با گلیم تالش آشنا شوید

قبل از این که راجع به معروف ترین نوع گلیم در دنیا صحبت کنیم بهتر است برای گلیم تعریفی بیاریم. گلیم‌ها فرش‌هایی هستند که بدون کرک بافته می‌شوند. بافت گلیم‌ها صاف هستند و به طوری که وقتی دستمان را بر روی بافت آن می‌کشیم حالت نرمی یا کرکی احساس نمی‌کنیم. اما با سادگی نوع بافتی که دارند، طرح‌ها و نقش‌های متنوعی دارند.
این نوع فرش در هر کجای دنیا یک نام مخصوص دارد. اما ما آن را به عنوان گلیم می‌شناسیم. در گذشته برای بافت گلیم‌ها از فرهنگ زندگی مردمان آن منطقه الگوبرداری می‌شد و توسط دستان هنرمند آن‌ها یک گلیم زیبا بافته می‌شد. برای بافت گلیم‌ها از الیاف پشم حیوانات استفاده می‌کردند.
در صورتی که گلیم خریداری شده شما کثیف شود می‌توانید آن را در اختیار کارشناسان یک قالیشویی معتبر بگذارید. آن‌ها بر اساس بافت و جنس فرش، گلیم شما را شستشو می‌دهند تا آسیبی به این اثر هنرمندانه وارد نشود.
این نوع قالی یکی از قدیمی‌ترین زیراندازهای سنتی از گذشته‌های دور بوده، به همین دلیل طرح‌هایی که برای بافت آن استفاده می‌کردند بسیار ساده بود. اما این طرح‌ها رفته رفته بهتر و زیباتر از قبل شدند. این هنر که از گذشتگان دور برای ما به ارث گذاشته شده مورد توجه کشورهای دیگر قرار گرفته است. بر طبق تحقیقات زادگاه این هنر شهر زنجان بوده، اما در شهر تالش رنگ و بوی دیگری به خود گرفته. تا حدی که امروزه از آن به عنوان یک اثر ملی یاد می‌شود.

یک سوغاتی تاریخی

گلیم

اگر به شهر تالش سفر کردید و خواستید سوغاتی مخصوصی برای یکی از عزیزانتان به همراه خود بیاورید، گلیم بهترین گزینه است. در استان گیلان دو شهر تالش و آستارا به گلیم بافی می‌پردازند. زنان زیادی در این دو روستا به واسطه این هنر توانسته‌اند شاغل شوند و امرار معاش کنند. البته ارزش این هنر و دست بافته به قدری زیاد است بخش زیادی از آن به صورت برون مرزی صادر می‌شود.
گلیم‌های بافته شده در این دو شهر به کشورهای اروپایی و آمریکایی صادر می‌شود. علاوه بر این هر ساله تعداد زیادی از این گلیم‌ها به روسیه و آذربایجان هم صادر می‌شود. این نشان می‌دهد که مردمان دنیا خواهان چنین هنری هستند. پس این سوغات طرفداران زیادی در بیرون از خاک سرزمینمان دارد. بهتر است ما هم قدر آن را بیشتر بدانیم.
بنابراین تفاوتی ندارد که بخواهید گلیم تالش را به عنوان سوغاتی برای دوستانتان در خارج از کشور و یا داخل آن ببرید. در هر صورت اگر به صنایع دستی علاقه داشته باشد حتما مورد استقبال آن‌ها قرار می‌گیرد.

مطلب چله کشی گلیم را حتما بخوانید.

ثبت ملی شدن گلیم تالش

گلیم تالش

این اثر آن‌قدر ارزشمند است که لازم است جایگاه ویژه‌ای در ثبت ملی کشورمان داشته باشد. مردمان تالشی از گذشته مردمان خودساخته‌ای بودند که برای تامین نیازهای زندگی خود تلاش می‌کردند.
روستایی در عنبرآباد آستارا وجود دارد که کار اصلی آن‌ها بافت گلیم است. طبق آمار حدود 700 قالیباف در این روستا به این کار مشغول هستند که حاصل زحمت این هنر زیبایشان، باعث ایجاد محبوبیت این اثر در جهان شده است. هنرمند بودن مردمان این منطقه باعث شده توریست‌های زیادی به این شهر سفر کنند و بیشتر با این هنر زیبا آشنا شوند.
ارزش هنر گلیم بافی در این منطقه از سرزمین‌های شمالی کشورمان به قدری ثابت شده که لازم بود به مرحله ثبت ملی برسد. ملی شدن این اثر باعث شد که هنر گلیم بافی بیش از پیش رواج پیدا کند. صادرات صنایع دستی باعث افزایش گردشگر به مبدا آن هنر می‌شود. در نتیجه این موضوع در اقتصاد کشور می‌تواند تاثیر بسزایی داشته باشد.

0 0 رای
امتیاز دهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات
0
نظرتو به ما بگوx
تماس 1442