دنیا مال کدام کشور است بدون لحظه‌ای تعلل به او پاسخ می‌دهید ایران! فرش و گلیم ایرانی، از دیرباز تاکنون، جایگاه ویژه‌ای در هنر و فرهنگ ایرانی داشته است. این هنر اصیل، با قدمتی چند هزار ساله، در میان مردم ایران از محبوبیت خاصی برخوردار است.

طرح‌ ها و نقشه‌ های فرش‌ های ایرانی، با الهام از طبیعت، فرهنگ و تاریخ ایران، به زیبایی و شکوه خاصی آراسته شده‌اند. این طرح‌ها و نقشه‌ ها که با ذوق و هنر بی‌ نظیر بافندگان ایرانی بافته می‌شوند؛ همواره مورد توجه و تحسین جهانیان قرار گرفته‌اند.

خلاقیت و به‌ کارگیری تکنیک‌ های خاص در بافت فرش‌های ایرانی، از دیگر ویژگی‌ های این هنر ارزشمند است. ظرافت گره‌ های فرش‌های دستباف ایرانی که با دستان هنرمندانه زنان و مردان ایرانی بافته می‌شوند؛ بر زیبایی و ارزش این هنر می‌افزاید.

فرش و گلیم ایرانی

صنعت بافندگی فرش و گلیم در ایران، علاوه بر ایجاد اشتغال برای بسیاری از افراد جامعه، نقش مهمی در حفظ و اشاعه این هنر اصیل ایرانی ایفا می‌کند. زنان و دختران ایرانی، از هر قشر و سنی، با مشارکت در این صنعت، به شکوفایی و اعتلای این هنر کمک می‌کنند.

بعد از جواب دادن به پرسش بهترین فرش دنیا مال کدام کشور است باید دانست که کشور ایران متشکل از اقوام و قومیت‌های بسیاری است. هرکدام از این اقوام متأثر از فرهنگ و آداب و رسوم خود و با الهام از طبیعت اطراف خود و استفاده از رنگ‌ های مخصوص و منحصربه‌فرد به طراحی و تولید فرش‌های دستباف می‌پردازند.

یکی از ویژگی‌های بارز فرش و گلیم ایرانی، تنوع بی‌نظیر طرح و نقش آن‌ است. این تنوع حاصل ذوق و هنر بی‌نظیر بافندگان ایرانی است؛ که از آداب و رسوم، طبیعت و سبک رنگ‌آمیزی مناطق خود، در طراحی فرش و گلیم و انتخاب رنگ‌های آن بهره می‌گیرند. به عنوان مثال، گلیم‌های ترکمنی با طرح‌های هندسی و رنگ‌های درخشان، گلیم‌های بلوچ با طرح‌های اسلیمی و رنگ‌های گرم و تند و گلیم‌های کردی با طرح‌های حیوانات و رنگ‌های ساده و ملایم، هر کدام بیانگر فرهنگ و هنر منطقه‌ای خاص هستند.

فرش و گلیم ایرانی، نه‌تنها از نظر طرح و رنگ، بلکه از نظر کیفیت و سبک گره نیز در سطح جهانی شناخته شده‌اند. فرش‌های ایرانی با استفاده از مواد اولیه مرغوب و با گره‌های ظریف و محکم بافته می‌شوند. این ویژگی‌ها، باعث دوام و زیبایی هرچه بیشتر فرش‌های ایرانی می‌شود.

ایران سابقه‌ ای طولانی در صنعت فرش و گلیم دارد. بافندگان فرش و گلیم ایرانی، در طول تاریخ، طرح‌ های بی‌نظیری را پدید آورده‌اند؛ که امروزه، در موزه‌ های معتبر جهان نگهداری می‌شوند. صنعت فرش و گلیم در ایران، علاوه بر ایجاد اشتغال برای بسیاری از افراد جامعه، نقش مهمی در حفظ و اشاعه این هنر اصیل ایرانی ایفا می‌کند.

فرش‌ های ایرانی در انواع مختلفی مانند فرش‌های دستباف و فرش‌ های ماشینی تولید می‌شوند. از آنجایی که فرش دستباف ایرانی ارزش بسیار بیشتری نسبت به فرش ماشینی دارد؛ تشخیص فرش دستباف از ماشینی بسیار حائز اهمیت است.

گلیم و فرش افغانستان

افغانستان

جستجوی پاسخ دیگر به سؤال بهترین فرش دنیا مال کدام کشور است به کشور افغانستان می‌رسد. بافندگان افغانستانی، عمدتاً از اقوام قبیله‌ای هستند. این امر باعث شده که طرح‌ها و نقشه‌های گلیم و فرش افغانستان، از ویژگی‌های خاص قومی و فرهنگی برخوردار باشند. در گذشته، گلیم‌های افغانستانی در خود این کشور بافته و به کشورهای دیگر صادر می‌شدند.

در سال‌های اخیر، به دلیل نابسامانی‌های سیاسی و اقتصادی در افغانستان، بسیاری از بافندگان این کشور به کشورهای دیگر، به‌ویژه پاکستان، مهاجرت کرده‌اند. در نتیجه بخش عمده‌ای از گلیم و فرش‌های افغانستانی در پاکستان بافته می‌شود. این فرش‌ها پس از بافت، به پاکستان فرستاده و در آنجا شست‌وشو و پاک‌سازی می‌شوند. سپس تحت عنوان فرش پاکستان، به کشورهای دیگر صادر می‌شوند.

فرش‌ های چینی

چین

چین از دیرباز در تولید فرش و گلیم شرقی پیشرو بوده است. فرش‌ های چینی علاوه بر زیبایی، کیفیت بالایی نیز دارند. با این حال، فرش‌های کشور چین هنوز به‌طور کامل در مسیر شکوفایی قرار نگرفته‌اند؛ و نمی‌توان این کشور را به عنوان بهترین کشور صادرکننده فرش نام برد. اما طبیعتاً در میان بهترین کشورها قرارداد. تولید فرش چینی امروزه تا حد زیادی به‌صورت ماشینی انجام می‌شود؛ و چندان خبری از تولید فرش‌های دستباف نیست.

فرش در ترکیه

ترکیه

ترکیه پاسخ دیگری برای سؤال بهترین فرش دنیا مال کدام کشور است به شمار می‌رود. بافتن فرش یکی از قدیمی‌ترین هنرها و صنایع در ترکیه بوده و می‌توان گفت از نخستین سنت‌ های این کشور است. بافندگان فرش در ترکیه را عمدتاً خانم‌ها تشکیل می‌دهند. کشور ترکیه، صادرات و تولید فرش‌های خود را به دلیل شدت گرفتن تقاضای جهانی برای فرش، تا حد بسیار زیادی افزایش داده است. از میان معروف‌ترین فرش‌های کشور ترکیه می‌توان به فرش‌های سلجوقی و عثمانی اشاره کرد.\

فرش‌های دستباف بلژیک

بلژیک

تنها کشورهای آسیایی پاسخ سوال بهترین فرش دنیا مال کدام کشور است به شمار نمی‌رود. بلژیک، یکی از پیشگامان صنعت فرش‌بافی در اروپا است. فرش‌های دستباف بلژیک به دلیل کیفیت بالا، طرح‌های متنوع و رنگ‌های درخشان، شهرت جهانی دارند. فرش‌های بلژیک علاوه بر زیبایی، از کیفیت بالایی نیز برخوردار هستند. این فرش‌ها به دلیل استحکام و دوام بالا، برای استفاده در محیط‌های مختلف، از جمله منازل، هتل‌ها و مراکز تجاری مناسب هستند.

صادرات فرش‌های بلژیکی به بیش از 100 کشور جهان انجام می‌شود. این صنعت نقش مهمی در اقتصاد بلژیک ایفا کرده و به ایجاد اشتغال برای بسیاری از افراد کمک می‌کند.

کشورهای مصر، تبت و نپال

در نهایت در پاسخ به این سؤال که بهترین فرش دنیا مال کدام کشور است باید کشورهای مصر، تبت و نپال را نیز مثال زد. کشور مصر که به عنوان مرکز تولید و فروش فرش‌ها و گلیم‌های عربی به شمار می‌رود؛ گلیم‌های سنتی بسیار زیبایی دارد. قالیچه علاءالدین را می‌توان به‌عنوان معروف‌ترین قالیچه عربی این کشور مثال زد.

فرش‌های تبتی که اغلب در صومعه‌ها استفاده می‌شوند؛ با طرح‌ها و رنگ‌های ظریف و چشم‌نواز خود، به‌عنوان محصولی نوین در طراحی فرش شناخته می‌شوند. این فرش‌ها از پشم بومی تبت بافته می‌شوند؛ و گویی بوم نقاشی‌های بی‌نظیری هستند.

همچنین فرش‌های نپالی از ابریشم بامبو بافته می‌شوند؛ و به دلیل قیمت مناسب و زیبایی چشم‌نواز، در بازارهای جهانی محبوبیت زیادی دارند. این فرش‌ها با تکنیک‌های سریع و کارآمد گره‌زنی بافته می‌شوند.

سخن آخر

در این مقاله گفتیم که بهترین فرش دنیا مال کدام کشور است و به ویژگی فرش‌ها و گلیم‌های هرکدام از این کشورها نیز اشاره کردیم و بهترین آنها را نیز معرفی کردیم. همان‌ طور که در این مقاله خواندیم، کشور ایران بعد از کشور هندوستان و مصر، سومین صادرکننده بزرگ فرش در جهان است؛ و فرش‌های خود را به کشورهای بسیاری از جمله آمریکای لاتین، چین، روسیه، آلمان، انگلیس، سوئیس و… صادر می‌کند. در صورتی که این مقاله برای شما مفید بود؛ آن را با دیگران به اشتراک بگذارید.

3.5 2 رای
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات
0
نظرتو به ما بگوx
تماس 1442